Penis küçüklüğü

0
1902

Cinsel birlikteliğin tatmin edici bir şekilde tamamlanması cinsel organların anatomik ve fizyolojik olarak bütünlüğünün sağlanması ile olmaktadır. Penis küçüklüğü pek çok insanın kafasını kurcalayan önemli problemlerden biridir. Çocuklarda penis gelişimi açısından önemli olduğu gibi erişkinlerde hem erkek hem de partner tatmini açısından önemlidir.

Çoğu zaman ebeveynler çocuklarının penis boyutu şikayeti ile üroloji polikliniklerine başvurmaktadır. Bu durum genellikle ailenin durumu fark etmesi üzerine olmaktadır. Kimi zaman da çocuk oyun arkadaşları, okul arkadaşları ve yakın ilişkide olduğu diğer çocukların telkinleri üzerine kendi penisi üzerine odaklanmakta ve bu şikayet ile anne babasını doktora gitme konusunda ikna etmektedir.

Penis küçüklüğü şikayeti ile başvuran çocuklar genel ürolojik muayene olmaktadır. Yumurta torbası gelişimi, yumurtalar ve idrar kanalı ağzının penis ucundaki açıldığı nokta ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çocuklarda penis boyutu değerlendirilirken uluslar arası kabul görmüş ölçümler dikkate alınmaktadır. Çeşitli yaş gruplarına göre belirlenmiş normal değerler bulunmaktadır. Çocuğun penis boyutu ölçümü ürolog tarafından yapılmakta ve ölçülen değer uluslar arası normal kabul edilen değere göre küçük olup olmadığına karar verilmektedir. Çocuklardaki penis küçüklüğü ile ilgili ayrıntılı bilgi için web sayfamızın Bebek&Çocuk sayfası ziyaret edilebilir.

Genç ergenlerde penis küçüklüğü ile doktora başvuru çoğu zaman yanlış bilgilendirme nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu grup çocuklar genellikle arkadaş sohbetleri sırasında ya da internetten farklı resim, film ve fotoğraflar izlemek sureti ile kendi penisleri hakkında şüpheye düşmektedirler. Bu grup çocuklarda ayrıntılı muayene ve hormonal tetkikler ile herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılmaktadır. Çoğu zaman büyüme ve gelişme ergenlikle birlikte süreceğinden hastalara herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaksızın doğru tıbbi bilgilendirme yeterli olmaktadır.

Erişkinlerdeki penis boyutları ile ilgili standart değerler yoktur. Dünya üzerinde yaşayan farklı toplumlar, ırklar, topluluklar ve gruplarda farklı penis boyutları normal olarak kabul edilebilir. Tüm bunlarla birlikte kişiyi ve karşı kadın partnerini tatmin edecek minimum 9-10 cm’lik bir uzunluğun yeterli olacağı mutlak doğru olmamakla birlikte genel kabul gören bir durumdur.

Penis küçüklüğü şikayeti ile başvuran erişkin hastalar çoğu zaman tatmin edici bir cinsel birliktelik yaşayamayan ve partner yakınması da bulunan hastalardır. Nadiren de olsa görsel medya, internet ve pornografi üzerinden kendi penis boyutlarını karşılaştırmak suretiyle doktora başvuran hastalarda bulunmaktadır.

Hastanın penis küçüklüğünden kastettiği şeyin tam olarak ne olduğunun doktor tarafından net olarak anlaşılması önemlidir. Penis boyunun uzunluğu, penis çapının genişliği, penis başının kalınlığı gibi farklı durumların tamamı penis küçüklüğü olarak bilinmektedir. Bu nedenle hastanın yakınmasının bu durumlardan hangisi ile ilişkili olduğunun bilinmesi önemlidir.

Bu grup hastalarda ayrıntılı öykü alma ve fizik muayeneyi takiben kan, idrar ve gerekli durumlarda ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Tüm bu değerlendirmeler neticesinde saptanabilen bozukluklar sebebe yönelik olarak tedavi edilmektedir.

Normalde partner memnuniyeti yaşadığı halde psikolojik ya da estetik kaygılar ile daha büyük penis isteyen hastalarda yaklaşım problemin asıl ne olduğu ile yakından ilişkilidir. Sorun yalnızca psikolojik ise ve penis küçüklüğü şikayeti yanı sıra üzülme, sıkılma, ağlama, yetersizlik duygusu, başarısızlık korkusu, kontrol edilemeyen kaygı, obssessif bozukluklar gibi psikolojik problemleri olan hastalara psikiyatrik konsültasyon uygun bir yaklaşım olacaktır.  Estetik kaygı taşıyarak başvuran erkeklerde ise kişinin ya da partnerinin beklentileri doğrultusunda bir takım cerrahi müdahaleler ile çeşitli düzeltme ameliyatları başarı ile uygulanmaktadır.

Çeşitli ilaç ya da cerrahi müdahalelerin yanı sıra psikolojik destek tedavisi de bu hastaların rahatlamaları açısından faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz