Peniste hissizlik ve uyuşma neden olur ?

10
8694

Genç erişkin erkekler başta olmak üzere tüm yaş grubu erkeklerin önemli sorunlarından biri de peniste hissizlik ve uyuşmadır.  Bu grup hastalar çoğunlukla doktora gitmekte gecikirler.  Ciddi bir ağrı, yanma, sızlama olmadığı için sadece hissizlik ve uyuşukluk bulunması hastaları doktora başvurmakta acele ettirmez.

Utanma, sıkılma gibi sosyolojik ve kültürel faktörler de dikkate alındığında hastaneye başvurma süresi oldukça gecikmektedir. Bununla birlikte hastaları psikolojik açıdan oldukça olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Hastaların bir bölümü de doktora gittikleri zaman  ve bu şikayetlerini doktorla paylaşmakta tereddüt etmektedir. Sorunu anlattıklarında, doktorların pek çoğunun  psikolojik sebeplere bağlı olduğunu ifade ederek kendilerini gönderdiklerini düşünmektedir. Oysa bu kişiler psikolojik bir sorunlarının olmadığını ve sadece penis ucunda uyuşma işsizlik bulunduğunu söylemektedirler.

Peniste hissizlik ve uyuşukluk psikolojik mi?

Bu şikayet ile başvuran hastada aydınlatılması gereken birden fazla sayıda soru işareti vardır.

O halde gerçek sebep nedir?

Bazı insanlar psikolojik sıkıntılarını peniste uyuşma ve hissizlik olarak mı ifade ediyorlar?

Yoksa gerçekten anatomik ve fizyopatolojik bir süreç var, bir hastalığa bağlı olarak gelişiyor ancak hastalığı tanımakta yetersiz mi kalınıyor?

Tüm bu sorulara  yanıt verebilmenin ilk şartı, hastalardan ayrıntılı bir öykü dinlemektir.

 • bu şikayet ilk olarak ne zaman başladı
 • ne kadar süreden beri devam ediyor
 • günün hangi saatlerinde şikayet artıyor
 • ayakta, yürürken ya da yatarken şikayette bir farklılık oluyor mu
 • beraberinde idrar şikayetleri var mı
 • beraberinde bel ağrısı semptomları var mı
 • beraberinde cinsel sorunlar var mı
 • beraberinde mide barsak sorunları var mı
 • daha önceden geçirilen ameliyatlar hangileri
 • uzun süreden beri kullanılan ilaçlar neler

Bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtı, ayrıntılı öykü alma sırasında hastadan öğrenilmektedir. Her bir soru ayrı ayrı bir anlam ifade ederken cevapların topluca tamamı, o hasta hakkında iyi fikir vermektedir.

Hastanın şikayetleri ayrıntılı olarak dinlendikten sonra detaylı ve tam bir ürolojik muayene yapılmalıdır.  Muayenede karın içi organlar genital bölge penis, testis ve prostat teker teker muayene edilmelidir.

Muayene bulgularından elde edilecek verilere göre gerekli tetkikler planlanmalıdır. Bu tetkikler içerisinde çoğu zaman kan tahlilleri, idrar tahlilleri ve ultrasonografi ilk sırada yer almaktadır.

Bununla birlikte ihtiyaç duyulan hastalarda spermiogram (semen analiz) testi yapılmaktadır. Gerekli olan hastalarda ise bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme gibi ileri tetkik yöntemlerine başvurulmaktadır.

Peniste hissizlik ve uyuşma sebepleri

Peniste hissizlik ve uyuşma yapan hastalıklardan bazılarını kabaca şu başlıklar altında toplayabiliriz:

 1. Ürogenital enfeksiyonlar:

Bu grup enfeksiyonların başında kronik prostatit gelmektedir. Kronik prostatit özellikle genç erişkinleri tutan ve prostatta uzun süreden beri yangısal sorunlar oluşturan bir hastalıktır.

Hastalığa çoğunlukla işeme ve boşalma semptomları da eşlik eder.

 • İdrarda yanma
 • Sık idrara çıkma
 • Perine bölgesinde ağrı
 • İşerken zorlanma
 • Boşalma sırasında ağrı
 • Testislerde ağrı
 • Peniste ıslaklık hissi
 • Büyük abdest yaparken ıkınma sırasında penis ucundan akıntı gelmesi gibi pek çok aktarılan şikayet prostatit yönünde uyarıcı olmalıdır.

Normalde prostatta meydana gelen tüm hadiselere bağlı ağrı, uyuşma ve hissizlik şikayetleri penis ucunda yoğun bir şekilde hissedilir. Bu durum yansıyan ağrı olarak değerlendirilmektedir. Burada asıl sorun prostatta olmasına rağmen kişinin hissettiği ağrı ya da hissizlik ve uyuşma penis baş kısmında olmaktadır.

Bu grup hastalarda rektal tuşe, fizik muayenede önemli ipuçları vermektedir. Tuşe (parmakla muayene) ile prostatın durumu değerlendirildikten sonra gerekirse laboratuvar ve radyolojik yöntemlere başvurulur. Daha sonra prostatite yönelik tedavi başlanır.

Prostatit dışında kronik sistitde, ağrılı mesane sendromunda ve kronik pelvik ağrı sendromunun bir parçası olarak da peniste hissizlik ve uyuşma görülebilir.

 1. Nörolojik hastalıklar: 

Özellikle ikinci motor nöron lezyonları başta olmak üzere beyin, omurilik ve omurilikten çıkan sinirleri tutan hastalıklarda peniste uyuşma ve hissizlik görülebilir.

 1. Sistemik hastalıklar:

Diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi sistemik hastalıklar penis başında uyuşma ya da hissizlik durumuna neden olabilir.

 1. Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri:

En fazla B6 ve B12 vitamin eksikliklerinde en sık olmak üzere çeşitli vitamin, mineral ve eser element eksikliklerinde de benzer durum ortaya çıkabilir.

 1. Ameliyatlar:

Peyronie hastalığının cerrahi tedavisi başta olmak üzere bazı penis ameliyatları sonrasında da peniste his kaybı ya da uyuşukluk hissi meydana gelebilir.

 1. Psikolojik bozukluklar:

Diğer tüm olabilecek fizyopatolojik sebepler bulunamadığı zaman, psikolojik faktörlere bağlı olarak bireylerin penislerinde hissizlik ya da uyuşukluk oluşabileceği akla gelmelidir. Çoğunlukla beraberinde diğer psikolojik semptomlar da vardır. Bu semptomların en önde gelenleri ise anksiyete ve depresyondur.

Yukarıdaki sayılan faktörler sıklıkla peniste his kaybı ve uyuşukluk yapan sebeplerden en fazla görülenleridir. Bunun yanı sıra diğer daha az görülen ve hasta ya da hastalığa özgü nedenler de bulunmaktadır.

Peniste hissizlik ya da uyuşma tedavisi

Tanı ve tedavi altta yatan sebebin belirlenmesi ile yakından ilişkilidir. Hissizlik ya da uyuşukluğa yol açan faktör ortadan kaldırıldığında ya da iyileştirildiğinde hastalık da iyileşecektir. Kronik prostatitte antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar sorunu çözebilecek iken vitamin ve mineral eksikliklerinde eksik olanların takviyesi ile sorun çözülecektir.

Cerrahi sonrası gelişen hissizlik ve uyuşma tedavisi en zor olan grup olsa da bir takım uygulamalar sonrasında bu grup hastalarda da çözüm seçenekleri bulunmaktadır.

10 YORUMLAR

 1. İyi günler hocam derdımı ancak burda anlatabılırım yaşım 32 ve yaklaşık 2 seneye yakındır bu problemim var ara sıra sertlesıyor ama kısa sürüyor uyuşma oluyor hıssızlık oluyor ve ben bu durumdan çok rahatsızım sıgaram yok alkolüm yok kötü hıcbır alışkanlığım yok bu hastalık nasıl bulaştı bana anlamadım bıraz internette araştırdım şekerden de oluyormus bende şeker var ama ilaç hıc kullanmadım yardımcı olursanız çok mutlu olucam tsklr

  • Sertleşme sorunları şeker hastalarında sık görülen problemlerdendir. Ayrıntılı değerlendirme için muayene ve tetkikler gerekmektedir. Dilerseniz bize web sayfamızda bulunan cep tlf numarasından ulaşın tedavinizi planlayalım.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 2. Merhaba hocam. Masturbasyon yoluyla sürtünme kaynaklı hissizlik kalıcı mıdır?. Hisleri azalmış penis derisi iyileşmez mi? Sizinle muayene olmak istiyorum ancak ücretinizok pahalı ve aileme bu kadar ücreti ödetemem.

 3. Iyi gunler hocam ben 13 yasindayim ergenlige gireli 3-4 ay oldu bu sorun 1hafta falan once basladi 2-3 gunden bir yasiyorum fazla oturdugumda uyusuyor ama haraket etdigirdimgde kisa sure icinde yine normale donuyo sadece oturdugumda uyuşuyor genelde oldugu bir saat aragili yok aksam da oluyor öğle de sadece uyuşukluk oluyo beraberinde hicbirsey sorun yokd aha once hic ameliyat olmadim ve herhangi bir ilaç kullanmiyorum

 4. Hocam iyi günler yaklaşık 2 sene önce maçta penisime top çarptı baya şiddetli bir biçimde. Ciddi derecede hissiyat kaybım oldu..Bugun yarın geçer derken baya bekledim ,hastaneye gideyim dedim .Gitmeden önce internette sinir hücreleri yenilenmez yazısını da görünce vazgectim.Sizce nedir bir yolu var mı varsa size gelmek isterim.

  • Tek başına his kaybından ziyade diğer bulgular ile birlikte değerlendirmek doğru olur. His kaybı, ereksiyon sorunu, ereksiyon derecesi, ereksiyonda ağrı, travma sonrası peniste kısalma, ağrı ya da eğrilik gibi pek çok faktörler birlikte karar vermek gerekir. Muayene olmanız uygun olur.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz