Vajinismus Tedavisi

Bir fizyolojik ve psikolojik etkilerin bir arada etki ederek cinsel yaşamı sonuçta olumsuz olarak etkileyen vajinismus ile ilgili bilgiler bu makalede derlenmiştir. Bilgi aktarımında salt tıbbi terimler ve bilgiler yerine, soru cevap tarzında daha çok merak edilenlere kısa yanıtlar şeklinde sunum tercih edilmiştir. Vajinismus ile ilgili bilgileri, merak edilenleri, sık sorulan soruları  ve en çok karşılaştığımız problemleri burada incelemeye aldık.

Vajinismus nedir?

Kadınlarda leğen bölgesindeki (pelvik) kasların aşırı kasılmasına bağlı cinsel birliktelik deneyimini yaşayamama durumu vajinismus olarak isimlendirilmektedir. Çoğunlukla beraberinde kaygı, korku ve ağrı eşlik eder. Cinsel yaşamın ilk denemesi başlayan ve sonrasında devam eden bir problemdir.

Bazen de tetikleyici bir faktörle sonradan ortaya çıkabilien bir durumdur. Başlangıçta çiftler durumu kabullenme ve kendi çabaları ile çözüm bulma yolunu tercih etmektedirler. Bir müddet sonra durum işin içinden çıkılmaz hale gelebilmekte ve evlilik ya da birliktelik durumunu tehdit edici boyutlara ulaşmaktadır.

Vajinisumusta fizyolojik süreç nasıldır?

Leğen bölgesindeki çizgili kaslarda aşırı kasılma penisin vajene girişine mani olmaktadır. Çizgili kaslar vücutta istemli çalışan kaslardır. Buna rağmen kadının tüm çabaları ilişki denemeleri sırasında vajinal kasları gevşetmeye yetmemekte ve dolayısı ile tatmin edici bir birliktelik yaşanmamaktadır.

Aşırı korku, heyecan, toplumsal baskı, bekaret endişesi gibi pek çok neden psikolojik olarak kadınlarda cinsel ilişkiye olan tedirginliği artırmaktadır. Olumsuz ya da tiksinti verici bir cinsel deneyim sonrasında vajinismusla karşılaşılabilmektedir.

Çiftler bir kez başarısız oldukları bu deneyimi tekrarlayacak korkusu taşıyarak bir sonraki cinsel birlikteliklerine de taşımaktadırlar. Bu durum işin içinden çıkılmaz bir kısır döngü oluşumuna yol açmaktadır. Başarısızlık korku ve endişesi her seferinde tekrar etmekte ve normal cinsel birlikteliğe mani olmaktadır.

Bugün için altta yatan psikolojik faktörlerin yanı sıra çeşitli fizyopatolojik süreç izah edilmeye çalışılmışsa da vajinismusun kesin sebebi belirlenememiştir.

Vajinismus tedavisinde iyi bir çift değerlendirmesi en önemli konudur. Sorunun kaynağını bulabilmede ayrıntılı öykü almanın önemi büyüktür. Bunun yanı sıra gerekli fizik muayene sonrasında ihtiyaç durumunda çeşitli kan tetkikleri ile fiziksel bir bozukluğun araştırması yapılmaktadır.

Androloji klinikleri, cinsel problemleri tek kişinin değil çifti ilgilendiren bir sorun olarak gördüklerinden vajinismus konusunda hem erkeği hem de kadını ayrı ayrı değerlendirmektedir. Çiftleri ilgilendiren sorunun temelinde psikolojik kökenler var ise bu durumda direk psikiyatri kliniklerine yönlendirilmektedir.

Bunun dışındaki vajinismus vakaları çeşitli ilaç ve davranış tedavi yöntemleri ile Androloji kliniklerinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

vajinismus

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Cinsel deneyim yaşamamış olan kadınlarda en önemli belirti önceden var olan kaygı ve korkudur. Bu korku çoğu kez sosyo-kültürel olarak ilk gece ve cinsel birliktelik ile ilgili mitlerden kaynaklanmaktadır.

Öğrenilmiş bir çaresizlik kıskacına giren kadın çevresinden edinmiş olduğu bilgiler ile ağrı acı korkusu ile kendini kasmakta ve penisin girişine izin vermemektedir. Bu belirtileri ilk cinsel deneyim yaşamadan önce kestirmek bazen zor olabilir.

Vajinismus görülme sıklığı nedir?

Farklı toplumlarda değişik görülme sıklıkları bildirilmekle birlikte ülkemiz için bu oranın yaklaşık %15-20 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

Vajinismus nedenleri arasında aşağıda en sık karşılaşılan durumlar paylaşılmıştır. Bu nedenleri çok daha sayıda artırmak mümkündür.

 1. Fizyolojik nedenler:
  • Vulvar enfeksiyonlar, kistler
  • Vajinal enfeksiyonlar, kistler
  • Pelvik inflamatuar hastalıklar
  • Kronik pelvik ağrı sendromu
  • Ağrılı mesane sendromu
  • Kızlık zarı ile ilgili anatomik ve yapısal bozukluklar
  • Genital bölgeye fiziksel travmalar
 2. Psikolojik nedenler:
  • Yoğun kaygı ve anksiyete
  • Cinsel psikojenik travmalar
  • Aşırı sters
  • İlk gece korkusu
  • Cinsel taciz ya da istismar
  • Yetersizlik duygusu
  • Özgüven eksikliği
  • Aile içi şiddete maruziyet
  • Totaliter aile yapısı
 3. Sosyo-kültürel nedenler:
 • Kızlık zarı ile ilgili toplumsal kabuller
 • Namus kavramının toplumsal içeriği
 • Cinsellikle ilgili mitler, yanlış kabuller, inançlar
 • Evlilik algısının toplumdaki karşılığı
 • Cinsellik algısının toplumdaki karşılığı

Vajinismus tanısı nasıl koyulur?

Vajinismus tanısı için çoğunlukla çiftler birlikte değerlendirilmektedir. Hem kadın ve hem de erkekten ayrıntılı olarak yaşanan sorun ile ilgili bilgi alınmaktadır. Gereği halinde muayene ve tetkiklerle tanıya gidilmektedir.

vajinismus cozumu

Vajinismus çeşitleri nelerdir?

Vajinismusun görülme süreci ile ilgili bir sınıflandırmadır.

 1. Primer vajinismus

İlk cinsel birliktelik deneme başarısızlığı başlayan ve sonrasında görülen cinsel ilişkiye girememe durumudur.

 1. Sekonder vajinismus

İlk cinsel deneyimler sırasında sorun olmayıp sonradan ortaya çıkan tetikleyici faktöre bağlı olarak ortaya çıkan vajinismustur. Örneğin travmatik bir jinekolojik muayene ya da doğum sonradan vajinismusu tetikleyebilir. Ağrı duyusu güçlü bir korku sebebi olabilir.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavinin temeli aslında yukarıda vajinismusa yol açan sebeplerden hangilerinin olduğunun tam olarak belirlenmesi ve o sorunun ortadan kaldırılması esasına dayanır. Temel tedavi bireyin mutlu bir cinsel birlikteliğe hazırlamaktır.

Penis ve vajina algısının ötesinde mutlu bir cinsellik için gerekli doğru tıbbi bilgilendirmeyi yapmak, bireyleri (hem kadını ve hem de erkeğini) psikolojik açıdan desteklemek, cinsel terapi ile süreci güçlendirmek ve hızlandırmak, ihtiyaç duyulan durumlarda da ilaçlar ile tüm bu tedavileri desteklemek esasına dayanmaktadır.

 

Tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen bir hastalıktır. İyi bir merkezde ve alanında uzman kişiler tarafından, tedavi olma konusunda da istekli ve kararlı olan çiftlerde tedavi başarısı oldukça yüksektir.

Vajinismusta cinsel bilgilenme önemli mi?

Vajinismusta doğru, net ve anlaşılır bir tıbbi bilgilenme oldukça önemlidir. Çünkü bu bilgiler kadında var olan kaygı ve anksiyeteyi azaltmaktadır.

Vajinismus Ankara’da tedavisini siz yapıyor musunuz?

Ankara’da Çukurambar bölgesinde Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazada bulunan kliniğimizde vajinismus tedavisi hizmeti vermekteyiz.

Vajinismus çözümleri için cinsel bilgileri nereden alırım?

Vajinismus çözümleri için en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz. İnternet üzerinden çeşitli bilimsel makalelerden de istifade edebilirsiniz. Vajinismus tedavisi için çok sayıda bilgi olduğundan doğru olanı bir sağlık kuruluşu aracılığı ile net bilgilere ulaşmanızdır.

Cinsel terapi ile mi tedavi edilir?

Vajinismus tedavisinde cinsel terapi tedavi aşamasının önemli basamaklarından birisidir. Bu tedavi ile problemi aşmak hem daha kolay hem de daha kısa sürede olabilir.

Vajinismus çatı muayenesi nedir?

Çatı muayenesi ile kastedilen genellikle alttan yapılan muayenedir. Bu muayene hastanın durumuna, özelliklerine gore yapılma zamanı değişiklik gösterebilir.

Vajinismus muyum? Testi var mı?

Bunun için özel bir test yoktur. Vajinismus olup olmadığınızı önceden bilmeniz oldukça zor ancak yukarıda sözü edilen vajinismus belirtileri (kaygı, korku, endişe gibi) fazla ise  cinsel birliktelik öncesinde bir doktorla istişare etmekte fayda olabilir.

Vajinismus muayenesi nasıl olur?

Çiftlerden ayrı ayrı ve detaylı öykü muayenenin temelini oluşturur. İhtiyaç duyulan durumlarda ve kadın psikolojik olarak da hazır olduğu zamanda jinekolojik muayene eklenebilir.

Vajinismus merkezi olan hastaneler var mı?

Vajinismus merkezi olan hastaneler ve özel klinikler mevcuttur. Biz de Ankara Çukurambar’da bulunan Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazadaki özel kliniğimizde vajinismus için hizmet veriyoruz.

vajinismus tedavi edilebilir

Vajinismus meditasyon yaparak geçer mi?

Vajinismus meditasyon yaparak geçmez. Ancak tedavi şeması içerisine meditasyon alındığında tedaviye olumlu katkısı olabilir.

Vajinismus çaresi varsa nasıl ulaşabilirim?

Vajinismus tedavisi olan bir hastalıktır. Bu konu ile özel olarak ilgilenen size en yakın  sağlık kuruluşuna başvurabilir ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Vajinismus epidural normal doğum sırasında uygulanan anestezi tedavi edilir mi?

Vajinismus epidural normal doğum sırasında uygulanan anestezi ile tedavi ile tedavi edilebileceğini öne sürenler olsa da; birincisi klasik tedavi yöntemleri uygun yapıldığında buna ihtiyaç kalmayacaktır, ikincisi ise kızlık zarının yırtılmasını sağlasa da sonrasında vajinismus probleminin çözülmesini sağlamayabilir.

Dolgu ( Bot** ) enjeksiyonu ile tedavi edilir mi?

Vajinismusta amaç istemsiz bir şekilde kasılan pelvik taban kaslarının gevşetilmesidir. Bo**ox ise kaslar üzerinde iletim geçirgenliğini ortadan kaldırarak kasların kasılmasını engeller ve gevşemesine yardımcı olmuş olur. Dirençli vakalarda uygulandığına dair bildiriler mevcut olmakla birlikte çoğu zaman böyle bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Vajinismus dolgu tedavisi sık uygulanıyor mu?

Vajinismus bot** tedavisi sık uygulanmamaktadır çünkü klasik bilinen tedaviler ile çoğu zaman b**ks tedavisine ihtiyaç kalmamaktadır.

Vajinismus erkeği cinsel açıdan sorunlu mu?

Vajinismuslu kadınların eşlerinde başlangıçta hiçbir sorun olmasa bile problem çözülmediği zaman, süreç içerisinde cinsel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Erken boşalma ve sertleşme sorunu bu erkeklerde sık görülen belirtilerdendir.

Vajinismus egzersizleri nelerdir?

Vajinismus için farklı egzersizler tanımlanmıştır. Bu egzersizler içerisinde en sık uygulananları kasılma ve gevşeme egzersizleridir.

Vajinismus egzersiz uygulamalarında pelvik kaslar neden önemli?

Vajinal egzersiz uygulamalarında pelvik kasları kasıp gevşetebilmeyi öğrenmek önemlidir. Zira vajinismusta cinsel birliktelik sırasında bu kaslarda aşırı kasılma meydana gelmektedir. Pelvik kasları gevşetebilmeyi öğrenmek tedavinin önemli parçalarından birisidir.

Vajinismus için egzersizler sırasında idrar kaçırması olur mu?

Vajinismus tedavisi sırasında uygulanan kasılma gevşeme egzersizlerinin idrar kaçırmayı değil tam tersine idrar kaçırmanın önlenmesine faydası olur. Çünkü bu bölgedeki kaslar güçleneceğinden idrar tutabilme de daha kolaylaşacaktır.

Vajinismus gevşeme egzersizleri ile geçer mi?

Tek başına gevşeme egzersizleri yaparak vajinismus geçmez. Tedavi planı içerisinde yer aldığında, bir bütün olarak cinsel tedavi uygulandığında, o bütüncül tedavi içerisinde gevşeme egzersizleri de fayda sağlamaktadır.

Vajinismus ıkınma yöntemi ile tedavi edilir mi?

Ikınma ile daha çok karın içi basınç artırılır ve kasılma meydana gelir. Bu durum vajinismusu daha da olumsuz etkileyebilir. Ikınmadan kastedilen şey kasılma ise beraberinde kasılma gevşeme egzersizleri şeklinde uygulanmalıdır.

Vajinismus hipnoz ile tedavi edilir mi?

Vajinismusta aslolan mutlu cinsel birlikteliğin sağlanmasıdır. Hipnoterapi ya da hipnoz ile tedavi, vajinismus tedavisinin temelini oluşturmaz. Dirençli vakalar için denense bile tedavinin temeli cinsel terapi ve eğitimdir.

Vajinismus çözüm yolları içerisinde en kısa yol hangisidir?

Vajinismus çözüm yolları içerisinde en kısa yol hem kadını hem de erkeği ikisini birlikte değerlendiren hekimin çizeceği yoldur.

Vajinismus rahatsızlığının ilacı var mı?

Vajinismus tedavisinde bazı ilaçlar tedaviye katkıda bulunmak amacı ile eklenmektedirler. Ancak bu ilaçların tamamı sadece vajinismusa özgü ilaçlar değildir.

İğnesi yapılır mı?

Vajinismus iğnesi olarak kastedilen şey b**oks enjeksiyonu ise yukarıda belirttiğimiz gibi çoğunlukla böyle bir tedaviye ihtiyaç kalmaz ve tedavinin ana kitlesini bu adım oluşturmaz.

Gebelik sırasında devam eder mi?

Gebelik öncesinde tedavi edilmemiş ise vajinismus gebelik sırasında da devam eder. Uygun olanı gebelik gerçekleşmeden once vajinismusun çözülmesidir.

Gebeliğe engel mi?

Vajinismus cinsel birlikteliğe engel olduğu için gebeliğe de engel bir durum olarak kabul edilebilir. Buna karşın ilişki denemeleri sırasında vajen girişine boşalma gerçekleşmesi durumunda nadiren de olsa penis tam girip yapmamış olsa bile gebelik ihtimali bulunmaktadır.

Vajinismus geçiren normal doğum yapabilir mi?

Gebelik öncesi vajinismusu tedavi ettirmiş ve gebeliği sırasında doctor bilgisi dahilinde cinsel birliktelikte sorun yaşanmamış ise normal doğum yapmada zorluk yaşanmayacaktır.

Vajinismus hastalığı totaliter aile yapısında sık mı?

Vajinismus hastalığı için güçlü baba figürü ve totaliter bir aile yapısının varlığı, sindirilmiş ve baskılanmış kadın karakteri, aile için şiddete maruziyet suçlanan faktörlerden bazılarıdır.

Vajinismus hastaları iyileşeceklerine dair inançları var mı?

Vajinismus hastaları iyileşeceklerine dair inançlarını her daim canlı ve diri tutmak zorundadırlar. Bu inanç tedaviye kesinlikle büyük katkıda bulunacaktır. Ya da tam tersi de doğrudur. İyileşeceğine dair inançlarını yitiren çiftlerde tedavi süreci daha da uzayabilmektedir.

Vajinismus boşanma sebebi olabilir mi?

Tedavi edilmemiş vajinismuslarda bir zaman sonra eşler arasında huzursuzluk, kaygı, korku, iletişim sorunları, kavga ve gürültüler baş göstermektedir. Olayın aile bireyleri tarafından duyulması ise dışarıdan çok fazla sayıda insan için müdahale kapısı aralamaktadır.

Ailelerin de işin içine karışmasıyla kimi zaman istenmese bile olay boşanma ile neticelenebilmektedir. Bu noktaya gelmeden önce doktora başvurmak bu nedenle oldukça önemlidir. Hastalık için ne kadar erken hekim yardımı alınırsa sorun o kadar büyümeden sonlandırılmış olur.

Vajinismus bitti demek için ne olması lazım?

Vajinismus tedavisinin bitti olarak denilmesi için doktorunuzun sizi yönlendirmesi önemlidir. Bu nedenle sizin için önerilen tedavi şemalarına uymanız ve uygulamakta kararlılık göstermeniz önemlidir.

Kesin çözümü var mı?

Bilimde kesin ifadeler kullanmaktan çoğu zaman kaçınılır. Bu nedenle başvuran çift için biz kesin, mutlaka, %100 ifadeleri kullanmamaya özen gösteririz. Ancak hastaların çok büyük bir bölümünün tedavilerden fayda gördüğü de bilimsel bir gerçektir.

Vajinismus haberleri okumak tedavi sırasında faydalı mı?

Tedavi sırasında en faydalı olan hekiminizin önerileri doğrultusunda hareket etmektir. Farklı kaynaklardan çeşitli haberler tam tersine olumsuz etkileyebilir.

Vajinismus hastalığı sırasında sistit olur mu?

Sık cinsel ilişki denemeleri sonrasında sistit oluşabilir. İdrarda yanma, sık idrara çıkma, ani işeme hissi ya da idrarda kan görülmesi durumunda üroloji uzmanı ile mutlaka görüşülmelidir.

Vajinismus hikayesi olanları dinlemek ya da okumak iyi gelir mi?

Vajinismus başarı öykülerini okumak ya da dinlemek kadını motive edip cesaretlendireceği düşünülse de en doğrusu hekiminizin sizin için önerilerini dinlemektir.

Parmak egzersizi şart mı?

Vajinismus parmak egzersizi tedavi sırasında uygulanabilen ve bazı hekimler tarafından önerilen bir uygulamadır. Biz çoğunlukla parmak vajinismus tedavisi sırasında hastalarımıza bu uygulamaları önermeye ihtiyaç duymuyoruz.

Parmak egzersizi yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Vajinismus parmak egzersizini size öneren hekime durumu aktarmalısınız. Doktor yapamamanızın sebebi ortadan kaldırarak tekrar yapmanızı sağlayabilir ya da bu yöntemden uzaklaşıp sizin için daha kolay olan bir başka seçeneğe sizi yönlendirebilir.

Parmak egzersizi her hastaya öneriliyor mu?

Vajinismus parmak egzersizi her hastaya önerilmez. Biz kliniğimizde çoğunlukla hastalarımıza bu egzersizi önermeye ihtiyaç duymuyoruz.

Parmak egzersizleri için ön hazırlık gerekir mi?

Vajinismus parmak egzersizleri tedavide kullanılmaktadır. Ön hazırlık işleminin nasıl olacağı egzersizi size öneren hekim tarafından detaylı olarak anlatılacaktır.

Vajinismus egzersizleri kadınlar için uygulaması zor mu?

Bu egzersizler oldukça kolay egzersizler olup günlük yaşantı içerisinde yapılabilecek nitelikteki egzersizlerdir.

Vajinismus olup gebe kalanlar cinsel ilişki sırasında krem kullanabilir mi?

Gebe kaldıklarına ve cinsel ilişkiye girdiklerine göre sadece ilişkiyi kolaylaştırmak ve kayganlığı artırmak amacı ile bu soru sorulmuş olabilir. Kayganlaştırıcı jeller için kullanmadan önce kadın doğum uzmanına danışmanız önerilir.

Vajinismus online tedavi edilebilir mi?

Vajinismusta başarılı bir süreçte yol alabilmek için hekim ile çiftlerin bire bir, yüz yüze görüşmesi oldukça önemli ve etkilidir. Ancak buna imkanı olmayanlarda, hastalık, salgın gibi durumlarda hiç tedavi olmamaktansa, süreci yüz yüze görüşme sağlayınca kadar geçen süreyi bir uzman yardımıyla online geçirebilirsiniz.

Tedavi oldum kontrole ne zaman gitmeliyim?

Kontrol için en uygun zaman doktorunuzun size önerdiği zamandır.

Vajinismus aleti nedir?

Özel olarak belirlenmiş bir alet vajinismus aleti yoktur. Vajinismus aleti denildiği zaman genellikle egzersizler sırasında kullanılan vajinal genişleticiler kastedilmektedir.

Vajinismus aparatı nedir?

Vajinismus için özel tasarlanmış bir apart değildir. Vajinismus aparatı denildiği zaman genellikle egzersizler sırasında kullanılan vajinal genişleticiler kastedilmektedir.

Akupunktur ile tedavi edilir mi?

Vajinismus yalnızca akupunktur ile tedavi edilmez. Tedaviye başka gerekçelerle akupunktur eklenmesi de tedaviyi olumsuz etkilemez.

Vajinismus çözümü için hangi doktora gitmeliyim?

Cinsel hastalıklar konusunda deneyimli ve daha önce vajinismus tedavisi konusunda hasta tecrübesi olan bir uzman ile görüşmeniz gerekmektedir.

Vajinismus çubukları nedir?

Vajinismus egzersizleri sırasında vajinal genişletme ya da dokunma amaçlı kullanılan aletlerdir.

Vajinismus doktoru Ankara’da var mı? Size nasıl başvurabiliriz?

Ankara’da vajinismus tedavisi ile ilgilienen hekimler bulunmaktadır. Başarılı tedaviler nedeniyle sadece diğer illerden değil başka illerden de tedavi için hastalar Ankarayı tercih etmektedir. Yurt dışında yaşayan Türkler tarafından da bu tedavi için önerilen şehirlerin önde gelenlerindendir. Bizim tedavi kliniğimiz Ankara’da Çukurambar bölgesinde Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazada bulunmaktadır.

Evde tedavisi var mı?

Doktorunuz tarafından önerilen bir takım egzersiz uygulamaları evde yapılmaktadır. Bu uygulamaların bir kısmı için çiftler birlikte eşlik etmekte, bir kısmı için ise tek tek uygulama gerekmektedir.

Vajinismus forum sitelerinde tartışılan bir konu mu?

Kadınları ilgilendiren önemli cinsel sorunlardan birisi olduğu için vajinismus forum sitelerinde genellikle yer alan ilgi çekici bir hastalıktır.

Vajinismus fiyatları farklılık gösterir mi?

Vajinismus fiyatları merkezlere ve illere göre farklılık göstermekle birlikte genellikle birbirine benzer aralıktadır.

Vajinismus fitilleri var mı?

Vajinismusa özel fitil bulunmamaktadır.

Vajinismus filmi izlemeli miyim?

Tedavi süreci içerisinde doktorunuzun önerileri dışında herhangi bir şey okumak, dinlemek ya da izlemek süreci olumsuz etkileyebilir. İzlemek istediklerinizi doktorunuzla önceden paylaşarak danışmanız uygun olacaktır.

Vajinismus hapı var mı?

Vajinismus için özel belirlenmiş bir hap yoktur. Ancak terapi ve iyileşme süreci içerisinde ihtiyaca göre semptomları rahatlamak adına çeşitli haplar ya da ilaçlar tercih edilebilir.

Çukurambar vajinismus tedavisinde merkezler içeriyor mu?

Çukurambar vajinismus tedavisi için açısından zengin bir bölge olup kliniğimiz de bunlardan birisidir.

Vajinismus ilaçla tedavisi sırasında gebe kalabilir miyim?

Vajinismus hastalığı penisin girişine izin vermediği için gebelik zor olur. Ancak vajina girişine boşalma ile az da olsa gebe kalma ihtimali vardır.

Vajinismus için jel var mı?

Vajinismus için özel jel yoktur. Ancak tedavi sırasında cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak amacıyla çeşitli kayganlaştırıcı jeller tercih edilebilir.

Vajinismus fiyatları Ankara için nasıl?

Vajinismus fiyatları Ankara için merkezler arasında farklılık gösterse de genellikle birbirlerine benzer ücret dilimleri arasındadır.

Vajinismus korkusu nedir?

Vajinismus olmadığı ve evli olup herhangi bir cinsel deneyim olmaksızın “acaba bende vajinismus var mı” şeklinde duyulan endişedir. Özellikle yanlış bilgilenmeler ve cinsel mitler sonrasında ne yazık ki genç kızların bir bölümünde daha evliliğe geçmeden böyle bir korku oluşmaktadır.

Vajinismus klinik çalışmaları yönlendirici oluyor mu?

Toplumda sık görülen bir hastalık olan vajinismus ile ilgili klinik çalışmaların yayınlanması hekimler için oldukça yönlendirici olmaktadır.

Vajinismus krem kullanmaksızın geçer mi?

Vajinismus tedavisi krem olmadığı için hiç krem kullanmadan da hastalık iyileşebilir.

Vajinismus kremi var mı?

Vajinismus için özel tanımlanmış bir krem yoktur. Tedavi sırasında açığa çıkan şikayetleri hafifletmek için çeşitli kremler tercih edilebilir.

Vajinismus lokal anestezi ilaçları ile ağrı yine de olur mu?

Vajinismus tedavisi için lokal anestezi ilaçları ağrı azaltma amacı ile kullanılır. Hangi ilacı, hangi dozda, nasıl ve ne kadar süre kullandığı ile alakalı olarak ağrı değişkenlik gösterir. Uygun ilaç, uygun doz ve uygun sürede doktorunuzun önerdiği şekilde kullandığınızda çoğunlukla ağrı bloke olur.

Vajinismus orgazmı nasıl yaşanır?

Vajinismus orgazmı diye ayrı bir orgazm yoktur. Vajinismusu olan kadınlar cinsel ilişkiye giremiyor olsalarda klitorislerini uyarmak suretiyle orgazm yaşayabilirler.

Vajinismus olan kadınlar sonradan sorun yaşar mı?

Vajinimusu olan kadınlar sonradan iyi tedavi edildikleri takdirde gerek cinsel yaşamları boyunca ve gerekse gebelik süresince önemli sorun yaşamazlar.

Vajinismus olup tüp bebek yaptıranlar normal doğum yapabilir mi?

Vajinismus tedavisi için halk arasında tüp bebek ile gebe kalıp normal doğum yaparak kızlık zarının yırtılması gibi bir kanı mevcuttur. Bu asla vajinismus tedavisi demek değildir.

Vajinismus olanlar gebelik sırasında ilave sorun yaşar mı?

Vajinismus olanlar gebelik öncesi tedavi olmuşlarsa gebelikleri sırasında ilave bir sorun yaşamazlar. Ancak gebe kalmadan önce cinsel yaşamın iyi düzenlenmesi gereklidir.

Vajinismus olan kadınla nasıl ilişkiye girilir?

Vajinismus olan kadınla tedavi sırasında zamanı ve şeklini doktorunuzun önerdiği şekilde denemeniz gerekmektedir.

Vajinismus ödevleri her gün mü yapılmalı?

Vajinismus ödevleri için uygulama sürelerini, ödevi size öneren hekim detaylı olarak açıklayacaktır.

Vajinismus önerileri için hangi web sitelerinden bilgi alabilirim?

Vajinismus önerileri için çok çeşitli web sitelerinden istifade edebilirsiniz. En doğru bilgiler klinik çalışmaları içeren bilimsel dergilerin web sayfalarında yer almaktadır.

Öyküleri okuduğumda daha da rahatsız oluyorum, normal mi?

Tedavi süresi içerisinde okuyorsanız, okuduklarınızı mutlaka doktorunuzla paylaşınız. Doğruluğunu onunla birlikte tartışınız. Sizi rahatsız eden şeylerden kabaca uzak durmanızda fayda var.

Ev ödevleri için günün hangi saati tercih edilmeli?

Vajinismus ev ödevleri için günün herhangi bir saati tercih edilebilir. Kendinizi zinde ve dinç hissettiğiniz ve elbette müsait olduğunuz günün herhangi bir saatinde bu uygulamaları yapabilirsiniz.

Problem olarak yaygınlığı artan bir hastalık mı?

Bu iddiayı doğrulayacak bilimsel veri kanıta dayalı tıp bakımından doğrulanmamıştır.

Rahatsızlığı olan kadın ne yapmalı?

İlk olarak bu hastalığın geçici olduğunu, hastalığı yeneceğini ve başarılı olacağını bilmesi ve buna inanması gerekir. Geri kalanı profesyonel bir tedavi desteği alarak yola devam etmektir.

Vajinismus reçetesi diye özel bir reçete var mı?

Vajinismus reçetesi diye özel bir reçete, kür, seans bulunmamaktadır.

Raandevu saatleri bize göre ayarlanabilir mi?

Karı koca birlikte iş hayatını paylaşanlar için doktor tedavisi her ikisine de uygun olacak şekilde denk getirmek zor olabilir. Bu çiftle için kliniğimzde cumartesi günleri de dahil uygun randevu gün ve saatleri ayarlanmaktadır.

Vajinismus seansları için saat konusunu kiminle görüşmeliyim?

Kliniğimizin telefon numaralarını (0533-7256280 ve 0312-2872300) arayarak ya da internet üzerinde yer alan iletişim bilgilerinden eposta göndererek randevu alabilrsiniz. Sizi asistanımız karşılayacak ve birlikte özel bir randevu saati belirleyeceksiniz.

Vajinismus spreyi var mı?

Vajinismusa özel bir spery tanımlanmamıştır.

Şifalı bitkiler etkili mi?

Vajinismus için şifalı bitkiler ancak tamamlayıcı tedavi olarak farklı amaçlarla kullanılabilir. Bu bitkiler vajinismusu iyileştirmez.

Tedavi şekilleri nelerdir?

Cinsel terapi, ilaçlar ve psikolojik destek tedavileri ile çoğunlukla sorun çözülmektedir. Hasta değerlendirmeleri sırasında çeşitli fiziksel sorunlar saptandı ise bu sorunların çözümü için ilaçlar ya da ameliyat tedavileri gündeme gelebilir.

Vajinismus tedavi sonrası gebelikte kasılmaya bağlı düşük olur mu?

Vajinismus tedavisi başarı ile sonlanmışsa ve sonradan gebe kalınmışsa düşük için bir risk oluşturmaz.

Vajinismus tedavisi ile düzelenlerde hamilelik sorunlu geçiyor mu?

Bu grup hastaların hamilelikleri için özel tanımlanmış herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Tedavisi nasıl planlanmalı?

Vajinismus tedavisi tamamen çiftlere özel bir tedavidir. Her bir çiftin kendi özelliklerinde göre onlar için en uygun olan yukarıda ismi geçen tedavilerden herhangi birisi planlanmaktadır.

Vajinismus tedavi ücreti şehirler arasında farklı olabilir mi?

Vajinismus tedavi ücreti şehirler arasında düşük oranlarda farklılık gösterebilir.

Uyku ilacı ile tedavi edilir mi?

Vajinismusun kendisini tedavi etmek için uyku ilacı kullanılmaz. Vajinismus uyku hapı diye tanımlanmış özel bir ilaç yoktur.

Vajinismus uyuşturucu ilaçlar kullanılarak tedavi edilir mi?

Vajinismus tedavisi sırasında ihtiyaç duyulan durumlarda lokal anestezik ajanlar denilen sadece uygulandığı bölgede etkili olan bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Üstesinden gelmek için özgüven niçin önemli?

Kadında var olan özgüven hastalığı yenmek için temel vazgeçilmez unsurdur. Her şeyden önce bu hastalığın geçeceğini bilmesi, buna inanması tedavinin önemli basamaklarından biridir.

Üroloji kliniklerinde tedavi ediliyor mu?

Son yıllarda vajinismus tedavisi ile ilgilenen üroloji ya da androloji klinikleri sayısı giderek artmaktadır.

Zamanla geçer mi?

Vajinismus beklemekle değil tedavi olmakla geçer.

Vajinismus zevk alamama durumu yapar mı?

Kaygı, korku, ağrı, başarısızlık hissi ve özgüven kaybı cinsellikten beklenen zevki alamamaya yol açar. Bu ise beklenen bir sonuçtur.

Vajinismus kızlık zarı operasyonu ile tedavi edilir mi?

Kızlık zarının çok özel durumları için ameliyatla tedavi gerekebilir. Bunu en iyi vajinismusu tedavi eden uzman karar verecektir.

Vajinismus ve depresyon birlikte olabilir mi?

Vajinismus ve depresyon birlikte görülebilir. Şüphe durumunda psikiyatrik yardım ve destekten kaçınılmamalıdır.

Vajinismus ve alkol kullanımı uygun mu?

Vajinismuslu hastaların cinsel ilişki denemeleri sırasında alkol kullanmaları uygun değildir. Zira alkolün vücuda olan toksik etkileri konusunda çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Hafif çakırkeyf olmak kastediliyorsa bu durum vajinismusu çözmez.

Vajinismusu yenenler özgüveni yüksek olanlar mı?

Vajinismusu yenenler özgüveni yüksek olmasalar bile bu konuda destek alan ve çoğunluğu  başarmak için istekli olan kadınlardır.

Vajinismusu yenmek için ilk adım ne olmalı?

İlk adım tedavinin başarılı olacağında katıksız inanmaktır. Ülkemizde pek çok sağlık merkezi, klinik, özel klinik ve hekimler bu konuda oldukça deneyim kazanmışlardır ve başarı oranları yüksektir. Kliniğimiz de bunlardan birisidir.

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum, olabilir mi?

Vajinismus olmasanız bile niçin ilişkiye giremediğinizin aydınlatılması gerekir. Bu nedenle bir hekimle görüşmeniz uygun olacaktır.

Vajinismus egzersizleri ile ağrı azalır mı?

Egzersizler sırasında kasılma gevşeme ve rahatlama sağlandığından penisin vajinaya girişindeki kasılmaya bağlı engel ortadan kalkacağı için ağrıda azalma da beklenmektedir.

Vajinismus tedavisi görenler gebelikte cinsel ilişkiye girebilir mi?

Bu soruyu bireyselleştirmek gerekir. Kişiden kişiye göre durum farklılık gösterebilir. Vajinismusu ve gebeliği takip eden hekime danışarak davranmak uygun olacaktır.

Ne zaman tedavi edilmeli?

Vajinismusu olan çiftler mümkün olan en kısa süre içerisinde doktora başvurmalı ve tedavi almalıdırlar. Zaman ilerledikçe ortaya psikolojik ve sosyal başka problemler eklenmektedir.

Bekârlarda vajinismus belirtileri nelerdir?

Buna işaret eden net bir belirti yoktur. Ancak cinsel ilişkiden korkma, ilk gece kaygısı, ağrı korkusu ileri derecede ve gündelik yaşamınızı etkileyecek boyutta ise evlilik öncesinde danışmanlık şeklinde ilgili uzmanla görüşmeniz rahatlatıcı olabilir.

Doktor kontrolü ne kadar sürer?

Çiftlere uygulanacak tedavi planlamasına göre bu süre değişkenlik gösterir. Günler ya da haftalar içerisinde sorun çözümlenebilir.

Vajinismus olanlar başka cinsel sorunlarla karşılaşır mı?

Buna işaret eden net bilimsel veri yoktur. Çoğunlukla vajinismusun tedavi edilmesi ile hastalar mutlu cinsel yaşam elde ederler.

İlacı yurt dışından mı getiriliyor?

Yurtdışından vajinismus için özel olarak getirilen herhangi bir ilaç bulunmamaktadır.

Vajinismus olan kadın nasıl hamile kalır?

Bu çiftler özellikle mutlaka çocuk istiyorlarsa ancak tüp bebek yöntemi yoluyla çocuk sahibi olabilirler.

Vajinismus olmamak için ne yapmalı?

Zihninizi gereksiz, yanlış ve eksik bilgilerden arındırmalısınız. Cinsel bilgilerinizi ilgili dalın uzmanından net olarak öğrenmelisiniz. Kadın ve erkek genital sistem anatomisi ve fizyolojisi hakkında doğru bilgiler edinmelisiniz. Tüm bunlar için ihtiyaç duyduğunuz durumda hekimlerden profesyonel yardım almalısınız.

Erkeklerde vajinismus olur mu?

Erkekler için böyle bir durum tıp literatüründe tanımlanmamıştır. Erkeklerde çoğunlukla sertleşme ya da boşalma ilgili problemler görülmektedir.

Erkeği nasıl etkiler?

Vajinismuslu kadınların erkekleri de olumsuz etkilenirler. Başlangıçta var olmasa bile bu erkeklerde de zaman içerisinde değişik derecelerde cinsel sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Eşim vajinismus boşanmak istiyorum…

Öncelikli olarak bunun bir hastalık olduğunu ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu nedenle boşanma işlemlerinden önce profesyonel bir destek almanız evliliğinizin devamlılığı açısından önemli olabilir.

Vajinismus olup boşananlar ikinci evliliklerinde sorun yaşar mı?

Sorunun çözülüp çözülmediğine bağlı bir durumdur. İlk evliliklerinde sorun yaşayıp tedavi olmamış kadınların ikinci evliliklerinde de benzer durumla karşılaşma ihtimalleri vardır. Bu nedenle evlilik öncesi mutlaka profesyonel yardım ve destek tedavisi almakta fayda olacaktır.

İlk gece vajinismus korkusu da ilişkiyi engeller mi?

İlk gece kadında kaygı, korku, endişe ve ağrı oluşturabilecek tüm faktörler cinsel birliktelik için önemlidir ve mümkünse öncesinde bu sorunlar giderilmiş olarak cinsel ilişki sağlanmalıdır.

 

Vajinismus olan çiftler için ÖNERİLER…

 • Hastalığın geçici olduğunu ve iyileşeceğini bilmeniz önemlidir.
 • Evlilik öncesi kadın, erkek genital anatomisi ve fizyolojisi hakkında tıbbi bilgiler edininiz.
 • İlk gece birliktelik yaşamadan önce normal cinsel birliktelik ile ilgili tıbbi bilgileri öğreniniz.
 • İlk gece için korkularınız varsa evlilik öncesi profesyonel bir destek alınız.
 • Sorun yaşadığınızda endişe etmeyiniz.
 • Eşinizle cinsel sorunlarınızı konuşmaktan çekinmeyiniz.
 • Ailelerinizi tedavi sürecinin bir parçası haline getirmeden sorununuz için karşılıklı iki yetişkin insan olarak hekim yardımıyla çözünüz.
 • Hekime başvurmakta tereddüt etmeyiniz.
 • Unutmayınız ki erken dönemlerde çözülmeyen bu sorun gün geçtikçe daha başka sorunlarla birlikte büyüyerek karşınızda duracaktır.

SONUÇ:

 • Vajinismus pelvik bölgedeki kaslarda aşırı kasılma ve ağrı korkusu nedeniyle ilk cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi durumudur.
 • Toplumda sık görülen cinsel problemlerdendir.
 • Ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene ile hastalık anlaşılabilmektedir.
 • Tedavisinde cinsel terapi, ilaçlar ve nadiren de ameliyat gibi çözümler yer almaktadır.
 • Vajinismus sadece kadınların hastalığı değildir. Vajinismuslu kadının erkeği de bu durumdan cinsel ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenmektedir.
 • Tedavi için doktora erken başvuru önemlidir.
 • Vajinismus yüksek başarı oranı ile tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Kaynaklar :

 • Vaginismus- who takes interest in it? Daňková Kučerová J, Machač Š, Vrzáčková P, Klapilová K, Kovář P, Zábranská L, Damborská Z, Wiecek P, Vrána T. Ceska Gynekol. 2019 Spring;84(3):233-239.
 • Interventions for vaginismus. Melnik T, Hawton K, McGuire H. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Dec 12;12(12):CD001760.
 • Outcome of Medical and Psychosexual Interventions for Vaginismus: A Systematic Review and Meta-Analysis. Maseroli E, Scavello I, Rastrelli G, Limoncin E, Cipriani S, Corona G, Fambrini M, Magini A, Jannini EA, Maggi M, Vignozzi L. J Sex Med. 2018 Dec;15(12):1752-1764.
 • Pelvic floor physical therapy in the treatment of pelvic floor dysfunction in women. Wallace SL, Miller LD, Mishra K. Curr Opin Obstet Gynecol. 2019 Dec;31(6):485-493.
 • Botulinum toxin for vaginismus Ferreira JR, Souza RP. Pharmacology. 2012;89(5-6):256-9.
 • Pelvic floor physical therapyin the treatment of pelvic floor dysfunction in women. Wallace SL, Miller LD, Mishra K. Curr Opin Obstet Gynecol. 2019 Dec;31(6):485-493.
 • emale Genito-Pelvic Pain/Penetration Disorder: Review of the Related Factors and Overall Approach.Dias-Amaral A, Marques-Pinto A. Rev Bras Ginecol Obstet. 2018
 • Psychological treatmentfor vaginal pain: does etiology matter? A systematic review and meta-analysis. Flanagan E, Herron KA, O’Driscoll C, Williams AC. J Sex Med. 2015 Jan;12(1):3-16.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz