Sperm Testi (Spermiogram)

Sperm testi (spermiogram) çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sık duydukları kelimelerin  başında gelmektedir. Bu testin yapılma yeri, yapılma şekli ve sonuçların yorumlanması çoğu zaman hasta ve hasta yakınları tarafından net olarak anlaşılmamaktadır.

 • Bu nedenle aşağıdaki makale daha çok soru cevap tarzında olabildiğince basit, sade ve anlaşılabilir şekilde kaleme alınmış ve sık sorulan sorulara kısa ve net yanıtlar hazırlanmıştır.

Sperm nedir?

Erkeklerde testislerden üretilen ve üremeyi sağlayan hücrelere sperm hücreleri ismi verilmektedir.

Sperm testi (Spermiogram) nedir, Neden yapılır?

Bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının mikroskop altında incelenmesi Sperm Testi (Spermiogram) olarak bilinmektedir. Halk arasında genellikle Meni Testi, Meni tahlili olarak da bilinmektedir. Aynı ifade tıpta Semen Analizi olarak da bilinmektedir. Erkekteki üreme potansiyelinin gösterilmesi, tedavi başarısının belirlenmesi ya da bizzat tedavi amaçlı olarak sperm kullanılması maksadı ile test yaptırılır.

Meni nedir?

Cinsel uyarı sonrası bir boşalma ile atılan sıvıya meni denilmektedir. Meni sıvısı erkeklerde çoğu zaman orgazm hissi ve cinsel doyum tatmin duygusu ile beraberdir.

Mezi nedir?

Cinsel uyarılma sırasında ya da ön sevişme ile birlikte penisten gelen şeffaf yapışkan sıvıdır. Mezi sıvısı erkeklerde orgazm hissi ve cinsel doyum tatmin duygusu ile birlikte olmayıp miktar olarak da meniden azdır.

Menide hangi hücreler var?

Sperm, seminal vezikül sıvısı, prostat sıvısı ve idrar kanalı olarak bilinen üretradan gelen sıvıların toplamı meniyi (ejekulatı) oluşturur.

Sperm testi (Spermiogram) hangi bölümde yapılır?

Sperm testi (Spermiogram) sağlık kuruluşları ve hastanelerin Üroloji ya da Androloji bölümlerinde yapılmaktadır.

Spermiogram (Semen Analizi) nasıl yapılır?

Spermiogram (Sperm testi) genellikle mastürbasyon yolu ile yapılır. Mastürbasyon yapabilmek için yeterli sertleşmeyi sağlayamayan hastalarda ya da belden aşağı omurilik felçli hastalarda ilaçlarla veya elektroejekulasyon denilen özel bir yöntemle semen analizi (meni tahlili) için örntek alınmaktadır.

Erkek sperm testi (Spermiogram) nasıl yapılır ise sonuç olumsuz çıkar?

Erkek sperm testi (Spermiogram) yapılırken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Örnek verilmeden önce sizi yönlendiren sağlık görevlisinin talimatlarına doğru bir şekilde uyulmadığında olumsuz sonuç çıkar. Semen analizi (meni tahlili) verilirken yaşanan olumsuz davranışlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Perhiz süresine uymamak
 • İşlem sırasında aşırı stres
 • İşlem için sabun, jel gibi kayganlaştırıcı kullanmak
 • İşlem sırasında kullanılan kabın içerisine dokunmak
 • Atılan sıvının tamamını kabın içerisine boşaltamamak
 • Verilen spermleri geç sürede laboratuvara teslim etmek

Sperm testi (semen analizi) nerede yapılır?

Sperm testi (Semen Analizi) vermek için sağlık kuruluşları ya da hastanelerde özel olarak hazırlanmış, gözlerden uzak, daha sessiz bir ortamda yapılır.

Sperm testi sonucu ne zaman çıkar?

Çoğunlukla test sonucu aynı gün içerisinde neticelendirilir. Dolayısıyla Spermiogram için örnek verildiğinde bir an önce laboratuvarda değerlendirilmeye alınmış ve aynı gün sonuçlandırılmış olur.

Morfoloji nedir? Sperm testinde morfoloji bakılır mı?

Semen analizi (Spermiogram) ile spermlerin morfolojik yapısı değerlendirilir. Morfoloji spermlerin şekil anomalilerinin incelenmesidir. Sperm testi için verilen örnekte yer alan spermlerin normalde;

 • Başı
 • Boynu
 • Kuyruğu bulunur.

Morfoloji sperm testi (semen analizi) için önemli mi?

Spermiogram (meni testi) değerlendirmesinde şekil bozuklukları olup olmadığını anlamak için morfolojik değerlendirme yapılır. Bu spermlerin yapısı hakkında önemli ipucu veren bir parametredir. Dolayısıyla çocuk sahibi olabilme, spermin yumurtayı dölleyebilme kapasitesi ile birebir ilişkilidir.

Semen (meni) nedir? Semende bulunan hücreler nelerdir?

Semen, erkeklerde bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının tamamına verilen isimdir. Halk arasında meni olarak bilinmektedir. Semende spermler, seminal vezikül sıvıları, prostat ve üretra sıvıları ve bu yapılara ait mikroskobik hücreler gözlenir.

Spermiogram (meni testi) nedir?

Erkeklerde bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının mikroskop altında incelenmesi işlemine Spermiogram (semen analizi) adı verilmektedir.

Spermiogram testinde normal sperm sayısı kaçtır?

Spermiogram (semen analizi) testinde 1 ml’de 15 milyonun üzerinde, toplam semen sıvısında ise 39 milyonun üzerinde olması gereklidir.

Konstantrasyon nedir? Sperm testi için önemli mi?

Meni testinde (Spermiogram) konsantrasyon ile sayı anlaşılmaktadır. Normal değerleri bir üstteki soruda verilmiştir.

Motilite nedir? Sperm testi için önemli mi?

Semen analizi (meni testi) ile spermlerin motiliteleri değerlendirilmektedir. Motilite, hareketlilik anlamına gelir. Spermlerin yumurtaya ulaşıp dölleyebilmeleri için hareketliliklerinin iyi olması gerekir. Sperm testi için bakılması gereken önemli parametrelerden biridir.

Sperm sayısı kaç olmalı?

Sperm sayısı 1 ml’de en az 15 milyonun üzerinde, toplam semen (meni) sıvısında ise 39 milyonun üzerinde olması gerekir.

Motilite varikosel ile etkilenir mi?

Motilite sperm testi (Spermiogram) ile bakılır ve varikoseli olan hastalarda sperm motilitesinin (hareketliliğinin) düşüklüğü saptanabilir.

Progresyon nedir? Sperm testinde önemli mi?

Progresyon ilerleme, aktif ileri hareket anlamında sperm testinde kullanılır. Progresif motil sperm demek aktif ileri hareketli sperm anlamına gelir. Bu da gebelik şansı açısından önemlidir.

Spermiogram testi niçin istenir?

 • Erkeğin üreme potansiyelinin belirlenmesinde
 • Aşılama tedavisi öncesinde
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde
 • Kemoterapi tedavisi öncesinde
 • Radyoterapi tedavisi öncesinde
 • Fertilite dışı bazı hastalıklarda tanısal amaçla

Azospermi nedir? Sperm testinde belli olur mu?

Spermiogramda (semen analizinde) verilen örnekteki sıvı içerisinde hiç sperm hücresinin bulunmamasıdır ve bu durum sperm testi (meni testi) ile anlaşılabilir.

Kısırlık testi nedir?

Kısırlık testi, spermiogram, semen analizi, meni testi hepsi aynı anlamları ifade eden farklı kelimelerdir. Kısırlık testi derken menide (semende) mikroskobik inceleme yapılması kastedilmektedir.

Kısırlık testi nasıl yapılır?

Mastürbasyon yöntemi ile kısırlık testi (Spermiogram) yapılır.

Sperm testi ne kadar ücrete mal olur? Sperm testi fiyatı nedir?

Bu fiyat yapılan özel sağlık merkezleri arasında farklılık göstermektedir. Kesin kabul edilmiş net bir fiyatı bulunmamaktadır.

Sperm testi sonucu nasıl olmalı?

Sperm testi (Spermiogram) sonucu Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre yorumlanmış olmalıdır.

Sperm testi sonuçları nasıl olmalı ki tüp bebek yapılabilsin?

Sperm testinde (semen analizinde) tek bir sperm tüp bebek tedavisi sırasında yumurtayı dölleyecektir. Dolayısıyla ne kadar fazla sperm varsa onlar içerisinden en hareketli ve canlı olanı, şekli en düzgün olanı seçip kullanma ihtimali de artacak demektir.

Evde sperm testi nasıl yapılır?

Evde sperm testi  (semen analizi) yapılmaz. Günümüzde pek çok sağlık kuruluşu ve merkezde evde yapılarak getirilen sperm örneği kabul edilmemektedir.

Sperm testi için hangi doktora gidilir?

Sperm testi yaptırmak için Üroloji ya da Androloji doktoruna gitmeniz gerekmektedir.

Hastanede semen analizi hangi bölümde yapılır?

Semen analizi için hastanelerin Üroloji ya da Androloji bölümlerine başvurmanız uygun olacaktır.

Hastanelerde sperm testi sonucu otomatik cihazla bakılır mı?

Hastanelerde sperm testi sonucu otomatik cihazla ve manuel olarak her türlü yöntem ile bakılabilmektedir.

Erkek sperm testi nerede yapılır ise daha doğru sonuç verir?

Erkek sperm testi üniversite hastaneleri ve  eğitim araştırma hastaneleri başta olmak üzere özel kuruluşlar da dahil pek çok merkezde yapılmaktadır.

Sperm testi hangi doktor yapar?

Androloji ve üroloji doktorları kontrolünde sperm testi yapılmaktadır. Yardımcı üreme teknikleri merkezlerinde çoğu zaman Histoloji ve Embriyoloji doktorları gözetiminde yapılmaktadır.

Sperm testi (Spermiogram) hangi hastanelerde yapılır?

Semen analizi üniversite ve  eğitim araştırma hastaneleri başta olmak üzere özel kuruluşlar da dahil pek çok merkezde yapılmaktadır.

Sperm testi değerleri nasıl olmalı ki varikosel ameliyatı gereksin?

Sperm testi (Spermiogram) değerleri normalin altında olduğu zaman varikosel için ameliyat tedavisi gündeme gelebilir. Spermlerin sayısı ve hareketliliği düşük, şekilleri de bozuk ise bu duruma eşlik eden varikoselde tedavi gerekliliğini hekim belirler.

Özel hastanede sperm testi ne kadar fiyata yapılır?

Sperm testi fiyatı kurumlar arasında farklı fiyatlara yapılmaktadır. Bu merkezler arasında ücretler bakımından standart fiyat uygulaması yoktur.

Sperm testi ne zaman yapılmalı?

Sperm testi için ideal zaman, cinsel perhiz süresine uyularak örneğin verildiği zamandır. Genellikle cinsel ilişki ya da boşalmadan sonra 3 gün durup 4. Gün örnek verilmesi uygun kabul edilmektedir.

Spermiogram (sperm testi) ne zaman yapılır ise sonuçlar olumsuz etkilenir?

Sperm testi (Spermiogram) cinsel ilişki ya da boşalma için verilen cinsel perhiz süresine uyulmadan verildiğinde sonuçlar olumsuz etkilenir.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm testi ne zaman yapılmalı?

Varikosel ameliyatı sonrası sperm testi ameliyattan sonra en erken 3 ay sonra yapılması uygun olacaktır.

Sperm testi (meni testi) için ne kadar sperm gerekir?

Bir boşalma sırasında çıkan sıvının tamamının örnek kabına konulması gerekir. Normal değerleri 2-7ml arasındadır.

Semen analizi (Spermiogram) nasıl yorumlanır?

Bazı merkezlerde otomatik değerlendirme cihazları bulunmakla birlikte manuel olarak mikroskop altında bakılarak yorumlanır. Özellikle morfoloji gibi özellikli durum bakılması gerektiğinde spermler için özel boyama uygulamaları da yapılmaktadır.

Sperm DNA testi nedir?

Spermlerin baş kısımlarında bulunan genetik materyalin durumunu ölçmeye yarayan test sperm DNA testidir.

Sperm testi ile sperm DNA testi arasında ne fark var?

Sperm testinde sayı, hareket, morfoloji gibi faktörler incelenirken sperm dna testinde spermlerin baş kısmında bulunan genetik materyalin durumu incelenmektedir.

Sperm testi (Spermiogram) sonucu ne anlatır?

Sperm testi (Spermiogram) bir erkeğin kabaca çocuk sahibi olabilme ile ilgili üreme kapasitesi hakkında bilgi veriri.

Spermiogram (sperm testi) Ankara fiyatı ne kadar?

Spermiogram (sperm testi) Ankara fiyatları değişik merkezlerde farklılık göstermektedir.

Evde sperm testi daha normal olur mu?

Evde örnek verme açısından hasta kendisini daha rahat hissetse bile pek çok sperm testi yapan merkez evden getirilen örneği kabul etmemektedir.

Evde sperm testi niçin önerilmez?

Evde sperm testi sağlık ve güvenlik endişeleri gerekçesi ile önerilmemektedir.

Eczanede satılan sperm testi fiyatı ne kadar?

Sperm testi (Spermiogram) gebelik testi gibi eczanelerde yapılan bir test değildir. Eczanelerde semen analiz testi yapılmaz.

Sperm testi ne kadar sürede değerlendirilir?

Sperm testi değerlendirme süresi yapılacak işlemin çeşitliliğine ve şekline göre değişir. Bu süre 1 ile 3 saat arası gibi olabilir. Farklı bakılacak her bir parametre işlem süresini biraz daha uzatacaktır.

Sperm testi odası özel mi?

Çoğunlukla kalabalıktan nispeten uzak, sessiz ve özel ortamda Spermiogram (sperm testi) yapılmaktadır.

Sperm testi eczane şartlarında yapılır mı?

Sperm testi eczane şartlarında yapılmaz. Özel laboratuvar ortamı gerektirir.

Sperm testi normal değerleri kim tarafından belirlenir?

Sperm testi normal değerleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenir.

Sperm testi ileri hızlı hareketlilik kaç olmalı?

Normal spermiogramda ileri aktif hareketli sperm sayısı %32’nin üzerinde olmalıdır.

Sperm testi yaptıranlar zorlanıyorlar mı?

Sperm testi yaptıranlar örnek verme sırasında utanma ve sıkılma nedeniyle vermekte zorlansalar da günümüzde güzel ve özel ortamlar sayesinde hastaların bu tedirginlikleri en alt seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

Sperm testi (meni testi) aç karnına mı yapılır?

Sperm testi (meni testi) için aç olmaya gerek yoktur.

Sperm testi (semen analizi) motilite değerleri sigaradan etkilenir mi?

Sperm testi (semen analizi) motilite değerleri sigaradan belirgin derecede etkilenir. Sigara spermlerin hareketliliğini azaltarak erkeğin çocuk sahibi olmasını engeller.

Sperm testi kaç gün perhiz sonrası yapılır?

Genellikle cinsel birliktelik ya da boşalmadan sonra 3 gün durup 4. gün başvurmak yeterli kabul edilmektedir.

Erkeklerde sperm testi sonuçları varikosel ameliyatı sonrası düzelir mi?

Erkeklerde sperm testi sonuçları varikosel ameliyatı sonrası iyileşme gösterebildiği için hekimin gerekli görmesi halinde ameliyat seçeneği hastalara önerilmektedir.

Sperm testi normal değerleri kaç olmalı?

Spermiogramda normalde 1 ml’de sayı 15 milyonun üzerinde, ileri progresif motilite %32’nin üzerinde ve morfoloji %4’ün üzerinde olmalıdır.

Sperm testi verirken DİKKAT !!! edilecekler…

 • Test öncesi yapmanız gerekenler konusunda bilgi alınız.
 • Test öncesi cinsel perhiz süresine mutlaka uyunuz.
 • Test için aldığınız randevu saatinden yaklaşık 30 dk önce orada olunuz.
 • Test vermeden önce örnek kabının nasıl kullanacağınızı öğreniniz.
 • Anlamadığınız durumlarda görevliden yardım isteyiniz.
 • Örnek verme sırasında sabun, jel, kayganlaştırıcı kullanmayınız.
 • Spontan uyarılma sağlayamayanlar için önceden görsel materyal tedariki gereksinimi olabileceği hatırda tutulmalıdır.
 • İşlem için örnek verirken numunenin tamamının kaba gelmesine özen gösteriniz.
 • Numune kabını size tarif eden yerde görevliye etiketleme için teslim ediniz.

SONUÇ:

 • Spermler erkeklerde testislerde üretilip üremeyi sağlayan hücrelerdir.
 • Spermlerle ilişkili durumları sperm testi (Spermiogram) ile değerlendiririz.
 • Sperm testi, semen analizi, spermiogram ve kısırlık testi benzer anlama sahip farklı kelimelerdir.
 • Sperm testi (semen analizi) öncesi cinsel perhiz süresine uymak önemlidir.
 • Spermiogramda sayı, hareket ve morfoloji gibi sperm parametreleri değerlendirilmektedir.
 • Semen analizi azospermi ve varikosel tanılarında önemlidir.
 • Meni testi ile elde edilen spermler daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz