Varikosel Ameliyatı

Varikosel toplumda oldukça sık görülen problemlerden birisi olup, erkek kısırlığı olan hastalarda da sık karşılaşılan önemli bir hastalıktır.

Tanısı ve tedavisi ile, erkek kısırlığında cerrahi müdahale yapılan yüz güldürücü sonuçların alındığı bir damar patolojisidir.

Bu makalede Varikosel ile ilgili tıbbi bilgiler anlaşılır ve yalın bir dil ile herkesin anlayabileceği şekilde kaleme alınmıştır.

Varikosel nedir?

Varikosel testislerdeki (yumurtalardaki) kirli kan taşıyan damarlarda anormal genişleme, varis durumu saptanmasıdır.

Varikosel niçin önemlidir?

 1. Etkilediği tarafta bulunan testisin büyümesini ve gelişmesini durdurmaktadır.
 2. Ağrı ve rahatsızlık hissi vermektedir.
 3. Çocuk sahibi olmayı engellemektedir.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Çocukluk çağı ve adolesan dönemde en sık ağrı şikayeti ile başvurulmaktadır. Genç erişkinlerde ağrı ve kozmetik sebepler başvuru nedeni olabilmektedir. Bununla birlikte varikosele özgü bir belirti bulunmamaktadır. Daha çok çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin araştırılmaları sırasında doktor tarafından teşhis konulmaktadır.

varikosel tedavisi

Testis ağrısı neden olur?

Testiste ağrı yapan pek çok sebep bulunur. Testislerin iltihabı bunlardan biridir. İltihap dışında travmaya bağlı sebat eden ağrılar olabilir. Varikosel ağrı sebeplerinden biridir. Genişlemiş olan damarların etkisi ile ağrı oluşur.

Testis ağrısı, testis kanseri belirtisi midir?

Varikoseli olan hastalarda testis ağrısı olur. Buna bağlı olarak hastaların ilk aklına gelen kötü hastalık olan kanserdir. Testis kanserinde genellikle ağrı olmaz. Bu nedenle testiste ele gelen sert, büyük ve ağrısız kitle varlığında testis kanseri düşünülür.

Varikosel hangi sıklıkta görülür?

Varikosel toplumda oldukça sık görülmektedir. Toplumda yaklaşık %15-20 aralığında görüldüğü bildirilmiştir.

Varikosel hastalığında nasıl tanı konulmaktadır?

Hasta ayakta iken elle yapılan fizik muayene tanı koydurucudur. Tanıyı desteklemek ya da testiste ilave başka patolojileri saptamak amacı ile Skrotal Doppler Ultrasonografi de yapılmakla birlikte varikoselde asıl olan elle yapılan fizik muayene bulgusudur.

Meni nedir? Varikosel tanısı için meniye bakılır mı?

Cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile boşalma sırasında gelen sıvının tamamına meni (semen, ejakulat) adı verilmektedir. Meni sıvısını testislerden gelen sperm, seminal vezikülden gelen sıvı, prostattan gelen sıvı ve idrar yollarından gelen sıvı oluşturmaktadır.

Meni içerisindeki sıvının en fazla bölümünü seminal veziküllerden gelen sıvı oluştururken en azını da testislerden gelen sperm oluşturur.

Meni sıvısı içinde hiç sperm bulunmaması durumuna ise azospermi adı verilir. Varikosel tanısı için meniye bakılmaz. Varikosel tanısı fizik muayene ile konulur. Ancak varikosel tanısı konulduktan sonra varikosele bağlı meni içeriği ve sperm parametrelerinde bozulma olup olmadığını anlamak için meni testi (semen analizi, spermiogram) hastalardan istenmektedir.

Varikosel tedavisi nasıldır?

Günümüzde varikosel hastalığı için kabul edilen en etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi seçenekler içerisinde en sık uygulanan ve kabul gören subingiunal mikro cerrahi tekniğidir.

Varikosel tedavisinde niçin mikrocerrahi teknik önerilmektedir?
Gözle görülebilen genişlemiş damarların yanı sıra mikroskop altında saptanabilen damarların da tedavi edilebilmesini sağlamaktadır.

Varikosel tedavisinde ameliyat dışı tedavi seçenekleri var mı?

Çeşitli ilaç tedavileri (ağızdan alınan ilaçlar ya da damar içine sıkılan ilaçlar) denenmiş ancak etkinlikleri cerrahi ile kıyaslandığında oldukça geride kaldığı için ameliyat dışı tedavi yöntemler günümüzde kabul görmemektedir.

varikosel cozum

Varikosel ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Varikosel ameliyatı sonrası aşırı hareket etmekten, ağır spor yapmaktan, uykusuzluktan ve dengesiz beslenmeden uzak durulmalıdır. Ayrıca yara yerinin enfeksiyon kapmaması için hijyene de özen gösterilmelidir.

Varikosel fotoğraflarına bakarak kendime tanı koyabilir miyim?

Çok ileri derece varikosel varsa belki tanı konulabilir. Ancak varikoselde kesin tanı fizik muayene ile olur. Dıştan bakıldığında normal görünmesine rağmen varikosel olabilir. Doktora muayene olmak en doğrusudur.

Testis varikosel olduktan sonra nasıl etkilenir?

Testis, varikosel sonrasında hem boyut olarak küçülür ve hem de fonksiyonlarında gerileme ortaya çıkar. Çoğunlukla sperm oluşumu azalırken nadiren de ***teron hormon düzeyi etkilenebilir.

Testis ağrısı varikosel sırasında giderek artar mı?

Hastalık devam ettiği müddetçe ağrı aralıklı olarak hissedilebilir.

Kasık ağrısı erkekte varikosel ağrısı olabilir mi?

Kasık ağrısı erkeklerde varikosel ile karıştırılmaktadır. Varikosele bağlı ağrı daha çok testis bölgesinde görülür. Ağrının lokalizasyonu daha çok yukarılara kaydığında ağrı yapabilecek diğer sebepler de araştırılmalıdır.

Sağ testis ağrısı varikosele bağlı olabilir mi?

Sağ testis ağrısı varikosele bağlı olabilir. Varikosellerin yaklaşık %10’u sağ tarafta görülmektedir.

Sol yumurtalık ağrısında varikosel akla gelmeli mi?

Sol yumurtalık ağrısında varikosel hatırlanmalıdır. Zira Varikosellerin %90’ı sol tarafta görülmektedir. Buna karşın sol yumurtalıkta iltihap, solda kasık fıtığı ya da kanala düşmüş böbrek taşlarının da sol yumurtalıkta ağrı yapabileceği unutulmamalıdır.

Damar tıkanıklığı belirtileri varikosel ile aynı mıdır?

Damar tıkanıklığı belirtileri varikoselden tamamen farklıdır. Tıkanan damar temiz kan taşıyan bir damar ise tıkanıklığın gerisinde üşüme, soğukluk, kıllarda dökülme, yara oluşumu gibi beslenme bozuklukları belirtileri olur. Akut ani başlayan tıkanıklıklar gangren ile sonuçlanabilir. Oysa varikosel kirli kan taşıyan damarların hastalığıdır. Bu damarlarda tıkanıklık değil ileri derecede genişleme vardır.

Skrotum nedir?

Skrotum her iki testisin içine alan erkeklerdeki anatomik yapının latince adıdır. Türkçede yumurta torbası olarak da bilinmektedir.

Skrotum muayenesi ile varikosel anlaşılır mı?

İleri dereceli varikosel dıştan skrotum muayenesi yapıldığında çıplak gözle dahi görülebilir. Bazı durumlarda ise elle yapılan muayene ile genişlemiş damarlar anlaşılabilir.

Grade ne demektir? Varikoselde Grade önemli mi?

Grade derece demektir. Varikoselde genişlemiş olan damar çapları kendi içlerinde derecelendirilmiştir. Derece arttıkça yani Grade arttıkça varikoselin şiddeti daha fazla demektir.

Sperm nedir? Varikoselden etkilenir mi?

Sperm erkeklerde testislerde üretilip genetik materyali taşıyarak üremeyi sağlayan hücrenin adıdır. Varikoseli olan hastalarda sperm oluşumunda defektler görülmektedir.

varikosel hastaligi

Sperm sayısı kaç olmalı?

Sperm sayısı normal erkeklerde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerine göre bir boşalma sırasında 1 ml’de en az 15 milyon ve üzeri olmalı, toplam meni içerisinde ise 39 milyondan fazla olmalıdır.

Sperm sayısı varikoselden etkilenir mi?

Sperm sayısı varikosele bağlı olarak azalabilir. Varikoselin tedavisi ile birlikte de sperm sayılarında artış görülmektedir.

Kısırlık testi nedir?

Kısırlık testi, semen analizi, spermiogram, meni testi, sperm testi aynı anlamda kullanılan kelimelerdir. Sonuçta üreme potansiyelini ölçmektedir.

Damar genişlemesi skrotum dışında olur mu?

Skrotumda bulunan testislerin kirli kan taşıyan damarlarında genişleme varikosel olarak bilinmektedir. Buna karşın vücutta kirli kan taşıyan damarlarda genişleme kabaca varis ismini alır. Özellikle bacaklarda bu daha da belirgin olarak görülür.

Damar şişmesi varikoselde belirgin midir?

Damar şişmesi varikoselde belirgin olabilir. Bu durum Grade 3 yani üçüncü ve ileri derece varikosel olduğu anlamına gelir.

Testis şişmesi varsa varikosel akla gelir mi?

Testislerde oluşan şişlikler özellikle de ağrısız şişlikler önemlidir. Mutlaka doktor muayenesi gerektirir. Sıvı toplanması hidrosel, fıtık, testis iltihaplanması ya da testis kanseri belirtisi olabilir ancak varikosel de testislerde değil testisin etrafındaki damarlarda şişlik genişleme olur.

Damar beni skrotumda olur mu?

Damar beni olarak isimlendirilen şeyin ne olduğu önemlidir. Skrotum cildinde damarlar telanjiektazi dediğimiz damar patolojisi şeklinde de olabilir ya da damarların ileri derece görünür hale gelip yumak şeklinde görülmesi de olabilir ki bu durum varikosel olarak adlandırılır.

Varikosel dereceleri (grade) nelerdir? Kaç çeşit derece (grade) vardır?

Varikosel kabaca 3 derece (grade) başlığı altında sınıflandırılmıştır. Bunların yanı sıra bir dördüncü olarak da başka bir tanım bulunmaktadır.

 1. Subklinik Varikosel:

Hasta ayakta iken el yardımlı yapılan muayenede çıplak gözle damarlarda genişleme olmadığı gibi kuvvetli ıkınma ve öksürtmeye rağmen herhangi bir damar genişlemesi durumu da saptanamaz. Buna karşın araştırma sırasında yapılan skrotum için renkli Doppler ultrasonografide damar çapı 3 mm üzerine saptanarak varikosel olarak isimlendirildiği durum subklinik varikosel olarak bilinmektedir.

 1. Grade 1 Varikosel (Birinci derece varikosel):

Ayakta yapılan el yardımlı muayene sırasında varikosel saptanmaz ancak hasta kuvvetli ıkındırıldığı, öksürtüldüğü zaman elle damar genişlemesi ve akımın belirgin olduğu varikoselin saptandığı durumdur.

 1. Grade 2 Varikosel (İkinci derece varikosel):

Ayakta gözle hafif derecede olmakla birlikte kuvvetli ıkındırma ve öksürtme ile el yardımlı muayenede damarların daha da belirgin olarak saptandığı durumdur.

 1. Derece (Grade 3):

Ayakta muayene sırasında hastaya ıkınma ya da öksürtme yapmaksızın damarların aşikar olarak göründüğü durumdur. Bu durum  kimi zaman o kadar ileri derecededir ki damarlar bir yumak halini almış ve kozmetik açıdan da kötü görünüm almış olabilir.

Varikosel ameliyatından sonra ne zaman ayağa kalkılır?

Ameliyat sonrası hemen aynı gün içerisinde ayağa kalkılır. İşlem sırasında spinal anestezi dediğimiz belden uyuşturma tercih edilmişse ayaklara hareketin gelmesi ortalama 4-6 saat süreceğinden bu süre dolunca ayağa kalkılabilir.

Hidrosel nedir? Varikosel ameliyatından sonra görülür mü?

Hidrosel testisleri çevreleyen anatomik yapılar arasında lenfatik drenaj bozukluğuna bağlı olarak gelişen sıvı toplanmasıdır. Varikosel ameliyatlarından sonra hidrosel olabilir. Özellikle mikrocerrahi yöntemle yapılan varikosel ameliyatlarında bu oran çok daha düşüktür.

Hidrosel ameliyatı varikosel ameliyatı ile aynı keşiden mi yapılır?

Hidrosel ameliyatı için kesi yeri çoğunlukla skrotumdan, varikosel ameliyatı için ise kasıktan yapılmaktadır.

Varikosel bitkisel tedavi setleri satılıyor. Almalı mıyım?

Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan hiç bir bitkisel ya da diğer ürün kullanmanız doğru değildir. Bu ürünlerin kullanımı genel sağlığınızı ve üreme kapasitesini azaltabilir. Doktor tavsiyesi olmayan ilaç, kür, set vs. kullanmayınız.

Varikosel embolizasyonu yapılıyor mu?

Varikosel embolizasyonu, genişlemiş olan kirli kan taşıyan damarlara bir takım ilaç uygulamaları ile tıkanıklık oluşturup akımın kesilmesi esasına dayanmaktadır. Varikosel tedavisinde cerrahi dışı yöntemlerin başında gelmektedir. Bu uygulama pek çok kez farklı ilaçlar eşliğinde denenmiş ancak cerrahi tedaviye üstünlüğü gösterilemediği için terkedilmiştir.

Varikosel testis hasarı yapar mı?

Varikosel testislerde hasar yapar. Isı artışı ve beslenme bozukluğu testis hasarının temelini oluşturur. Buna bağlı olarak etkilenen testis boyutunda küçülme ya da anatomik yapıdaki kıvamında bozulma meydana getirir.

Mikrocerrahi yöntem ile varikosel tedavisinin avantajı nedir?

Mikrocerrahi yöntem ile varikosel tedavisi günümüzde altın standart tedavidir. Mikroskop eşliğinde gerçekleştirildiği için en küçük genişlemiş kirli kan taşıyan damarların dahi görülüp bağlanmasını sağlar. Ayrıca çıplak gözle görmekte güçlük yaşanabilen arter denilen temiz kan taşıyan damarların ve lenf damarlarının hasar görmeden korunmasını sağlayarak ameliyat sonrası testisin beslenmesi ve kan akışının düzenli olmasını sağlar.

Varikosel ilacı var mı?

Varikoselde ağızdan alınan ilaç tedavisinin yeri bulunmamaktadır. Ancak embolizasyon işlemi için bir takım ilaçlar kullanılmış, onların etkisi de cerrahiye kıyasla daha etkili olmadığı gösterilmiştir.

Varikosel ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar için ne yapmalı?

Ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar hastaları rahatsız eden önemli konulardandır. Bu durumda ağrının başlangıç zamanı, yeri, şekli, süresi gibi pek çok özelliğin belirlenmesi için ayrıntılı öykü alınmalı ve daha dikkatli, ayrıntılı fizik muayene yapılmalıdır. Özetle ağrıyı oluşturabilecek diğer faktörler araştırılmalıdır.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki ne zaman başlayabilir?

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki, kişinin kendini iyi hissetmesi durumunda başlayabilir. Özellikle belirtilmesi gereken bir gün yoktur. Yara iyileşmesini takiben cinsel birliktelik başlayabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası iyileşme kaç günde olur?

Varikosel ameliyatı sonrası iyileşme ortalama yara iyileşme süresidir. Ciltteki kesiye bağlı iyileşme bir kaç gün içerisinde gerçekleşebildiği gibi cilt altı dokulardaki iyileşme daha uzun bir süre alabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası çocuğu olanlarda anomali riski var mı?

Ameliyat sonrası çocuğu olanlarda doğuştan anomali riski normal gebelikle yaşananlar ile benzerdir. Ameliyat olmak ayrı bir risk getirmemektedir.

Varikosel külodu var mı?

Varikoseli olan hastalarda iç çamaşırı tercihi sık sorulan sorulardandır. Dar ve sıkı külotlar kullanmanın iyi geleceği zannedilse de bunu kanıtlayan bilimsel veri yoktur.

Varikosel nasıl geçer?

Varikosel tedavi olmakla geçer. Varikoselin tedavisi ise cerrahidir. Cerrahide bugün için altın standart tedavi yöntemi ise mikroskobik yapılmasıdır.

Varikosel nasıl olur?

Oluşum mekanizmaları için öne sürülen pek çok hipotez mevcuttur. Damarların uzunluğu, damar duvarlarındaki kapakçıklarda bozulma, testislerde ısı artışı olması bunlardan bazılarıdır.

Varikosel sertleşmeyi etkiler mi?

Varikoselin sertleşmeyi etkilediğine dair kanıtlanmış veri yoktur. Zira varikosel testislerin hastalığıdır. Sertleşme ise peniste gerçekleşmektedir. Direk olarak etkilemese de indirek yolla nadiren de olsa etkilenebilir. Varikosel iki taraflı ise, derecesi fazla ise, testislerin boyutunda küçülme yapmış ise, ****on seviyesinde belirgin düşüklüğe yol açmış ise o zaman sertleşme olumsuz etkilenebilir.

Varikosel tekrarlar mı?

Varikosel ameliyatla tedavi edildikten sonra tekrarlama ihtimali vardır. Ameliyat özellikle mikroskop kullanmadan mikrocerrahi yapılmadan uygulanmış ise bu ihtimal artar. Mikrocerrahi yolla yapılan ameliyatlarından sonra tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür.

Varikosel zararları nelerdir?

Testislerde küçülme, yapısında bozulma ve fonksiyonlarında azalma yapar. Buna bağlı olarak da sperm parametrelerinde bozulma ve kişinin üreme potansiyelinde azalmaya yol açar. Ayrıca testislerde ağrı yapması da bir diğer olumsuz etkisidir. Bazı hastalarda ise kozmetik sorunlara yol açarak hasta ya da partnerinin psikolojik yapısını olumsuz etkileyebilir.

Bilateral nedir? Varikoselde bu tabir kullanılır mı?

Bilateral çift taraflı demektir. Yani hem sağ hem de solda görülme durumu. Varikosel için bu tabir kullanılmaktadır.

Bilateral varikosel nedir? Bilateral varikosel görülme oranı nedir?

Çift taraflı varikosel olur ancak tek taraflıya göre görülme oranı oldukça düşüktür.

Grade 3 varikosel daha mı hafif, daha mı şiddetlidir?

Varikoselde Grade derecesi arttıkça daha belirgin olduğunun göstergesidir. Yani Grade 3 varikoseli olan hastada Grade 1 varikoseli olana göre daha belirgin varikosel vardır.

Varikosel ameliyatı ücreti varikosel derecesine göre değişir mi?

Varikosel ameliyatı fiyatı Grade olarak bildirilen varikosel derecesine göre farklılık göstermez. Tüm derecelerde uygulanan teknik ve süre birbirine benzer olduğundan ücretlerde bir değişkenlik olmaz.

Varikosel ameliyatı nasıl olur?

Kasıktan yapılan küçük bir kesi ile (altın standart kesi subingiunal kesidir) cilt altı ve yağlı tabakalar geçilir. Spermatik kord bulunur ve üzerindeki fasia tabakası açılarak genişlemiş olan damarlara ulaşılır. Bu damarlar tek tek mikrocerrahi yöntemle kesilir ya da bağlanır. Sonuçta problemli damarlar ortadan kaldırılmış olur. Buna karşın temiz kan taşıyan damar (arter) ve lenf damarları korunmaya çalışılır.

Varikosel ameliyatı ne kadar sürer?

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntemle yapıldığında ortalama 1 saati bulur. Ancak bu süre hastanın damarsal yapısının özelliğine göre daha kısa ya da daha uzun sürebilir.

Varikosel ameliyatı olmadan hamile kalınır mı?

Varikosel ameliyatı olmadan da hamile kalmak mümkündür. Gebe kalmayı belirleyen asıl parametre sperm sayısı, hareketliliği, şekli ve kalitesidir. Her varikoseli olan kişinin eşi hamile kalamaz diye bir kural yoktur.

Varikosel ameliyatı sonrası boşaldım, zararı olur mu?

Ameliyat sonrası boşalmanın zararı olmaz. Ancak ameliyattan sonraki sürenin yara iyileşmesinin tamamlanmasına izin verecek şekilde olması önemlidir.

Varikosel ameliyatı sonrası hamile kalanlarda sorun olur mu?

Ameliyat sonrası hamile kalanlar ile varikoseli olmayan ve ameliyat geçirmemiş erkeklerin eşlerinin yaşadıkları gebelikler arasında bir farklılık yoktur. Her iki gruptaki risk de benzerdir.

Varikosel ameliyatı sonrası spor ne zaman yapılır?

Varikosel ameliyatı sonrası spor yapmak için ideal zaman yara iyileşmesinin tamamlandığı zamandır. Bu süre cilt ve cilt altı seviyesinde daha erken bir zamanda oluşurken daha derin dokular için daha uzun zaman alabilir. Burada belirleyici olan kişinin ağır sporlardan kaçınması, sportif hareketleri yavaş yavaş giderek artan bir tempo ile sürdürmesi ve bu arada ağrı ile karşılaşacak olursa bir müddet iyileşme için ara vermesidir.

Varikosel ameliyatından kaç ay sonra hamile kalınır?

Varikosel ameliyatından hemen sonraki cinsel birliktelik ile dahi gebelik şansı vardır. Çünkü ameliyat üretim bandındaki spermler üzerine hemen etki eder. Ancak sıfır sağlıklı spermler en erken 3 ay içerisinde çıkacağı için ameliyat sonrası 3 ay ile 1 yıl arası bu süre değişkenlik gösterebilir.

Varikosel cinselliği etkiler mi?

Varikoselin normalde cinsellik üzerine olumsuz etkisi bulunmaz. Bununla birlikte varikosel ile beraber testisi ya da penisi ilgilendiren başka diğer sorunlar eşlik ediyorsa o zaman cinsellikte gerileme oluşabilir.

Varikosel embolizasyonu yaptıranlar memnun kalmıyorlar mı?

Hastaların memnuniyetleri bir değerlendirme kriteri olmakla birlikte temel dayanak bilimsel verilerdir. Bugünkü tıbbi veriler ışığında varikosel embolizasyonunun cerrahiye olan üstünlüğü gösterilememiştir.

Varikosel hastalığı ilerleyici midir?

Varikosel özellikle çocukluk adolesan dönemi başlangıçlarında giderek artan şekilde ilerleyici seyir izleyerek testiste küçülme oluşturabilir.

Varikosel kaç mm olursa ameliyat gerekir?

Varikoselde damar çapının milimetrik ölçümüne bakılarak ameliyata karar verilmez. Ameliyata karar kriterleri çok daha farklıdır.

Varikoselde keçiboynuzu kürü etkili mi?

Antioksidanların infertilite tedavisinde kullanıldığına ve spermler üzerine iyileştirici etkileri olduğuna dair yüzlerce bilimsel yayın vardır. Keçiboynuzu antioksidan içerikli olduğu bilinen bir gıdadır. Keçiboynuzu kürünün varikoselde genişlemiş damarları iyileştirdiğine dair bilimsel kanıt yoktur.

Varikosel mikrocerrahisinde nüks ihtimali var mı?

Varikosel mikrocerrahi tedavisinden sonra da nüks yani tekrarlama ihtimali vardır ancak bu ihtimal normal çıplak gözle yapılan ameliyata göre çok azdır.

2 kez varikosel ameliyatı olanlarda tekrar olabilir mi?

Özellikle mikrocerrahi yöntem ile yapıldı ise artık yeniden tekrarlama ihtimali oldukça zayıftır. Sorun çocuk sahibi olmak ise başka tedavi alternatifleri üzerinde durmak gerekir.

Erkeklerde varikosel ameliyatı sonrası iş başı ne zaman yapılır?

Yara iyileşmesinin tamamlandığı ve kişinin günlük faaliyetlerini yaparken zorlanmadığı zaman iş başı yapılabilir. Her insanın bünyesi ve yara iyileşme hızı farklı olduğu için bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Mikrocerrahi ameliyatı fiyatı normalden farklı mı?

Günümüzde varikosel tedavisinde mikrocerrahi yöntem altın standart olarak kabul edildiği için zaten varikosel ameliyatı fiyatı almak demek aynı zamanda mikrocerrahi ameliyat için fiyat almış olmak demektir. Çıplak gözle yapılan yapılan ameliyatlar terkedilmiş durumda olduğundan bugün için tek yöntem ve tek fiyat olduğu söylenebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası damarlar ne zaman kaybolur?

Varikosel ameliyatı sonrası damarların kaybolması uzun zaman alır. Haftalar ya da aylar içerisinde yavaş yavaş kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra bir miktar daha belirginleşmesi normaldir. Zaman içerisinde kaybolacaktır.

Varikoselde hacamat tedavisinin yeri var mı?

Kanıta dayalı tıp verileri ışığında hacamat tedavisinin varikosel tedavisinde yeri yoktur. Bu konu ile yapılmış randomize, plasebo kontrollü klinik çalışmalar bulunmamaktadır.

Varikosel olan birinin çocuğu olur mu?

Varikoseli olan bir erkeğin çocuğu olabilir. Ancak çocuk sahibi olmasına engel teşkil eden faktör olarak varikosel saptanmış ise varikosel tedavisi olması gerekir.

kisirlik varikosel

Doppler ultrasonda varikosel tanısı konulur mu?

Varikosel tanısında Doppler ultrason kullanılmakla birlikte asıl belirleyici olan fiziksel muayenedir. Kesin tanı muayene ile konulur. Doppler ultrasonografi başka kısırlık yapabilecek faktörlerin açığa çıkarılması için gerekebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?

Varikosel ameliyatı sonrası şişliğin nerede olduğu önemlidir. Yara yerinde olan şişlikler enfeksiyon ya da iltihabi bir durum yoksa kısa sürede iyileşir. Yumurtada olan şişliklerde testis iltihabının olmadığını gösterebilmek önemlidir. Şayet testis iltihabı varsa o tedavi edilmelidir. Yine skrotum denilen testislerin içinde bulunduğu torbada şişlik ödeme bağlı ise bir iki hafta içerisinde azalır. Ancak bu torbada olan şişlik lenf damarlarının bağlanmasına bağlı ise şişlik geçmeyebilir.

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi mi, normal mi?

Varikosel ameliyatı için mikrocerrahi altın standart tedavi olup normal çıplak gözle yapılan ameliyat çoğunlukla uygulanmamaktadır.

Varikosel ameliyatı olan erkekler ne zaman sperm testi yaptırmalı?

Varikosel ameliyatı olan erkekler ameliyattan sonra ortalama 3 ay geçtikten sonra sperm testi yaptırmaları daha uygun olacaktır.

Varikosel ameliyatı riskli midir?

Varikosel için bir ameliyat yapılmaktadır. Sünnet ve bademcik ameliyatı dahil her ameliyatlar için geçerli olan risk ne ise varikosel için de bir ameliyat riski bulunur. Ancak bu risk bir beyin ameliyatı ya da kalp ameliyatı gibi yaşamsal tehdit oluşturabilecek düzeyde olmaktan uzaktır.

Varikosel ameliyatı sonrası bebek ne zaman olur?

Varikosel ameliyatı sonrası gebelik ameliyattan hemen sonra olabileceği gibi aylar sonra da olabilir. Sabırlı olmak ve doktorunuzun ilave önerilerine dikkat etmek bu süreci kolaylaştıracaktır.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı ne kadar artar?

Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısının arttığını bildiren pek çok klinik çalışma vardır. Ancak ne kadar artacağını tahmin etmekte hastanın yaşı, varikoselin derecesi, testislerin hacmi gibi pek çok faktör etkili olup hastadan hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası şişlik (ödem) oluşması normal mi?

Varikosel ameliyatı sonrası testislerin içinde bulunduğu skrotumda ödem bulunması normaldir ve gün geçtikçe ameliyattan sonra azalma eğilimindedir.

Varikosel ağrısı bele vurur mu?

Varikosel ağrısı bele vurmaz. Bele vuran ağrılarda başka ağrı yapan sebepler araştırılmalıdır.

Varikosel hamileliğe engel mi?

Varikosel hamileliğe engel bir durum olup bu etkisini sperm parametrelerinde bozulma yaparak gerçekleştirir.

Varikosel en sık hangi testiste olur?

Varikosel yaklaşık %90 oranında sol testiste görülür. Sol testis bu bakımdan önemlidir.

Varikosel ameliyatı olmalı mıyım?

Varikosel ameliyatı olma endikasyonları kabaca 3 ana grupta toplanmaktadır:

 1. Erkek infertilitesi
 2. Ağrı
 3. Kozmetik problemler

Bu üç faktörden herhangi biri nedeniyle başvurduğunuzda doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmeniz uygun olacaktır.

Varikosel ameliyatı sonrası kaç gün istirahat etmek gerekir?

Varikosel ameliyatı sonrası özel bir istirahat günü yoktur. Kişide yara iyileşmesinin tamamlandığı, kişinin kendini iyi hissettiği, günlük aktivitelerini yaparken zorlanmadığı herhangi bir zamanda istirahat bırakılabilir. Bu durum bireyden bireye farklılık arz edebilir.

Varikosel ameliyatında hangi anestezi uygulanıyor?

Belden aşağı kısmının uyuşturulduğu spinal anestezi daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte hastanın durumunda vücudunun özelliklerine ve yapısına göre de anestezi doktoru hasta ile konuşarak genel anestezi de uygulayabilir. Burada hasta ile öncesinde görüşüp bilgilendirip anestezi doktoru ile birlikte bir karar verilmektedir.

Varikoselin ağır kaldırma ile ilişkisi var mı?

Ağır kaldırma, kronik kabızlık, kronik öksürük gibi karın içi basıncı artıran tüm durumlarda varikosel damarlarında da basınç artışı oluşturacağından bu durumların ortadan kaldırılması ya da en azından maruziyetin azaltılması gerekmektedir.

Varikosel tedavisi için hangi polikliniklere başvurulmalı?

Hastanelerde genellikle Androloji ya da Üroloji polikliniklerinde bu hastalar değerlendirilmektedir. Biz Ankara Çukurambar Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plaza’da bulunan özel muayenehanemizde bu grup hastaları değerlendiriyoruz.

Varikosel böbrek ağrısı yapar mı?

Varikosel böbreklere vuran ağrı yapmaz. Yanlarda görülen ağrının ayrıca araştırılması ve incelenmesi gerekmektedir.

Varikosel ağrısı nasıldır?

Varikosel ağrısı künt, gerilme ve çekilme tarzında bir ağrıdır. Aralıklı olarak gelir. Şiddetli, keskin, batıcı ve sürekli bir ağrı değildir. Hasta bir ağrı hisseder ama dayanılmayacak bir ağrı değildir sadece testis bölgesinde kendisini hissettiren bir huzursuzluk şeklindedir.

Ankara’da varikosel ameliyatı kliniğinizde yapılıyor mu?

Bizim kliniğimiz Ankara’da Çukurambar bölgesinde Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazasındadır. Muayene tetkik ve değerlendirmeler burada yapılmaktadır. Ameliyat gereken durumlarda anlaşmalı olduğumuz hastanelerden birinde işlem gerçekleştirilmektedir.

Subklinik varikosel nedir?

Fizik muayene sırasında saptanmamış ancak renkli Doppler ultrasonografide kirli kan taşıyan damar çapının geniş ölçülmesine subklinik varikosel ismi verilmektedir.

Mikrocerrahi nedir?

Mikrocerrahi çıplak gözle yapmak yerine mikroskop altında daha büyük büyütme ile dokuların ameliyatla iyileştirilmesi işlemidir.

Varikosel ağrısını ne geçirir?

Hastalığa bağlı ağrı bazen istirahat etmekle ya da ağrı kesiciler kullanmakla geçer. Ağrıyı geçirmede etkili bir diğer yöntem ise ameliyattır.

Varikosel ameliyatı gecikirse ne olur?

Gecikmenin etkilerini kararlaştırmada aşağıdaki kriterler önemlidir:

 • Hasta yaşı
 • Medeni durumu
 • Çocuk beklentisi olup olmadığı
 • Sperm parametrelerinin durumu
 • Varikoselin derecesi
 • Testislerde hacim kaybı varlığı
 • Hormonal bozukluklar varlığı

Görüldüğü gibi pek çok faktöre bağlı olarak bu sorunun cevabı değişmektedir. Kabaca hasta çocuksa, varikosel ileri derecede ise, her iki testis arasında belirgin hacim farklılığı oluşmuşsa ileride o testisin sperm oluşturma kapasitesini bozacağını biliyoruz.

Varikosel ameliyatı nereden yapılır?

Ameliyat çoğunlukla kasık bölgesinden yapılmaktadır. Günümüzde ameliyat kesisi için altın standart yöntemin subingiunal kesi olduğu konusunda literatürde görüş birliği vardır.

Varikosel ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Hastalığa özel bir beslenme modeli yoktur. Erkek kısırlığına yönelik bir amaçla ameliyat yapılmış ise kısırlık tedavisindeki beslenme kuralları burada da geçerlidir.

Varikosel ameliyatı sonrası damarlar ne oluyor?

Burada genişlemiş olan damarlar mikroskop altında tek tek bağlanıp/kesilerek ameliyat tamamlanmaktadır. Dolaşım kalan normal sağlıklı damarlar üzerinden gerçekleşmektedir.

Varikosel ameliyatı niçin yapılır?

Çocuk sahibi olma, ağrı ve kozmetik gerekçelerle bu hastalığa yönelik ameliyat yapılmaktadır.

Azospermili hastalar varikosel ameliyatından fayda görür mü?

Azospermili hastaların az bir bölümünde klinik olarak belirgin varikosel gözükmektedir. Bu durumda ameliyat yapılabilir ancak başarı oranlarının diğer normal hastalardaki oranlarda olamayabileceği konusunda hastalar önceden bilgilendirilmektedir.

Varikosel erken boşalma yapar mı?

Varikosel hastalığı erken boşalmaya yol açmaz. Erken boşalma daha farklı mekanizmalar ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Varikosel çocukluk çağında görülür mü?

Çocukluk ve ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir. Bu durumda testislerin yakın takip edilmesi gerekir. Uygun vakalarda cerrahi gereksinim olabilir.

Varikosel morfolojiyi etkiler mi?

Morfoloji olarak kastedilen şey spermlerde şekil bozukluğudur. Varikoselin spermlerde şekil bozukluğu yaptığı bilinmektedir. Buna karşın varikosel ameliyatı sonrası şekil bozukluklarında iyileşmeler de görülmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası tüp bebek tedavisi uygulanıyor mu?

Varikosel ameliyatı sperm parametrelerini iyileştirmek için yapılan bir cerrahidir. Bu nedenle doğal yolla gebelik sağlanamadığı durumlarda ameliyat sonrasında tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Bu uygulama için ameliyatın getirdiği bir risk söz konusu değildir.

Varikosel ameliyatı sonrası hangi ilaçlar kullanılır?

Gereği halinde antibiyotik ya da ağrı kesiciler ameliyat sonrası kullanılabilir ancak buna sizi ameliyat eden cerrah karar verecektir. Ameliyat sonrası ise çocuk sahibi olma ile ilgili başka ilaç tedavileri için de yine doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Varikosel ameliyatından sonra sperm sayısı artar mı?

Çok sayıda yapılan klinik çalışma ile sperm sayılarında artış olduğu kanıtlanmıştır.

Varikosel ameliyatından sonra sperm hareketliliği artar mı?

Sperm hareketliliği ve canlılığını azaltmada varikosel bir etkendir. Bu etkenin giderilmesi iyileşme bildiren çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur.

Varikosel testis küçülmesi yapar mı?

İleri derece olan varikoseller uzun süre geçmesini takiben testis boyutlarında küçülme ya da yapısal olarak kıvamında farklılık oluşturmaktadır.

Varikosel tedavisi gebelik şansını artırır mı?

Hastalığın tedavisi spermlerin sayı, hareket ve şekil bozukluklarını iyileştirdikleri için gebelik şansını da artırmaktadırlar.

Ankara’da varikosel ameliyatı yapan hastaneler hangileridir?

Ankara’da pek çok resmi ya da özel sağlık kuruluşlarında varikosel ameliyatı yapılmaktadır. Biz Ankara Çukurambar Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazada bulunan özel kliniğimizde hastamızı değerlendirmekteyiz ve ameliyat gerekliliği durumunda anlaşmalı olduğumuz hastanelerden birinde işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Varikosel ameliyatı sonrası baş ağrısı neden oluşur?

Baş ağrısı çoğunlukla oluşmaz. Varikosel ameliyatına bağlı değil de ameliyat sırasında uygulanan spinal anesteziye (belden uyuşturmaya) bağlı olarak baş ağrısı oluşabilir. Bu da kalıcı olmayıp birkaç gün içinde düzelmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası ciltte iz kalır mı?

Deneyimli bir cerrah ile uygun teknik ve cerrahi sütür (iplik) kullanıldığında neredeyse fark edilmeyecek kadar az bir iz olabilir. Bu da genellikle iç çamaşırı bölgesinin içinde kaldığı için deniz, havuz, yüzme sırasında dışarıdan kişinin ameliyat olduğu fark edilemez.

Varikosel için DİKKAT!!!  Edilmesi gerekenler:

 • Erken tanı önemlidir. Şüphe halinde doktorunuza başvurunuz.
 • Çocukluk ya da ergenlik çağında şüphelendiğiniz durumda mutlaka muayene olunuz ya da çocuğunuz ise ilgili uzman doktora muayene ettiriniz.
 • Varikosel toplumda sık görülmektedir. Her varikoseli olan erkeğin çocuğu olmayacak diye bir kural yoktur. Bu nedenle panik yapmayınız ve doktorunuzla görüşünüz.
 • Çocuk sahibi olmak için tedavi olduğunuzda sabırlı olunuz. Haftalar, aylar içerisinde sonuç alma ihtimaliniz giderek artacaktır.
 • Androlog/Ürolog önerisi olmadan oldukça farklı tamamlayıcı tıp uygulamalarına ya da internet üzerinden pazarlanan bitkisel ilaçlara itibar etmeyiniz.

SONUÇ :

 • Varikosel toplumda sık görülen bir ürolojik rahatsızlıktır.
 • Çocuk sahibi olma potansiyelini azaltan bir hastalıktır.
 • En fazla sol testiste görülmektedir.
 • Varikosele bağlı künt, gerilme, çekilme tarzında ağrı görülmektedir.
 • Varikoselde derece artışı hastalığın daha belirgin olduğu anlamına gelir.
 • Varikosel tanısı fizik muayene ile konulmaktadır.
 • Altın standart tedavisi mikrocerrahi yöntemle uygulanan cerrahidir.
 • Ameliyattan sonra sperm sayı, hareket ve şekil bozukluklarında iyileşme beklenmektedir.
 • Ameliyat sonrası doğal yolla gebelik şansı artmaktadır.
 • Ameliyat sonrası aşılama ve tüp bebek tedavileri için de faydalıdır.

Kaynaklar : 

14 YORUMLAR

 1. Hocam ameliyat olali asagi yukari 4 ay oldu. Giderek azalan agrilarim oldu bazen kaybuyor tamamen bazen az da olsa geri geliyor. Hassasiyet var anliyacaginiz. Bu hassasiyet normal midir yoksa gitmeli miyim doktoruma? Pandemi hastanesi oldugu icin gidemedim ama onemli ise bir sekilde iletisim kuracagim. Tesekkur ederim simdiden.

 2. Hocam Merhabalar Öncelikle 1 SENE önce amelıyat oldum varikoselden fakat nüks etti bu sefer özelede mıkroskobi ile Oldum Yaklasık 13 gün oldu Daha Yeni Agrım yok Fakat Dikişin 1 santım lik kasık şişigi olan yerde Ve Bacak İle Kasık arası birleşim Noktasında Sızlama Mevcut Kilot Deydikce Nasıl desem hani kasıgın PeniSE baglanan damar noktası gibi düşünün Sızlıyor sadece Amelıyatım Yenidir Ondanmıdır sizce

  • Ameliyat sonrası süreniz oldukça erken. Erken dönemde bu tarz sorunlar olabilir. Yine de sizi ameliyat yapan doktorla görüşmeniz en uygunu olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • 2 haftayı geçen bir süre sonunda yürümede güçlük yaşıyorsanız en azından bir sorun olmadığını bilmek açısından sizi opere eden doktorunuzla görüşmenizi öneriyorum. Normalde beklenen bir durum değil.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Ameliyat sonrası ameliyat bölgesi çevresinde ağrılar devam edebilir. Bu süreç bazı hastalarda bir kaç ay sürebilir. Çoğunlukla kalıcı bir ağrı oluşmaz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Hayırlı geceler hocam eşim de bundan 11 yıl önce varikosel ameliyatı olmuş tu ve son bir yıldır ameliyat yerinde çok şişme oluyor nedeni ne olabilir ağrısı da oluyor

  • Varikosel nadiren de olsa nüks edebilmektedir. Muayene ve tetkiklerle durumunun aydınlatılması uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Merhaba doktor bey bende varikosel var.Scrotal renkli doppler sonucumda şunlar yazıyor.Pampiniform ven çapı solda 2,9 mm sağda 2,4mm ölçülmüştür.Valsalva ile bilateral hafif reflü akım izlenmiştir diyor.Sperm değerlerimden bahsetmem gerekirse en son sperm testimde 3 günlük cinsel perhizle sperm sayım 9 milyon çıktı.İleri hareketli %31 çıktı.Daha önce size spermiyogram test sonucumu yazmış ve yorumlatmıştım(https://omerfarukkaratas.com/sperm-testi-spermiogram/). Bazen testislerime dışarından baktığımda genişlemiş olan damarlar çok net biçimde görünüyor.Ayakta çok durunca daha belirgin hale geliyor sanırım damarlar her zaman belirgin değil sizce varikosel ameliyatı olmam gerekirmi?8,9 aydır düzenli bir şekilde spor yapıyorum.Pek fazla olmasada spordan sonra nadiren testislerimde ağrı olabiliyor.Renkli doppler testimi 4 ay önce yaptırdım.1,2 ay sonra tekrar baktırmayı düşünüyorum.İnternetten okuduğuma göre 6 ayda 1 kontrol ettirin diyor.Damar genişlemem arttı ise varikosel ameliyatı olmalımıyım bu konudaki görüşünüzü öğrenmek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz