Kuru Boşalma

16
6921

Boşalma hissi sırasında penisten meni sıvısının gelmemesi durumudur.

Meni gelmemesi ile ilişkili pek çok tıbbi durum vardır.

Bu grup hastalarda sertleşme normaldir.

Normal cinsel birliktelikte bulunabilirler.

Boşalma hissi ve rahatlama duygusu da yaşarlar.

Ancak sorun boşalma sırasında meni sıvısının gelmemesidir.

 

Bu durumda aşağıdaki ihtimaller akla gelmektedir:

 • Meni üreten anatomik organlarda sorun olabilir
 • Meni üretildikten sonra tıkanıklığa bağlı atılmasında sorun olabilir
 • Meni idrar kanalı içerisine atıldıktan sonra penisten gelmeyip geriye mesaneye doğru kaçabilir.

Meni üreten anatomik organlardaki olası sorunlar

Meniyi oluşturan sıvının çok büyük bir bölümü seminal veziküldenilen erbezlerinden sağlanmaktadır.

Her erkekte normalde iki adet bulunmaktadır.

Doğuştan her iki seminal vezikül gelişmemesi ya da testislerin gelişmemesi gibi durumlarda boşalma sırasında gelen meni miktarı azalabilir ya da boşalma ile birlikte meni hiç gelmeyebilir.

Meni üretildikten sonra tıkanıklığa bağlı idrar kanalına atılmasındaki sorunlar

Testislerden üretilen sperm normalde duktus deferens denilen meni kanalı aracılığı ile prostatın bulunduğu alana, erbezi (seminal vezikül) kanalı ile birleşerek açılır. Bu açılım noktasında doğuştan tıkanıklık olabileceği gibi geçirilmiş ürogenital bir enfeksiyona ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı olarak da sonradan bir tıkanıklık meydana gelir.

Bu durum klinikte meni kanalı tıkanıklığına bağlı olarak kuru boşalmaşeklinde kendini göstermektedir.

Tedavi altta yatan sebebe bağlıdır.

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen darlıkların bir bölümünde cerrahi tedavibir seçenek olarak durmaktadır.

Meninin idrar kanalı içerisine atıldıktan sonra penisten gelmeyip geriye mesaneye doğru kaçması

Normalde boşalma sırasında meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine ve oradan da dışarıya doğru atılır.

Bazı durumlarda meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine geldikten sonra dışarıya değil de geriye, mesane içerisine doğru kaçar.

Bu durum tıpta retrograde ejekulasyonolarak isimlendirilmektedir.

Retrograde ejekulasyona yol açan sıklıkla sebeplerin başında ilaçlar (özellikle iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan alfa blokerler) ve bazı ameliyatlar (TURP ameliyatlarından sonra %70 oranında) gelmektedir.

Tedavi sebebe bağlı olarak değişmektedir.

Bu grup hastaları bekleyen en önemli sorun hiç şüphesiz infertilitedediğimiz çocuk sahibi olamamaktır.

16 YORUMLAR

  • İyi huylu prostat büyümeleri tedavisinde kullanılan özellikle alfa bloker grubu ilaçlardan sonra boşalma sırasında sıvı gelmemesi normal bir durumdur. Endişelenmeye ya da ilacı kesmeye gerek yok.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 1. Merhaba hocam akineton norodol psikolojik ilaçlar kullaniyorum cinsel isteksizlik var penisimden meni az yada hiç gelmiyor ilaçlarla alakasi olabilir mi

  • Bu grup ilaçlar ne yazık ki böyle yan etkiler yapabiliyor. Şikayetinizi doktorunuzla paylaşınız. İlaç değişikliği ya da başka bir çözüm geliştirebilir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 2. Hocam bende 5 ay gibi bir zamandan paslı renk meni geliyor spermiyogram testi yaptırıyirum ama ancak 1 ml sıvı geliyor ondada sperm hücresi tespit edilmedi diyor ve bolca eritrosit görüldü diyor sizce sorun ne olabilir. Gelen 1 ml sıvı sadece prostat sıvısi olduğu için. Sperm bulunmamış olabilir mi yada bir tıkanıklık söz konusu olabilir mi?

  • Genç yaş grubu hastalarda bu durum çoğunlukla genital trakt enfeksiyonları ile birliktelik gösterir. Sorunun daha da büyümemesi açısından mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Penisten akıntı olması normal değildir. Bir üroloji uzmanı ile görüşüp durumu aydınlatmanız uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Merhabalar hocam meni miktarım biranda az gelmeye başladı . Üroloji doktoru prostatitsin dedi 3 kutu antibiyotik kullandım ve 3 aydır da lifta 5 mg kullandırıyor. 1 sene bekleyeceksin dedi. meni miktarım az geliyor sperm testinde lökosit var dedi. cinsel isteksizlik de yaşıyorum. önceden güzel birini görünce eriksiyon yaşardım şuan masturbasyon yapmadan eriksiyon yaşamıyorum. Bu sorun böyle bekleyerek ve lifta kullanarak geçer mi ?

  • Kronik prostat iltihabı süregen bir hastalık olup tedavi süreci içerisinde semptomlarda dalgalanmalar gösterebilen bir hastalıktır. Bu nedenle yakın doktor gözetiminde olmanız, şikayetlerinizin artması durumunda doktorunuzla yeniden görüşmeniz uygun olacaktır
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Bahsi geçen şikayetlerinizin niçin oluştuğu muayene ve tetkiklerle araştırılmalı ve çıkacak sonuçlara göre tedavi seçeneği belirlenmelidir. Tedavinin başarılı olup olmayacağı ise sebebe göre değişecektir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Hocam 44 yaşındayım. 1 senedir ara ara cinsel isteksizlik yaşıyorum, bazenleri başlangıçta performans çok iyi olmasına rağmen ilişki uzayınca herşey aklımdan uçuyor ve sonuca ulaşamadan eriksiyon kayboluyor, 2. veya 3. denemede başarıya ulasabiliyorum… bazense hiç eriksiyon hali oluşmuyor… Bazı zamanlarda ise herşey tam zamanında ve kıvamında harika oluyor.. son 1 yıla kadar hiç böyle bir durum yaşamamıştım…Zaman, yorgunluk, stres v.b. durumlar gözetmeksizin her koşulda eriksiyon oluyordum ve harika bir cinsel hayatım vardı.. şimdi ise kendi açımdan çok zor bir durum yaşıyorum.. 2-3 defa ürolojiye gittim hormon ve kan testlerinde herhangi olumsuz bir durum çıkmadı, psikolojik dendi ancak stres altında değilim … psikolojik olarak daha fazla sorunlar yaşadığım zamanlarda bile hiç takilmadim..şu anda bazı zamanlar orgazimdan sonra idrara çıkarken çok yanma hissediyorum… Normal zamanlarda bazen idrara çıkarken yanma veya sızlama hissediyorum… Eşimle farklı şehirlerde uzak kaldığımızda yeniden tam sağlık durumunda hergun eriksiyon olabiliyorum, ancak bir araya geldiğimizde ilk birkaç iliskide harika olmakta iken, sonrasında yukarıdaki sorunları yaşıyorum.. eşimle aramızda herhangi bir problem de yaşamıyorum, duygusal yönden de aramız çok iyi… Sorun prostata ilgili bir durum olabilir mi? Yada esimde bir enfeksiyon olabilir mi bana geçen? Veya herhangi bir prostat iltihabı veya enfeksiyonu olabilir mi ? Bu durumu hastanelerde Hekim arkadaşlara belirttiğim halde kan testinden başka bir inceleme yapmıyorlar, ilaç yazıyorlar ama ilaçların faydasını göremiyorum.. Saygılarımla

  • Belirttiğiniz şikayetler için psikolojik denilmeden önce bir kaç tetkik ile ayrıntılı incelenmesi uygun olur. 0533-7256280 arayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Muayene ve tetkiklerle durumunuzu aydınlatalım.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz