Penise Eswt Şok Dalga Tedavisi

ESWT şok dalga tedavisi ve son yıllarda tıpta farklı uzmanlık alanlarında giderek artan sayıda kullanılmaktadır.

Başlangıçta ürolojide böbrek taşlarını vücut dışından ameliyatsız kırarak başarılı sonuçlar bildirilmesinin ardından daha sonraları ortopedi ve fizik tedavi alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Böbrek taşlarındaki başarılı sonuçlarının ardından ürolojide son yıllarda giderek artan sayı ve sıklıkta yoğunluğu azaltılarak pelvik bölgede bulunan organların tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu makalede daha çok sizlerden gelen sorular eşliğinde olabildiğince yalın, basit ve anlaşılabilir bir dil ile ESWT- Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisitedavisi tüm boyutları ile ele alınmıştır.

ESWT şok dalga tedavisi nedir?

Vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının bir prob yardımıyla vücuda aktarılarak yapılan tedavi işlemine ESWT denilmektedir.

Eswt ürolojide hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Şok dalga tedavisi üzerinde hala sık araştırmalar yapılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Araştırmalar çoğaldıkça daha çok hastalıağa umut olacağı yönünde öngörüler bulunmaktadır.

 • Sertleşme problemlerinde penise uygulama yapılır
 • Ereksiyon sorunları
 • Kronik prostatit
 • Peyronie

ESWT ile LSWT arasındaki fark nedir?

ESWT de daha yüksek yoğunlukta dalgalar vücuda gönderilirken LSWT de bu dalgaların yoğunluğu azaltılmıştır. Bunun tedavide önemli yeri vardır.

Çünkü yüksek yoğunluklu şok dalgaları böbrek taşlarının kırılmasında kullanılırken düşük yoğunluklu şok dalgaları sertleşme sorunu tedavisi başta olmak üzere diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Sertleşme bozukluğu ve ürolojik rahatsızlıklarda Penise ESWT Tedavisi

Vücut dışında oluşturulan şok dalgaları 1 prob yardımıyla hedeflenen dokuya gönderilir. Bu dalgalar mekanik etki ile ilgili organda Mekanik bir stres yaratır.

Doku için bu durum yeni oluşan bir mikrotravmadır. Mikrotravmaya karşı vücudun verdiği ilk tepki ise iyileşme hücrelerini o bölgeye göndererek iyileşme seferberliği başlatmasıdır.

İyileşme için ilk adım iyileşmeyi sağlayan hücrelerin o bölgeye transfer edilmesidir. bunu sağlayabilmek için tramı oluşan alana kan akışında artış olur. Bununla birlikte hücrelerde yeniden onarım süreci tetiklenir. Bir yandan iyileşme hücreleri etkili olurken öte yandan yeni damar oluşumu artırılarak iyileşme tamamlanmaya çalışılır.

ESWT böylelikle o alanda hem yeniden onarım ve yapılanmayı sağlar, hem de yeni damarlanma oluşumunu artırır.

ESWT Şok Dalga hangi ürolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Vücutta pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ürolojide sıklıkla aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır:

 • Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) tedavisinde
 • Peyronie hastalığı (peniste ağrı, şekil bozukluğu ve eğiklikle seyreder)
 • Kronik prostatit
 • Ağrılı mesane sendromu (kronik interstisyel sistit)

Ürolojide şok dalga tedavisi kimlere uygulanır?

ESWT hücre yenilenmesine ve kan akımı artışına ihtiyaç duyulan tüm hastalarda uygulanabilir. Tıpta pek çok alanda bu tedavi kullanılmaktadır.

Ürolojide ise baştan sertleşme sorunu olan hastalar olmak üzere Peyronie hastalığı, kronik prostatit, ağrılı mesane sendromu gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Penise şok dalga tedavisinin zararı var mı?

ESWT Tedavisi ile günümüze kadar bildirilmiş ciddi bir komplikasyon bulunmamaktadır. Özellikle ciddi dermatolojik hastalıkları olanlar ya da uzun süreden beri çok yoğun kan sulandırıcı kullanan hastalarda tedavi planlaması dikkatle yapılmalıdır.

Bunun dışında bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır

Sertleşme bozukluğu tedavisinde Penise ESWT kaç seans uygulanır?

ESWT tedavisinin etkili olabilmesi için  fark teknikleri bildirilmiştir.  Genel kabul gören uygulama haftada 2 defa olmak üzere 3 hafta uygulanmasıdır.

Bu uygulama sonrasında hastalarda belirgin iyileşme gözlenmesi durumunda benzer bir seans yeniden tekrarlanabilir.Işlem süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.

ESWT şok dalga tedavisinin faydalı etkileri ne zaman görülür?

ESWT Tedavisi etkisini yukarıda belirtildiği şekilde hücresel düzeyde göstermektedir. Bu nedenle istenen düzeyde etkinin oluşabilmesi günler ya da haftalar içerisinde olmaktadır. Genellikle Bu etkinin oluşması için 4-6 hafta yeterli ol olmaktadır.

ESWT şok dalga tedavisinin uygulama işlemi nasıl yapılır?

Hastalar sırt üstü yatırılır. Penis üzerine şok dalgalarının iletkenliğini artırabilmek amacıyla jel sürülür. Daha sonra prop penis üzerinde belli noktalar seçilerek o noktalara cihaz üzerinden şok dalgaları gönderilir. Yaklaşık 15-20 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

Penise Şok dalga tedavisi ne zaman yapılmalı?

ESWT uygulama zamanı için gün içerisinde özel bir saat bulunmamaktadır. Hasta ve uygulayıcının Müsait olduğu gün içerisindeki herhangi bir vakitte yapılabilir.

ESWT işlemi uygulama seansları sırasında cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Bu tedavi sırasında ya da sonrasında cinsel birliktelik için herhangi bir engel bulunmaz.

Ürolojik ESWT şok dalga işlemini hangi branş doktoru yapar?

ESWT uygulanacak bölge için bu durum değişir. Ürogenital şikayetler için ESWT uygulamalarına Üroloji bölümü bakmaktadır.

Şok dalga sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Özellikle dikkat edilmesi gereken herhangi bir durum yoktur. Doktorunuzun size önerilerini takip etmeniz yeterlidir.

Penise Şok dalga tedavisi Ankara fiyatları

ESWT şok dalga tedavisi Ankara ilinde uygulayan merkezler arasında fiyatlar farklılık gösterebilmekle birlikte, tedavinin maliyetini belirleyen unsurlar şunlardır.

 • Seans sayısı
 • Seans süresi
 • Hastalık tipi
 • Uygulama merkezi
 • Uygulayıcı tecrübesi vs.

Kronik prostatit tedavisinde şok dagla tedavisi ağrıyı azaltır mı?

Kronik prostatit li hastalarda penis kasıklar testisler ve anüs  çevresinde ağrı sıklıkla gözükmektedir. Kronik pelvik ağrı sendromunun bir parçası olan kronik prostatitdeki ağrı tedavisinde ESWT kullanılmaktadır. Ancak kanıta dayalı tıp açısından doğrulanmak üzere daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

İktidarsızlık tedavisinde ESWT uygulaması

Sertleşme sorunu yaşayan hastalarda ağızdan alınan ilaçlarla birlikte ESWT tedavisinin kombine edilmesinin başarı şansını artırdığına dair bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle erektil disfonksiyonlu hastalarda sıklıkla tedavi sırasında ve sonrasında bu grup ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır.

Böbrek taşı tedavisinde ESWT uygulaması

ESWT tedavisi böbrek taşlarını kırmada uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Başarısı bilimsel olarak pek çok klinik çalışma ile kanıtlanmış bir tedavidir. Bu nedenle çoğu zaman özellikle küçük böbrek taşları bulunan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Penis eğriliği hastalığında ESWT

Peyronie hastalığının tedavisinde ESWT kullanımının etkinliği konusu tartışmalıdır. Bu konuda başarılı olduğunu bildiren çalışmalar olmakla birlikte başarısız olduğunu bildiren klinik çalışmalarda mevcuttur.

Bugün için eğrilikleri direkt düzeltme amacıyla ESWT tedavisinin kesin sonuç verdiğini belirten çalışmalar daha azınlıkta, buna karşın hastalığın başlangıç döneminde ve ağrı olduğu durumlarda oldukça etkili olduğunu bildiren bilimsel çalışmalar daha çoğunluktadır. Bu nedenle daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

ESWT Şok dalga tedavisi ile peniste büyüme, uzama veya kalınlaştırma olurmu?

Eswt tedavisi peniste damarlanma artışı yaparak bir miktar belirginleşme oluştursa da peniste uzama amaçlı olarak günümüzde tercih edilmez.  peniste uzatma teknikleri ve tedavisi daha farklıdır. Diğer uygulanacak tedaviler hastalar açısından daha yüz güldürücü sonuçlara sahiptir.

ESWT uygulamasına bağlı peniste damarlanma artışı bir miktar kalınlık ve çap artışına da yol açmaktadır. Ancak penist yalnızca kalınlaşma yapması nedeniyle ESWT tedavisi uygulanmaz.

Peyronie gibi hastalıklarda var olan incelme tedavi ile birlikte düzeltildiğinde, kanlanma artışına bağlı olarak incelen alan iyileşince penisde de bir çap artışı ve kalınlaşma söz konusu olabilir.

Bu durum dışında peniste kalınlaştırma isteniliyor ise kalınlaştırma teknikleri ve ameliyatları daha farklıdır. Bu nedenle hastanın beklentilerinin önceden çok iyi anlaşılması gerekmektedir. Tek başına kalınlaşma amaçlı ESWT uygulamasının sonuçlarının tartışmalı olacağı hastalara ifade edilmelidir.

ESWT pelvik ağrı tedavisinde kullanılır mı?

Kronik pelvik ağrı sendromu pelviste bulunan bütün organları ilgilendirecek şekilde oluşabilir. Bu hastalığın tedavisinde pelvik bölgedeki kanlanma artışı amacıyla uygulanabilir. Ancak tedavisi ve etkinliği konusu kanıta dayalı tıp açısından çok daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulan bir alandır.

ESWT penis damarlarını nasıl etkiler?

Penis üzerinde direkt damar sayısı ve çap artışı sağlamaktadır.  Bu nedenle tedavi sonrasında hastalarda eskiye oranla peniste daha fazla dolgunluk oluşmaktadır.

Şok dalga tedavisi için yaş sınırı var mı?

ESWT uygulaması için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Erişkin yaştaki tüm hastalara uygulanabilir.

Tedavi başarısız olursa ameliyatı olumsuz etkiler mi?

ESWT tedavisinin başarısız olması daha sonradan yapılacak olan ameliyat tedavisine olumsuz etki yapmaz. Aksine, az da olsa kanlanmayı artırarak ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

Özetle

 • ESWT vücut dışından üretilen şok dalgalarının bir prob yardımıyla vücutta ilgili anatomik organa iletilerek tedavi edilen işleme verilen isimdir.
 • Ortopedi, Fizik tedavi başta olmak üzere diğer bölümlerin hastalıklarında da başarı ile uygulanmaktadır.
 • Ürolojide sertleşme sorunları başta olmak üzere Peyronie hastalığı, kronik prostatit ya da ağrılı mesane sendromu (kronik interstisyel sistit) gibi hastalıkların tedavilerinde uygulanmaktadır.
 • ESWT tedavisi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Erişkin yaştaki tüm hastalara uygulanabilmektedir.
 • ESWT tedavisi ile ilgili önemli bir yan etki bildirilmemiştir.
 • ESWT tedavisi tekrarlanabilir bir tedavidir.
 • ESWT tedavisi başarısını artırmak amacı ile sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanılan ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır.
 • ESWT tedavisi sonradan gerekebilecek herhangi bir penis ameliyatını olumsuz yönde etkilemez.
 • Ürolojide ülkemizde ve tüm dünyada giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır.

Kaynaklar :

 • Therapeutic areas of Li-ESWTin sexual medicine other than erectile dysfunction. Fode M, Russo GI, Verze P. Int J Impot Res. 2019 May;31(3):223-230.
 • Low-intensity Extracorporeal Shock Wave Treatment Improves Erectile Function: A Systematic Review and Meta-analysis. Lu Z, Lin G, Reed-Maldonado A, Wang C, Lee YC, Lue TF. Eur Urol. 2017 Feb;71(2):223-233.
 • Review of the Current Status of Low Intensity Extracorporeal Shockwave Therapy (Li-ESWT) in Erectile Dysfunction (ED), Peyronie’s Disease (PD), and Sexual Rehabilitation After Radical Prostatectomy With Special Focus on Technical Aspects of the Different Marketed ESWTDevices Including Personal Experiences in 350 Patients. Porst H. Sex Med Rev. 2020 Jun 1:S2050-0521(20)30031-7.
 • Low-Intensity Shockwave Therapy for Erectile Dysfunction. Rizk PJ, Krieger JR, Kohn TP, Pastuszak AW.Sex Med Rev. 2018 Oct;6(4):624-630.
 • Effects of Low-Intensity Extracorporeal Shockwave Therapy on Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Clavijo RI, Kohn TP, Kohn JR, Ramasamy R. J Sex Med. 2017 Jan;14(1):27-35.
 • The Basic Physics of Waves, Soundwaves, and Shockwaves for Erectile Dysfunction. Katz JE, Clavijo RI, Rizk P, Ramasamy R. Sex Med Rev. 2020 Jan;8(1):100-105.
 • Low-intensity shockwave therapy for erectile dysfunction: is the evidence strong enough? Young Academic Urologists Men’s Health Group, Fode M, Hatzichristodoulou G, Serefoglu EC, Verze P, Albersen M. Nat Rev Urol. 2017 Oct;14(10):593-606.
 • Effect of Low-Intensity Extracorporeal Shock Wave on the Treatment of Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Dong L, Chang D, Zhang X, Li J, Yang F, Tan K, Yang Y, Yong S, Yu X. Am J Mens Health. 2019 Mar-Apr;13(2):1557988319846749.
 • Efficacy of low-intensity extracorporeal shock wave therapy for the treatment of chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome: A systematic review and meta-analysis. Yuan P, Ma D, Zhang Y, Gao X, Liu Z, Li R, Wang T, Wang S, Liu J, Liu X. Neurourol Urodyn. 2019 Aug;38(6):1457-1466.
 • Low-intensity Extracorporeal Shock Wave Therapy for Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-analysis. Man L, Li G. 2018 Sep;119:97-103.
 • Low-intensity extracorporeal shock wave therapy for erectile dysfunction after radical prostatectomy: a review of preclinical studies. Zou ZJ, Liang JY, Liu ZH, Gao R, Lu YP. Int J Impot Res. 2018 Feb;30(1):1-7.
 • Clinical studies on low intensity extracorporeal shockwave therapy for erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Sokolakis I, Hatzichristodoulou G. Int J Impot Res. 2019 May;31(3):177-194.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz