Blog

Testis Ağrısı

Testis ve skrotumu etkileyen durumlar acil müdahalenin gerektiği akut durumlar ya da sadece hastanın ciddi bir durum olmadığı konusunda rahatlatılmasının gerektiği tesadüfen saptanan durumlar olabilir. Testis hastalıkları testis ağrısı ya da testiste ele gelen kitle şikayetleriyle hastaların doktora başvurmasına yol açabilir.

Akut testis ağrısı, dakikalar ya da günler içinde gelişen hafiften şiddetli düzeye kadar olabilen testis ağrısı olması halidir.  Testis ağrısıyla beraber ateş, bulantı, kusma kendini kötü hissetme gibi ek belirtiler varlığı ya da birdenbire başlayan şiddetli testis ağrısı hemen müdahale edilmesinin gerekli olduğu durumlardır.

Testis Diğer Adıyla Yumurtalık Nedir?

Testis erkeklerde penisin altında yer alan, oval yapıda, yumurtaya benzeyen, 3-5 cm uzunlukta olan, düzgün yüzeye sahip üreme sistemi organıdır. Skrotum içerisinde sağ ve sol olmak üzere 2 adet testis bulunur. Bir taraftaki testis diğerinden daha büyük, yine bir taraftaki testis (sıklıkla soldaki) daha aşağı yerleşimli olabilir.

Testisin Görevleri Nedir?

 • Sperm üretimi
 • Başta testo**on ( erkeklik hormonu ) olmak üzere androjenlerin üretimi

Skrotum Nedir?

Penis ve makat arasında yer alan, testislerin içerisinde oldukları kese benzeri yapıya skrotum adı verilir.

Testis Ağrısı Yapan Hastalıklar

Testis ağrısı yapabilecek pek çok sebep sayılabilir. Oldukça geniş yelpazede yer alan bu hastalıklar arasında ayırıcı tanı oldukça önemlidir.

Çeşitli iltihabi durumlar, böbrek taşı, varikosel gibi sebepler başta olmak üzere çok sayıda hastalık testislerde ağrı yapabilir. Aşağıdaki listede testis ağrısı nedenleri arasında ayırıcı tanıda akılda bulundurulması gereken başlıca hastalıklar yer almaktadır:

Testis Ağrısı Yapan Hastalıklar

Testis Ağrısı Belirtileri

Ağrı yapabilecek hastalığa bağlı olarak ağrı belirtileri değişkenlik göstermektedir. İltihaplara bağlı ağrılar genellikle akut başlangıçlı olanlarda ilgili testiste şiddetli hassasiyet ile birlikte testislerde ağrı, kızarıklık ve ısı artışı görülür. Kronik iltihabi durumlarda ise dokunma, bacak bacak üstüne atma, yürüme ya da koşma sırasında künt bir ağrı şeklinde belirti verebilir.

Böbrekten atılmak üzere idrar kanalı olan üretere düşen taşlar ise başlangıç dönemlerinde üreterin üst uç bölgesinde iken testislerde ani başlangıç gösteren şiddetli ağrı ile başlar. Devamında testislerde şişlik, kızarıklık ya da ısı artışı bulunmaz.

Testis torsiyonu durumunda ise şiddetli ve ani başlangıçlı bir ağrı vardır. Pozisyonla ağrı geçmez. Testislerin el ile yukarı doğru kaldırılması durumunda ağrıda çok şiddetlenme olur.

Testis Ağrısı Kimlerde Daha Sık Görülür?

Testis ağrısı her yaştaki erkeklerde görülebilir. Çocukluk çağından başlayıp yaşlılığa kadar her yaştaki erkek testis ağrısı ile karşılaşabilir. Ancak her yaş grubuna göre testis ağrısı yapan sebep farklılık göstermektedir.

Bununla birlikte testis ağrısı görülebilme ihtimali olan bazı durumlar aşağıda birkaç madde ile özetlenebilir:

 • çok partnerli yaşamı olan hastalar
 • tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları bulunanlar
 • kronik prostatit tanısı olanlar
 • böbrek taşı düşürenler
 • Kronik irritasyona maruz kalanlar (bisiklet, motorsiklet sık kullananlar)
 • Testis ağrısına nasıl tanı konulur?

Testis Ağrısında Tanı

Testis ağrısına tanı koyulmasındaki en önemli husus, testis torsiyonu, akut epididimit ve fournier gangreni gibi acil tedavi gerektiren durumların hemen tanınmasıdır.

Testis Ağrısı Olan Hastalarda Tanı Konulması İçin Sırasıyla;

 1. Hastaların ilk olarak ağrı özellikleri, ağrının ne zaman başladığı, ağrının yeri, ateş olup olmadığı ve geçirilmiş kasık ya da skrotal ameliyat öyküsünün olup olmadığı sorgulanmalıdır.
 2. Hastanın öyküsü alındıktan sonra hastanın karın, kasık ve skrotal bölge muayenesi yapılmalıdır. Kremasterik refleks (bacak üst iç yüzeyine dokunulmasıyla aynı taraf testisin yukarıya doğru hareket etmesi) varlığına bakılmalıdır.
  • Ateş, tansiyon düşüklüğü olan hastalarda yaygın testis ağrısı, testislerde hassasiyet, şişlik, etraf dokuda ödem ile birlikte çıtırtı sesi ve doku altında gaz birikimi varsa fournier gangreni düşünülür.
  • Fournier gangreni düşünülmeyen yaygın testis ağrısı olan hastalarda kremasterik refleks negatif yani yoksa testis torsiyonundan şüphelenilir.
  • Kremasterik refleks pozitif ve yaygın testis ağrısı varlığında akut epidimo-orşit varlığı araştırılmalıdır. Hastalardan idrar tetkiki, idrar kültürü istenmelidir.
 3. Skrotal ultrason; Hastanın yapılan muayenesi sonrası tanı konulamayan durumlarda skrotal ultrason yapılmalıdır. Skrotal ultrason ile testis kaynaklı ya da testis dışı nedenlere bağlı durumların ayırıcı tanısının yapılması sağlanır.

Testis Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer testis ağrısı acil tıbbi müdahale gerektirmeyen bir nedene bağlı ise, aşağıdaki öneriler uygulanabilir

 • Skrotumu destekleyen, koruyan atletik cup gibi ürünler kullanılması ya da skrotum altına rulo havlu konulup istirahat edilmesi
 • Skrotuma buz uygulaması
 • Ilık duş alınması
 • Ağrı kesici kullanılması

Ancak şiddetli ağrı olması durumunda, beraberinde başka şikayetler de varsa mutlaka üroloji uzmanına muayene olmak gereklidir. Testis ağrısına neden olan durumun tanısı koyulduktan sonra tedavi planlanmalıdır.

Antibiyotik tedavisi, ağrı kesiciler ile tedavi ya da ameliyat ile tedavi seçenekleri testis ağrısı sebebine bağlı olarak uygulanabilir.

Testis Ağrısında Hangi Durumlarda Ne Zaman ve Hangi Doktora Gitmeli?

Yumurtalık ağrısı olması durumunda Üroloji Bölümünden randevu alıp, üroloji uzmanına gitmek gerekir.

 • Skrotumda ele gelen şişlik, sıcaklık artışı ve dokunmakla ağrının olması durumunda
 • Testiste ağrı ile ateş yüksekliği olması durumunda
 • Testiste birden şiddetli ağrı olması durumunda
 • Testise travma sonrası testiste geçmeyen ağrı olması ve 1 saat sonrasında şişlik olması

Testis Ağrısına Ek Olarak Şişme Varsa?

 1. Varikosel
 2. Hidrosel
 3. Spermatosel
 4. Testis torsiyonu
 5. Fournier gangreni
 6. Epididimit

Testis Ağrısının Sağ, Sol veya İki Taraflı Olması

Testis ağrısı sıklıkla tek taraflı olarak, sol testisin daha aşağı yerleşimli olması nedeniyle sol testiste, sağ testisten daha sık olarak görülür. Sol testiste varikosel, spermatosel, orşit, testis torsiyonu, hidrosel daha sık olarak görülür. Orşit gibi durumlarda her iki testiste ağrı olabilir.

Testis Ağrısı, Kasık Ağrısı ile Karışabilir mi?

Kasık ağrısı ile testis ağrısı bazı durumlarda karışabilir. Kasık bölgesiyle ilgili hastalıklar ya da böbrek taşları yansıyan ağrı olarak testis ağrısı hissi verebilir ya da kasıktan testise kadar uzanan ağrı yapabilir.

Testis Ağrısı, Testis Kanseri Belirtisi Olabilir mi?

Testis ağrısı olan pek çok erkeğin korkulu rüyası olarak akla gelen bir sorudur. Hemen yanıt vermek gerekirse testis kanserleri çoğunlukla ağrısızdır. Daha nadir durumlarda testis kanseri ağrı ile birlikte olabilir. Testiste ağrı olması durumda kanser varlığı dışlanması gereken bir hastalık olmalıkla birlikte öncelikle diğer sebepler akla gelmelidir.

Testis Ağrısının Geçmesi Ne Kadar Sürer?

Akut başlangıç gösteren testis ağrıları sebebe bağlı olarak kısa zamanda düzelir. Torsiyona bağlı bir ağrı gelişmiş ise ameliyatla, orşite bağlı bir ağrı varsa ilaç tedavisi ile düzelir.

Kronik ve uzun süreli olan testis ağrıları ise inceleme ve araştırma sonucunda ilgili hastalığın iyileşme süresi ile doğru orantı göstermektedir.

Testis Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Ağrının uzun süreden beri var olması süregelen bir sorun olduğuna işaret eder. Bununla birlikte bazı akut başlangıçlı ağrılar da acil durum oluşturur. Testis torsiyonu gibi hastalıklarda saatler içerisinde tedavi yapılmadığı takdirde testisi kaybetme riski bulunmaktadır.

Testis Ağrısına Sıcak Su İyi Gelir mi?

Testis ağrısı yapan çok sayıda hastalık için sıcak su uygulaması yapılmamalıdır. Daha önemlisi testislerde ısı artışı yapabilecek hiç bir uygulama yapılmamalıdır. Bazı durumlarda tam tersine soğuk uygulama faydalı olabilir. En doğru bilgiyi mutlaka dokturunuza danışmalısınız.

Referanslar:

 • Acute scrotal pain in adults, Robert C Eyre, MD, www.uptodate.com
 • Nonacute scrotal conditions in adults, Robert C Eyre, MDNonacute scrotal conditions in adults, uptodate.com
 • Calixte N, Brahmbhatt J, Parekattil S. Chronic Testicular and Groin Pain: Pathway to Relief. Curr Urol Rep. 2017 Sep 2;18(10):83.
 • Diagnosis and Surgical Management of Male Pelvic, Ingiunal, and Testicular Pain. Belanger GV, VerLee GT.Surg Clin North Am. 2016 Jun;96(3):593-613.
 • Masson P, Brannigan RE.The varicocele. Urol Clin North Am. 2014 Feb;41(1):129-44.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu