Blog

Penis Ağrısı ve Nedenleri

Penis ağrısı zaman zaman erkeklerin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Penis ağrısı penisin tabanı, şaftı (gövdesi) veya ucundan (glans penisten) kaynaklanabilir.

Peniste hissedilen rahatsızlıklar aşağıdaki şekillerde olabilir:

 1. Peniste ağrı
 2. Peniste yanma hissi
 3. Peniste zonklama hissi
 4. Peniste batma hissi
 5. Penis cildinde ya da çevresinde aşırı hassasiyet
 6. Penis içinde ya da çevresinde kaşıntı
 7. Penis ucunda daralma ve idrarda zorlanma
 8. Peniste şişlik
 9. Peniste kızarıklık
 10. Penis cildinde ısı artışı
 11. Penise eğrilik

Tüm bu sebepler hastaların en sık başvurduğu şikayetleri oluşturmaktadır. Bunlarla birlikte penis ağrısı bir kaza veya hastalık sonucu oluşabilir. Her yaştan erkekte meydana gelebilir. Çocukluk çağında görülebilen sebepler, ergenlikteki nedenler ve erişkin çağdaki sorunlar birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Bu makalemizde peniste ağrı yapan olası sebepleri belirli başlıklar altında toplamaya ve bilgilendirmeye çalıştık. Hiç şüphesi gerçek sebebin mutlaka bir üroloji uzmanı tarafından saptanması en doğru olanıdır.

Penis Ağrısının Olası Nedenleri

 • Mesane taşı: Böbrekten düşen taşlar mesaneye ulaştığında peniste ağrıya neden olabilirler. Bu kişilerde ayrıca işerken yanma ve idrarda kan görme vardır. Bazı durumlarda ise mesaneye gelen idrarın rahatlıkla dışarı atılamamasına bağlı olarak mesane taşları oluşabilir. İyi huylu prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi, BPH) ve penis içindeki idrar kanalı (üretra) darlıkları bu hastalıklar içerisinde en sık görülenleridir.İdrar atılamadığı zaman mesane içinde birikmekte ve her seferinde atılamayıp biriken daha fazla idrarın içinde bulunan çeşitli taş yapan ürünler birleşerek kum ve taş oluşumunu başlatmaktadır. Bu durumda tedavi tamamen altta yatan sebebe bağlıdır.Mesane taşları çoğu zaman endoskopik yöntemlerle kolaylıkla vücut dışına çıkarılabilmektedir. Endoskopik yöntemler ile sistoskopi yapılarak çıkarılamayacak kadar büyük olan taşlar açık cerrahi ile çıkarılmaktadır.

Penis Ağrısının Olası Nedenleri

 • İnsan veya böcek ısırıklıkları: İnsan ısırıkları daha çok cinsel saldırı amaçlı olarak penise uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak kimi zaman penis kopması (penil ampütasyon) görülebilmektedir. Bununla birlikte çeşitli böcek ısırıkları da özellikle kırsal bölgelerde yaşayan bireylerde daha fazla görülmektedir. Akrep sokmaları bunlardan sadece bir tanesidir.
 • Penis kanseri: Penis kanseri, nadir olmasına rağmen penis ağrısının başka bir nedenidir.  Bazı faktörler kansere yakalanma şansınızı artırır: sigara içmek, sünnet olmamak, HPV virüsüne yakalanmak, sünnet derisinin altını temizlememek, sedef hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.Penis şaftınızda anormal yumru, kanayan ülserler, penis derisinde renk ve kalınlıkta değişiklikler, penis başında şişme, kasık bölgesinde büyümüş bezeler, kızarıklık, şişme ve kaşıntı, anormal akıntı, penisin içinde yanma hissi, idrarda veya menide kan görülmesi  penis kanserinde görülen bazı belirtilerdir.
 • Uzamış ereksiyon ( priapizm): Ağrılı ve uzun süreli bir ereksiyon hali priapizm hastalığıdır. Kişi cinsel ilişkiye girmek istemese de gerçekleşebilir. Cinsel istek ve uyarılma olmaksızın var olan ereksiyonun uzun sürmesi ve penisin gevşek haline gelememesidir. En çok otuzlu yaşlardaki erkeklerde görülür. Priapizm üç başlık altında incelenmektedir:
 1. İskemik priapizm
 2. Non-iskemik pripaizm
 3. Aralıklı (intermittent) priapizm.

Priapizm şunlardan kaynaklanabilir: ereksiyon problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların veya depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkileri, kan pıhtılaşma bozuklukları, akıl sağlığı bozuklukları, lösemi veya orak hücre anemisi gibi kan bozuklukları, alkol kullanımı, yasadışı uyuşturucu kullanımı, penis veya omurilik yaralanması.

Tüm sebepler içerisinde en sık görüleni erişkinlerde Papaverin kullanımı, çocuklarda ise orak hücreli anemidir. Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) olan hastalarda sebep araştırmasına yönelik üroloji uzmanı kimi zaman Penil Renkli Doppler Ultrasonografi isteyebilmektedir.

Radyoloji uzmanı bu değerlendirme sırasında suni ereksiyon oluşturabilmek için Papaverin isimli ilaç kullanmaktadır. Kimi hastalarda bu ilaç kullanımına bağlı olarak priapizm görülebilmektedir.

İskemik Priapizm acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle 4 saatten daha fazla uzamış iskemik priapizmi olan hastalar mutlaka bu sürenin bitiminde üroloji doktoruna başvurması gerekmektedir. İskemik birikmiş kan tedavi ile boşaltılmaktadır.

 • Genital herpes: Herpes halk arasında uçuk virüsü olarak bilinir. 2 tipi bulunur. Tip 1 ve Tip 2. Hem kadınlarda hem erkeklerde genital bölgede enfeksiyona neden olabilir. İçi su dolu ağrılı kesecikler vardır. Cinsel ilişki esnasında bulaşır. Lezyonların tipik görünümü ve aşırı ağrılı olması oldukça ayırt edici bir özelliktir.
 • Kıl köklerinin iltihaplanması: Genital bölgede bulunan kıl köklerinin enfeksiyonları oldukça sık görülür. Penis ağrısı yapabilirler. Bu iltihaplanmalar kimi zaman daha da ilerleyerek apse formatına dönüşebilir. Bu durumda cerrahi drenaj gerekebilir. Çoğunlukla kötü genital hijyen ve bağışıklık sistemindeki zayıflamanın bir sonucu olarak ya da genital bölgenin tüylerinin arındırılması sonrasında oluşmaktadır.
 • Penis protezinin iltihaplanması: Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyonu) olan hastalarda en son basamak uygulanan cerrahi tedavi penil protez implantasyonudur. Penil protez cerrahisi sonrası hasta ve partner memnuniyet oranları %90’lara ulaşmaktadır. Bu ameliyatların korkulan yan etkilerinden birisi takılmış olan protezlerin enfekte olmasıdır. Enfekte protez peniste ağrı yapabilir. Başlangıçta antibiyotik tedavisi ile sorun giderilmeye çalışılır. Tedaviye yanıt alınamayan durumlarda ise enfekte protezin çıkarılması gerekebilir.
 • Balanit: Sünnetsiz erkeklerde sünnet derisinin iltihabı anlamına gelmektedir. Balanit, esas olarak penisin başını etkileyen tahriş ve iltihaplanma anlamına gelir. Penis şaftınızın üst ve orta kısmına da yayılabilir. Sünnet derisi olan kişilerde daha yaygındır. Sünnet derisi şişer ve kızarır. Deri gergindir. Akıntı olabilir. Penis ve etrafında ağrı ve kaşıntı olabilir.
 • Prostat bezinin iltihaplanması (prostatit): Prostatit, penis ve pelvik bölgede ağrıya neden olabilen prostatın iltihaplanmasıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar, sinir iltihabı ve yaralanmaların tümü prostatite neden olabilir. Akut bakteriyel prostatit, kronik bakteriyel prostatit ya da kronik non-bakteriyel prostatit (kronik pelvik ağrı sendromu) şeklinde görülebilir. Prostatit belirtileri şunları içerir: idrara çıkma zorluğu, idrar yaparken ağrı veya yanma, penis, testisler veya mesanede ağrı, ağrılı boşalma. Prostatit tedavisi çoğunlukla ilaçlar yardımı sağlanmaktadır.
 • Yaralanma: Araba ya da motor kazası, sert seks, yanık, cinsel fantezi için kullanılan oyuncaklar peniste yaralanmaya sebep olabilir.
 • Peyronie hastalığı: Bir travma sonucu penis şaftının üst ve alt çıkıntıları boyunca sert plaklar oluşur. Bu bir yara (inflamasyon) dokusudur. Peyronie temelde iki dönemde incelenir. Akut (unstable) dönemde peniste ağrı önde gelen bir şikayettir. Kronik ya da stable dönemde ise ağrı çoğunlukla yerini sertleşme sorunu ve peniste eğikliğe bırakır. Penis ereksiyona geldiğinde eğri durur. Özellikle ağrılı ereksiyon varlığında mutlaka atlanmaması gereken hastalıklardandır.
 • Orak hücre anemi hastalığı
 • Frengi
 • Üretrit: Klamidya ya da bel soğukluğu hastalığına bağlı gelişebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar peniste ağrı yapabilirler. Beraberinde ağrılı boşalma, penisten sarı-beyaz akıntı, idrar yaparken ağrı, seks yaparken ağrı, kızarıklık ve kaşıntı görülür.
 • Sistit ( mesane enfeksiyonu)
 • Penis damarlarında kan pıhtılaşması
 • Penis kırığıPenis kırığı, sertleşmiş bir penis büküldüğünde ve bir kısmının yırtılmasına neden olduğunda meydana gelir. Peniste kemik olmadığı için teknik olarak kırık değildir.
 • Fimozis: sünnet derisinin geriye çekilemeyecek kadar dar olmasına verilen addır. Bebeklerde ve çocuklarda sık görülür. Ancak erişkin erkeklerde de görülebilir ve penis ağrısına neden olabilir.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerin herhangi biri sizde varsa derhal hekime başvurunuz.

Kaynaklar:

 • Young Male With Penile PainPurnell JP, Kuttab HI, Westergaard MC.Ann Emerg Med. 2021 Jul;78(1):e9-e10. 
 • Man With Penile Pain and Urinary Retention. Ricke BJ, Jackson BS.Ann Emerg Med. 2020 Feb;75(2):e13-e14.
 • What We Know About Penile Mondor’s Disease. Özkan B, Coşkuner ER.Sex Med Rev. 2022 Jul;10(3):403-408. doi: 10.1016/j.sxmr.2021.12.006.
 • Severe, disabling, and/or chronic penile pain associated with Peyronie disease: management with subcutaneous steroid injection. Dickstein R, Uberoi J, Munarriz R.J Androl. 2010 Sep-Oct;31(5):445-9.
 • Young Man With Penile Pain and Swelling. Chopra E, Balhara K, Peterson S.Ann Emerg Med. 2017 Mar;69(3):374-380.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu