Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Blog

Penis Estetiği

Tüm  dünyada olduğu gibi ülkemizde de Penis estetiği Uzun yıllardan beri ilgi çeken bir konu olmuştur. Tarih boyunca tüm insanlar penisin ve genital bölgenin istediğini ile yakından ilgilenmişlerdir.

Gerek uzunluğu gerek kalınlığı ve gerekse estetik görünümü açısından sürekli olarak penise ilgi tüm Çağlar boyunca devam etmiştir.  bu konu  sadece toplumun değil bilimsel Arena’nın da dikkatini çekmiş ve önemli derecede araştırmalar yapılmıştır.

Erkek genital estetik denildiği zaman ürolojide yapılabilecek işlemler maddeler halinde aşağıda sıralanmaktadır:

Penis Estetiği Çeşitleri

Skrotum Estetiği Çeşitleri

Penis Uzatma

Penis boyu uzunluğu toplumları ırklara coğrafi bölgelere ve yaşam koşullarına göre farklılık göstermektedir.  bu konu olarak vardır. dünyanın pek çok bölgesinden elde edilen çalışmaları birleştiren bazı araştırmacılar bir meta-analiz olarak yayınladıkları unda gevşek halde iken,  geri ya erekte penis uzunluklarını sırasıyla aşağıdaki şekilde olduğu saptanmıştır.

 • Gevşek penis uzunluğu: 9.16+-1.57
 • Gerili penis uzunluğu: 13.24+-1.89
 • Erekte penis uzunluğu: 13.12+-1.66

Ülkemizde ise Aslan ve arkadaşları tarafından yapılan 1132 sağlıklı erkekte bu değerler şu şekilde bildirilmiştir:

 • Gevşek penis uzunluğu: 9.3+-1.3
 • Gerili penis uzunluğu: 13.7+-1.6

Kim bu verilerle birlikte gerçekte erekte penis uzunluğunun 8 10 santim arası olmasının karşı tarafı memnuniyet etme açısından yeterli olduğu konusunda yazarların çoğu hemfikirdir.

Bu neden de erkek hastaların özellikle erekte Penis uzunlukları 10 santim ve üzerinde olması durumunda ciddi bir sorunla cinsel ilişki sırasında karşılaşmaya cakları öngörülebilir.

Bununla birlikte estetik talepler değerlendirilmelidir. Estetik olarak hastaya da partneri tarafından böyle bir talep dile getirildiğinde dikkate alınmalı ve olabilecek fizyolojik sınırları ilale etmeden en mükemmel sonuç elde edilmeye çalışılmalıdır

Penis Kalınlaştırma

Penis inceliği kimi çiftler tarafından sorun edilebilmektedir. Ince penisi bulunan erkeklerin partnerleri çoğu zaman orgazm olma konusunda sorun yaşamamaktadır. Bununla birlikte estetik açıdan gerek erkek ve gerek kadın tarafından bu sorun sıklıkla gündeme getirilmektedir. Penis büyütme ve kalınlaştırma hakkındaki detaylı yazımız için tıklayın

Normal penis çevresi konusunda kesin bir mutabakat yoktur Tıpkı penis uzunluğunda olduğu gibi penis inceliğinde de toplumlar ve kültürler arası farklılıklar bulunmaktadır. Bu amaçla sıklıka uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır:

 1. Vakum terapi cihazları: Peniste toplam kan akımını artırarak daha güçiü ve kalın bir penis elde etmek amacı ile kullanılan cihazlardır. Ağrı ve morarma gibi yan etkileri yanı sıra uygulama güçlüğü de ayrı bir problemdir. Beklenen etki düzeyi için uzun süre gerekmektedir.
 2. Traksiyon terapi cihazları: Bu cihazlar daha çok penis boyu uzatmada kullanılmaktadır. Sürekli traksiyon halinde tutularak peniste kısmi bir uzama beklenmektedir. Ağrı ve uzun süreli tedavi gerektirmesi en önemli dezavantajı gibi durmaktadır.
 3. ESWT şok dalga tedavisi: Son dönemde penis kalınlaştırma amacı ile ESWT şok dalga tedavisi kullanılmaya başlanmıştır. Peniste yeni damarlanma oluşumunu artırarak hem penisin daha dolgun ve kalın görünmesini sağlamakta hem de sertleşme kalitesini artırmaktadır. Daha çok sertleşmeyi artırmak amacı ile kullanılmaktadır. Sertleşme üzerine olan katkısı bilimsel verilerle kanıtlanmış olup sadece kalınlaştırma amacı ile kullanılması tartışmalıdır.
 4. Yağ enjeksiyonu: Günümüzde penis kalınlaştırma amacı ile uygulanan en sık cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Kişinin kendi yağ dokusu alınarak özel işlemlere tabi tutulmakta ve daha sonra penis cilt altına enjekte edilmektedir.Tamamen kişiye özel tabii bir doku olduğu için vücudun reddi gibi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Bununla birlikte bir kısım hastada enjekte edilen yağın bir miktarının erimesi zaman içerisinde olabilmektedir. Hasta ile olası tüm ihtimaller konuşularak işlem öncesi bilgilendirme yapılmaktadır.
 5. Silikon enjeksiyonu: Silikon madde enjeksiyonu penis cilt altına enjekte edilerek kalın görünüm sağlanmaktadır. Ameliyat gerektirmeden işlemin gerçekleştirilmesi en önemli avantajıdır. Bununla birlikte vücut için yabancı bir doku olduğundan, çeşitli yan etkiler ve işleme bağlı komplikasyonlar silikon enjeksiyonunun yaygın kullanımını kısıtlamaktadır.
 6. Yumuşak doku dolgu maddeleri: Vücut için belirgin yan etkisi olmayan ve beden içerisinde pek çok yerde farklı amaçlarla kullanılan maddelerdir. Bir çoğu kendi içinde avantajlara sahip olmakla birlikte bir takım dezavantajlarda içermektedir. Yumuşak doku dolgu maddeleri ile ilgili en önemli problem uzun dönem klinik sonuçlarının yetersiz olmasıdır. Bu maddeler:
 • Hyaluronik asit
 • Kalsiyum hidroksilapatit
 • Kollajen
 • Polimetil-metakrilat mikrosfer
 1. Graft ve Flap Prosedürleri: Çok çeşitli cerrahi teknikler ile otolog ya  da heterolog ürünler bu amaçla kullanılmaktadır. Bunlar ameliyat işlemi gerektirmekte olup ciddi etkileri nedeniyle deneyimli kişiler tarafından uygulanması gereken prosedürlerdir.

Penis Başı Dolgunlaştırma

Total penis kalınlaştırma olmaksızın ya da kalınlaştırma ameliyatları sonrasında penis baş kısmını daha dolgun ve görünür hale getirme işlemleridir.

Bu amaçla silikon ve hyaluronik asit gibi bazı ürünler denenmiş olmakla birlikte bir takım yan etkileri nedeniyle terkedilmiştir. Bu maksatla günümüzde klinik etkinliği kanıtlanmış bir yöntem bildirilmemiştir

Penis Eğriliği

Penis eğriliği denilince ilk olarak akla Peyronie hastalığı gelmektedir. Oysa her penis eğriliği mutlaka Peyronie hastalığı demek değildir. Sadece Peyronie penis eğriliği tedavisi yapılan hastalıklar arasındadır.

Genç erişkinlerde genellikle doğuştan eğrilik yapan konjenital penil kurvatur bulunmaktadır. Daha ileri yaşlarda ise genellikle tetikleyici bir faktör olan travma öyküsü ile birlikte başlayan Peyronie hastalığı peniste eğrilik yapan hastalıkların başında gelmektedir.

Konjenital penil kurvaturlerde cerrahi müdaheleler ile penis tamamen düz hale getirilebilimektedir. Peyronie hastalığında ise eğiklik için cerrahi müdahale çoğu zaman ileri derece eğiklik oluşan ve plak gelişiminin görüldüğü stabil dönemde uygulanmaktadır.

Çeşitli tanımlanmış cerrahi teknikler ile penis tamamen düz hale gelebilmekte ve ereksiyon sertleşme kalitesi iyileştirilebilmektedir.

Sünnet Derisi Estetiği

Sünnet derisi ile ilgili problemler kimi zaman estetik olarak ciddi sorun oluşturabilmektedir.

 • Derinin uzun bırakılması
 • Cildin penis baş kısmına yapışık olması
 • Penis derisinin kısa bırakılması
 • Penis cildinin aşırı siyah görünümü
 • Sünnet derisinde dikişlere bağlı boğumlu görünüm bunlardan bazılarıdır.

Muayene ile sorunun tam olarak ne olduğu ortaya konulmakta ve sebebe göre bir tedavi belirlenmektedir. Çoğunlukla lazer ya da çeşitli cerrahi müdahaleler ile istenilen cilt estetiği sağlanabilmektedir.

Frenulum Estetiği

Frenulum penis ön yüzünde yer almakta olup penis başı ile gövdesini birbirine bağlayan bir cilt köprüsü şeklinde yer alan deri dokusudur. Bu derinin sünnet ya da cerrahi müdahaleler sırasında aşırı kısaltılması ya da uzun bırakılması estetik görünüm açısından farklılık gösterebilir.

Bu durumlarda hastanın asıl beklentisinin ne olduğu ve ne ölçüde gerçekleştirilebileceği cerrah tarafından belirlenip hasta bilgilendirilmelidir.

Frenulum bölgesinde sinirlerin yoğun bulunması ve cinsel hazzın bu noktada daha yoğun olması akılda tutulması gereken en önemli konudur. Zira estetik hiç bir işlem fonksiyonel işlevleri olumsuz etkileyecek şekilde kurgulanmamalıdır.

Gömük ( Gömülü ) Penis

Penis dokusunun normalde belirgin olduğu ancak suprapubik bölge denilen göbek altı doku içerisine gömülü olması nedeniyle penisin küçük göründüğü bir rahatsızlıktır. Bu hastalar genellikle aşağıdaki şikayetler ile başvurmaktadır:

 • Küçük penis
 • Kısa penis
 • İnce penis
 • İşeme sırasında zorlanma
 • Penisin içe kaçması ve rahatsızlık hissi
 • İlişki sırasında partneri tatmin edememe korkusu
 • Psikolojik yetersizlik duygusu
 • Partner baskısı ve korkusu

Bu problem sadece erişkinlerde değil çocuklarda da sık görülen sorunlardandır. Temelde penis dokusu ve gelişimi normaldir. Ancak göbek altı suprapubik bölgede çoğunlukla aşırı yağ doku artışı nedeniyle penis içe doğru çökük ve gömülü gibi gözükmektedir.

Dikkatli bir fizik muayene ve ayrıntılı bir öykü alma ile hastada tanı konulmaktadır. Çoğunlukla bir takım cerrahi girişimler ile sorun çözülebilmektedir.

Penil Rekonstrüksiyon

Rekonstrüksiyon yeniden yapma, onarma, inşa etme anlamında kullanılmaktadır. Çeşitli sebeplerle peniste meydana gelen patolojilerin cerrahi düzeltme ile yeniden onarımı anlaşılmaktadır. Bu durum genellikle penis amputasyonları (penis kopmaları) sonrasında uygulanmaktadır.

Çeşitli kesici delici alet yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları ya da düşmeler sonrasında penis kopmaları görülebilmektedir. Kimi zaman geçmişte daha çok sünnetçilerin sünnet uyguladıkları dönemde giyotin yöntemi ile sünnet derisi kesilirken yanlışlıkla penis başı da kesilebilmektedir.

Bu durumda da rekonstrüksiyon yapılmaktadır. Kimi zaman da çeşitli psikolojik ve psikiyatrik bozukluklara bağlı olarak kişinin kendi kendine, kendi penisini kesici delici aletler yardımıyla kopardığı durumlarda da rekonstrüksiyon gereksinimi oluşmaktadır. Bu durumda da cerrahi müdahale ile sorun çözülmektedir.

Cinsiyet değiştirme ameliyatları sırasında ya da yeni penis oluşturma ameliyatları esnasında da rekonstrüktif işlemler uygulanmaktadır.

Penis Cilt Lezyonları (Siğil Tedavisi)

Penis cildi üzerinde çeşitli cilt lezyonları da estetik açıdan sorun oluşturabilmektedir. Bu durumlardan en sık bilineni penis derisi üzerinde yerleşik olan siğillerdir.

Human papilloma virüs (HPV) adı verilen bir virüs cinsel ilişki yoluyla kadınlardan erkeklere, erkeklerden de kadınlara bulaşabilmektedir. Erkekte karnabahar şeklinde, deriden kabarık, koyu kahve renkli lezyonlar oluşturmaktadır.

Yakarak, dondurarak ya da cerrahi olarak keserek bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Her bir yöntemin kendi içinde avantajı ve dezavantajı da bulunmaktadır.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu)

Sertleşme sorunu tedavisinde en son çözüm mutluluk çubuğu – penil protez olarak da bilinen penil protezdir. Çeşitli sebeplerle sertleşme yetisini yitiren hastalar ilaçlar ya da penis içi enjeksiyon tedavilerine yanıt vermediği durumlarda penil protez gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Hem fonksiyonel hem de estetik olarak penise ciddi katkı sağlamaktadır.

Penis boyunda uzama ile birlikte bazılarında enine de genişleyerek peniste dolgunluk ve kalınlaşma yaparak estetik görünüm sağlamaktadır. Tek parçalı, iki parçalı ya da üç parçalı tipleri mevcuttur. Doğal görünüm ve fonksiyonelliğe en yakın olanı üç parçalı protezler olduğundan genellikle hastalar tarafından üç parçalılar daha fazla tercih edilmektedir.

Penil Dismorfofobi

Penis görünümü ve fonksiyonu tamamen normal olmasına karşın kişinin penisini beğenmemesi ve kusur araması ile karakterize bir durumdur.

Daha çok psikolojik bir bozukluktur. Penis uzunluk ya da kalınlığından bağımsız olarak kişinin psikolojik olarak penisinden mutsuzluk hali belirgindir. Uygun ve ayrıntılı bir öykü alma sırasında hastadan şüphelenilmesi durumunda psikiyatrik destek alınması gereken bir hastalıktır.

Skrotum Estetiği

Skrotum, testisleri içinde barındıran torba şeklindeki anatomik yapının adıdır. Erkeklerde testisler normalde vücut sıcaklığından daha düşük derecede skrotum içerisinde muhafaza edilmektedir. Bu düşük sıcaklık seviyesini sağlamak için skrotum cildi nispeten daha incedir. Ayrıca travmalara karşı testisleri koruyabilmek amacı ile de aşırı mobil bir dokudur.

Penoskrotal Web (Kaz ayağı, Perdeli Görünüm)

Penisle skrotum arasında kaz ayağı şeklinde perdeli bir cilt görünümü mevcuttur. Çoğu zaman fonksiyonel bir sorun oluşturmayan bu durum bir estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılacak çeşitli cerrahi cilt müdahaleleri ile hem bu görünüm ortadan kalkmakta hem de peniste rölatif olarak uzama sağlanmaktadır.

Varikosel

Varikosel testislerin dolaşımını sağlayan toplardamarlarda aşırı genişleme olmasıdır. Bazı insanların bacaklarında görülen ve varis olarak isimlendirilen hastalığın skrotumda testisleri etkileyecek şekilde var olmasıdır.

Varikosel toplumda erkekler arasında yaygın görülen hastalıklardandır. Çocukluk çağı döneminde, adölesanlarda ya da erişkinlerde görülebilmektedir. Çocukluk ya da adölesan dönemde varikosel olması durumunda etkilenen testis normal tarafa göre gelişiminde sorun olabilmektedir.

Varikosel Temelde 3 Farklı Problem Oluşturmaktadır.

 • Kısırlık – Erkek infertilitesi
 • Ağrı – Etkilenen testis ya da testislerde ağrı varlığı
 • Kozmetik sorunlar – Genişlemiş olan ven damarlarının aşırı görünür olmasıdır.

Varikosel için günümüzde önerilen tedavi cerrahi müdahaledir. Subingiunal mikrocerrahi yöntemle yapılan varikosel ameliyatı altın standart yöntem olarak bilinmektedir. Tedavi sonrasında hem sperm parametrelerinde düzelme ve hem de spontan gebelik şansı artmaktadır.

Testis Protezi

Testis travması, testis tümörü, testis torsiyonu ve enfeksiyonlarından sonra çeşitli durumlarda etkilenen testis ameliyatla çıkarılmaktadır. Çıkarılan testisin yeri boş kalmakta ve skrotum için boşluk oluşmaktadır. Dolayısıyla dıştan bakıldığında tek yumurtalı diğeri tarafı boş olan bir görünüm olmaktadır.

Bu durum estetik açıdan oldukça nahoş bir görüntü oluşturduğundan var olan boşluğu doldurmak üzere testis farklı testis protezleri üretilmiştir. Değişik boyutlarda olan protezler testise ameliyat ile yerleştirilir ve testis protezi sonrasında dışarıdan bakıldığında hiçbir sorun olmamış gibi gözükür.

Hatta daha sonradan bir başkasının fark edemeyeceği kadar doğal bir görünüm oluşabilir.

Kaynaklar:

 • Penile Girth Enlargement Strategies: What’s the Evidence? Hehemann MC, Towe M, Huynh LM, El-Khatib FM, Yafi FA.Sex Med Rev. 2019 Jul;7(3):535-547.
 • Non-invasive and surgical penile enhancement interventions for aesthetic or therapeutic purposes: a systematic review. Romero-Otero J, Manfredi C, Ralph D, Osmonov D, Verze P, Castiglione F, Serefoglu EC, Bozzini G, García-Gómez B.BJU Int. 2021 Mar;127(3):269-291.
 • Penile size and penileenlargement surgery: a review. Dillon BE, Chama NB, Honig SC.Int J Impot Res. 2008 Nov-Dec;20(6):519-29.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu