Labioplasti Ameliyatı ( İç ve Dış Dudak Estetiği )

Labioplasti, labia minör (vulvanın iç dudakları) veya labia majoranın (vulvanın dış dudakları) kozmetik veya fonksiyonel nedenlerle değiştirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir.

Labioplasti, genellikle kozmetik nedenlerden dolayı veya iç dudakların boyutu veya görünümüyle ilgili rahatsızlıktan dolayı yapılır.

Vajinada görülen estetik problemler nelerdir?

Vajinada Görülen Estetik Problemler Nelerdir?

“Vajina” terimi tipik olarak rahim ağzını (rahmin alt kısmı) vücudun dışına bağlayan iç kas kanalını ifade eder. Ancak genital bölgedeki estetik kaygılar tartışılırken insanlar sıklıkla labia majora, labia minör, klitoris ve vajinal açıklık gibi kadın cinsel organının dış kısımlarını içeren vulvadan bahsedilmektedir.

Kadın Genital Bölgesinde Görülebilecek Estetik Sorunlar

 • Genişlemiş veya asimetrik iç dudaklar: Bazı kişiler, egzersiz veya cinsel ilişki gibi aktiviteler sırasında rahatsızlığa neden olabilecek veya görünümleri konusunda genişlemiş veya asimetrik iç duran dudaklardan rahatsız olabilir.
 • Genişlemiş veya asimetrik dış dudaklar: Büyük dudaklar vulvanın dış dudaklarıdır. İç dudaklara benzer şekilde, genişlemiş veya asimetrik olarak görünen dış dudaklar da bazı kişilerde rahatsızlığa veya özgüven sorunlarına neden olabilir.
 • Fazla deri veya doku: Vulvar bölgede fazlalıklar, kıvrımlar veya sarkma gibi cilt  problemleri kozmetik bir sorun oluşturabilir.
 • Klitoris baş kısmını ilgilendiren cilt sorunları: Klitorisin baş kısmını (glans klitoris) kaplayan deri bazen uzun ya da klitoris başına yapışık olabilir. Bu durum estetik kaygılara veya orgazm sorunlarına yol açabilir.

Genital İç Ve Dış Dudaklar Neden Sarkar ?

Genital dudakların sarkması yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Genetik, hormonal değişiklikler, doğum ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

Sarkmanın meydana gelmesinin bazı nedenleri şunlardır:

 • Yaşlanma: Kişi yaşlandıkça cilt elastikiyetini ve kolajenini kaybeder, bu da genital bölge de dahil olmak üzere vücuttaki dokuların sarkmasına ve gevşemesine neden olur. Vücuttaki yüz, meme, karın ve bacaklarda olan sarkmanın benzer bir şekli de genital organlar çevresinde görülmektedir.
 • Doğum: Doğum sırasında vajinal bölgeye çocuk çıkımı sırasında uygulanan gerilme ve baskı, dokuların gerilmesine ve iç dudakların sarkmasına neden olabilir.
 • Hormonal değişiklikler: Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar, özellikle östrojen seviyesi, genital bölgedeki cilt tonusunu ve elastikiyetini etkileyebilmektedir. Bunun için en güzel örnek menopozdur. Menopozda hormonal çekilmelere bağlı olarak sarkma oluşumu daha fazla görülmektedir.
 • Genetik: Bazı kişiler genetik yapılarından dolayı daha gevşek ve daha esnek bir cilde yatkındırlar. Ailedeki diğer bireylerde de sarkma görülme oranı yüksektir.
 • Kilo değişiklikleri: Kilodaki önemli değişiklikler genital bölgedeki deri ve dokuları gererek sarkmaya neden olabilir. Özellikle aşırı obezite sonrası diyet ya da ameliyatla kilo vermeyi takiben sarkmalar sık görülür.
 • Yaşam tarzı faktörleri: Sigara içmek, yetersiz beslenme ve güneşe maruz kalma gibi faktörler yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve cilt elastikiyetinin kaybına neden olarak iç dudakların görünümünü potansiyel olarak etkileyebilir.

Vajinanın Estetik Olarak Bozulmaması İçin Neler Yapılabilir?

Vücudun diğer kısımları gibi vajina da çeşitli faktörlere bağlı olarak zamanla değişikliklere uğrayabilir.

Kadınların vajinal sağlığını korumak ve estetik bozulmayı önlemek için yapılabilecek uygulamalar:

 • Düzenli beden eğitimi egzersizleri: Düzenli fiziksel aktivite pelvik bölgedeki kan dolaşımını artırmaktadır. Bu da vajinal tonus ve elastikiyetin korunmasına yardımcı olur.
 • Kegel egzersizleri: Bu egzersizler ile rahim, mesane ve barsakları destekleyen pelvik taban kasları hedef alınır. Bu kasların güçlendirilmesi ile vajinal tonus ve sıkılık artar.
 • Sağlıklı beslenme: Meyveler, sebzeler, yağsız proteinler ve tam tahıllar açısından zengin, dengeli bir beslenme, vajinal sağlık da dahil olmak üzere genel sağlığı destekler.
 • Hidrasyon: Bol miktarda su içmek, vajinal dokular da dahil olmak üzere vücuttaki nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.
 • Sigaradan kaçınmak: Sigara içmek vajinal bölgeye kan akışının azalmasına katkıda bulunabilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir.
 • Düzenli ve güvenli cinsel birliktelik: Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için prezervatif kullanmak da dahil olmak üzere güvenli seks yapmak, vajinal bölgeyi hasara neden olabilecek enfeksiyonlardan korur.
 • Hormonal dengenin sağlanması: Menopoz sırasındaki hormonal dalgalanmalar vajinal sağlığı etkilemektedir. Hormon replasman tedavisi veya diğer tedaviler ile semptomlar azaltılabilir.
 • Kişisel hijyen: Uygun yıkama ve temizleme vajinal enfeksiyonların ve tahrişlerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Sert ve alerjen içerikli ürünlerden kaçınmak: Vajinal hijyen için yumuşak, kokusuz ürünler kullanmak ve sert kimyasallardan veya duştan kaçınmak vajinanın doğal pH dengesini korumaya yardımcı olabilir.
 • Stresten kaçınmak: Kronik stres, vajinal sağlık üzerine olumsuz etkiye sahiptir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Muayene ve değerlendirme: Süreç genellikle doktor muayenesi ile başlar. Muayene sırasında hasta endişelerini ve hedeflerini cerrahla paylaşır. Cerrahi gerekip gerekmediği muayene sonrasında kararlaştırılır.
 • Ameliyat hazırlığı: Ameliyattan önce hastanın işlem için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Bu amaç ameliyat öncesi bazı testler istenmektedir. Sigarayı bırakmak, alkol almamak ya da kan sulandırıcı ilaçların alınmasını düzenlemek gibi işlemler de gerektiğinde önerilmektedir.
 • Anestezi: Labioplasti ameliyatı hastanın ve cerrahın tercihine göre lokal anestezi ile sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Anestezi seçimi ameliyat öncesi anestezi doktoru tarafından hastaya iletilerek bilgilendirme yapılır.
 • Ameliyat: Hastanın talebine göre dudak dokusu dikkatli bir şekilde kesilir ve yeniden şekillendirilir. Kullanılan spesifik teknik, hastanın anatomisi ve cerrahın uzmanlığı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Labioplasti Ameliyat Teknikleri

 • Düzeltme: Büyüklüklerini küçültmek ve daha simetrik bir görünüm oluşturmak için iç dudakların fazla dokusu çıkarılır.
 • Kama rezeksiyonu: Labiumların doğal kenarının korumasına olanak tanıyan kama şeklinde bir doku parçası labia minörden çıkarılır.
 • Kombinasyon tekniği: Bazı durumlarda istenen sonuçları elde etmek için düzeltme ve kama rezeksiyonu kombinasyonu kullanılabilir.
 • Cilt kapatılması: Fazla doku çıkarıldıktan sonra kalan doku, eriyebilen dikişler kullanılarak dikkatlice birbirine dikilir. Dikişler, yara izini en aza indirecek ve en iyi estetik sonuçları elde edecek şekilde yerleştirilir.

İyileşme Süreci

Ameliyatın ardından hasta, uyanık ve stabil hale gelinceye kadar bir iyileşme odasında izlenir. İşlemi takip eden günlerde, genellikle ağrı kesici ilaçlar ve soğuk kompreslerle giderilebilen bir miktar rahatsızlık, şişlik ve morarma yaşanabilir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı?

Labioplasti ameliyatı birçok klinik ve özel hastanede yapılmaktadır. Yapılacak işlemin çeşidine, özelliğine, sayısına ve yapacak cerrahın deneyimine göre fiyatlar farklılık göstermektedir. Bununla birlikte tüm sağlık kurumlarındaki ücretler yaklaşık olarak genellikle benzerdir.

Labioplasti Kimlere Ve Hangi Durumlarda Yapılır ?

Labioplasti ameliyatı, kozmetik veya fonksiyonel nedenlerden dolayı labia minörün veya labia majoranın boyutunun veya şeklinin cerrahi uygulamalar ile değiştirilmesini içerir.
Labioplasti ameliyatının yapılabileceği bazı durumlar şunlardır:

 1. Kozmetik kaygılar: Birçok kadın, cinsel organlarının görünümüyle ilgili kozmetik kaygıları gidermek için labioplasti talep eder. Bu, labia minör veya majoranın boyutundan, şeklinden, simetrisinden veya çıkıntısından duyulan rahatsızlık sonucudur.
 2. Rahatsızlık veya ağrı: Genişlemiş veya uzamış iç dudaklar bazen egzersiz, cinsel ilişki veya dar kıyafetler giymek gibi aktiviteler sırasında rahatsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlığı hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için labioplasti tercih edilebilir.
 3. Fonksiyonel sorunlar: Bazı durumlarda genişlemiş dudaklar hijyeni bozabilir veya tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir. Bu fonksiyonel sorunları düzeltmek için labioplasti tercih edilebilir.
 4. Psikolojik sıkıntı: Cinsel organlarının görünümüyle ilgili ciddi psikolojik sıkıntı veya olumsuz beden imajı yaşayan kadınlar, özgüvenlerini artırmak ve genel mutluluk düzeylerini iyileştirmek için labioplasti yaptırmayı seçebilirler.
 5. Konjenital anomaliler: Fiziksel rahatsızlığa veya duygusal sıkıntıya neden olan konjenital anomaliler doğan kadınlar da labioplasti ameliyatını bir seçenek olarak düşünebilir.

Labioplasti Diğer Hangi Vajinal Estetik Ameliyatlar İle Birlikte Aynı Anda Yapılabilir ?

Labioplasti ile birlikte yapılabilecek diğer vajinal estetik ameliyatlar şunlardır:

 • Vajinoplasti: Bu işlem, vajinal kanalın çapını azaltmak için vajinal kasların ve dokuların sıkılaştırılmasını içerir. Sıklıkla vajinal gevşeklik veya cinsel ilişki sırasında duyunun azalması gibi sorunları çözmeye yönelik uygulanan bir ameliyattır.·
 • Klitoral başını çevreleyen cildin düzeltilmesi: Cinsel hazzı arttırmak veya genital bölgenin estetik görünümünü iyileştirmek için klitorisi kaplayan deri kıvrımı olan klitoral başlığın küçültülmesini içerir.
 • Mons pubisin düzeltilmesi: Bu ameliyat, vulvanın estetik açıdan daha iyi görünümünü sağlamak için kasık kemiğinin üzerinde yer alan yağ dokusu yığını olan mons pubis’in boyutunun küçültülmesini içerir.
 • Perineoplasti: Vajinal açıklık ile anüs arasındaki perine bölgesini onarmak için gerçekleştirilen bu ameliyat, perineal yırtıklar veya doğumdan kaynaklanan yara izi gibi sorunları gidermeyi hedeflemektedir.
 • Kızlık zarı estetiği: Bu prosedür, tipik olarak kültürel veya kişisel nedenlerden dolayı vajinanın açıklığını kısmen kaplayan ince zar olan kızlık zarının yeniden yapılandırılmasını içerir.

Labioplasti Sonrası His Kaybı Olur mu ?

Labioplasti, diğer cerrahi işlemler gibi duyu değişikliği olasılığı da dahil olmak üzere bazı riskler taşır. Ameliyat sonrası genital bölgede his kaybı nispeten nadir olmakla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Duyusal değişiklikler, iç dudaklarda veya çevresindeki dokularda uyuşukluk, aşırı duyarlılık veya duyu değişikliğini içerebilir.

Labioplasti sonrası duyu değişiklikleri çeşitli faktörlere bağlı olabilir:·

 • Sinir hasarı: Ameliyat sırasında, iç dudaklara ve çevresindeki bölgelere duyu sağlayan sinirlerin etkilenme riski vardır. Deneyimli cerrahlar bu riski en aza indirmek için önlemler alır ancak bazı durumlarda yine de ortaya çıkabilir. Bilinmesi gereken bu riskin düşük olduğudur.
 • İyileşme süreci: Ameliyat bölgesi iyileştikçe duyularda geçici değişiklikler meydana gelebilir. Uyuşma veya aşırı duyarlılık normal iyileşme sürecinin bir parçası olabilir ve zamanla yavaş yavaş iyileşebilir.
 • Skar dokusu oluşumu: Cerrahi bölge çevresinde skar dokusu oluşumu bazen duyuyu etkileyebilir. Skar dokusu çevredeki dokuya göre daha az hassas olabilir ve bu da duyuda değişikliklere yol açabilir.
 • Kişisel farklılıklar: Her bireyin vücudu ameliyata farklı tepki verir. Genetik, cilt tipi ve genel sağlık gibi faktörleri farklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilir.Labioplasti sonrasında duyu değişiklikleri olma ihtimali olsa da birçok hasta konfor, fonksiyon ve estetik görünümde iyileşmelerde yüksek oranda memnuniyet bildirmektedir. Deneyim, birikim, tecrübe bu riskleri en aza indirgemektedir.

Labioplasti Cinsel Hazzı Etkiler mi ?

Labioplasti, cinsel haz üzerinde çeşitli etkiler yapabilir. Fiziksel rahatsızlığı veya kendine güveni artırarak cinsel hazzın artmasını sağlayabilir. Böylelikle cinsel aktivitelere daha rahat katılmalarına olanak tanıyabilir.

Labioplastinin cinsel haz üzerindeki etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar işlemin ardından cinsel doyum veya hazda belirgin herhangi bir değişiklik hissetmez iken diğerleri olumlu veya olumsuz değişiklikler hissettiğini bildirebilir.

Labioplasti Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

 • Özgüvenin artırılması: Daha önce çekingen olan veya iç dudaklarının görünümünden rahatsız olan kişiler için labioplasti, vücut imajını ve güvenini iyileştirebilir ve bu da cinsel deneyimleri olumlu yönde etkiler.
 • Rahatsızlığın azaltılması: Labioplasti, daha önce cinsel aktiviteleri engelleyen genişlemiş veya asimetrik dudakların neden olduğu fiziksel rahatsızlık veya ağrıyı giderebilir.
 • Artan duyarlılık: Bazı kişiler, özellikle prosedür cinsel aktiviteler sırasında rahatsızlığa veya tahrişe neden olan fazla dokuyu azaltarak cinsel haz artışı bildirebilirler.
 • Duyu değişiklikleri: Sinir uçlarındaki değişiklikler veya cerrahi prosedürden kaynaklanan doku hassasiyeti olabilir.
 • Psikolojik faktörler: Labioplasti ameliyatı olmanın psikolojik etkisi cinsel yaşamı olumlu etkileyebilir.
 • İletişimin güçlendirilmesi: Ameliyat yaptırma kararı sonrası partner ile açık iletişim çiftler arasındaki iletişimi güçlendirebilir.

Referanslar

 • The strength of correlation between female genital self-image and sexual function: a systematic review and meta-analysis. Alavi-Arjas F, Goodman MP, Simbar M, Alavi Majd H, Nahidi F.J Sex Med. 2023 Nov 30;20(12):1376-1383.
 • Aesthetic Gynaecology: What Women Want? Mohammad S, Joshi KS, Mohammad S, Acharya N.Cureus. 2023 Aug 28;15(8):e44251.
 • A Review of Aesthetic Gynecologic Procedures for Women. Wiśniewska-Ś Lepaczuk K, Pieczykolan A, Grzesik-Ga Sior J, Wdowiak A.Plast Aesthet Nurs (Phila). 2022 Oct-Dec 01;42(4):226-237.
 • Noninvasive Vulvar and Intravaginal Treatments. Dayan E.Clin Plast Surg. 2022 Oct;49(4):505-508.
 • Labia Minora Reduction Using Central Wedge Technique: Central Wedge Technique.
  Alter GJ.Clin Plast Surg. 2022 Oct;49(4):447-453.
 • Maximizing Safety and Optimizing Outcomes of Labiaplasty: A Systematic Review and Meta-Analysis. Escandón JM, Duarte-Bateman D, Bustos VP, Escandón L, Mantilla-Rivas E, Mascaro-Pankova A, Ciudad P, Langstein HN, Manrique OJ.Plast Reconstr Surg. 2022 Oct 1;150(4):776e-788e.
 • Cosmetic labiaplasty on minors: a review of current trends and evidence.
  Kalampalikis A, Michala L.Int J Impot Res. 2023 May;35(3):192-195.
 • What is the anatomical basis of labiaplasty? A review of normative datasets for female genital anatomy. Hayes JA, Temple-Smith MJ.Aust N Z J Obstet Gynaecol. 2021 Jun;61(3):331-338.Do Genital Cosmetic Procedures Improve Women’s Self-Esteem? A Systematic Review and Meta-Analysis.
  Sharp G, Maynard P, Hudaib AR, Hamori CA, Oates J, Kulkarni J, Sarwer DB.Aesthet Surg J. 2020 Sep 14;40(10):1143-1151

İletişime Geçin

Hızlı iletişim için formu doldurun ve size hemen ulaşalım

Başa dön tuşu