Sperm Testi (Spermiogram)

Sperm testi (spermiogram) çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sık duydukları kelimelerin  başında gelmektedir. Bu testin yapılma yeri, yapılma şekli ve sonuçların yorumlanması çoğu zaman hasta ve hasta yakınları tarafından net olarak anlaşılmamaktadır.

 • Bu nedenle aşağıdaki makale daha çok soru cevap tarzında olabildiğince basit, sade ve anlaşılabilir şekilde kaleme alınmış ve sık sorulan sorulara kısa ve net yanıtlar hazırlanmıştır.

Sperm nedir?

Erkeklerde testislerden üretilen ve üremeyi sağlayan hücrelere sperm hücreleri ismi verilmektedir.

Sperm testi (Spermiogram) nedir, Neden yapılır?

Bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının mikroskop altında incelenmesi Sperm Testi (Spermiogram) olarak bilinmektedir. Halk arasında genellikle Meni Testi, Meni tahlili olarak da bilinmektedir. Aynı ifade tıpta Semen Analizi olarak da bilinmektedir.

Erkekteki üreme potansiyelinin gösterilmesi, tedavi başarısının belirlenmesi ya da bizzat tedavi amaçlı olarak sperm kullanılması maksadı ile test yaptırılır.

Meni nedir?

Cinsel uyarı sonrası bir boşalma ile atılan sıvıya meni denilmektedir. Meni sıvısı erkeklerde çoğu zaman orgazm hissi ve cinsel doyum tatmin duygusu ile beraberdir.

Mezi nedir?

Cinsel uyarılma sırasında ya da ön sevişme ile birlikte penisten gelen şeffaf yapışkan sıvıdır. Mezi sıvısı erkeklerde orgazm hissi ve cinsel doyum tatmin duygusu ile birlikte olmayıp miktar olarak da meniden azdır.

Menide hangi hücreler var?

Sperm, seminal vezikül sıvısı, prostat sıvısı ve idrar kanalı olarak bilinen üretradan gelen sıvıların toplamı meniyi (ejekulatı) oluşturur.

Sperm testi (Spermiogram) hangi bölümde yapılır?

Sperm testi (Spermiogram) sağlık kuruluşları ve hastanelerin Üroloji ya da Androloji bölümlerinde yapılmaktadır.

Spermiogram (Semen Analizi) nasıl yapılır?

Spermiogram (Sperm testi) genellikle mastürbasyon yolu ile yapılır. Mastürbasyon yapabilmek için yeterli sertleşmeyi sağlayamayan hastalarda ya da belden aşağı omurilik felçli hastalarda ilaçlarla veya elektroejekulasyon denilen özel bir yöntemle semen analizi (meni tahlili) için örntek alınmaktadır.

Erkek sperm testi (Spermiogram) nasıl yapılır ise sonuç olumsuz çıkar?

Erkek sperm testi (Spermiogram) yapılırken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Örnek verilmeden önce sizi yönlendiren sağlık görevlisinin talimatlarına doğru bir şekilde uyulmadığında olumsuz sonuç çıkar. Semen analizi (meni tahlili) verilirken yaşanan olumsuz davranışlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Perhiz süresine uymamak
 • İşlem sırasında aşırı stres
 • İşlem için sabun, jel gibi kayganlaştırıcı kullanmak
 • İşlem sırasında kullanılan kabın içerisine dokunmak
 • Atılan sıvının tamamını kabın içerisine boşaltamamak
 • Verilen spermleri geç sürede laboratuvara teslim etmek

Sperm testi (semen analizi) nerede yapılır?

Sperm testi (Semen Analizi) vermek için sağlık kuruluşları ya da hastanelerde özel olarak hazırlanmış, gözlerden uzak, daha sessiz bir ortamda yapılır.

Sperm testi sonucu ne zaman çıkar?

Çoğunlukla test sonucu aynı gün içerisinde neticelendirilir. Dolayısıyla Spermiogram için örnek verildiğinde bir an önce laboratuvarda değerlendirilmeye alınmış ve aynı gün sonuçlandırılmış olur.

Morfoloji nedir? Sperm testinde morfoloji bakılır mı?

Semen analizi (Spermiogram) ile spermlerin morfolojik yapısı değerlendirilir. Morfoloji spermlerin şekil anomalilerinin incelenmesidir. Sperm testi için verilen örnekte yer alan spermlerin normalde;

 • Başı
 • Boynu
 • Kuyruğu bulunur.

Morfoloji sperm testi (semen analizi) için önemli mi?

Spermiogram (meni testi) değerlendirmesinde şekil bozuklukları olup olmadığını anlamak için morfolojik değerlendirme yapılır. Bu spermlerin yapısı hakkında önemli ipucu veren bir parametredir. Dolayısıyla çocuk sahibi olabilme, spermin yumurtayı dölleyebilme kapasitesi ile birebir ilişkilidir.

Semen (meni) nedir? Semende bulunan hücreler nelerdir?

Semen, erkeklerde bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının tamamına verilen isimdir. Halk arasında meni olarak bilinmektedir. Semende spermler, seminal vezikül sıvıları, prostat ve üretra sıvıları ve bu yapılara ait mikroskobik hücreler gözlenir.

Spermiogram (meni testi) nedir?

Erkeklerde bir boşalma sırasında dışarı atılan sıvının mikroskop altında incelenmesi işlemine Spermiogram (semen analizi) adı verilmektedir.

Spermiogram testinde normal sperm sayısı kaçtır?

Spermiogram (semen analizi) testinde 1 ml’de 15 milyonun üzerinde, toplam semen sıvısında ise 39 milyonun üzerinde olması gereklidir.

Konstantrasyon nedir? Sperm testi için önemli mi?

Meni testinde (Spermiogram) konsantrasyon ile sayı anlaşılmaktadır. Normal değerleri bir üstteki soruda verilmiştir.

Motilite nedir? Sperm testi için önemli mi?

Semen analizi (meni testi) ile spermlerin motiliteleri değerlendirilmektedir. Motilite, hareketlilik anlamına gelir. Spermlerin yumurtaya ulaşıp dölleyebilmeleri için hareketliliklerinin iyi olması gerekir. Sperm testi için bakılması gereken önemli parametrelerden biridir.

Sperm sayısı kaç olmalı?

Sperm sayısı 1 ml’de en az 15 milyonun üzerinde, toplam semen (meni) sıvısında ise 39 milyonun üzerinde olması gerekir.

Motilite varikosel ile etkilenir mi?

Motilite sperm testi (Spermiogram) ile bakılır ve varikoseli olan hastalarda sperm motilitesinin (hareketliliğinin) düşüklüğü saptanabilir.

Progresyon nedir? Sperm testinde önemli mi?

Progresyon ilerleme, aktif ileri hareket anlamında sperm testinde kullanılır. Progresif motil sperm demek aktif ileri hareketli sperm anlamına gelir. Bu da gebelik şansı açısından önemlidir.

Spermiogram testi niçin istenir?

 • Erkeğin üreme potansiyelinin belirlenmesinde
 • Aşılama tedavisi öncesinde
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde
 • Kemoterapi tedavisi öncesinde
 • Radyoterapi tedavisi öncesinde
 • Fertilite dışı bazı hastalıklarda tanısal amaçla

Azospermi nedir? Sperm testinde belli olur mu?

Spermiogramda (semen analizinde) verilen örnekteki sıvı içerisinde hiç sperm hücresinin bulunmamasıdır ve bu durum sperm testi (meni testi) ile anlaşılabilir.

Kısırlık testi nedir?

Kısırlık testi, spermiogram, semen analizi, meni testi hepsi aynı anlamları ifade eden farklı kelimelerdir. Kısırlık testi derken menide (semende) mikroskobik inceleme yapılması kastedilmektedir.

Kısırlık testi nasıl yapılır?

Mastürbasyon yöntemi ile kısırlık testi (Spermiogram) yapılır.

Sperm testi ne kadar ücrete mal olur? Sperm testi fiyatı nedir?

Bu fiyat yapılan özel sağlık merkezleri arasında farklılık göstermektedir. Kesin kabul edilmiş net bir fiyatı bulunmamaktadır.

Sperm testi sonucu nasıl olmalı?

Sperm testi (Spermiogram) sonucu Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre yorumlanmış olmalıdır.

Sperm testi sonuçları nasıl olmalı ki tüp bebek yapılabilsin?

Sperm testinde (semen analizinde) tek bir sperm tüp bebek tedavisi sırasında yumurtayı dölleyecektir. Dolayısıyla ne kadar fazla sperm varsa onlar içerisinden en hareketli ve canlı olanı, şekli en düzgün olanı seçip kullanma ihtimali de artacak demektir.

Evde sperm testi nasıl yapılır?

Evde sperm testi  (semen analizi) yapılmaz. Günümüzde pek çok sağlık kuruluşu ve merkezde evde yapılarak getirilen sperm örneği kabul edilmemektedir.

Sperm testi için hangi doktora gidilir?

Sperm testi yaptırmak için Üroloji ya da Androloji doktoruna gitmeniz gerekmektedir.

Hastanede semen analizi hangi bölümde yapılır?

Semen analizi için hastanelerin Üroloji ya da Androloji bölümlerine başvurmanız uygun olacaktır.

Hastanelerde sperm testi sonucu otomatik cihazla bakılır mı?

Hastanelerde sperm testi sonucu otomatik cihazla ve manuel olarak her türlü yöntem ile bakılabilmektedir.

Erkek sperm testi nerede yapılır ise daha doğru sonuç verir?

Erkek sperm testi üniversite hastaneleri ve  eğitim araştırma hastaneleri başta olmak üzere özel kuruluşlar da dahil pek çok merkezde yapılmaktadır.

Sperm testi hangi doktor yapar?

Androloji ve üroloji doktorları kontrolünde sperm testi yapılmaktadır. Yardımcı üreme teknikleri merkezlerinde çoğu zaman Histoloji ve Embriyoloji doktorları gözetiminde yapılmaktadır.

Sperm testi (Spermiogram) hangi hastanelerde yapılır?

Semen analizi üniversite ve  eğitim araştırma hastaneleri başta olmak üzere özel kuruluşlar da dahil pek çok merkezde yapılmaktadır.

Sperm testi değerleri nasıl olmalı ki varikosel ameliyatı gereksin?

Sperm testi (Spermiogram) değerleri normalin altında olduğu zaman varikosel için ameliyat tedavisi gündeme gelebilir. Spermlerin sayısı ve hareketliliği düşük, şekilleri de bozuk ise bu duruma eşlik eden varikoselde tedavi gerekliliğini hekim belirler.

Özel hastanede sperm testi ne kadar fiyata yapılır?

Sperm testi fiyatı kurumlar arasında farklı fiyatlara yapılmaktadır. Bu merkezler arasında ücretler bakımından standart fiyat uygulaması yoktur.

Sperm testi ne zaman yapılmalı?

Sperm testi için ideal zaman, cinsel perhiz süresine uyularak örneğin verildiği zamandır. Genellikle cinsel ilişki ya da boşalmadan sonra 3 gün durup 4. Gün örnek verilmesi uygun kabul edilmektedir.

Spermiogram (sperm testi) ne zaman yapılır ise sonuçlar olumsuz etkilenir?

Sperm testi (Spermiogram) cinsel ilişki ya da boşalma için verilen cinsel perhiz süresine uyulmadan verildiğinde sonuçlar olumsuz etkilenir.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm testi ne zaman yapılmalı?

Varikosel ameliyatı sonrası sperm testi ameliyattan sonra en erken 3 ay sonra yapılması uygun olacaktır.

Sperm testi (meni testi) için ne kadar sperm gerekir?

Bir boşalma sırasında çıkan sıvının tamamının örnek kabına konulması gerekir. Normal değerleri 2-7ml arasındadır.

Semen analizi (Spermiogram) nasıl yorumlanır?

Bazı merkezlerde otomatik değerlendirme cihazları bulunmakla birlikte manuel olarak mikroskop altında bakılarak yorumlanır. Özellikle morfoloji gibi özellikli durum bakılması gerektiğinde spermler için özel boyama uygulamaları da yapılmaktadır.

Sperm DNA testi nedir?

Spermlerin baş kısımlarında bulunan genetik materyalin durumunu ölçmeye yarayan test sperm DNA testidir.

Sperm testi ile sperm DNA testi arasında ne fark var?

Sperm testinde sayı, hareket, morfoloji gibi faktörler incelenirken sperm dna testinde spermlerin baş kısmında bulunan genetik materyalin durumu incelenmektedir.

Sperm testi (Spermiogram) sonucu ne anlatır?

Sperm testi (Spermiogram) bir erkeğin kabaca çocuk sahibi olabilme ile ilgili üreme kapasitesi hakkında bilgi veriri.

Spermiogram (sperm testi) Ankara fiyatı ne kadar?

Spermiogram (sperm testi) Ankara fiyatları değişik merkezlerde farklılık göstermektedir.

Evde sperm testi daha normal olur mu?

Evde örnek verme açısından hasta kendisini daha rahat hissetse bile pek çok sperm testi yapan merkez evden getirilen örneği kabul etmemektedir.

Evde sperm testi niçin önerilmez?

Evde sperm testi sağlık ve güvenlik endişeleri gerekçesi ile önerilmemektedir.

Eczanede satılan sperm testi fiyatı ne kadar?

Sperm testi (Spermiogram) gebelik testi gibi eczanelerde yapılan bir test değildir. Eczanelerde semen analiz testi yapılmaz.

Sperm testi ne kadar sürede değerlendirilir?

Sperm testi değerlendirme süresi yapılacak işlemin çeşitliliğine ve şekline göre değişir. Bu süre 1 ile 3 saat arası gibi olabilir. Farklı bakılacak her bir parametre işlem süresini biraz daha uzatacaktır.

Sperm testi odası özel mi?

Çoğunlukla kalabalıktan nispeten uzak, sessiz ve özel ortamda Spermiogram (sperm testi) yapılmaktadır.

Sperm testi eczane şartlarında yapılır mı?

Sperm testi eczane şartlarında yapılmaz. Özel laboratuvar ortamı gerektirir.

Sperm testi normal değerleri kim tarafından belirlenir?

Sperm testi normal değerleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenir.

Sperm testi ileri hızlı hareketlilik kaç olmalı?

Normal spermiogramda ileri aktif hareketli sperm sayısı %32’nin üzerinde olmalıdır.

Sperm testi yaptıranlar zorlanıyorlar mı?

Sperm testi yaptıranlar örnek verme sırasında utanma ve sıkılma nedeniyle vermekte zorlansalar da günümüzde güzel ve özel ortamlar sayesinde hastaların bu tedirginlikleri en alt seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

Sperm testi (meni testi) aç karnına mı yapılır?

Sperm testi (meni testi) için aç olmaya gerek yoktur.

Sperm testi (semen analizi) motilite değerleri sigaradan etkilenir mi?

Sperm testi (semen analizi) motilite değerleri sigaradan belirgin derecede etkilenir. Sigara spermlerin hareketliliğini azaltarak erkeğin çocuk sahibi olmasını engeller.

Sperm testi kaç gün perhiz sonrası yapılır?

Genellikle cinsel birliktelik ya da boşalmadan sonra 3 gün durup 4. gün başvurmak yeterli kabul edilmektedir.

Erkeklerde sperm testi sonuçları varikosel ameliyatı sonrası düzelir mi?

Erkeklerde sperm testi sonuçları varikosel ameliyatı sonrası iyileşme gösterebildiği için hekimin gerekli görmesi halinde ameliyat seçeneği hastalara önerilmektedir.

Sperm testi normal değerleri kaç olmalı?

Spermiogramda normalde 1 ml’de sayı 15 milyonun üzerinde, ileri progresif motilite %32’nin üzerinde ve morfoloji %4’ün üzerinde olmalıdır.

Sperm testi verirken DİKKAT !!! edilecekler…

 • Test öncesi yapmanız gerekenler konusunda bilgi alınız.
 • Test öncesi cinsel perhiz süresine mutlaka uyunuz.
 • Test için aldığınız randevu saatinden yaklaşık 30 dk önce orada olunuz.
 • Test vermeden önce örnek kabının nasıl kullanacağınızı öğreniniz.
 • Anlamadığınız durumlarda görevliden yardım isteyiniz.
 • Örnek verme sırasında sabun, jel, kayganlaştırıcı kullanmayınız.
 • Spontan uyarılma sağlayamayanlar için önceden görsel materyal tedariki gereksinimi olabileceği hatırda tutulmalıdır.
 • İşlem için örnek verirken numunenin tamamının kaba gelmesine özen gösteriniz.
 • Numune kabını size tarif eden yerde görevliye etiketleme için teslim ediniz.

SONUÇ:

 • Spermler erkeklerde testislerde üretilip üremeyi sağlayan hücrelerdir.
 • Spermlerle ilişkili durumları sperm testi (Spermiogram) ile değerlendiririz.
 • Sperm testi, semen analizi, spermiogram ve kısırlık testi benzer anlama sahip farklı kelimelerdir.
 • Sperm testi (semen analizi) öncesi cinsel perhiz süresine uymak önemlidir.
 • Spermiogramda sayı, hareket ve morfoloji gibi sperm parametreleri değerlendirilmektedir.
 • Semen analizi azospermi ve varikosel tanılarında önemlidir.
 • Meni testi ile elde edilen spermler daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilmektedir.

Kaynaklar : 

31 YORUMLAR

 1. Bende sperm testi verdim ama sabah aç karnına ve birden fazla çayla ve sigara içerek ayrıca isteksiz olarak verdim sperm de az bişe geldi zaten stresten o yüzden verdiğimiz örnek doğru çıkarmı sonuçları..

 2. Bende sperm testi verdim ama sabah aç karnına ve birden fazla çayla ve sigara içerek ayrıca isteksiz olarak verdim sperm de az bişe geldi zaten stresten o yüzden verdiğimiz örnek doğru çıkarmı sonuçları.

 3. Hocam eşime sperm testi yaptırdık.
  Fakat cinsel perhizi kendiliğinden bozulduğu için 2 gun kala testi verebildik.
  Bir de testi verirken oldukça stresliydi,bu yüzden sperm oldukça az geldi ve bir kısmı da kabın dışına boşaldı.Bu sebeple mi bilemiyorum ama sonuç oldukça düşük geldi.Bu faktörler sonucu etkiler mi tekrar test yaptirmamizda fayda var mi?
  Laborant kabın dışına boşalmanın da perhiz suresinin de hiçbir önemi olmadığını 1 günlük perhizle bile testin yapilabildigini soyluyor bu dogru mu?

 4. Hocam sperm testi yaptırdım sonuçlarda
  Görünüm kendine has
  Hacım 0.2 milyon >15
  Viskozite normal
  Ph 8 7.2
  Sıvılaşma var
  Kümeleşme yok
  Aglütinasyon yok
  Lökosit 0.1 milyon/ml <1
  Döküntü 0 milyon/ml <1
  Tahlil sonucu bu şekilde cıktı. Bu değerler normal mi hocam çocuğum olurmu. Bu yolda ne yapmam gerekir.
  İyi çalışmalar.

  • Sperm testiniz sorunlu gözüküyor. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olur. Ankarada iseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 5. Merhaba hocam sorumu cevaplarsanız sevinirim.Ben testi mastürbasyon ile vermekte çok zorlanıyorum.Cinsel yolla vermekte bir sakinca var mi?Ya da sperm testi için üretilmiş özel prezervatifler olduğu söyleniyor bu doğru mudur?

  • Test sırasında ejekulat vermekte zorlanan hastalar için farklı görsel materyaller, eş yardımı ya da çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Test verdiğiniz merkezde bulunan hekimle görüşebilirsiniz. Cinsel uyarı sonrası vermekte bir sorun olmaz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 6. Merhaba hocam;
  Eşimin test sonucunu yorumlayabilir misiniz?

  Hacim 3,5
  pH 7,5
  Lökosit Konsantrasyonu >1 M/ml
  Sperm Konsantrasyonu 7,7 M/ml
  Toplam Hareketlilik (PR+N) %43
  İleri Hareketli (PR) %30
  Yerinde Hareketli (NP) %13
  Hareketsizlik (IM) %57
  Morfoloji: Normal Form Kruger %2
  Hareketli Sperm Kons. 3,3 M/ml
  İleri Hareketli Sperm Kons. 2,3 M/ml
  Toplam Sperm Kons. 26,8 M
  Toplam Har. Sperm Kons. 11,7 M
  Top. İleri Har. Sperm(TMC) 8,2 M
  Morfolojisi Normal Sperm 0,54

  • Eşinizin sperm parametrelerinde belirgin bozukluk mevcut. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşünüz. Ankarada iseniz bizimle de irtibata geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 7. Merhaba hocam bende spermiyogram örneği vermeyle ilgili sıkıntı yaşıyorum.6 senelik evliyim çocuğum olmuyor.33 yaşındayım sperm örneği verirken çeşitli görsel materyaller kullanıyor olmama rağmen ereksiyon olmakta çok zorlanıyorum.Hocam hem yaşadığım cinsel sorunları çözmek, hemde daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için 5,6 aydır düzenli bir biçimde spor yapıyorum beslenmemede dikkat ediyorum.Kendimi dinç hissediyorum buna rağmen spermiyogram örneği verme konusunda yaşadığım sıkıntı devam ediyor.Normalde gün içerisinde kitap okurken bile sık bir şekilde ereksiyon yaşıyorum.Veya sokakta yürürken tv izlerken sık bir şekilde ereksiyon yaşayabiliyorum ama spermiyogram örneği verirken görsel materyal kullansam bile ereksiyon olmakta çok zorlanıyorum.Acaba çokmu stres yapıyorum o yüzdenmi sıkıntı yaşıyorum.Doktor bey bir şey daha sormak istiyorum.Şu anda hastanelerde tüp bebek tedavisi yapılıyormu?3,4 hafta önce pandemiden dolayı tüp bebek yapılmadığını duydum.Şu anda türkiyede hiç bir hastanede tüp bebek tedavisi yapılmıyormu?Bilgi verebilirmisiniz.Doktorum bana tüp bebek tedavisi önermişti tedavi olurken sperm örneğini veremezsem diye korkuyorum o yüzden size yaşadığım sıkıntıları sormak istedim.Sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim.Ben kendi doktoruma bazı şeyleri soramıyorum çünkü utanıyorum.

  • 1. Gerek cinsel ve gerekse spermle ilgili olarak görüşelim muayene ile birlikte değerlendirelim.
   2. Hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde işlemler devam ediyor. Tüp bebek tedavisi her yerde yapılıyor.
   3. Sperm örneği veremeyen hastalar için de çözümler var. Endişe etmeyin.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 8. Hocam merhabalar, 29 yaşındayım ve spermiogram test sonucum aşağıdaki gibi olup, değerli görüşlerinizi almak isterim.

  Hacim: 3,5 ML
  Renk: KREM
  Görünüm: JELANTİNİMSİ / GRİ-OPAK
  pH: 8,0
  Sıvılaşma /Likefaksiyon: 30 DAKİKA
  Vizkozite: NORMAL

  Mikroskopik İnceleme:
  HER SAHADA 8-10 LÖKOSİT GÖRÜLDÜ.

  Kümeleşme /Agregasyon: NEGATİF
  Yuvarlak Hücreler: –

  Lökosit: 8-10
  1/2 Saat
  İleri Hızlı: %20
  İleri Yavaş: %65
  Yerinde: %5
  Hareketsiz: %10

  2 Saat
  İleri Hızlı: %10
  İleri Yavaş: %75
  Yerinde: %5
  Hareketsiz: %10

  Sayı: 24,000,000/ML
  Total Functionel Sperm: 2.9MİLYON / ML

  Baş, Boyun, Kuyruk Anomalileri:

  NORMAL MORFOLOJİ%20
  (BAŞ ANOMALİSİ:%25, KUYRUKANOMALİSİ:%30,
  DİĞER%45)

  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla…

   • Hocam değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Muayene sonrası yukarıda belirtmiş olduğum test sonuçlarıma göre Neupharma Promen K 30 Saşe kullanılması önerilmiştir.

    İyi Çalışmalar,
    Saygılarımla…

 9. Sonuc
  Birim Miktar 4 mL
  Görünüm KREM
  Reaksiyon 8
  Sıvılaşma 30 dk
  Viskozite NORMAL
  1 cc de spermatozoit sayısı 60 MİLYON Tüm ejakulatta sperm.sayısı 260 MİLYON
  1 Saat hareket 65 %
  2 Saat hareket 55 %
  Normal yapılı 64 %
  Baş Anomalisi 23 %
  Kuyruk Anomalisi 13 %
  Mikroskobik inceleme HER SAHADA ; BOL LÖKOSİT, 10-12 GERM HÜCRESİ GÖRÜLDÜ.

  Ayrica üroloji doktoru ile görüştüm.cocugun olur ilaç kullan dedi.Sonrasi tekrar test yapmama gerek varmıdır.Hocam Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

 10. Merhaba hocam, değerleri yorumlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  Cinsel Pehriz Süresi : 3 gün
  Görünüm : opak sarı
  Likefaksiyon Süresi : 20 dak
  pH : 8
  Aglütinasyon : yok
  Hacim : 5 ml
  Sperm Konsantrasyonu : 61 milyon/ml
  Total Sperm Sayısı : 305 milyon/ejakulat
  Hareketlilik : %56
  PHSS (Progresif) : %46
  a)Hızlı İleri Hareketlilik (+4) : %16(10 milyon/ml)
  b)Yavaş İleri Hareketlilik (+3) : %30(18 milyon/ml)
  c)Yerinde Hareketlilik (+2) : %10(6 milyon/ml)
  d)Hareketsiz (+1) : %44(27 milyon/ml) Lökosit : 0.5 milyon/ml
  NOT: Bol miktarda yuvarlak hücre görüldü

 11. Merhaba hocam 6 yıllık evliyim çocuğum olmuyor.Size son vermiş olduğum spermiyogram sonuçlarımı söylemek istiyorum yorumlarmısınız?
  Cinsel perhiz:4 gün
  Abstinans süresi: 4
  Likefaksiyon zamanı: 20
  Renk: Opak
  Hacim:3
  Viskosite:Normal
  Ph:8
  Aglütinasyon:yok
  Spermetoza sayısı:12
  İleri Hareketli (A) 50 (a1:17 a2:33)
  Yerinde hareketli (B) :8
  Hareketsiz (C) :42
  Düşünceler:Bol yuvarlak hücre görüldü
  Yuvarlak Hücre Konsantrasyonu:1M/ml
  Eski spermiyogram örneklerimde hareketlilik çok azdı fakat bu spermiyogramda hareketlilik nedense çok artmış.

  • Sperm testinde sayı hareket ve şekil bozuklukları başta olmak üzere çeşitli parametrelerde bozukluklar görülmektedir. Bu amaçla yapılan muayene ve tetkiklerle bu sebeplerin araştırılması gerekir. Sizin de benzer durumunuzun aydınlatılması için bir üroloji uzmanı ile ayrıntılı görüşmeniz uygun olacaktır. Ankara’da iseniz bize ulaşabilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 12. Mrb hocam öncelikle bende sprem testti yaptıracağım ama bana doktorum 3gunu geçmemiş 5 günü aşmamış perhiz dedi ve ben bunu anlamadım nedemek istedi acaba siz bı aciklarsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Sperm testi için normal belirlenen ideal aralıklar doktorunuzun belirttiği süreler için tayin edilmiştir. Boşaldığınız günü saymıyorsunuz. Sonraki 3 gün boşalma olmaksızın 4. gün test için ilgili merkeze başvuruyorsunuz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 13. Merhaba
  Test sonucunu yorumlayabilir misiniz

  Cinsel perhiz süresi 3
  Hacim : 3,2
  Viskozite : Normal
  pH : 8
  Sperm konsantrasyonu : 125,3 M/ml
  Toplam hareketlilik : %37
  İleri hareketli : %24
  Yerinde hareketli : %13
  Hareketsiz : %63
  Morfoloji : %6
  Hareketli sperm kons : 46,6 M/ml
  İleri hareketli sperm : 29,6 M/ml
  Fonk. sperm : 4,1 M/ml
  Ortalama hız 8
  Top. sperm kons 410,0
  Top hareketli sperm 149,1
  Top ileri har sperm 94,7
  Fonk sperm 13,1
  Morfolojisi normal 22,8
  Canlılık 55-63 %

  • Sperm ileri hareketlilik düzeyinde düşüklük dışında normal görünüyor. Diğer muayene bulguları ile birlikte değerlendirmek gerekir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz