Testis ağrısı

0
66581

Testis ve skrotumu etkileyen durumlar acil müdahalenin gerektiği akut durumlar ya da sadece hastanın ciddi bir durum olmadığı konusunda rahatlatılmasının gerektiği tesadüfen saptanan durumlar olabilir. Testis hastalıkları testis ağrısı ya da testiste ele gelen kitle şikayetleriyle hastaların doktora başvurmasına yol açabilir.

Akut testis ağrısı, dakikalar ya da günler içinde gelişen hafiften şiddetli düzeye kadar olabilen testis ağrısı olması halidir.  Testis ağrısıyla beraber ateş, bulantı, kusma kendini kötü hissetme gibi ek belirtiler varlığı ya da birdenbire başlayan şiddetli testis ağrısı hemen müdahale edilmesinin gerekli olduğu durumlardır.

 Testis ( yumurtalık ) nedir?

Testis erkeklerde penisin altında yer alan, oval yapıda, yumurtaya benzeyen, 3-5 cm uzunlukta olan, düzgün yüzeye sahip üreme sistemi organıdır. Skrotum içerisinde sağ ve sol olmak üzere 2 adet testis bulunur. Bir taraftaki testis diğerinden daha büyük, yine bir taraftaki testis (sıklıkla soldaki) daha aşağı yerleşimli olabilir.

Testisin görevi nedir?

 • Sperm üretimi
 • Başta testo**on ( erkeklik hormonu ) olmak üzere androjenlerin üretimi

Skrotum nedir?

Penis ve makat arasında yer alan, testislerin içerisinde oldukları kese benzeri yapıya skrotum adı verilir.

Testis hastalıkları nelerdir?

 • Testisin akut hastalıkları
  • Testis torsiyonu
  • Fournier gangreni
  • Akut epididimo-orşit
 • Testiste ele gelen kitle oluşturan durumlar
  • Varikosel
  • Hidrosel
  • Spermatosel
  • Testis kanseri
 • Kronik epididimit
 • Orşit
 • İnmemiş testis

Testis (yumurtalık) ağrısı neden olur?

 1. Testis torsiyonu
 2. Akut epididimit
 3. Fournier Gangreni
 4. Hidrosel
 5. Orşit
 6. Prostatit
 7. İnguinal herni
 8. Diyabetik nöropati
 9. Böbrek taşı
 10. Kabakulak (kabakulak orşiti)
 11. Skrotal kitle varlığı
 12. Spermatosel
 13. Testis travması
 14. İdrar yolu enfeksiyonu
 15. Varikosel

testis agri sebepleri

Testis ağrısında tanı yöntemleri

Testis ağrısına tanı koyulmasındaki en önemli husus, testis torsiyonu, akut epididimit ve fournier gangreni gibi acil tedavi gerektiren durumların hemen tanınmasıdır.

Testis ağrısı olan hastalarda tanı konulması için sırasıyla

 1. Hastaların ilk olarak ağrı özellikleri, ağrının ne zaman başladığı, ağrının yeri, ateş olup olmadığı ve geçirilmiş kasık ya da skrotal ameliyat öyküsünün olup olmadığı sorgulanmalıdır.
 2. Hastanın öyküsü alındıktan sonra hastanın karın, kasık ve skrotal bölge muayenesi yapılmalıdır. Kremasterik refleks (bacak üst iç yüzeyine dokunulmasıyla aynı taraf testisin yukarıya doğru hareket etmesi) varlığına bakılmalıdır.
  1. Ateş, tansiyon düşüklüğü olan hastalarda yaygın testis ağrısı, testislerde hassasiyet, şişlik, etraf dokuda ödem ile birlikte çıtırtı sesi ve doku altında gaz birikimi varsa fournier gangreni düşünülür.
  2. Fournier gangreni düşünülmeyen yaygın testis ağrısı olan hastalarda kremasterik refleks negatif yani yoksa testis torsiyonundan şüphelenilir.
  3. Kremasterik refleks pozitif ve yaygın testis ağrısı varlığında akut epidimo-orşit varlığı araştırılmalıdır. Hastalardan idrar tetkiki, idrar kültürü istenmelidir.
 3. Skrotal ultrason; Hastanın yapılan muayenesi sonrası tanı konulamayan durumlarda skrotal ultrason yapılmalıdır. Skrotal ultrason ile testis kaynaklı ya da testis dışı nedenlere bağlı durumların ayırıcı tanısının yapılması sağlanır.

Testis ağrısı nasıl tedavi edilir?

Eğer testis ağrısı acil tibbı müdahale gerektirmeyen bir nedene bağlı ise, aşağıdaki öneriler uygulanabilir

 • Skrotumu destekleyen, koruyan atletik cup gibi ürünler kullanılması ya da skrotum altına rulo havlu konulup istirahat edilmesi
 • Skrotuma buz uygulaması
 • Ilık duş alınması
 • Ağrı kesici kullanılması

Ancak şiddetli ağrı olması durumunda, beraberinde başka şikayetler de varsa mutlaka üroloji uzmanına muayene olmak gereklidir. Testis ağrısına neden olan durumun tanısı koyulduktan sonra tedavi planlanmalıdır.

Antibiyotik tedavisi, ağrı kesiciler ile tedavi ya da ameliyat ile tedavi seçenekleri testis ağrısı sebebine bağlı olarak uygulanabilir.

Hangi durumlarda doktora veya hastaneye gitmeli?

 • Skrotumda ele gelen şişlik, sıcaklık artışı ve dokunmakla ağrının olması durumunda
 • Testiste ağrı ile ateş yüksekliği olması durumunda
 • Testiste birden şiddetli ağrı olması durumunda
 • Testise travma sonrası testiste geçmeyen ağrı olması ve 1 saat sonrasında şişlik olması

Ağrıya ek olarak şişme varsa?

 1. Varikosel
 2. Hidrosel
 3. Spermatosel
 4. Testis torsiyonu
 5. Fournier gangreni
 6. Epididimit

Ağrının sağ yada sol yumurtalıkta veya her ikisinde olması

Testis ağrısı sıklıkla tek taraflı olarak, sol testisin daha aşağı yerleşimli olması nedeniyle sol testiste, sağ testisten daha sık olarak görülür. Sol testiste varikosel, spermatosel, orşit, testis torsiyonu, hidrosel daha sık olarak görülür. Orşit, hidrosel gibi durumlarda her iki testiste ağrı olabilir.

Varikosel hastalığı nedir?

Testis venlerinin ( kanın kalbe taşınmasını sağlayan damarlar, toplardamar) genişlemesine varikosel adı verilir. Erkeklerin yaklaşık %15’inde görülür. Varikosel, daha sık sol testiste görülür. %33 vakada her iki testiste görülebilir. Sadece sağ testiste varikosel olma durumu nadir olarak görülür.

Hidrosel hastalığı nedir?

Skrotum içerisinde testisi saran ince bir doku vardır. Bu kılıf ile testis arasında sıvı birikmesi durumuna hidrosel adı verilir. Skrotumda şişlik sıklıkla olur, hastalarda bazen ağrı olurken bazen olmayabilir. Hidrosel tek ya da çift taraflı olabilir.

Spermatosel hastalığı nedir?

Spermin testisin üst kısmına taşınmasını sağlayan kanalda kist ya da sıvı içerikli kese oluşmasına spermatosel adı verilir. Her iki testiste de görülebilir. Eğer kist küçük ise herhangi bir şikayet olmaz ancak kistin büyümesi durumunda testis ağrısı olabilir.

Orşit hastalığı nedir?

Sıklıkla viral ya da bakteriyel enfeksiyon nedeniyle olan testislerin iltihabına orşit adı verilir. Ağrı sağ ya da sol testisten başlayıp tüm sktoruma yayılım gösterebilir. Testis ağrısına ek olarak skrotumda ısı artışı, kızarıklık ve hassasiyet olabilir.

Kabakulak dışında sadece orşit nadir olarak görülür. Orşit olan hastalarda beraberinde sıklıkla epididimit de vardır. Orşit olan hastalarda esasen tanı aslında epididimo-orşittir.

Epididimit hastalığı nedir?

Epididimisin enfekte olma durumuna epididimit denir. Epididimis testislerin üzerinde yer alan, spermin depolandığı ve taşınmasının sağlandığı organdır. Testiste ağrı ile birlikte epididimis bölgesinde hassasiyet ve şişlik olur. Epididimit en sık enfeksiyonlar nedeniyle görülür. Ancak travma ya da otoimmün hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

Testis torsiyon hastalığı nedir?

Testis etrafında bulunan spermatik kordun, kendi etrafında dönmesi sonucu testisi giden kan akımının kesilmesi ile gelişen acil bir durumdur. Saatler içinde müdahale edilememesi testis kaybına sebep olabilir. Testis torsiyonu genelde tek taraflı, daha sık olarak da sol testiste görülür. Ani gelişen testis ağrısı ve skrotumda şişlik olur.

Testis kanseri nedir?

18-40 yaş arası erkeklerde en sık görülen tümördür. Sıklıkla ağrısız kitle olarak bulgu verse de, bir kısım hastada skrotal ağrıya sebep olabilir. Sert, ağrısız nodüler lezyondır. Tanı için skrotal ultrason ve MR görüntüleme kullanılır.

Prostatit nedir?

Prostat bezinin iltihabına prostatit adı verilir. Hastaların ağrılı işeme, idrar yaparken zorlanma, kasık ve skrotal bölgede ağrı şikayetleri olur. Her yaş hasta görülse de 50 yaş üzerinde daha sık olarak görülür. Şikayetlerin süresine göre akut ya da kronik prostatit olarak sınıflandırılır.

Skrotal ultrason nedir?

Skrotal bölgenin ultrason ile görüntülenmesi işlemidir.

Kasık tam olarak neresidir?

Kasık bölgesi karın ile bacakların birleştiği bölgelere verilen isimdir. Sağ ve sol olmak üzere iki kasık bölgesi vardır (inguinal bölge)

Kasık ağrısı ile testis ağrısı karışabilir mi?

Kasık ağrısı ile testis ağrısı bazı durumlarda karışabilir. Kasık bölgesiyle ilgili hastalıklar ya da böbrek taşları yansıyan ağrı olarak testis ağrısı hissi verebilir ya da kasıktan testise kadar uzanan ağrı yapabilir.

Yumurtalık ağrısında hangi bölüme hangi doktora gitmeli?

Yumurtalık ağrısı olması durumunda Üroloji Bölümünden randevu alıp, üroloji uzmanına gitmek gerekir.

Kendi kendine testis ağrısından teşhis koyulabilir mi?

Testis ağrısı varlığında doğru tanının konulması için üroloji uzmanı tarafından değerlendirilme gereklidir.

Referanslar:

 1. Acute scrotal pain in adults, Robert C Eyre, MD, www.uptodate.com
 2. Nonacute scrotal conditions in adults, Robert C Eyre, MDNonacute scrotal conditions in adults, uptodate.com
 3. Calixte N, Brahmbhatt J, Parekattil S. Chronic Testicular and Groin Pain: Pathway to Relief. Curr Urol Rep. 2017 Sep 2;18(10):83.
 4. Diagnosis and Surgical Management of Male Pelvic, Ingiunal, and Testicular Pain. Belanger GV, VerLee GT.Surg Clin North Am. 2016 Jun;96(3):593-613.
 5. Masson P, Brannigan RE.The varicocele. Urol Clin North Am. 2014 Feb;41(1):129-44
Önceki İçerikİdrar Yapamama
Sonraki İçerikErkeklerde mastürbasyon zararlı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz