Blog

Erkeklerde Mastürbasyon Zararlı mı?

Mastürbasyon, orgazma (cinsel doyuma) ulaşmak için bireyin cinsel organını kendi kendine uyarmasıdır. Genel olarak orgazm elde edilinceye kadar cinsel organa dokunarak veya okşanarak yapılır. El yardımı ile yapılabildiği gibi kişinin cinsel organını herhangi bir yere sürtmek suretiyle ya da cinsel organa basınç yapmak şeklinde uygulanabilir.

Erkeklerde mastürbasyonun zararlı olup olmadığı konusu pek çok erkeğin zihnini kurcalamaktadır.

Mastürbasyon yapma denilince sadece erkekler anlaşılsa bile hem erkekler hem de kadınlar mastürbasyon yolu ile cinsel hazza ulaşabilirler. Her iki cinsiyet arasında herhangi bir farklılık yoktur.

Erkekler mastürbasyon sırasında penisi uyararak orgazma ulaşabilir iken kadınlar ise çoğunlukla klitorise benzer şekilde el yardımı ya da sürtünmek suretiyle uyarı vererek orgazma ulaşabilirler. Daha az bir bölüm kadında ise vajinal cinsel uyarı ile mastürbasyon gerçekleşmesi de mümkündür.

Mastürbasyon, partneri olan insanlar tarafından dahi yapılan bir davranıştır. Genellikle çok yaygın görülür. Mastürbasyon çoğu kadın ve erkeğin yaşadığı ilk cinsel deneyimdir. Ergenlik döneminde de mastürbasyon yapılabildiği bilinmektedir. Bu onların kendilerini ve vücutlarını keşfettikleri anlamına gelir.

Çocuklarda görülen mastürbasyon onların cinsel gelişimleri açısından sürpriz değildir. Ancak daha çok ilgiye ihtiyaçları olduğu anlamına da gelebilir. Kız çocuklarında geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu çocuğun cinsel hazzı keşfetmesine ve sürdürmek istemesine de yol açabilir.

İnsanlar Neden Mastürbasyon Yapar?

Cinsel partneri olmayan veya cinsel partneri isteksiz olan bireyler mastürbasyon yoluyla cinsel gerginliklerini atar ve kendilerini iyi hissederler. Genellikle bu amaçla tercih edilmektedir.

Onunla birlikte evlilik yaşamı içerisinde ya da herhangi bir cinsel partneri bulunan bireyler arasında da mastürbasyon görülmektedir. Bu çiftler çoğunlukla cinsel yaşamlarını renklendirmek amacıyla mastürbasyonu ara ara tercih etmektedirler.

Masturbasyon Yapmak Normal mi?

Toplum içinde yapıldığı ve cinsel partner ile ilişkiye engel olduğu müddetçe mastürbasyon normal kabul edilemez. Cinsel işlev bozukluğu olan erkeklere ya da kadınlara doktor tarafından dahi önerilebilir.

Ancak toplumlar arasında dini, ahlaki ve kültürel farklılıklara bağlı olarak mastürbasyon algısı değişebilmektedir. Daha katı kurallara dayalı toplumlarda ayıp ve günah endişesi mastürbasyon yapan bireyleri suçluluk psikolojisi içine sokabilir.

Masturbasyon Yapmak Zararlı mı?

Bazı kültürler ve dinler mastürbasyon yapmayı ayıp ve günah olarak kabul etmişlerdir.

Bazı uzmanlara göre ise yukarıdaki durumun tam tersine mastürbasyon cinsel sağlık açısından faydalıdır. Kişinin kendini keşfetmesini ve cinsel zevklerini anlamasını sağlar. Masturbasyonun fiziksel sağlı açısından bilinen önemli derecede insan fizyolojisini bozacak zararlı yan etkisi yoktur.

Ancak bazen ebeveynler bu konuda kaygıya kapılabilirler veya kişi suçluluk duyabilir. Bununla birlikte mastürbasyon yapma tekniklerindeki hatalar ya da bu eylemin alışkanlık haline gelmesi ile ciddi derecede hem patolojik hem de psikolojik olumsuzluklar izlenebilir.

Masturbasyon Bağımlılığı Nedir?

Bazı insanlar aşırı mastürbasyon yaparlar buna mastürbasyon bağımlılığı denir. Masturbasyon:

 • Günlük işleri ve sorumlulukları yerine getirmeye engel oluyorsa
 • İş ve okul hayatında aksamalara yol açıyorsa
 • Arkadaşlar ve aile ile plan yapmaya engel oluyorsa
 • Önemli sosyal olayları kaçırmaya neden oluyorsa
 • Kişi uygun olmayan ortamlarda dahi mastürbasyon yapmak için yoğun istek duyuyorsa bağımlılıktan söz edilebilir.

Cinsel partneri olan bireylerde mastürbasyon bağımlılığı çiftler arasındaki ilişkiye zarar verebilir.

Masturbasyon bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Masturbasyonun Faydası Var mı?

Orgazm hissi sağlıklı bir cinsel doyum için insan fizyolojisi ile uyumlu bir duygudur. Fiziksel ve cinsel sağlık üzerine cinsel açıdan tatmin olmanın faydaları vardır. Unutulmaması gereken, sağlıklı bir cinsel yaşam için çiftler arasında normal cinsel birlikteliktir.

Yukarıda var olan sorunlara yol açarak bağımlılığa yol açmadığı müddetçe aralıklı olarak çiftler arasında uygulanmış olması cinsel yaşama renklilik katabilir.

Fizyolojik Açıdan Bakıldığında Mastürbasyonın Faydaları

 • Biriken stresi azaltır
 • Daha iyi uyumayı sağlar
 • Ruh halini teskin eder
 • Rahatlatır
 • Zevk almayı sağlar
 • Cinsel gerginliği azaltır
 • İstek ve ihtiyaçların daha iyi anlaşılmasını sağlar
 • Cinsel işlev bozukluğu olan kadın ve erkeklerde mastürbasyon cinsel organların duyarlılığını artırır.

Bazı araştırmalar düzenli boşalmanın prostat kanseri riskini azaltabileceğini iddia etmekle birlikte bugün için kanıtlanmış bir bilgi değildir. Yani bu hipotez yeterli kanıt düzeyine sahip değildir.

Aşırı Mastürbasyon Erken Boşalmaya Neden Olur mu?

Erken boşalma cinsel ilişkinin ilk 60-120 saniyesi içinde erkeğin orgazma ulaşarak boşalması anlamına gelir. Mastürbasyon yapan pek çok insan mastürbasyonun boşalma için zararlı olmasından korkuyor.

‘’Aşırı mastürbasyon erken boşalmaya neden olur mu’’ sorusu pek çok insanın zihnini meşgul ediyor. Uzmanlara göre bu konuda elde edilmiş kesin bilimsel veri bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar mastürbasyonun aşırı uyarılma ve heyecanlanmaya neden olarak erken boşalmayı tetikleyebileceğini düşünseler de bunu destekleyecek önemli bilimsel kanıt düzeyi bulunmamaktadır.

Bugün için erken boşalma sebepleri arasında genetik faktörler ve beyinde serotonin salınımı ile ilgili değişikliklerin ön planda olduğu daha çok düşünülmektedir. Erken boşalma ile ilgili araştırmaların çoğu daha çok fizyoloji temelli beyin ve serotonin metabolizması üzerinden yürütülmektedir.

Mastürbasyonun Zararları…

Mastürbasyon yoluyla sperm atmanın zararları gösterilmemiştir. Bir başka deyişle mastürbasyonun spermler üzerine olumsuz herhangi bir katkısı olmaz. Kısırlık yapmak gibi bir etkisi kesinlikle yoktur.

Bununla birlikte erkeklerde mastürbasyon yaparken elin sert bir hareketiyle peniste kırılma yada sürtünmeye bağlı olarak penis cildinde tahriş görülebilmektedir.

Erkekler Mastürbasyon Yapmazsa Ne Olur?

Fizyolojik olarak Herhangi bir olumsuz etkilenme olmaz. Bu durum tamamen kişinin psikolojik olarak tatmin olup olmaması ile yakın ilişkilidir. Bireyden bireye göre değerlendirmek en uygun olanıdır.

Bazı insanlar yapabiliyorken bu durum onlar için normal olarak kabul edilebilir iken yapmayan insanlar için de bu normal kabul edilebilir. Erkeklerde fizyolojik olarak herhangi bir sorun oluşmaz.

Bir Erkek Hergün Boşalırsa Ne Olur?

Hergün boşalmanın erkekler üzerinde fizyolojik olarak olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Bu boşalma normal cinsel birliktelik yolu ile karşılıklı memnuniyet ve tatmin esasına dayalı olması suretiyle daha faydalı da olabilir.

Ancak hergün mastürbasyon yolu ile boşalmak tatmin duyusunun yaşanmasında azalma yapabileceği yönünde yaygın kanaat mevcuttur.

Bir Erkek Hergün Boşalırsa Ne Olur?

Bir Erkek Ne Zaman Mastürbasyon Yapar?

Aslında sorunun tek bir cevabı var: Ne zaman ihtiyaç hissederse o zaman yapar. İhtiyaçları belirleyen faktörler değişebilir.

Bekar olup aktif bir cinsel partner olmaması erkeği mastürbasyona yöneltebileceği gibi evli olduğu halde eşi ile mutlu ve istenen sıklıkta cinsel birliktelik yaşayamayan erkekler de mastürbasyon yapma ihtiyacı duyabilir. İhtiyaçlar ise kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Ergenler Ne Sıklıkta Mastürbasyon Yapmalı?

Ergenlik döneminde mastürbasyon yapan erkeklerin sık sordukları sorulardan biri de budur. Çünkü cinsel kimlikte belirginleşme, fizyolojik değişiklikler ile cinsiyetin ortaya çıkması ile duyulan fizyolojik bir gereksinim mastürbasyonla giderilmeye çalışılmaktadır. Ergenler için özel tanımlanmış bir sıklık aralığı tanımlanmamıştır.

Bilakis erken yaşta başlanmış olması ergenin zihninde olumsuz deneyimlerin yaşanmasına aracılık edebilir ve çocukta alışkanlık haline gelebilir. Aşırı ihtiyaç duyulması ve alışkanlık olması tedirginliği varlığında önce bir üroloji uzmanı ile muayene edilmesi sonrasında ise gerekli durumlar psikolojik bir destek alınması gerekebilir.

Kadınlar Kaç Günde Bir Mastürbasyon Yapar?

Mastürbasyon olayını cinsiyetten bağımsız olarak ele almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu bakış açısı ile bakıldığında insanların bir kısmı diğer insanlardan farklı olarak mastürbasyon ihtiyacı hissederler.

Bu insandan insana, erkekten erkeğe, kadından kadına göre farklılık gösterebilir. Ancak toplum geneli dikkate alındığında erkeklerin kadınlara göre daha sık aralıklarla mastürbasyon yaptığı tahmin edilmektedir.

Mastürbasyon Çocuk Sahibi Olmayı Etkiler mi?

Mastürbasyon yapmak çocuk sahibi olmayı etkilemez. Mastürbasyonla boşalmanın spermler üzerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz.

Fazla Mastürbasyon Sperm Sayısını Etkiler mi?

Sık mastürbasyon yapma sperm sayısını azaltmaz. Bilakis infertil olan erkeklerde belli aralıklarla düzenli boşalma sperm turn-over açısından oldukça önemlidir.

Fazla Mastürbasyon Sertleşme Sorunu Yapar mı?

Alışkanlık haline gelmiş, kişinin sosyal yaşamını kısıtlayan ve eşi ya da partnerinden haz almayı azaltacak şekilde yoğun mastürbasyon yapan erkeklerde sertleşme sorunu görülebilir.

Mastürbasyon sırasında izlenen görsel materyaller, pornografik içerikli resim ve videolar zamanla cinsellikten alınan hazzı azaltabilecekleri gibi sertleşme sorununa da yol açabilir.

Mastürbasyon Yaparken Penis Kırılırsa

Mastürbasyon yaparken penis kırılması durumu azımsanmayacak derecede sık görülmektedir. Bizim toplumumuzda erkekler arasında mastürbasyon sırasında “kütletme” adı verilen işlem de sık yapılmaktadır.

Bu işlem sırasında kimi zaman peniste patolojik kırıklar oluşmaktadır. Bu kütletme işlemi yapılmamalıdır. Kesinlikle penis ereksiyonu açısından fizyolojik sakıncalar doğuracak sonuçlar oluşturabilir. Kırık sonrasında peniste eğrilikler, Peyronie hastalığı ya da sertleşme sorunu görülebilir.

Böyle bir olay yaşanması durumunda erken dönemde üroloji uzmanına başvurmak oldukça önemlidir. Bu hadiseden sonra penis fonksiyonlarının ilerleyen zaman içinde bozulmadan sürdürülebilmesi için bu başvuru zorunludur.

Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinenler

 • Mastürbasyon fizyolojik olarak kesinlikle zararlıdır.
 • Mastürbasyon kısırlık yapar.
 • Mastürbasyon sertleşme bozukluğu yapar.
 • Mastürbasyon sperm atmayı yavaşlatır.
 • Mastürbasyon sperm sayısını azaltır.
 • Herkes mastürbasyon yapar.
 • Her erkek mutlaka mastürbasyon yapar.
 • Mastürbasyon yiyeceklere olan iştahı azaltır.
 • Evli olanlar mastürbasyon yapmaz.
 • Mastürbasyon sırasında peniste “kütletme” yapılmalıdır.

Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinenler

Mastürbasyon Penis Uzamasını Engeller mi?

Mastürbasyon yapan ergenlerin sıklıkla aklına gelen sorulardan biri de penis uzamasına engel olup olmadığıdır. Mastürbasyon yapmak penis boyunu etkilemez, penis boyunu kısaltmaz.

Travmatik Mastürbasyon Sendromu Nedir?

Travmatik mastürbasyon sendromunda kişinin el yardımı ile değil daha çok penisi herhangi bir yere güçlü bir şekilde sürterek orgazma ulaşması olarak bilinmektedir.

Halıya, yastığa, yatağa, havluya ya da daha sert zeminlere penisin güçlü bir şekilde sürtünmesi ile uyarılma sağlanmaktadır. Kişi el yardımı ile yeterli ereksiyonu sağlayamamakta ya da yeterli tatmin duyusuna ulaşamamaktadır.

Erkeklerde Mastürbasyon Sırasında Ağrı

Normalde erkeklerde mastürbasyon sırasında ağrı oluşmaz. Mastürbasyon sırasında ağrı hisseden erkeklerin mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmesi gerekir. Ürogenital enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok sebep mastürbasyon sırasında ağrıya yol açabilir. Ayırıcı tanı açısından bir üroloji uzmanı değerlendirilmesi mutlaka gerekmektedir.

Evli insanlar da mastürbasyon yapar mı? Normal mi?

Evli insanlar için esas olan çiftlerin karşılıklı cinsel birliktelik ile tatmin duyusunu yaşamalıdır. Bununla birlikte bazı çiftler Cinsel açıdan daha fazla haz alma amacıyla  bir fantezi olarak  masal mastürbasyon deneyebilmektedirler.

Bunun dışında asıl sorun evli olup cinsel partneri olmasına rağmen onunla tatmin edici bir birliktelik yaşayamayan ve doyurucu yeterli bir ilişkiyi sağlayamadığı için kişinin mastürbasyona yönelmesidir.

Bu yönelimin alışkanlık haline gelmesi evlilik ve birliktelik için olumsuz ve zararlı bir etki oluşturmaktadır. Kimi zaman bu durum o kadar yerleşik bir hale gelir ki kişi artık eşi ya da partnerinden değil mastürbasyondan daha fazla zevk almaya başlar. İşte bu durum sorunun daha da derinleştiği anlamına gelir.

Evlilikte  Mastürbasyon Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Cinsel heyecanı artırmak, cinsel yaşamı renklendirmek ve cinsel hazzı hem artırmak hem de uzatmak amacı ile aralıklı ve kısa süreli olarak deneyimlemek evlilikte cinsel yaşamı hareketlendirebilir.

Bununla birlikte bu duygular olmaksızın kişinin eşi dışında bir başka şey ile tatmin duyusunu araması ve bunu alışkanlık haline getirmesi zamanla hem erkeğin psikolojik durumunu hem de aile içi eşi ile olan iletişimini olumsuz etkileyecektir.

Mastürbasyon Cinsel İsteği Azaltır mı?

 • Sık yapılırsa
 • Alışkanlık haline gelirse
 • Beraberinde pornografik eğilimleri artırıyorsa
 • Sıradışı ve istenmeyen cinsel davranışlara yönlendiriyorsa
 • Yapılmadığı takdirde kişide aşırı gerginlik ve şiddet dürtüsü uyandırıyorsa mastürbasyon zaman içerisinde cinsel isteği azaltabilir.

Mastürbasyon Sırasında Porno İzlemek…

Bu durum başlangıçta heyecan ve isteği artırıcı gibi gözükse de zaman içerisinde tam tersi bir etki gösterdiği genellikle gözlenmektedir. Mastürbasyon sırasında porno izlemek eylemi sırasında kişiye haz veren ve beyinden salgılanan temel nörotransmitter maddenin dopamin olduğunu biliyoruz.

Belli bir haz duyusu için yeterli gelen dopamin miktarı zaman içerisinde yetmemeye başlar. Kişi başlangıçta haz duyduğu ve heyecan duyduğu şeylerden, izlediği görüntüler sonrasında giderek daha az haz duymaya başlar.

Bu durum ise  zamanla daha farklı cinsel arayışları beraberinde getirir. Tüm dünyada yapılan bilimsel klinik çalışmaların çoğunda vurgulanan ortak özellik bu tip davranış modellerinin zamanla cinsel isteği azalttığı, cinsel hazzı baltaladığı yönündedir.

Referanslar:

 • Prause N. Porn Is for Masturbation. Arch Sex Behav. 2019 Nov;48(8):2271-2277.
 • Regnerus M, Price J, Gordon D. Masturbation and Partnered Sex: Substitutes or Complements? Arch Sex Behav. 2017 Oct;46(7):2111-2121.
 • Wilkinson B, John RM.Understanding Masturbation in the Pediatric Patient. J Pediatr Health Care. 2018 Nov-Dec;32(6):639-643.
 • Rowland DL, Hevesi K, Conway GR, Kolba TN. Relationship Between Masturbation and Partnered Sex in Women: Does the Former Facilitate, Inhibit, or Not Affect the Latter? J Sex Med. 2020 Jan;17(1):37-47.
 • Carvalheira A, Træen B, Stulhofer A. Masturbation and Pornography Use Among Coupled Heterosexual Men With Decreased Sexual Desire: How Many Roles of Masturbation? J Sex Marital Ther. 2015;41(6):626-35.
 • Leung AK, Robson WL. Childhood masturbation. Clin Pediatr (Phila). 1993 Apr;32(4):238-41.
 • Kirschbaum AL, Peterson ZD. Would You Say You “Had Masturbated” If ?: The Influence of Situational and Individual Factors on Labeling a Behavior as Masturbation. J Sex Res. 2018 Feb;55(2):263-272.
 • Purvis K, Landgren BM, Cekan Z, Diczfalusy E. Endocrine effects of masturbation in men. J Endocrinol. 1976 Sep;70(3):439-44.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu