Blog

İdeal Prostat Boyutları

Prostat erkeklerde bulunan ve salgı üreten bir bezdir. Doğuştan prostatı gelişmeyen kişiler dışında tüm erkeklerde prostat bezi bulunur. İdeal prostat boyutları, prostat hastalıklarının teşhisinde hastalar tarafından sık merak edilen konulardandır. Bu nedenle prostatın normal boyutlarını bilmek hastalıklarını anlamakta ve doğru tanı koymakta oldukça önemlidir.

Biz bu yazımızda sizler için prostatın normal de olması gereken büyüklüklerini ve hastalıklarının teşhisinde hangi ölçütlerin dikkate alındığını kaleme alıyoruz.

Prostat Nedir?

Erkeklerde salgı üreten bez yapıda bir organdır. Şekilsel olarak bir kestaneyi andırmaktadır. Tüm sağlıklı ve normal erkeklerde prostat bulunurken kadınlarda prostat bulunmaz. Cinsel ve üreme parametreleri üzerine etkili bir organdır.

Prostat Neden Oluşur?

Salgı üreten kanallardan oluşan yapısı ve beraberinde ona eşlik eden destek dokusu bulunmaktadır. Bu kanalların içlerinde bulunan hücreler tarafından salgı oluşturulur ve oluşan sıvı kanalların içlerinden idrar kanalına ve oradan da dışarıya doğru akıtılır.

Prostat Neden Oluşur?

Prostat Vücutta Nerede Bulunur?

Mesane (idrar torbası) ile idrarı tutan kas (eksternal sfinkter) arasındadır. Prostatın tam ortasından idrar kanalı geçer ve mesaneden çıkan idrar ilk olarak prostatın içindeki kanaldan geçerek dışarı doğru atılır.

İdrarı tutan kasın hemen önünde ise verumontanum olarak bilinen meni kanallarının açıldığı delik bulunur. Bir başka deyişle her iki meni kanalından gelen spermler prostatın içindeki idrar kanalı içerisine açılır.

Prostat Salgısı Nasıldır?

Prostat tarafından üretilen sıvının belli başlı bazı temel özellikleri bulunur:

  1. Renksizdir. Bu sıvı genellikle şeffaf renkli olarak isimlendirilir. İdrar kanalından gelen akıntı şeklindeki sıvı rengi ürogenital enfeksiyonların tanısının konulmasında önemlidir. Bu nedenle normalde şeffaf olması gerekir.
  2. Kokusuzdur. Kötü kokulu bir akıntı var ise daha çok enfeksiyon lehinedir.
  3. Yapışkandır. Bu özelliği sayesinde idrardan ayrılır. İdrar daha çok su gibi akışkan özelliğe sahip iken prostat sıvısı akışkanlığı daha yavaş ve bu özelliği nedeniyle de yapışkan olarak olarak isimlendirilir.

Prostat Ne İşe Yarar?

Prostatın temelde tıpkı tükürük bezi gibi salgı üreten bir organ olduğunu yazımızın başında belirtmiştir. Üretmiş olduğu bu salgılar aracılığı ile bazı önemli fonksiyonları vücutta yerine getirerek üreme ve cinsel yaşam için katkıda bulunur.

  • Cinsel birliktelik öncesi prostattan salgılanan sıvı kadın cinsel organına temas sırasında kayganlık oluşturarak girişi kolaylaştırır.
  • Normalde idrar kanalı içi asidik bir ortam olup penis ucundan vücuda girecek olan mikropları yakalayıp yok etme özelliğine sahiptir. Ön sevişme sırasında prostattan salgılanan sıvılar bu asidik ortamı nötralize ederek spermleri geçişi sırasında hasar görmesini önler.
  • Meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü de oluşturarak spermlerin sağlıklı bir şekilde nakil edilmesini sağlar.
  • Elastik yapısı ve esneklik özelliği ile mesanedeki idrarın dışarı doğru kolay atılımını sağlar.

Prostat Büyümesi Ne Zaman Başlar?

Prostat büyümesi anne karnında iken çeşitli hormonların birbirleri ile etkileşimi sonrası başlar. Daha sonra ergenlik döneminde testislerden salgılanan ereklik hormonu büyümesi üzerinde etkili olur.

Takiben belli bir büyüklüğe ulaşır ve bu durumunu 40 yaş civarına kadar devam ettirir. Kırklı yaşların sonlarına doğru ise başta erkeklik hormonu etkisi altında olmak üzere büyüme ve idrar akışkanlığını etkileme başlar.

İdeal Prostat Boyutları

Sağlıklı bir erkekte ideal prostat boyutu ultarasonografik ölçümler ile yaklaşık 18-20 gram civarındadır. Bu ağrılık ölçütleri özellikle ileri yaşlarda giderek artmaya başlar.

Prostat Neden Büyür?

Prostatın büyümesinde en etkili olan hormonların başında testo**on ( erkeklik hormonu ) gelir. Belli bir yaştan sonra testo**on ( erkeklik hormonu )hormonu prostat içindeki büyüme faktörlerini uyararak prostatın büyümesine yol açar.

Prostat Küçülür Mü?

Büyümüş olan prostatı çeşitli ilaçlar yardımı ile küçültmek mümkündür. Ancak prostatı küçültecek olan ilaçların oldukça belirgin yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise en sık cinsel parametreler üzerine olduğu için rutin klinik uygulamalarda iyi huylu prostat büyümelerinde prostatı küçülten ilaçlar daha az sıklıkta kullanılır.

Bu grup ilaçlar daha çok prostat kanseri olarak bilinen prostatın kötü huylu büyümelerinde kullanılmaktadır.

Prostat Ne Zaman Büyük Olarak Kabul Edilir?

Kabaca ultrason ölçümleri sırasında 20 gram ve üzerindeki prostatlar büyümüş olarak kabul edilir. Ancak her prostat büyümesi mutlaka sorun oluşturacağı anlamına gelmez. Temelde idrar şikayetleri oluşturmadan farklı derecelerde büyüklükler olabilir ve hatta hiç bir tedavi yapmaksızın sadece takip edilebilir.

Kaynaklar:

  • 1 – Combination of Tadalafil and Finasteride for the Treatment of Urinary Tract Symptoms Related to Benign Prostatic Hyperplasia: Commercialization of the Prescribing Cascade. Nguyen DD, Trinh QD, Bhojani N.Eur Urol. 2022 Jan 21:S0302-2838(22)00009-4.
  • 2 – Ejaculations and Benign Prostatic Hyperplasia: An Impossible Compromise? A Comprehensive Review. Couteau N, Duquesne I, Frédéric P, Thiounn N, Timsit MO, Mejean A, Pinar U, Audenet F.J Clin Med. 2021 Dec 10;10(24):5788.
  • 3 – Assessment of Frailty and Association With Progression of Benign Prostatic Hyperplasia Symptoms and Serious Adverse Events Among Men Using Drug Therapy. Bauer SR, Walter LC, Ensrud KE, Suskind AM, Newman JC, Ricke WA, Liu TT, McVary KT, Covinsky K.JAMA Netw Open. 2021 Nov 1;4(11):e2134427.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu