Penis Büyütme Ameliyatı [Uzatma ve Kalınlaştırma]

Uzun yıllardan beri penis pek çok insan toplumlarında ve bu insanların yaşadıkları kültürlerde iktidarın sembolü olmuştur. Bu nedenle penis işlevinde oluşan herhangi bir sorun iktidarsızlık olarak anılmıştır. Temel olarak baktığımızda normal penis aşağıdaki işlevleri yapmaktadır:

 1. Cinsel birliktelik
 2. Spermlerin taşınmasına yardımcı olarak üreme
 3. İdrar kanalını da içinde barındırdığı için işeme
 4. Erkek cinsiyet algısı ve psikolojik etki

Penisin yukarıda yer alan kabaca 4 etkiyi gerçekleştirebilmesi için yeterli boyutta ve normal fizyolojik çalışma sınırları içerisinde olması gerekmektedir.

Biz bu yazımızda daha çok sizlerden gelen sorulardan yola çıkarak penis uzatma, büyütme, kalınlaştırma gibi merak edilenleri kaleme aldık. Bunun dışında aklınıza gelen ve sormak istediğiniz sorularınız için www.omerfarukkaratas.com/iletisim/ adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Penisin normal boy uzunluğu nedir?

Normal penis boy uzunluğu toplumdan topluma değişmektedir. Japonlar, Araplar, Türkler, Avrupalılar ve Amerikalı toplumlar arasında tanımlanmış farklı uzunluklar bulunmaktadır. Aynı toplum içerisindeki bireylerin penis boylarında farklılık olduğu gibi aynı bireyin kendi yaşamsal döngüsü içerisinde de bu farklılık oluşabilir.

Genç ve seksüel aktif dönemdeki penis boyu ile androjen çekilmesi sonrası yaşlanma ile birlikte penis uzunluğunda bir miktar kısalma görülebilmektedir.

Tüm bu farklılıklara ve farklı verilere rağmen kabaca akılda kalabilecek uzunluk penisin erektil halde 10cm ve üzeri olmasıdır. Gerek erkek ve gerek kadın partner açısından tatmin edici birliktelik için bu ereksiyon halindeki penisin bu uzunluğu yeterli olarak kabul edilmektedir. 9cm altındaki penisler fonksiyonel açıdan cinsel birliktelik açısından sorun oluşturabilme ihtimaline sahiptir.

Yukarıda yer alan rakamların belirlenmesinde uygun değerlendirme doktor tarafından yapılmış olandır. Özellikle obez hastalar başta olmak üzere dıştan görünen penis uzunluğu doğru teknikle ölçülmediği zaman yanlış sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle ölçümün doktor tarafından doğrulanması esastır.

Tüm bu fonksiyonel verilere rağmen kliniklere penis uzatma, büyütme ya da kalınlaştırma talebi ile gelen hastaların pek çoğunda penis uzunluğunun 10cm ve üzerinde olduğu da bir başka gerçektir. Bu grup hastalar fonksiyonel açıdan penis uzunluklarından memnun olmakla birlikte estetik açıdan  ya da kadın partner talebi nedeni ile penis uzatma amacı ile doktora başvurmaktadırlar.

Bu nedenle penis uzatma, penis büyütme, penis kalınlaştırma gibi taleplerle gelen hastalarda ayrıntılı bir öykü almak ve hastaların beklentilerini öğrenmek tedavinin başlangıcından önem arz etmektedir.

Bu beklentilerin ne kadarlık kısmının karşılanacağı başlangıçta hasta ile netleştirilmelidir. Gerçek dışı beklentilerden uzak, doğru ve başarılı bir yaklaşım ile hasta memnuniyeti sağlanabilmektedir.

Yaş penis gelişimi nasıl olmalıdır ?

Özellikle çocukluk çağı başta olmak üzere adolesan dönemi ve erişkin yaşı içerecek şekilde normal penis boyları tanımlanmıştır. Fonksiyonel açıdan yukarıda belirtilen uzunluk erişkin hastalar için geçerlidir. Bunun dışında çocuklar ve adölesanlar için tanımlanmış normal değerlere tablodan bakarak karar vermek ve mikropenis durumu olup olmadığını belirlemek gereklidir.

Penis büyütme kimler için gereklidir ?

Tamamen tartışmalı bir konudur. Bazı bilim adamları fonksiyonelliği esas alarak yalnızca mikropenis olmaması durumunda penis büyütme tedavilerinin başlanması gerektiğini savunmaktadırlar. Bazıları ise hastanın psikolojik durumunu da esas alarak estetik kaygıları giderebilmek açısından talep eden her hastaya yapılabileceğini savunmaktadırlar. Bu tartışma sürüp gitmektedir.

Doğrusu, hasta ve hekimin karşılıklı beklentileri ortaya koyarak birlikte en doğru kararı vermesidir. Günümüzde kabul edelim ya da etmeyelim, pek çok insan için estetik kaygıların çoğu zaman fonksiyonel kaygılarla yarıştığı da bir başka gerçektir.

Hem büyüme hem kalınlaştırma mümkün mü ?

Büyüme ile kastedilen uzunluk artışı ise hem penis uzunluğunda bir artış ve hem de kalınlaştırma mümkündür. İkisi de aynı işlem süreci içerisinde sağlanabilmektedir.

Penis sonradan küçülür mü?

Peniste anatomik bütünlüğü bozan bazı hastalıklar penis boyutlarında sonradan küçülme yapabilmektedir. Bu küçülmeden kastedilen şey çoğu zaman hem boy olarak ufalma ve hem de çap olarak incelmedir. Bu hastalıkların başında ise Peyronie hastalığı gelmektedir.

İleri derece penis dokusunda kireçleme ve eğiklik, peniste bir çekiniklik oluşturmakta ve penis boyunu kısaltabilmektedir. Bunun yanı özellikle erkeklik hormonu eksikliğinde penis boyunda azalma ya da penis çapında incelme oluşabilmektedir.

Peniste küçülme yapan önemli sebeplerden biri de yaşlanmadır. Yaşlanmaya bağlı olarak fizyolojik ve hormonal değişiklikler penis boyutlarını da olumsuz etkilemektedir. Penis damarlarında tıkanıklık olması da penis boyutlarını etkileyen bir diğer önemli durumdur.

Penisi küçük olan hastalar mı doktora başvuruyor?

Penis büyütmek için doktora başvuran hastaların büyük çoğunluğu penisi gerçekte küçük olmayan ve aslında penis boyutları, normal fizyolojik sınırlar içerisinde bulunan hastalardır. Bu hastalar mevcut halde ve aktif olarak fonksiyon gören penislerinin bir miktar daha uzun ya da kalın olmasını talep etmektedirler. Bu nedenle başlangıçta hasta beklentilerinin net olarak ortaya konulması önemlidir.

Penis büyütme yöntemleri? Penis büyütme ameliyatı?

Penis büyütme amacı ile çok çeşitli teknikler ve ameliyatlar tanımlanmıştır. Tüm bu tanımlamalar çerçevesinde esas olanın hasta beklentisinin net olarak ameliyat öncesi ortaya konulması gerekliliğidir. Hangi yöntemin, kime uygulanacağını hekim tecrübe ve birikimi ile belirleyecektir. Bu yöntemler başlıklar halinde aşağıda sıralanmaktadır:

 • Ereksiyona yardımcı cihazlar
 • Traksiyon tedavileri
 • Otolog yağ enjeksiyonları
 • Sıvı enjektabl silikonlar (microdroplet)
 • Hyalüronik asit enjeksiyonları
 • Polymethyl-methacrylate enjeksiyonları
 • Dermal yağ grefti
 • Porcine dermal asellüler matrix grefti
 • Asellüler kollajen matrix grefti
 • Subkutan silikon implantları

Tüm bu yöntemler arasında hasta ve partner memnuniyet oranları %30-90 aralığında bildirilmiştir. Yukarıda ismi yer alan yöntemlerin tamamı tıbbi literatürden elde edilmiştir. Bu yöntemler bilimsel olarak etkinliği bildirilmiş uygulamalardır. Hangi yöntemin seçileceği ve nasıl bir işlem gerekliliği hasta ve cerrah ile birlikte kararlaştırılmaktadır.

Operasyon öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

 • Hasta ve partnerinden ayrıntılı öykü alınması gereklidir.
 • Beklentiler ve ameliyat sonrası gerçekleşebilecekler konusunda hastalar oldukça ayrıntılı aydınlatılmalıdır.
 • Bu durumun yazılı olarak da kanıtlanması için onam formu alınmalıdır.
 • Gece saat 24.00 sonrasında hiç bir şey yenilip içilmemelidir.
 • Hastaneye aç ve susuz olarak gelinmiş olmalıdır.
 • Ameliyat öncesi anestezi hazırlığı yapılmış olmalıdır.
 • Ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından hastanın durumu değerlendirilmelidir.
 • Hastaneye gelirken yapılan tüm tetkikler beraberinizde getirilmelidir.
 • Ameliyattan 3-5 gün önce genital bölge tüylerden arındırılmalıdır.
 • Ameliyat öncesi daha önceden kullanılan ilaçlar ameliyata girerken hatırlatılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçları 7-10 gün öncesinde ve mutlaka doktor gözetiminde kesilmiş olması gereklidir. Bazı durumlarda kesilen ilaçların yerine başka ilaç başlanması gerekebilir. Bu nedenle hasta kendiliğinden kan sulandırıcı ilaçları kesmemeli, doktoruna danışmalıdır.

Penis büyütme ameliyat fiyatları Ankara içinde farklılık gösterir mi?

Penis büyütme ameliyat fiyatları Ankara içinde farklılık göstermekle birlikte yaklaşık olarak birbirine benzer aralıktadır.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Ameliyatın risklerini hastalarda belirleyen birden fazla sayıda faktör bulunmaktadır:

 • Seçilecek yöntem
 • Uygulanan tedavinin önceki başarısı
 • Uygulayacak cerrahın deneyimi
 • Penisin ameliyat öncesi uzunluk ve kalınlığı
 • Penisin daha önceden geçirdiği cerrahiler
 • Hastada sistemik hastalıkların varlığı (diyabetes mellitus gibi vs…)
 • Genital bölgeye önceden uygulanmış radyoterapi varlığı
 • Hastanın ameliyat öncesi psikolojik durumu
 • Eş ya da partner yaklaşımı ve beklentileri

Yukarıdaki liste daha fazla sayıda uzatılabilmektedir. En sık gözlenebilecek olan riskler ile ilişkili durumlar yukarıda zikredilmiştir. Dolayısıyla yapılacak işleme özel ayrı riskler bulunabilir.

Hastaların ve/veya eş ya da partnerlerin en çok merak ettikleri soru; ameliyattan sonra sertleşmenin bozulup bozulmayacağıdır.

Genellikle sertleşme olumsuz yönde etkilenmemektedir. Zaten ameliyat sertleşmenin bozulması ve cinsel birlikteliğin yaşanmaması için yapılmamaktadır. Bilakis kişiye ve partnerine daha tatmin edici bir cinsel birliktelik için bu işlemler uygulanmaktadır.

Burada en doğru olan yaklaşım, hastanın bizzat ameliyatını gerçekleştirecek olan cerrah ile yüz yüze yapacağı görüşmedir. Hangi işlemin uygulanacağı ve dolayısıyla o işlem ile ilgili oluşabilecek özel riskler konusunda doktor, ayrıntılı bilgi verecektir.

İlaçsız, ameliyatsız evde doğal yollarla penis büyütülebilir mi?

Bununla ilgili yapılan kimi çalışmalarda kısmen de olsa sağlanabildiği ile ilgili veriler bulunmaktadır. Özellikle traksiyon cihazları kullanımının az da olsa fayda sağladığını bildiren çalışmalar bulunmaktadır.

Ameliyat sonrası ne zaman normal yaşama dönebilirim ?

Ameliyat sonrası genellikle aynı gün içerisinde hasta hastaneden taburcu edilmektedir. Ertesi gün travmatik olmamak şartı ile gündelik yaşamını sürdürebilir.

Özellikle masa başı çalışanlarda bu durum daha rahat sağlanabilmektedir. Aktif çalışma hayatı içerisinde olanlarda ise penisin ameliyat sonrası travmalardan korunması esastır.

Operasyon sonrasında ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Operasyon sonrasında ilk ilişki zamanı genellikle 4-6 hafta sonra önerilmektedir. Bu durum hastanın mevcut sağlık durumuna ve uygulanan ameliyatın şekline göre değişebilir. En doğru olanı ameliyatın yapan hekimin söylediği süredir.

Ameliyat sonrası cinsel yaşamda olumlu yada olumsuz değişiklik olur mu ?

Mikropenis tanısıyla yapılan hastalarda çok daha belirgin olumlu yanıt alınmaktadır. Penis boyutu ameliyat öncesi cinsel birliktelik için engel teşkil ederken ameliyattan sonra bu durum ortadan kalkar ve kişi rahatlıkla cinsel birliktelikte bulunur.

Mikropenis nedeniyle fonksiyonel sorun olmayıp estetik kaygılar nedeniyle yapılan ameliyatlar sonrasında durum hastanın ya da partnerinin tutum ve davranışlarına göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle olumlu etki psikolojik olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle penis büyütmesi estetik amaçlı yapılacak ise ameliyat öncesi hasta ve partnerinin beklentilerini ve ameliyat sonrası olabilecek başarıyı net olarak konuşmak önemlidir.

Penis boyu nasıl ölçülür? İnikken mi , kalkıkken (ereksiyon) mi ?

Normalde gerilmiş penis boyu ölçümü esas alınır. Bu durum için ereksiyon hali şart değildir. Ereksiyon anındaki ölçümler ise fonksiyonel durumun ortaya konulmasında önemli olabilir. Gerekli durumlarda her iki ölçümün de uzman doktor tarafından yapılması doğru değerlendirme için gereklidir.

Bitkisel kür küçük penis boyunu uzatmak için fayda sağlar mı?

Kanıta dayalı tıp verileri bakımından penis boyunu uzatabilen bitkisel kür etkinliği tanımlanmamıştır. Halk arasında çeşitli bitkisel kürlerin iyi geldiği ya da bazı ticari amaçlı pazarlanan bitkilerin var olduğu dijital reklamlarda sık yer alsa da bilimsel olarak kanıtlanmış veri bugün için yoktur.

Kilo ile büyüklük arasında ilişki var mı ?

Obezite olarak bilinen aşırı kiloluk hali pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Obez hastalarda önemli sağlık sorunları ile ilgili pek çok klinik ve deneysel bilimsel çalışma mevcuttur. Vücut Kitle İndeksi (Body Mass Index, BMI) artışı başta kardiyovasküler sistem hastalıkları ve diyabetes mellitus olmak üzere pek çok ciddi hastalık için risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Obez hastalarda birden fazla faktör nedeni ile penis sorunları ortaya çıkmaktadır:

 1. Bu hastalarda artan yağ dokusu göbek altı suprapubik bölgede yoğun olmakta ve bu durumda penis normal büyüklükte olsa dahi yağ doku içerisine gömülü gözükerek küçük algısı oluşturmaktadır.
 2. Doğuştan gömük penisi olan hastalarda gerçekte penis büyüklüğü yeterli olsa bile içeriye doğru gömülü olduğu için yine görünümde küçüklük algısı oluşturmaktadır.
 3. Obezite ile birlikte artan yağ dokusu testo**on ( erkeklik hormonu ) parçalanmasını artırmakta ve bu hastalarda test**st**ron azlığı görülmektedir. Te**teronun penis üzerine olan etkileri azalarak küçülme hissi oluşturabilmektedir.
 4. Obez hastalarda kalp damar hastalıkları ya da diyabetes mellitus (şeker hastalığına) bağlı olarak damarlarda tıkanıklık sık görülmektedir. Bu tıkanıklık erektil disfonksiyon denilen sertleşme bozukluğuna yol açmakta ve zaman içerisinde ereksiyon azlığına bağlı küçülme hissi daha sık oluşmaktadır.
 5. Peyronie hastalığı gibi penisin anatomik bütünlüğünü bozan hastalıklarda sonradan peniste eğrilikler ve çekilmeye bağlı küçülme gözle görülür derecede belirgin olabilmektedir. Bu durum obez ve diyabeti birlikte olan hastalarda daha dikkat çekici olabilmektedir.

Çocuklarda penis küçüklüğü nasıl anlaşılır ve neden olur ?

Çocuklarda penis küçüklüğü anne baba tarafından fark edilmeyebilir ya da geç fark edilebilir. Genellikle aşağıdaki belirtiler ebeveynleri doktora başvurmaya sebep olmaktadır:

 • İşeme sırasında zorlanma
 • Penisin işeme sırasında gömülü olması
 • Dağınık ya da püskürtme tarzında işeme
 • Obez çocuklarda penisin yağ doku içine gömülü görünümü
 • Penisle birlikte skrotum denilen testislerin içinde bulunduğu yapının küçüklüğü
 • Testislerin her ikisinin de dışarından ele gelmemesi ya da zor ele gelmesi
 • Penis cildinde ileri derece büzüşmeye bağlı küçüklük hissi

Orta boy ve kalın penis en iyi penis midir?

Mikropenis durumu ve/veya sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) yok ise penis boy ve kalınlığı değil cinsel birliktelikten alınan haz ve tatmin duygusu daha ön plandadır. Çünkü karşılıklı cinsel tatmin sadece cinsel organlar ile kazanılacak bir durum değildir. Tam bir cinsel doyum için fiziksel özellikler kadar psikolojik durum da oldukça etkilidir.

Çocuğumun penisinin büyüdüğünde ideal boyutta yada daha büyük olması için neler yapabilirim ?

Çocuğunuzun penis büyüklüğü ile endişeniz varsa profesyonel bir uzman doktor görüşü almanız en doğru yaklaşımdır. Zira çoğu zaman anne ve baba durumu gereğinden daha fazla endişeli bir hal olarak algılayabilmektedir. Doktorunuz size bu konuda en doğru bilgiyi ve sonrasında neler yapılabilecekleri aktaracaktır.

Egzersiz ve hareket ile büyütme mümkün mü?

Özellikle penis boyunu uzatmada penise uygulanan çekme (traksiyon) ve bazı manipülasyonların etkili olduğunu savunanlar ve bu durumu bilimsel olarak kanıtlamaya çalışanlar olmakla birlikte konu tartışmalı özelliğini korumaktadır. Bu konu ile ilgili kesin yargıya varabilmek için daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Pompa ve makine ile büyüme yada kalınlaşma sağlanabilir mi?

Tıpkı bir üstteki sorunun yanıtı gibi bu konu tartışmalıdır. Kanıta dayalı tıp verileri bakımından daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulan bir alandır.

İlaçla veya iğne ile penis büyür mü?

Çocuklarda başta olmak üzere çeşitli ilaçlar ya da iğne tedavileri ile peniste büyüme sağlanabilir. Ancak bu durum her penisi küçük olanlara uygulanacağı anlamına gelmez. Durumun kesin değerlendirmesi için uzman doktor görüşüne ihtiyaç vardır.

Penis başı ayrı bir şekilde büyütülebilir mi?

Penis başı bilindiği gibi korpus spongiozumun devamı olarak anatomik yerleşimi vardır. Duyusal algısı penisin diğer bölümlerinden farklılık göstermektedir. Anatomik olarak cilt yapısı da farklıdır.

Tüm bu ayırt edici özellikleri nedeni ile penisin diğer bölümlerine uygulanan tedaviler ile penis başına uygulanabilecekler birbirlerinden farklılık göstermektedir. Estetik olarak daha büyük görünüm elde edebilmek için farklı teknikler tanımlanmış olmakla birlikte kesinlik kazanmış bir büyütme yöntemi bugüne kadar tanımlanmamıştır.

Önerilen yöntemlerin pek çoğu ise oluşturabileceği olumsuz yan etkiler nedeniyle oldukça tartışmalıdır.

Türklerde penis boyu ortalaması nedir?

Gerilmiş penis boyu ölçümü ortalaması için Türk toplumunda farklı çalışmalarda  genellikle 11-14 cm arasında olduğu bildirilmiştir.

Kadınlar için büyüklük, kalınlık önemli midir ?

Tatmin edici bir cinsel birliktelik için penisin Mikropenis sınırları içerisinde olmaması önemlidir. Bunun dışındaki tüm durumlar için konu tartışmalıdır. Kadından kadına, toplumdan topluma, kültürden kültüre göre büyüklük ve kalınlık önem derecesi değişkenlik gösterebilir.

Ancak şu gerçek tüm dünyada en kabul gören anlayıştır; cinsellik sadece cinsel organlar tarafından yaşanılan bir durum değildir. Cinsel tatmin de sadece cinsel organlar ile kazanılabilecek bir durum değildir.

10, 11, 12, 13, 14 cm normal midir ? İlişkiye girebilir mi ? Partnerine Zevk verebilir mi ? Çocuğu olur mu?

Tüm belirtilen aralıklar çoğu toplumlarda normal sınırlar içinde kabul edilmektedir. İlişkiye girmede, partnerine zevk vermede ya da çocuk sahibi olmada hiç bir sorun oluşturmaz.

Vakumlar işe yarıyor mu?

Penis büyütmede ve sertleşmenin artırılmasında etkili olduğunu bildiren çalışmalar olmakla birlikte kesin kanı için daha fazla sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Mastürbasyon yapmak penisi küçültür mü?

Cinsel mitlerden biri de mastürbasyonun penisi küçülttüğüdür. Mastürbasyon yapmanın penisi küçülttüğü ile ilgili bilimsel veri bulunmamaktadır.

Aynı ameliyat ile hem penis büyütme hem kalınlaştırma yapılır mı?

Aynı seansta her iki işlem de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Testos**on ile penis büyüklüğü arasında ilişki var mı?

Bu hormon penisin hem anatomik hem de fonksiyonel gelişimi ile yakın ilişkili bir hormondur.

Kaynaklar :

 • EAU guidelines on penile Hatzimouratidis K, Eardley I, Giuliano F, Hatzichristou D, Moncada I, Salonia A, Vardi Y, Wespes E; European Association of Urology. Eur Urol. 2012 Sep;62(3):543-52.
 • Cosmetic surgery of the male genitalia. Chevallier D, Haertig A, Faix A, Droupy S. Prog Urol. 2013 Jul;23(9):685-95.

8 YORUMLAR

  • Merhaba. Cep tlf numaranızı yazarsanız arkadaşlarımız size ulaşıp bilgilendirme yapabilir. Dilerseniz 0533-7256280 siz de arayarak iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 1. Hocam penis eğriliği var ve bu beni çok rahatsız ediyor boşalma sonrası ereksiyon kaybı yaşıyorum ve bir miktar uzatma ve kalınlaştırma istiyorum konu ile ilgili fiyatlarınızı öğrenebilir miyim?

  • Muayene ve ameliyatlar ile ilgili tüm bilgiler için 0533-7256280 arayabilir ya da Whatsup üzerinden mesaj bırakabilirsiniz.
   Görüşmek dileğiyle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Ergenlik öncesi dönemde hipogonadizmli hastalarda çeşitli ilaç tedavileri ile bu durum sağlanabilirken erişkin yaşta benzer amaçla kullanılarak belirgin ve tatmin edici sonuç alınabilecek ilaç tedavileri bulunmamaktadır.

 2. Merhaba hocom ben böbrek nakli oldum yasim 54 nakil olalı 2 ay oldu şimdiye kadar iç böyle sorun yaşamadım nakilden 2 ay sonra ilişkiye girdiğimde bazen normal boşalma oluyor bazen ise boşalma oluyor sprem gelmiyor 2 defa oldu bu sorun bir gün ilişkide boşalma oldu sprem gelmedi ertesi gün ilişkiye girdim bosalmada sprem geldi bu normalmı beni aydinlatirsaniz mutlu olurum

  • Erişkin erkeklerde boşalma sırasında meninin normalde önden gelmesi gerekir. İlerleyen yaşla birlikte bu durum azalabilir ya da kaybolabilir. Geçirilen ürogenital enfeksiyonlar, prostat iltihaplanmaları, iyi huylu prostat büyümesi, bu bölgeye uygulanan cerrahiler ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak menide azalma ya da hiç gelmemesi gibi durumlar oluşabilir. Şikayetinizin devam etmesi durumunda muayene ve tetkikler ile durumunuzun aydınlatılması uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz