Penise Eswt Şok Dalga Tedavisi ( Sertleşme ve Ürolojik Problemler )

ESWT şok dalga tedavisi ve son yıllarda tıpta farklı uzmanlık alanlarında giderek artan sayıda kullanılmaktadır.

Başlangıçta ürolojide böbrek taşlarını vücut dışından ameliyatsız kırarak başarılı sonuçlar bildirilmesinin ardından daha sonraları ortopedi ve fizik tedavi alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Böbrek taşlarındaki başarılı sonuçlarının ardından ürolojide son yıllarda giderek artan sayı ve sıklıkta yoğunluğu azaltılarak pelvik bölgede bulunan organların tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu makalede daha çok sizlerden gelen sorular eşliğinde olabildiğince yalın, basit ve anlaşılabilir bir dil ile ESWT- Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisitedavisi tüm boyutları ile ele alınmıştır.

Tedavi ile ilgili tüm merak ettikleriniz için internet web sayfamızdaki iletişim kutusundan sorularınızı bize iletebilir ya da youtube’da konu ile ilgili yaptığımız videolar eşliğinde sunulan açıklamaları izleyebilirsiniz.

ESWT şok dalga tedavisi nedir?

Vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının bir prob yardımıyla vücuda aktarılarak yapılan tedavi işlemine ESWT denilmektedir

ESWT ile LSWT arasındaki fark nedir?

ESWT de daha yüksek yoğunlukta dalgalar vücuda gönderilirken LSWT de bu dalgaların yoğunluğu azaltılmıştır. Bunun tedavide önemli yeri vardır.

Çünkü yüksek yoğunluklu şok dalgaları böbrek taşlarının kırılmasında kullanılırken düşük yoğunluklu şok dalgaları sertleşme sorunu tedavisi başta olmak üzere diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Sertleşme bozukluğunun tedavisi ve ürolojik rahatsızlıklarda ESWT

Vücut dışında oluşturulan şok dalgaları 1 prop yardımıyla hedeflenen dokuya gönderilir. Bu dalgalar mekanik etki ile ilgili organda Mekanik bir stres yaratır.

Doku için bu durum yeni oluşan bir mikrotravmadır. Mikrotravmaya karşı vücudun verdiği ilk tepki ise iyileşme hücrelerini o bölgeye göndererek iyileşme seferberliği başlatmasıdır.

İyileşme için ilk adım iyileşmeyi sağlayan hücrelerin o bölgeye transfer edilmesidir. bunu sağlayabilmek için tramı oluşan alana kan akışında artış olur. Bununla birlikte hücrelerde yeniden onarım süreci tetiklenir. Bir yandan iyileşme hücreleri etkili olurken öte yandan yeni damar oluşumu artırılarak iyileşme tamamlanmaya çalışılır.

ESWT böylelikle o alanda hem yeniden onarım ve yapılanmayı sağlar, hem de yeni damarlanma oluşumunu artırır.

Şok dalga tedavisi kimlere uygulanır?

ESWT hücre yenilenmesine ve kan akımı artışına ihtiyaç duyulan tüm hastalarda uygulanabilir. Tıpta pek çok alanda bu tedavi kullanılmaktadır.

Ürolojide ise baştan sertleşme sorunu olan hastalar olmak üzere Peyroni hastalığı, kronik prostatit, ağrılı mesane sendromu gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Penise şok dalga tedavisinin zararı var mı?

ESWT Tedavisi ile günümüze kadar bildirilmiş ciddi bir komplikasyon bulunmamaktadır. Özellikle ciddi dermatolojik hastalıkları olanlar ya da uzun süreden beri çok yoğun kan sulandırıcı kullanan hastalarda tedavi planlaması dikkatle yapılmalıdır.

Bunun dışında bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır

Sertleşme bozukluğu tedavisinde ESWT kaç seans uygulanır?

ESWT tedavisinin etkili olabilmesi için  fark teknikleri bildirilmiştir.  Genel kabul gören uygulama haftada 2 defa olmak üzere 3 hafta uygulanmasıdır.

Bu uygulama sonrasında hastalarda belirgin iyileşme gözlenmesi durumunda benzer bir seans yeniden tekrarlanabilir.Işlem süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.

ESWT şok dalga tedavisinin etkileri hemen ortaya çıkar mı?

ESWT Tedavisi etkisini yukarıda belirtildiği şekilde hücresel düzeyde göstermektedir. Bu nedenle istenen düzeyde etkinin oluşabilmesi günler ya da haftalar içerisinde olmaktadır. Genellikle Bu etkinin oluşması için 4-6 hafta yeterli ol olmaktadır.

ESWT şok dalga uygulama işlemi nasıl yapılır?

Hastalar sırt üstü yatırılır. Penis üzerine şok dalgalarının iletkenliğini artırabilmek amacıyla jel sürülür. Daha sonra prop penis üzerinde belli noktalar seçilerek o noktalara cihaz üzerinden şok dalgaları gönderilir. Yaklaşık 15-20 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

ESWT ne zaman yapılmalı?

ESWT uygulama zamanı için gün içerisinde özel bir saat bulunmamaktadır. Hasta ve uygulayıcının Müsait olduğu gün içerisindeki herhangi bir vakitte yapılabilir.

ESWT öncesinde kullanılan sertleşme ilaçlarına devam edilir mi?

Bu tedavi öncesinde kullanılan sertleşme ilaçlarının devamlılığı konusunda hekim karar vermelidir. Tedavi sırasında bu grup ilaçların kullanmanın herhangi bir olumsuz yan etkisi olmaz.

ESWT sonrası sertleşme ilaçları ile kullanılır mı?

Uygulama sonrasında hangi ilaçların ne kadar süreyle kullanılacağına doktorunuz karar verecektir. Bu nedenle ilacın sürekliliği ya da doz miktarı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir.

Sertleşme sorununda ESWT tedavisi ilaç kullanılırken yapılabilir mi?

ESWT tedavisi sertleşme sorunu ilaçları kullanılırken de yapılabilir. Bu grup ilaç kullanımının uygulamaya Herhangi bir olumsuz yan etkisi olmaz.

ESWT işlemi uygulama seansları sırasında cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Bu tedavi sırasında ya da sonrasında cinsel birliktelik için herhangi bir engel bulunmaz.

ESWT nasıl uygulanır ise ağrı az olur?

ESWT tedavisinin standart bir uygulama şekli bulunmaktadır. Deneyimli uygulayıcı işlem sırasında hiçbir ağrı oluşturmadan tedaviyi başarı ile tamamlar. İşlem sırasında sadece dokunma hissi vardır.

ESWT frekansı nasıl ayarlanıyor?

ESWT tedavisi sırasında frekans ayarlaması daha önceden cihaza manuel olarak tanımlanır. Tedavi sırasında cihaz otomatik olarak daha önceden tanımlanmış verileri algılar ve belli frekanslarda hastaya şok dalgalarını gönderir.

Ürolojik ESWT şok dalga tedavisine hangi bölüm bakar?

ESWT uygulanacak bölge için bu durum değişir. Ürogenital şikayetler için ESWT uygulamalarına Üroloji bölümü bakmaktadır.

ESWT hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Vücutta pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ürolojide sıklıkla aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır:

 • Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) tedavisinde
 • Peyronie hastalığı (peniste ağrı, şekil bozukluğu ve eğiklikle seyreder)
 • Kronik prostatit
 • Ağrılı mesane sendromu (kronik interstisyel sistit)

ESWT hakkında bilgi almak için hangi doktora başvurmalıyım?

Ürogenital hastalıkların tedavisindeki uygulamalar ile ilgili bir Üroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

ESWT endikasyonları arasında sertleşme sorunu da var mı?

Sertleşme sorunu için uygulamalar ürolojik hastalıklar içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Bu amaçla çok sık ve başarı ile ESWT tedavisi kullanılmaktadır.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Özellikle dikkat edilmesi gereken herhangi bir durum yoktur. Doktorunuzun size önerilerini takip etmeniz yeterlidir.

İşlem sonrası ağrı olur mu?

Bu uygulama sonrasında ağrı genellikle oluşmaz. Bilakis özellikle sertleşme sırasında ağrı yaşayan hastalar için ağrılı dönemde bu tedavi daha çok etkilidir.

Şok dalga tedavisi Ankara fiyatları pahalı mı?

ESWT şok dalga tedavisi Ankara ilinde uygulayan merkezler arasında fiyatlar farklılık gösterebilmekle birlikte genellikle birbirlerine benzerdir.

ESWT tedavi fiyatları Ankara içinde farklılık gösterir mi?

Farklı uygulayıcılar ve merkezler arasında fiyatlarda değişkenlik olmakla birlikte çoğunlukla benzer aralıkta yer alır.

ESWT tedavisi Ankara’da siz yapıyor musunuz?

Kliniğimizde, bizim gözetim ve denetimimizde ESWT tedavisi başarı ile uygulanmaktadır. Ankara’da Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazası, 19. Kat, 88 numarada hizmetimiz devam etmektedir. Öncelikle muayene ve tetkiklerle hastalar değerlendirilmekte ve tedaviye uygun olan hastalar için uygulama kliniğimizde yapılmaktadır.

Randevu ve bilgi almak için 0533-7256280 ya da 0312-2858118 numaralı telefonları aramanız yeterlidir. İlgili görevli arkadaşlarımız bizimle en kısa sürede görüşebilmeniz için randevunuzu oluşturacaktır.

ESWT prostatit tedavisinde kullanılır mı?

Kronik prostatit tedavisinde özellikle ağrı ile birlikte seyreden durumlarda etkili olabileceği ile ilgili geri bildirimler bulunmaktadır.

ESWT kronik prostatit tedavisinde ağrıyı azaltır mı?

Kronik prostatit li hastalarda penis kasıklar testisler ve anüs  çevresinde ağrı sıklıkla gözükmektedir. Kronik pelvik ağrı sendromunun bir parçası olan kronik prostatitdeki ağrı tedavisinde ESWT kullanılmaktadır. Ancak kanıta dayalı tıp açısından doğrulanmak üzere daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

ESWT iktidarsızlık tedavisinde etkisi ilaçlarla artar mı?

Sertleşme sorunu yaşayan hastalarda ağızdan alınan ilaçlarla birlikte ESWT tedavisinin kombine edilmesinin başarı şansını artırdığına dair bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle erektil disfonksiyonlu hastalarda sıklıkla tedavi sırasında ve sonrasında bu grup ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır.

ESWT böbrek taşı tedavisinde kullanılır mı?

ESWT tedavisi böbrek taşlarını kırmada uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Başarısı bilimsel olarak pek çok klinik çalışma ile kanıtlanmış bir tedavidir. Bu nedenle çoğu zaman özellikle küçük böbrek taşları bulunan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

ESWT yöntemi her hastada başarılı olur mu?

ESWT her hasta için önerilecek bir yöntem değildir. Bu nedenle uygun hasta seçimiNİ mutlaka doktor yapmalıdır.

ESWT Peyronie hastalığının tedavisinde kullanılır mı?

Peyroni hastalığının özellikle başlangıç dönemlerinde ve ağrının eşlik ettiği durumlarda çok daha etkili olmakla birlikte tedavi seçenekleri arasında ESWT yer almaktadır.

Penis eğriliği ( peyronie ) hasktalığında ESWT kullanılır mı?

Peyronie hastalığının tedavisinde ESWT kullanımının etkinliği konusu tartışmalıdır. Bu konuda başarılı olduğunu bildiren çalışmalar olmakla birlikte başarısız olduğunu bildiren klinik çalışmalarda mevcuttur.

Bugün için eğrilikleri direkt düzeltme amacıyla ESWT tedavisinin kesin sonuç verdiğini belirten çalışmalar daha azınlıkta, buna karşın hastalığın başlangıç döneminde ve ağrı olduğu durumlarda oldukça etkili olduğunu bildiren bilimsel çalışmalar daha çoğunluktadır. Bu nedenle daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

ESWT tedavisi ile peniste büyüme, uzama veya kalınlaştırma olurmu?

Eswt tedavisi peniste damarlanma artışı yaparak bir miktar belirginleşme oluştursa da peniste uzama amaçlı olarak günümüzde tercih edilmez.  peniste uzatma teknikleri ve tedavisi daha farklıdır. Diğer uygulanacak tedaviler hastalar açısından daha yüz güldürücü sonuçlara sahiptir.

ESWT uygulamasına bağlı peniste damarlanma artışı bir miktar kalınlık ve çap artışına da yol açmaktadır. Ancak penist yalnızca kalınlaşma yapması nedeniyle ESWT tedavisi uygulanmaz.

Peyronie gibi hastalıklarda var olan incelme tedavi ile birlikte düzeltildiğinde, kanlanma artışına bağlı olarak incelen alan iyileşince penisde de bir çap artışı ve kalınlaşma söz konusu olabilir.

Bu durum dışında peniste kalınlaştırma isteniliyor ise kalınlaştırma teknikleri ve ameliyatları daha farklıdır. Bu nedenle hastanın beklentilerinin önceden çok iyi anlaşılması gerekmektedir. Tek başına kalınlaşma amaçlı ESWT uygulamasının sonuçlarının tartışmalı olacağı hastalara ifade edilmelidir.

ESWT yöntemi penis içindeki idrar kanalına zarar verir mi?

Tecrübeli bir uygulayıcı tedavi sırasında penis içindeki idrar kanalına herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle uygulayıcının deneyimi oldukça önemlidir.

ESWT pelvik ağrı tedavisinde kullanılır mı?

Kronik pelvik ağrı sendromu pelviste bulunan bütün organları ilgilendirecek şekilde oluşabilir. Bu hastalığın tedavisinde pelvik bölgedeki kanlanma artışı amacıyla uygulanabiliR. Ancak tedavisi ve etkinliği konusu kanıta dayalı tıp açısından çok daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulan bir alandır.

ESWT penis damarlarını nasıl etkiler?

Penis üzerinde direkt damar sayısı ve çap artışı sağlamaktadır.  Bu nedenle tedavi sonrasında hastalarda eskiye oranla peniste daha fazla dolgunluk oluşmaktadır.

ESWT tedavisi tekrarlanabilir mi?

ESWT tedavisi, özellikle fayda gören hastalarda, yeniden tekrarlanmasının vücut açısından herhangi bir zararı bulunmaz. Tam aksine fayda gören hastalarda ikinci bir uygulama çok daha efektif sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Prostat kanseri tedavisi sonrası gelişen sertleşme sorununda etkili mi?

Bu konu ile ilgili klinik çalışmalar devam etmektedir. Erken dönem sonuçlar tedavi başarısını artırabileceği yönünde bildirilmekle birlikte zaman içerisinde daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

Yaş sınırı var mı?

ESWT uygulaması için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Erişkin yaştaki tüm hastalara uygulanabilir.

Tedavi başarısız olursa ameliyatı da olumsuz etkiler mi?

ESWT tedavisinin başarısız olması daha sonradan yapılacak olan ameliyat tedavisine olumsuz etki yapmaz. Aksine, az da olsa kanlanmayı artırarak ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

Başarıyı artırmak için neler yapılmalı?

Tedavide başarıyı belirleyen en önemli unsur hasta seçimidir. Doğru hasta seçimi sağlandığında tedavi başarı şansı çok daha fazla olmaktadır. Doğru hasta seçimi ise tedaviyi başlatacak ve yönetecek olan uzman hekimin tecrübesi ve bilgi birikimi ile direk ilişkilidir.

SONUÇ:

 • ESWT vücut dışından üretilen şok dalgalarının bir prob yardımıyla vücutta ilgili anatomik organa iletilerek tedavi edilen işleme verilen isimdir.
 • Ortopedi, Fizik tedavi başta olmak üzere diğer bölümlerin hastalıklarında da başarı ile uygulanmaktadır.
 • Ürolojide sertleşme sorunları başta olmak üzere Peyronie hastalığı, kronik prostatit ya da ağrılı mesane sendromu (kronik interstisyel sistit) gibi hastalıkların tedavilerinde uygulanmaktadır.
 • ESWT tedavisi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Erişkin yaştaki tüm hastalara uygulanabilmektedir.
 • ESWT tedavisi ile ilgili önemli bir yan etki bildirilmemiştir.
 • ESWT tedavisi tekrarlanabilir bir tedavidir.
 • ESWT tedavisi başarısını artırmak amacı ile sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanılan ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır.
 • ESWT tedavisi sonradan gerekebilecek herhangi bir penis ameliyatını olumsuz yönde etkilemez.
 • Ürolojide ülkemizde ve tüm dünyada giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır.

Kaynaklar :

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz