Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Gömük Penis

Gizli penis olarak da bilinen gömük penis, penis boyutunun normal olmasına rağmen çok daha kısa görünmesine yol açan tıbbi bir sorundur. Genellikle bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda ortaya çıkan bu problem, daha nadir olmakla birlikte yetişkin erkeklerde de görülebilmektedir.

Bölgedeki deri katmanının ve fazla yağ tabakasının penisi gizlemesi ile oluşan gömülü penis durumunun yetişkin erkeklerde ortaya çıkmasının ana nedeni ise obezitedir.

Penisin daha kısa görünmesinin nedeni uylukta, göbekte veya skrotumda yer alan kıvrımların içine gizlenmesi iken bu sorun eş zamanlı olarak birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa da yol açabilmektedir.

Gömük Penis

Gömük Penis Sebepleri Nelerdir?

Doğum kaynaklı bir anomali olarak gelişebilen veya sonradan oluşabilen gömülü penis durumunda, penisin yaklaşık üçte ikisi ve bazen de daha fazlası gömülü halde bulunmaktadır.

Bu özelliği ile gizlenmiş penis olarak da adlandırılabilen bu sorunda aslında kişinin penis boyu normal uzunluktadır. Bu nedenle bu grup hastaların, mikropenis hastaları ile karıştırılmaması önemlidir.

Ayrıca bu sorun ile dünyaya gelen erkek bebeklerde, sünnet işlemi uygulanmadan önce 6-12 ay kadar beklenmesi çok daha doğrudur. Bu süre zarfında gömülü penisin kendiliğinden iyileşme ihtimalinin olduğu da bilinmektedir. Söz konusu sürede düzelmeyen vakalar için uygun tedavi yöntemi planlanabilir.

Öte yandan gömük penis aşağıdakiler de dahil olmak üzere faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir:

 • Konjenital bir anomali olarak ortaya çıkan görünmeyen penis sorunu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğunda sorunun kaynağı, penisi alt bölgedeki yapılara bağlayan asıcı bağın gelişmemiş veya güçlenmemiş olmasıdır.
 • Ülkemizde ve dünyada artan obezite hastalığının bir sonucu olarak da gömülü penis görülebilmektedir. Bunun sebebi ise genital bölge çevresindeki ve karındaki yağ tabakasının penisi içine alacak şekilde konumlanmasıdır.
 • Bazı durumlarda hatalı sünnet de gömük penis oluşmasında önemli bir etken haline gelebilmektedir. Eğer işlem sırasında deri normalden çok az veya fazla kesilirse, penisin çevresinde kalan deri, penis boyunu görsel açıdan kısaltabilmektedir.
 • Skrotum bölgesinde lenf sıvısının birikmesi sonucu oluşan lenfödem ise penisin doku içerisinde gizli halde kalmasına yol açabilmektedir. Ayrıca, bazı kanser türleri de lenf kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise peniste veya testislerde ödem birikimi olmakta ve gömülü penisin meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.
 • Bazı ameliyatların komplikasyonu veya genital bölgenin travmaya maruz kalması sonucunda da gölümü penis problemi gelişebilmektedir. Bunun sebebi ise bölgede oluşan şişlikler ve skar dokularıdır.
 • Cilt dokusu incelmesine yol açan ve otoimmün hastalarında arasında yer alan liken skleroz da gizli penis oluşumunda rol sahibidir. Öte yandan, kişilerin özellikle yağ ve ter bezlerinin bulunduğu bölgede görülebilen bir hastalık olan hidradenitis süpürativa da gömülü penisin nedenlerinden biridir.

Gömülü Peniste Penisin Gelişimi Nasıl Olur?

Gömülü peniste sorun doğumsal ise söz konusu duruma yol açan faktör temelde penis şaftının anormal gelişimidir. Bu duruma bağlı olarak penisin çevresinde yer alan dokularda ve yağ tabakalarında alışılmışın dışında sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bununla birlikte penisin, arka bölgedeki kemiğe tutunmasına yarayan bağ dokusu da bu grup hastalarda daha gevşek ve zayıftır.

Öte yandan kasık bölgesinde biriken yağ dokuları da penisin görünürlüğünü kısıtlamaktadır. Hiçbir şekilde penis küçüklüğü veya kısalığı olarak değerlendirilmemesi gereken bu problem, normal boyutlardaki penisin skrotum derisi ile örtülmesiyle karakterizedir. Buna bağlı olarak kişide birçok fonksiyonel sorun da ortaya çıkabilmektedir.

Gömük Penis Hangi Sorunlara Yol Açar?

Gömük penis sorununun yol açtığı en büyük problemlerden biri idrar yapma ile ilgili bozukluklardır. Gömülü penisi bulunan kişilerde uyluklar ve skrotum idrar çıkışını kapatabilmekte ve bu sebeple de kişiler idrar yapmada zorluk yaşayabilmektedir.

Bununla birlikte görülebilen idrar yolu enfeksiyonları ve cilt tahrişi de kişilerin hem sağlığını hem de yaşam kalitesini büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Penis üzerini kaplayan deri dokuların zamanla iltihaplanması, kişinin yeterli hijyeni sağlayamaması veya benzeri etkenlerin sonucunda ise balanit ve benzeri enfeksiyonlar ile kronik cilt reaksiyonları oluşabilmektedir.

Gömülü penisin, penis boyunu estetik açıdan çok daha kısa göstermesi ve bununla birlikte idrar çıkışını engellemesi dışında farklı sıkıntılara yol açtığı da bilinmektedir.

Buna göre gömük penis sahibi erkeklerde erektil disfonksiyon ve benzeri cinsel fonksiyon bozukluklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Yeterli sertleşmenin elde edilebildiği anlarda ise ağrılı ereksiyon ve cinsel ilişkiye girmede zorluk yaşanması gibi şikayetlerin arttığı bilinmektedir.

Gömük penis doğrudan kısırlık sebebi olmasa da kişilerin cinsel ilişkiye girmelerini zorlaştırması nedeniyle çocuk sahibi olma planlarını da etkileyebilmektedir.

Hem bu sebeple hem de genel anlamda bu sorun, hastaların özgüven eksikliği yaşamalarına, depresyona girmelerine ve ayrıca belli başlı psikolojik ve sosyal travmalar yaşamalarına yol açmaktadır.

Gömük Penis Teşhisi Nasıl Yapılır?

Gömülü penisin teşhisinde genellikle uzman bir hekim tarafından yapılacak fizik muayene yeterli olmaktadır. Öte yandan hekimin, gömülü penis ile mikropenis belirtilerini karıştırmaması adına yeterli deneyime sahip olması da çok önemlidir. Fizik muayenenin dışında herhangi bir ek teste ise çoğunlukla başvurulmamaktadır.

Gömük Penis Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Penis rekonstrüksiyon ameliyatı olarak da adlandırılan gömülü penis ameliyatı, bu durumu düzeltmeyi ve penisin görünümünü ve işlevselliğini iyileştirmek için açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Spesifik cerrahi yaklaşım, bireysel vakaya ve cerrahın tercihine bağlı olarak değişebilir, ancak burada işlemin tipik olarak nasıl yapıldığına dair genel bir bakış sunulmaktadır:

 • Ameliyat Öncesi Değerlendirme: Ameliyattan önce hasta üroloji uzmanı tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulur. Bu değerlendirme, gömülü penisin boyutunun değerlendirilmesini, soruna katkıda bulunan altta yatan koşulların belirlenmesini ve ameliyatın hedef ve beklentilerinin tartışılmasını içerir.
 • Anestezi: Hastanın işlem boyunca rahat ve ağrısız olmasını sağlamak için ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır.
 • Kesi yeri: Gömülü penise erişmek için kasık bölgesinde ya da penis üzerinde bir veya daha fazla kesi yapar. Kesi(ler)in konumu ve uzunluğu, kullanılan spesifik tekniğe ve ihtiyaç duyulan düzeltmenin boyutuna bağlı olarak değişebilir.
 • Bağlayıcı Dokuların Serbestleştirilmesi: Penisin dışarı doğru uzanmasını engelleyen tüm bağlayıcı dokuları dikkatlice serbestleştirilir. Bu, penis şaftının çevredeki deriden, yağdan veya yara dokusundan ayrılmasını içermektedir.
 • Penisin Yeniden Konumlandırılması: Bağlayıcı dokular serbest bırakıldıktan sonra penis, vücut içinde gizlenmeyecek şekilde anatomik olarak daha normal bir konuma getirilir.
 • Destekleyici Yapılar: Bazı durumlarda yeniden konumlandırılan penise destek ve stabilizasyon sağlamak için çeşitli teknikler kullanabilir. Bu, penisi yeni pozisyonuna sabitlemek ve geri çekilmeyi önlemek için dikiş veya greft kullanılmasını içerebilir.
 • Kapatma: Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra kesi yeri uygun dikişler ile kapatılır.

Gömük Penis Tedavisi Nasıl Olur?

Gömük penis nadiren kendiliğinden düzelmektedir ve bu gerçekleşmezse tedavi anlamındaki tek seçenek ameliyattır. Ameliyat sırasında kullanılan teknik, tamamen penis çevresindeki dokunun büyümesine neyin sebep olduğuna yönelik olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle küçük yaşlardaki hastalarda bu durumun kendiliğinden düzelme ihtimali çok daha yüksektir.

Obezite sınıflandırmasında üst sırada yer alan morbid obez hastaları için gömülü penis tedavisine ek olarak sağlıklı beslenme ve yaşam planlamaları yapılmakta ve bu kişilerin ideal kilolarına ulaşabilmeleri üzerine çalışılmaktadır. Ancak bu hastalarda da sadece zayıflamak, sorunu çözmek adına yeterli olmamaktadır.

Morbid obez hastası çocuk ve yetişkinler içinse sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin eşlik ettiği çeşitli zayıflama programları, gömülü penis tedavisine destek olabilmektedir. Elbette ki yalnızca kilo vermenin, sorunun çözülebilmesi adına yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Ameliyatın gerekli olması durumunda ise başvurulabilecek seçenekler şu şekildedir:

 • Skrotumda sıvı birikmesi söz konusu ise bunlar boşaltılmaktadır. Ayrıca, bu bölgedeki şişmiş dokular da çıkarılır.
 • Penis çevresinde bulunan fazla yağ dokuları, liposuction işlemine benzer bir teknik olan emme lipektomi ile alınır.
 • Tummy tuck veya abdominoplasti olarak bilinen karın germe işlemi ile, karın bölgesinden fazla deri katmanları ve yağ dokuları çıkarılır.
 • Varsa, penis bağlarındaki kusurlar düzeltilir ve penis altında yer alan skar dokuları giderilir.
 • Karnın alt kısmına denk gelen bölgede bulunan yağ ve deri katmanları çıkarılır. Bu prosedürler cinsel organlar ve uyluklardaki fazlalıklar da alınmış olur.
 • Deri greftleri ise derinin büyük bir kısmının hasar gördüğü ve dolayısıyla eksik olduğu durumlarda tedavi amaçlı olarak yapılmaktadır.

Temel problemin çözülmesi ile gömülü penisin yol açtığı cinsel fonksiyon bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar veya diğer sorunlar da uygun yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Bu durumda bir enfeksiyonun tedavi edilmesi veya hastanın psikolojik sağlığının iyileştirilmesi söz konusu olabilir. Daha uzun vadeli ve memnun edici sonuçlar için erken tanı ve tedavinin önemini vurgulamak ise yararlı olacaktır. Bu sayede olası komplikasyon riskleri de azalabilir.

Gömük Penis Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Görünmeyen penis ameliyatı için erken yaşlar önerilebilir. Özellikle küçük yaştaki çocukların henüz beden algısı tam gelişmeden bu ameliyatı olması, ileride yaşayacakları psikolojik problemlerin önüne geçmek açısından da önemlidir. Bu dönemde anne bakımında olan çocuklarda, hijyenin olması gerektiği şekilde sağlanması da çok daha rahattır.

Erişkin yaşlarda ise çeşitli bakım sorunları ile, özgüven eksiklikleriyle ve ruhsal problemlerle karşılaşılma oranı artabilmektedir. Bu sebeple gömülü penis vakalarında vakit kaybedilmeden tedavi sürecine geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Gömük Penis Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Uzman bir hekim tarafından ve doğru tekniklerle uygulanan gömülü penis ameliyatlarında başarı oranı oldukça yüksek olmakta ve kişiler çoğunlukla operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon sorunu yaşamamaktadır.

Ameliyatın ardından ayrıca cinsel işlev bozuklukları ve idrar sorunları da tam anlamıyla iyileşebilmektedir.

Deri greftlerine ihtiyaç duyulan vakalarda ise birkaç ameliyatın ardından birkaç hafta içerisinde iyileşme görülmeye başlanır.

Obezite veya yönetilebilir başka bir etken söz konusu olduğunda tedavi sonrası sağlığı korumak ve tekrar kilo almamak için yaşam tarzı değişiklikleri konusunda uzman bir hekimden bilgi almak önemlidir.

Ayrıca genital hijyenin nasıl sağlanması gerektiğine dair hastalar mutlaka bilgilendirilmelidir.

Gömülü bir penisi düzeltme ameliyatı, hastanın ve hekimin konforu gözetilerek genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, kasık ve penis bölgelerinde önemli miktarda sinir olduğu nedenle hastaların ameliyat sonrası orta derecede rahatsızlık hissetmesi normal karşılanmaktadır. İhtiyaç halinde bazı hastalara, ağrıyı yönetebilmek adına çeşitli ağrı kesiciler de reçete edilebilmektedir.

Doktor tarafından bildirilen ve ameliyat sonrası için geçerli olan talimatlara birebir uyulması halinde, operasyon kaynaklı herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkmaması muhtemeldir.

Bununla birlikte ameliyat yerlerinde olağan dışı bir kızarma, kanama, iltihaplana veya benzeri bir sorun görüldüğünde ise mutlaka ameliyatı gerçekleştiren hekime başvurulmalıdır. Bunun dışında meydana gelebilecek düşük ihtimalli durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Peniste şişme, kızarma ve rahatsızlık,
 • Ameliyat sonrası ağrılı ereksiyonlar,
 • Sinir hasarı veya duyu kaybı,
 • Yara izine bağlı skar dokusu oluşumu.

Gömük Penis Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Gömülü penis ameliyatı sonrası, penis kısmında sünnet izinin dışında rahatsız edici bir operasyon izi kalmamaktadır. Ancak cerrahi prosedür içerisinde yer alan doku germe, yağ alma ve benzeri işlemlerin sonucunda az oranda iz kalması söz konusu olabilmektedir. Bu da çoğunlukla hastayı rahatsız etmeyecek boyuttaki estetik izlerdir.

Gömük Penis, Obeziteli Çocuklarda Zayıflama Sonrası Düzelir mi?

Aşırı kilo sebebi ile gömülü penis problemi yaşayan çocukların ideal kilolarına ulaşmaları ile birlikte bu sorunun kısmen ortadan kalkabileceğini söylemek mümkündür. Öte yandan vakaların önemli bir çoğunluğunda cerrahi yöntemlere başvurulması da gerekmektedir.

Obezite olsun veya olmasın gömülü penis sorunu yaşayan kişilerin mutlaka bir üroloji hekimi tarafından muayene edilmesi ve sorunun tam anlamıyla teşhisinin konulması önemlidir. Hekimin yönlendirmesi ile en uygun tedavi yöntemi belirlenebilmekte ve hasta kısa sürede sağlığına kavuşabilmektedir.

Gömük Penis Estetik Açıdan Düzeltilmeli mi?

Kişilerin kendilerinde veya çocukların gömülü penis sorununu fark etmesi ile birlikte tedavi yöntemleri için doğru adımlarla ve hızlı olarak harekete geçmeleri oldukça önemlidir. Aşırı katmanlı cilt, skar dokusu veya yağ ile gizlenmiş bir penis söz konusu olduğunda, bu grup kişilerin gömülü penis tedavisi için potansiyel aday olduğu söylenebilir.

Gizli penis düzeltici cerrahi, sanılanın aksine penis azaltma cerrahisi, penis büyütme ameliyatı veya mikro penisin düzeltilmesi ile aynı değildir. Bu, belirli endişeleri gidermek ve penisi daha görünür hale getirmek için tasarlanmış bir estetik ve fonksiyonel tedavi şeklidir.

Buna göre gömük penis cerrahisinin penisin boyunu değiştirme gibi bir hedefi bulunmamaktadır. Bu durumda gömülü penisin estetik açıdan düzeltilmesi gerekliliğine ve bu sayede kişinin öz saygısını daha rahat kazanacağına da vurgu yapmak gerekir.

Öte yandan penis düzeltme cerrahisinin sonuçları nispeten kalıcıdır. Ameliyat esnasında alınan fazla doku elbette ki geri dönmeyecektir. Ancak kişinin kilo alması ile yeniden bu sorunu yaşama ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle söz konusu hasta grubunun sağlıklı ve dengeli bir yaşam planına uyması tavsiye edilmektedir.

Kaynaklar :

 • Adult-Acquired Buried Penis Classification and Surgical Management.
  Flynn KJ, Vanni AJ, Breyer BN, Erickson BA.Urol Clin North Am. 2022 Aug;49(3):479-493.
 • What are the benefits and harms of surgical management options for adult-acquired buried penis? A systematic review. Falcone M, Sokolakis I, Capogrosso P, Yuan Y, Salonia A, Minhas S, Dimitropoulos K, Russo GI; European Association of Urology (EAU) guidelines working on Male Sexual and Reproductive Health and EAU-Young Academic Urologists (EAU-YAU) Sexual and Reproductive Health Working Group.BJU Int. 2023 Jan;131(1):8-19.
 • Buried penis repair: tips and tricks. Stephen JR, Burks FN.Int Braz J Urol. 2020 Jul-Aug;46(4):519-522.
 • Surgical management of buried penis in adults. Anandan L, Mohammed A.Cent European J Urol. 2018;71(3):346-352.
 • Surgical Management of Adult Acquired Buried Penis. Fuller TW, Theisen KM, Shah A, Rusilko PJ.Curr Urol Rep. 2018 Feb 28;19(3):22.
 • [Buried Penis: A Comprehensive Review on Aetiology, Classification and Plastic-Surgical Reconstruction]. Mirastschijski U, Schwenke C, Melchior S, Cedidi C.Handchir Mikrochir Plast Chir. 2017 Apr;49(2):78-84.
 • Common urological problems in children: prepuce, phimosis, and buried penis. Chan IH, Wong KK.Hong Kong Med J. 2016 Jun;22(3):263-9.

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu