Varikosel Ameliyatı Ankara

Varikosel toplumda oldukça sık görülen problemlerden birisi olup, erkek kısırlığı olan hastalarda da sık karşılaşılan önemli bir hastalıktır.

Tanısı ve tedavisi ile, erkek kısırlığında cerrahi müdahale yapılan yüz güldürücü sonuçların alındığı bir damar patolojisidir.

Bu makalede Varikosel ile ilgili tıbbi bilgiler anlaşılır ve yalın bir dil ile herkesin anlayabileceği şekilde kaleme alınmıştır.

Varikosel nedir?

Varikosel testislerdeki (yumurtalardaki) kirli kan taşıyan damarlarda anormal genişleme, varis durumu saptanmasıdır. Varikosel önemli bir rahatsızlık mı?

 1. Etkilediği tarafta bulunan testisin büyümesini ve gelişmesini durdurmaktadır.
 2. Ağrı ve rahatsızlık hissi vermektedir.
 3. Çocuk sahibi olmayı engellemektedir.

Varikoselin zararları nelerdir?

Testislerde küçülme, yapısında bozulma ve fonksiyonlarında azalma yapar. Buna bağlı olarak da sperm parametrelerinde bozulma ve kişinin üreme potansiyelinde azalmaya yol açar. Ayrıca testislerde ağrı yapması da bir diğer olumsuz etkisidir.

Bazı hastalarda ise kozmetik sorunlara yol açarak hasta ya da partnerinin psikolojik yapısını olumsuz etkileyebilir.

Varikoselin belirtileri nelerdir?

Çocukluk çağı ve adolesan dönemde en sık ağrı şikayeti ile başvurulmaktadır. Genç erişkinlerde ağrı ve kozmetik sebepler başvuru nedeni olabilmektedir. Bununla birlikte varikosele özgü bir belirti bulunmamaktadır.

Daha çok çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin araştırılmaları sırasında doktor tarafından teşhis konulmaktadır.

Varikosel hastalığında tanı nasıl koyulur?

Hasta ayakta iken elle yapılan fizik muayene tanı koydurucudur. Tanıyı desteklemek ya da testiste ilave başka patolojileri saptamak amacı ile Skrotal Doppler Ultrasonografi de yapılmakla birlikte varikoselde asıl olan elle yapılan fizik muayene bulgusudur.

Varikosel ameliyatı nasıl yapılır?

Kasıktan yapılan küçük bir kesi ile (altın standart kesi subingiunal kesidir) cilt altı ve yağlı tabakalar geçilir. Spermatik kord bulunur ve üzerindeki fasia tabakası açılarak genişlemiş olan damarlara ulaşılır. Bu damarlar tek tek mikrocerrahi yöntemle kesilir ya da bağlanır.

Sonuçta problemli damarlar ortadan kaldırılmış olur. Buna karşın temiz kan taşıyan damar (arter) ve lenf damarları korunmaya çalışılır.

Varikosel tedavisi olmak için ameliyat olmalı mıyım?

Varikosel ameliyatı olma endikasyonları kabaca 3 ana grupta toplanmaktadır:

 1. Erkek infertilitesi
 2. Ağrı
 3. Kozmetik problemler

Bu üç faktörden herhangi biri nedeniyle başvurduğunuzda doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmeniz uygun olacaktır.

Ameliyat yöntemleri

En iyi ameliyat yöntemi hangisi ?

Varikosel dereceleri

Varikosel kabaca 3 derece (grade) başlığı altında sınıflandırılmıştır. Bunların yanı sıra bir dördüncü olarak da başka bir tanım bulunmaktadır.

 • Subklinik Varikosel:

Hasta ayakta iken el yardımlı yapılan muayenede çıplak gözle damarlarda genişleme olmadığı gibi kuvvetli ıkınma ve öksürtmeye rağmen herhangi bir damar genişlemesi durumu da saptanamaz.

Buna karşın araştırma sırasında yapılan skrotum için renkli Doppler ultrasonografide damar çapı 3 mm üzerine saptanarak varikosel olarak isimlendirildiği durum subklinik varikosel olarak bilinmektedir.

 • Grade 1 Varikosel (Birinci derece varikosel):

Ayakta yapılan el yardımlı muayene sırasında varikosel saptanmaz ancak hasta kuvvetli ıkındırıldığı, öksürtüldüğü zaman elle damar genişlemesi ve akımın belirgin olduğu varikoselin saptandığı durumdur.

 • Grade 2 Varikosel (İkinci derece varikosel):

Ayakta gözle hafif derecede olmakla birlikte kuvvetli ıkındırma ve öksürtme ile el yardımlı muayenede damarların daha da belirgin olarak saptandığı durumdur.

 • 3. Derece (Grade 3)

Ayakta muayene sırasında hastaya ıkınma ya da öksürtme yapmaksızın damarların aşikar olarak göründüğü durumdur. Bu durum  kimi zaman o kadar ileri derecededir ki damarlar bir yumak halini almış ve kozmetik açıdan da kötü görünüm almış olabilir.

Meni nedir? Varikosel tanısı için meniye bakılır mı?

Cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile boşalma sırasında gelen sıvının tamamına meni (semen, ejakulat) adı verilmektedir. Meni sıvısını testislerden gelen sperm, seminal vezikülden gelen sıvı, prostattan gelen sıvı ve idrar yollarından gelen sıvı oluşturmaktadır.

Meni içerisindeki sıvının en fazla bölümünü seminal veziküllerden gelen sıvı oluştururken en azını da testislerden gelen sperm oluşturur.

Meni sıvısı içinde hiç sperm bulunmaması durumuna ise azospermi adı verilir. Varikosel tanısı için meniye bakılmaz. Varikosel tanısı fizik muayene ile konulur.

Ancak varikosel tanısı konulduktan sonra varikosele bağlı meni içeriği ve sperm parametrelerinde bozulma olup olmadığını anlamak için meni testi (semen analizi, spermiogram) hastalardan istenmektedir.

Varikosel ameliyatında mikrocerrahi tekniği neden önerilmektedir?

Gözle görülebilen genişlemiş damarların yanı sıra mikroskop altında saptanabilen damarların da tedavi edilebilmesini sağlamaktadır.

Varikosel tedavisi için ameliyat dışı tedavi seçenekleri var mı?

Çeşitli ilaç tedavileri (ağızdan alınan ilaçlar ya da damar içine sıkılan ilaçlar) denenmiş ancak etkinlikleri cerrahi ile kıyaslandığında oldukça geride kaldığı için ameliyat dışı tedavi yöntemler günümüzde kabul görmemektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Varikosel ameliyatı sonrası aşırı hareket etmekten, ağır spor yapmaktan, uykusuzluktan ve dengesiz beslenmeden uzak durulmalıdır. Ayrıca yara yerinin enfeksiyon kapmaması için hijyene de özen gösterilmelidir.

Varikosel DİKKAT!!!  Edilmesi gerekenler:

 • Erken tanı önemlidir. Şüphe halinde doktorunuza başvurunuz.
 • Çocukluk ya da ergenlik çağında şüphelendiğiniz durumda mutlaka muayene olunuz ya da çocuğunuz ise ilgili uzman doktora muayene ettiriniz.
 • Varikosel toplumda sık görülmektedir. Her varikoseli olan erkeğin çocuğu olmayacak diye bir kural yoktur. Bu nedenle panik yapmayınız ve doktorunuzla görüşünüz.
 • Çocuk sahibi olmak için tedavi olduğunuzda sabırlı olunuz. Haftalar, aylar içerisinde sonuç alma ihtimaliniz giderek artacaktır.
 • Androlog/Ürolog önerisi olmadan oldukça farklı tamamlayıcı tıp uygulamalarına ya da internet üzerinden pazarlanan bitkisel ilaçlara itibar etmeyiniz.

SONUÇ :

 • Varikosel toplumda sık görülen bir ürolojik rahatsızlıktır.
 • Çocuk sahibi olma potansiyelini azaltan bir hastalıktır.
 • En fazla sol testiste görülmektedir.
 • Varikosele bağlı künt, gerilme, çekilme tarzında ağrı görülmektedir.
 • Varikoselde derece artışı hastalığın daha belirgin olduğu anlamına gelir.
 • Varikosel tanısı fizik muayene ile konulmaktadır.
 • Altın standart tedavisi mikrocerrahi yöntemle uygulanan cerrahidir.
 • Ameliyattan sonra sperm sayı, hareket ve şekil bozukluklarında iyileşme beklenmektedir.
 • Ameliyat sonrası doğal yolla gebelik şansı artmaktadır.
 • Ameliyat sonrası aşılama ve tüp bebek tedavileri için de faydalıdır.

Varikosel için kendime tanı koyabilir miyim?

Çok ileri derece varikosel varsa belki tanı konulabilir. Ancak varikoselde kesin tanı fizik muayene ile olur. Dıştan bakıldığında normal görünmesine rağmen varikosel olabilir. Doktora muayene olmak en doğrusudur.

Testis varikoselden sonra nasıl etkilenir?

Testis, varikosel sonrasında hem boyut olarak küçülür ve hem de fonksiyonlarında gerileme ortaya çıkar. Çoğunlukla sperm oluşumu azalırken nadiren te ***n hormon düzeyi etkilenebilir.

Kasık ağrısı erkekte varikosel ağrısı olabilir mi?

Kasık ağrısı erkeklerde varikosel ile karıştırılmaktadır. Varikosele bağlı ağrı daha çok testis bölgesinde görülür. Ağrının lokalizasyonu daha çok yukarılara kaydığında ağrı yapabilecek diğer sebepler de araştırılmalıdır.

Sol yumurtalık ağrısında varikosel akla gelmeli mi?

Sol yumurtalık ağrısında varikosel hatırlanmalıdır. Zira Varikosellerin %90’ı sol tarafta görülmektedir. Buna karşın sol yumurtalıkta iltihap, solda kasık fıtığı ya da kanala düşmüş böbrek taşlarının da sol yumurtalıkta ağrı yapabileceği unutulmamalıdır.

Damar tıkanıklığı belirtileri varikosel ile aynı mıdır?

Damar tıkanıklığı belirtileri varikoselden tamamen farklıdır. Tıkanan damar temiz kan taşıyan bir damar ise tıkanıklığın gerisinde üşüme, soğukluk, kıllarda dökülme, yara oluşumu gibi beslenme bozuklukları belirtileri olur.

Akut ani başlayan tıkanıklıklar gangren ile sonuçlanabilir. Oysa varikosel kirli kan taşıyan damarların hastalığıdır. Bu damarlarda tıkanıklık değil ileri derecede genişleme vardır.

Skrotum muayenesi ile varikosel anlaşılır mı?

İleri dereceli varikosel dıştan skrotum muayenesi yapıldığında çıplak gözle dahi görülebilir. Bazı durumlarda ise elle yapılan muayene ile genişlemiş damarlar anlaşılabilir.

varikosel hastaligi

Normal sperm sayısı kaç olmalı?

Sperm sayısı normal erkeklerde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerine göre bir boşalma sırasında 1 ml’de en az 15 milyon ve üzeri olmalı, toplam meni içerisinde ise 39 milyondan fazla olmalıdır.

Sperm sayısı ve kalitesi varikoselden etkilenir mi?

Sperm sayısı varikosele bağlı olarak azalabilir. Varikoselin tedavisi ile birlikte de sperm sayılarında artış görülmektedir.

Sperm erkeklerde testislerde üretilip genetik materyali taşıyarak üremeyi sağlayan hücrenin adıdır. Varikoseli olan hastalarda sperm oluşumunda defektler görülmektedir.

Erkeklerde kısırlık testi nedir?

Kısırlık testi, semen analizi, spermiogram, meni testi, sperm testi aynı anlamda kullanılan kelimelerdir. Sonuçta üreme potansiyelini ölçmektedir.

Damar şişmesi varikoselde dışardan anlaşılabilir mi?

Damar şişmesi varikoselde belirgin olabilir. Bu durum Grade 3 yani üçüncü ve ileri derece varikosel olduğu anlamına gelir.

Testis şişmesi varsa varikosel akla gelir mi?

Testislerde oluşan şişlikler özellikle de ağrısız şişlikler önemlidir. Mutlaka doktor muayenesi gerektirir. Sıvı toplanması hidrosel, fıtık, testis iltihaplanması ya da testis kanseri belirtisi olabilir ancak varikosel de testislerde değil testisin etrafındaki damarlarda şişlik genişleme olur.

Hidrosel nedir? Varikosel tedavisi ameliyatından sonra görülür mü?

Hidrosel testisleri çevreleyen anatomik yapılar arasında lenfatik drenaj bozukluğuna bağlı olarak gelişen sıvı toplanmasıdır. Varikosel ameliyatlarından sonra hidrosel olabilir. Özellikle mikrocerrahi yöntemle yapılan varikosel ameliyatlarında bu oran çok daha düşüktür.

Hidrosel ameliyatı için kesi yeri çoğunlukla skrotumdan, varikosel ameliyatı için ise kasıktan yapılmaktadır.

Varikosel embolizasyonu yapılıyor mu?

Varikosel embolizasyonu, genişlemiş olan kirli kan taşıyan damarlara bir takım ilaç uygulamaları ile tıkanıklık oluşturup akımın kesilmesi esasına dayanmaktadır. Varikosel tedavisinde cerrahi dışı yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu uygulama pek çok kez farklı ilaçlar eşliğinde denenmiş ancak cerrahi tedaviye üstünlüğü gösterilemediği için terkedilmiştir.

Varikosel ameliyatında mikrocerrahi yönteminin avantajı nedir?

Mikrocerrahi yöntem ile varikosel tedavisi günümüzde altın standart tedavidir. Mikroskop eşliğinde gerçekleştirildiği için en küçük genişlemiş kirli kan taşıyan damarların dahi görülüp bağlanmasını sağlar.

Ayrıca çıplak gözle görmekte güçlük yaşanabilen arter denilen temiz kan taşıyan damarların ve lenf damarlarının hasar görmeden korunmasını sağlayarak ameliyat sonrası testisin beslenmesi ve kan akışının düzenli olmasını sağlar.

Varikosel hastalığında ilaçla tedavi mümkün mü?

Varikoselde ağızdan alınan ilaç tedavisinin yeri bulunmamaktadır. Ancak embolizasyon işlemi için bir takım ilaçlar kullanılmış, onların etkisi de cerrahiye kıyasla daha etkili olmadığı gösterilmiştir.

Varikosel ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar için ne yapmalı?

Ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar hastaları rahatsız eden önemli konulardandır. Bu durumda ağrının başlangıç zamanı, yeri, şekli, süresi gibi pek çok özelliğin belirlenmesi için ayrıntılı öykü alınmalı ve daha dikkatli, ayrıntılı fizik muayene yapılmalıdır. Özetle ağrıyı oluşturabilecek diğer faktörler araştırılmalıdır.

Varikosel tedavisi sonrası cinsel ilişki ne zaman başlayabilir?

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki, kişinin kendini iyi hissetmesi durumunda başlayabilir. Özellikle belirtilmesi gereken bir gün yoktur. Yara iyileşmesini takiben cinsel birliktelik başlayabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası iyileşme kaç günde olur?

Varikosel ameliyatı sonrası iyileşme ortalama yara iyileşme süresidir. Ciltteki kesiye bağlı iyileşme bir kaç gün içerisinde gerçekleşebildiği gibi cilt altı dokulardaki iyileşme daha uzun bir süre alabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası çocuğu olanlarda anomali riski var mı?

Ameliyat sonrası çocuğu olanlarda doğuştan anomali riski normal gebelikle yaşananlar ile benzerdir. Ameliyat olmak ayrı bir risk getirmemektedir.

Varikosel hastalarında sertleşme

Varikoselin sertleşmeyi etkilediğine dair kanıtlanmış veri yoktur. Zira varikosel testislerin hastalığıdır. Sertleşme ise peniste gerçekleşmektedir. Direk olarak etkilemese de indirek yolla nadiren de olsa etkilenebilir.

Varikosel iki taraflı ise, derecesi fazla ise, testislerin boyutunda küçülme yapmış ise, ****on seviyesinde belirgin düşüklüğe yol açmış ise o zaman sertleşme olumsuz etkilenebilir.

Varikosel ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Varikosel ameliyatla tedavi edildikten sonra tekrarlama ihtimali vardır. Ameliyat özellikle mikroskop kullanmadan mikrocerrahi yapılmadan uygulanmış ise bu ihtimal artar. Mikrocerrahi yolla yapılan ameliyatlarından sonra tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür.

Bilateral varikosel nedir? Bilateral varikosel görülme oranı nedir?

Bilateral çift taraflı demektir. Yani hem sağ hem de solda görülme durumu. Varikosel için bu tabir kullanılmaktadır. Tek taraflıya göre görülme oranı oldukça düşüktür.

Varikosel ameliyatı sonrası spor

Varikosel ameliyatı sonrası spor yapmak için ideal zaman yara iyileşmesinin tamamlandığı zamandır. Bu süre cilt ve cilt altı seviyesinde daha erken bir zamanda oluşurken daha derin dokular için daha uzun zaman alabilir.

Burada belirleyici olan kişinin ağır sporlardan kaçınması, sportif hareketleri yavaş yavaş giderek artan bir tempo ile sürdürmesi ve bu arada ağrı ile karşılaşacak olursa bir müddet iyileşme için ara vermesidir.

Varikosel cinselliği etkiler mi?

Varikoselin normalde cinsellik üzerine olumsuz etkisi bulunmaz. Bununla birlikte varikosel ile beraber testisi ya da penisi ilgilendiren başka diğer sorunlar eşlik ediyorsa o zaman cinsellikte gerileme oluşabilir.

Varikosel ilerler mi?

Varikosel özellikle çocukluk adolesan dönemi başlangıçlarında giderek artan şekilde ilerleyici seyir izleyerek testiste küçülme oluşturabilir.

Varikosel kaç mm olursa ameliyat gerekir?

Varikoselde damar çapının milimetrik ölçümüne bakılarak ameliyata karar verilmez. Ameliyata karar kriterleri çok daha farklıdır.

Varikosel için mikrocerrahi ameliyatı fiyatları

Günümüzde varikosel tedavisinde mikrocerrahi yöntem altın standart olarak kabul edildiği için zaten varikosel ameliyatı fiyatı almak demek aynı zamanda mikrocerrahi ameliyat için fiyat almış olmak demektir. Çıplak gözle yapılan yapılan ameliyatlar terkedilmiş durumda olduğundan bugün için tek yöntem ve tek fiyat olduğu söylenebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası damarlar ne zaman kaybolur?

Varikosel ameliyatı sonrası damarların kaybolması uzun zaman alır. Haftalar ya da aylar içerisinde yavaş yavaş kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra bir miktar daha belirginleşmesi normaldir. Zaman içerisinde kaybolacaktır.

Varikosel hastası olan birinin çocuğu olur mu?

Varikoseli olan bir erkeğin çocuğu olabilir. Ancak çocuk sahibi olmasına engel teşkil eden faktör olarak varikosel saptanmış ise varikosel tedavisi olması gerekir.

kisirlik varikosel

Varikosel ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?

Varikosel ameliyatı sonrası şişliğin nerede olduğu önemlidir. Yara yerinde olan şişlikler enfeksiyon ya da iltihabi bir durum yoksa kısa sürede iyileşir. Yumurtada olan şişliklerde testis iltihabının olmadığını gösterebilmek önemlidir.

Şayet testis iltihabı varsa o tedavi edilmelidir. Yine skrotum denilen testislerin içinde bulunduğu torbada şişlik ödeme bağlı ise bir iki hafta içerisinde azalır. Ancak bu torbada olan şişlik lenf damarlarının bağlanmasına bağlı ise şişlik geçmeyebilir.

Varikosel ameliyatı olan erkekler ne zaman sperm testi yaptırmalı?

Varikosel ameliyatı olan erkekler ameliyattan sonra ortalama 3 ay geçtikten sonra sperm testi yaptırmaları daha uygun olacaktır.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısının arttığını bildiren pek çok klinik çalışma vardır. Ancak ne kadar artacağını tahmin etmekte hastanın yaşı, varikoselin derecesi, testislerin hacmi gibi pek çok faktör etkili olup hastadan hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası bebek ne zaman olur?

Varikosel ameliyatı sonrası gebelik ameliyattan hemen sonra olabileceği gibi aylar sonra da olabilir. Sabırlı olmak ve doktorunuzun ilave önerilerine dikkat etmek bu süreci kolaylaştıracaktır.

Varikosel ameliyatında hangi anestezi uygulanıyor?

Belden aşağı kısmının uyuşturulduğu spinal anestezi daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte hastanın durumunda vücudunun özelliklerine ve yapısına göre de anestezi doktoru hasta ile konuşarak genel anestezi de uygulayabilir. Burada hasta ile öncesinde görüşüp bilgilendirip anestezi doktoru ile birlikte bir karar verilmektedir.

Varikosel tedavisi için hangi bölüme başvurulmalı?

Hastanelerde genellikle Androloji ya da Üroloji polikliniklerinde bu hastalar değerlendirilmektedir. Biz Ankara Çukurambar Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plaza’da bulunan özel muayenehanemizde bu grup hastaları değerlendiriyoruz.

Varikosel ağrısı nasıldır?

Varikosel ağrısı künt, gerilme ve çekilme tarzında bir ağrıdır. Aralıklı olarak gelir. Şiddetli, keskin, batıcı ve sürekli bir ağrı değildir. Hasta bir ağrı hisseder ama dayanılmayacak bir ağrı değildir sadece testis bölgesinde kendisini hissettiren bir huzursuzluk şeklindedir.

Ankara’da varikosel ameliyatı kliniğinizde yapılıyor mu?

Bizim kliniğimiz Ankara’da Çukurambar bölgesinde Kale Ofistedir. Muayene tetkik ve değerlendirmeler burada yapılmaktadır. Ameliyat gereken durumlarda anlaşmalı olduğumuz hastanelerden birinde işlem gerçekleştirilmektedir.

Subklinik varikosel nedir?

Fizik muayene sırasında saptanmamış ancak renkli Doppler ultrasonografide kirli kan taşıyan damar çapının geniş ölçülmesine subklinik varikosel ismi verilmektedir.

Varikosel ameliyatı olmak gecikirse ne olur?

Gecikmenin etkilerini kararlaştırmada aşağıdaki kriterler önemlidir:

 • Hasta yaşı
 • Medeni durumu
 • Çocuk beklentisi olup olmadığı
 • Sperm parametrelerinin durumu
 • Varikoselin derecesi
 • Testislerde hacim kaybı varlığı
 • Hormonal bozukluklar varlığı

Görüldüğü gibi pek çok faktöre bağlı olarak bu sorunun cevabı değişmektedir. Kabaca hasta çocuksa, varikosel ileri derecede ise, her iki testis arasında belirgin hacim farklılığı oluşmuşsa ileride o testisin sperm oluşturma kapasitesini bozacağını biliyoruz.

Ameliyat kasıktan mı yoksa yumurtadan mı yapılır?

Ameliyat çoğunlukla kasık bölgesinden yapılmaktadır. Günümüzde ameliyat kesisi için altın standart yöntemin subingiunal kesi olduğu konusunda literatürde görüş birliği vardır.

Azospermili hastalar varikosel ameliyatından fayda görür mü?

Azospermili hastaların az bir bölümünde klinik olarak belirgin varikosel gözükmektedir. Bu durumda ameliyat yapılabilir ancak başarı oranlarının diğer normal hastalardaki oranlarda olamayabileceği konusunda hastalar önceden bilgilendirilmektedir.

Varikosel erken boşalma yapar mı?

Varikosel hastalığı erken boşalmaya yol açmaz. Erken boşalma daha farklı mekanizmalar ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Varikosel çocuklarda görülür mü?

Çocukluk ve ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir. Bu durumda testislerin yakın takip edilmesi gerekir. Uygun vakalarda cerrahi gereksinim olabilir.

Varikosel sperm morfolojisini etkiler mi?

Morfoloji olarak kastedilen şey spermlerde şekil bozukluğudur. Varikoselin spermlerde şekil bozukluğu yaptığı bilinmektedir. Buna karşın varikosel ameliyatı sonrası şekil bozukluklarında iyileşmeler de görülmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası tüp bebek tedavisi uygulanıyor mu?

Varikosel ameliyatı sperm parametrelerini iyileştirmek için yapılan bir cerrahidir. Bu nedenle doğal yolla gebelik sağlanamadığı durumlarda ameliyat sonrasında tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Bu uygulama için ameliyatın getirdiği bir risk söz konusu değildir.

Varikosel ameliyatı sonrası hangi ilaçlar kullanılır?

Gereği halinde antibiyotik ya da ağrı kesiciler ameliyat sonrası kullanılabilir ancak buna sizi ameliyat eden cerrah karar verecektir. Ameliyat sonrası ise çocuk sahibi olma ile ilgili başka ilaç tedavileri için de yine doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Deneyimli bir cerrah ile uygun teknik ve cerrahi sütür (iplik) kullanıldığında neredeyse fark edilmeyecek kadar az bir iz olabilir. Bu da genellikle iç çamaşırı bölgesinin içinde kaldığı için deniz, havuz, yüzme sırasında dışarıdan kişinin ameliyat olduğu fark edilemez.

Kaynaklar :

 • Varicoceleand male infertility. Jensen CFS, Østergren P, Dupree JM, Ohl DA, Sønksen J, Fode M. Nat Rev Urol. 2017 Sep;14(9):523-533.
 • Indications and outcomes of varicocelerepair. Cho CL, Esteves SC, Agarwal A. Panminerva Med. 2019 Jun;61(2):152-163.
 • A global view of the pathophysiology of varicocele. Hassanin AM, Ahmed HH, Kaddah AN.Andrology. 2018 Sep;6(5):654-661.
 • Varicoceleand Testicular Pain: A Review. Paick S, Choi WS. World J Mens Health. 2019 Jan;37(1):4-11.
 • Should we expand the indications for varicoceletreatment? Vakalopoulos I, Kampantais S, Lymperi S, Grivas N, Ioannidis A, Mykoniatis I, Nikolaou V, Dimitriadis G. Transl Androl Urol. 2017 Oct;6(5):931-942.
 • Effect of varicocelerepair on sperm DNA fragmentation: a review. Roque M, Esteves SC. Int Urol Nephrol. 2018 Apr;50(4):583-603.
 • Treating varicocelein 2018: current knowledge and treatment options. Zavattaro M, Ceruti C, Motta G, Allasia S, Marinelli L, Di Bisceglie C, Tagliabue MP, Sibona M, Rolle L, Lanfranco F.J Endocrinol Invest. 2018 Dec;41(12):1365-1375.
 • Varicoceleand testicular function. Pastuszak AW, Wang R.Asian J Androl. 2015 Jul-Aug;17(4):659-67.
 • Diagnosis of clinical and subclinical varicocele: how has it evolved? Belay RE, Huang GO, Shen JK, Ko EY. Asian J Androl. 2016 Mar-Apr;18(2):182-5.

24 YORUMLAR

 1. Hocam ameliyat olali asagi yukari 4 ay oldu. Giderek azalan agrilarim oldu bazen kaybuyor tamamen bazen az da olsa geri geliyor. Hassasiyet var anliyacaginiz. Bu hassasiyet normal midir yoksa gitmeli miyim doktoruma? Pandemi hastanesi oldugu icin gidemedim ama onemli ise bir sekilde iletisim kuracagim. Tesekkur ederim simdiden.

 2. Hocam Merhabalar Öncelikle 1 SENE önce amelıyat oldum varikoselden fakat nüks etti bu sefer özelede mıkroskobi ile Oldum Yaklasık 13 gün oldu Daha Yeni Agrım yok Fakat Dikişin 1 santım lik kasık şişigi olan yerde Ve Bacak İle Kasık arası birleşim Noktasında Sızlama Mevcut Kilot Deydikce Nasıl desem hani kasıgın PeniSE baglanan damar noktası gibi düşünün Sızlıyor sadece Amelıyatım Yenidir Ondanmıdır sizce

  • Ameliyat sonrası süreniz oldukça erken. Erken dönemde bu tarz sorunlar olabilir. Yine de sizi ameliyat yapan doktorla görüşmeniz en uygunu olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • 2 haftayı geçen bir süre sonunda yürümede güçlük yaşıyorsanız en azından bir sorun olmadığını bilmek açısından sizi opere eden doktorunuzla görüşmenizi öneriyorum. Normalde beklenen bir durum değil.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Ameliyat sonrası ameliyat bölgesi çevresinde ağrılar devam edebilir. Bu süreç bazı hastalarda bir kaç ay sürebilir. Çoğunlukla kalıcı bir ağrı oluşmaz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Hayırlı geceler hocam eşim de bundan 11 yıl önce varikosel ameliyatı olmuş tu ve son bir yıldır ameliyat yerinde çok şişme oluyor nedeni ne olabilir ağrısı da oluyor

  • Varikosel nadiren de olsa nüks edebilmektedir. Muayene ve tetkiklerle durumunun aydınlatılması uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Merhaba doktor bey bende varikosel var.Scrotal renkli doppler sonucumda şunlar yazıyor.Pampiniform ven çapı solda 2,9 mm sağda 2,4mm ölçülmüştür.Valsalva ile bilateral hafif reflü akım izlenmiştir diyor.Sperm değerlerimden bahsetmem gerekirse en son sperm testimde 3 günlük cinsel perhizle sperm sayım 9 milyon çıktı.İleri hareketli %31 çıktı.Daha önce size spermiyogram test sonucumu yazmış ve yorumlatmıştım(https://omerfarukkaratas.com/sperm-testi-spermiogram/). Bazen testislerime dışarından baktığımda genişlemiş olan damarlar çok net biçimde görünüyor.Ayakta çok durunca daha belirgin hale geliyor sanırım damarlar her zaman belirgin değil sizce varikosel ameliyatı olmam gerekirmi?8,9 aydır düzenli bir şekilde spor yapıyorum.Pek fazla olmasada spordan sonra nadiren testislerimde ağrı olabiliyor.Renkli doppler testimi 4 ay önce yaptırdım.1,2 ay sonra tekrar baktırmayı düşünüyorum.İnternetten okuduğuma göre 6 ayda 1 kontrol ettirin diyor.Damar genişlemem arttı ise varikosel ameliyatı olmalımıyım bu konudaki görüşünüzü öğrenmek isterim.

  • Soruna yol açan sebep belirlendikten sonra tedavi seçenekleri daha net belirlenmiş olur. Genellikle memnun edici çözüm oluşabilmektedir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 5. Hocam merhaba lar ben yeni varikosel ameliyati oldum 2 gün geçti aradan sabah kalktığımda baş dönmesi ve mide bulantısı yaşadım 2 dkligina normal bir durumudur hocam

  • Ameliyat ile ilişkili bir durum değil. Ameliyat sırasında uygulanan anestezi ya da kullandığınız ilaçlar ile ilişkili olabilir. Devam etmesi durumunda doktorunuza başvurmanız uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 6. Hocam varikosel ameliyati oldum yaklasik 1 ay oluyor damarlarim cok genisti ameliyat oncesi bu gecen zamanda biraz indi tabi ancak bazen yine genislemeler oluyor normalmidir cevaplarsaniz tesekkurler

  • Ameliyat sonrası ilk bir aylık dönemde damarlardaki belirginleşme normaldir ve zamanla daha da normale dönecektir. Ayrıntılı bilgi ve değerlendirme için doktorunuzun önerilerini takip etmeniz uygun olacaktır.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr.Ömer Faruk

 7. Selamun aleykum.hocam gelnimiz 5 ayliq hamile doktor cift varicoseli teşisi koydu.bize yardim edin ne yapmaliyiz cok tehlikeli diyorlar.tesekkur ederiz.Azerbaycanda Perviz

  • Varikosel cerrahilerinden sonra büyük olasılıkla hareketlilikte düzelme beklenmektedir. Diğer sorunlarınız yok ise doktorunuzun talimatlarına uyup sabırla beklemeniz gerekir. Sizin için önerilen başka tedaviler de varsa onları da uygulamanız doğru olacaktır. Endişelenmeyiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz