Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Blog

İdeal Penis Boyu Ve Kalınlığı

Peniste küçüklük, incelik ya da eğrilik erkek cinsel yaşamını kötü yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Öte yandan penil dismorfofobi ise erkeğin penisi konusunda olumsuz duygulanımıdır. Bu durum penisin boyu, kalınlığı ya da eğriliği hakkında olabilir.   Erkek bireylerin aslında normal ve fonksiyonel olan penislerinin küçük ve yetersiz olarak algılanmasıdır.

Günümüzde ideal penis boyu ve kalınlığı altındaki en büyük sorunu estetik kaygı olarak nitelendirebiliriz. Bu yazımızda penis uzatma ve kalınlaştırma ameliyatları hakkında bilgi verirken bir yandan da ideal penis boyu ve optimal bir cinsel ilişkinin perde arkasını ele alacağız.

İdeal Penis Boyu Ne Kadar?

Erkeklerde, anne karnında plasentadan gelen  gonadotropinler (üreme bezlerini uyaran hormonlar), daha fazla gelişme için sonunda kendi test**teronlarını üreten testiküler Leydig hücrelerinin büyümesini ve gelişimini uyarır.

Erkeklerde dış genital organların gelişimi, testo**on ( erkeklik hormonu ) aktif bileşen dihidrotestost**ona (DHT) dönüşmesine bağlıdır.

Testo**on ( erkeklik hormonu ), 5 alfa-redüktaz enzimi tarafından DHT’ye dönüştürülür ve daha sonra hücre sinyal yollarını başlatmak için doğrudan androjen reseptörleri üzerinde etki eder.

Tam penis farklılaşması gebelik sürecinin ilk trimesterin sonunda tamamlanmış olmalıdır. Gelişim sırasında diğer fetal gelişimle orantılı olarak penis uzunluğu ve boyutu artar. Ortalama penis uzunluğu 14 ile 20 hafta arasında ortalama yaklaşık 2 cm uzar. Anne karnındaki penis uzaması, fetüs tarafından üretilen androjenler tarafından tamamlanır.

Gebeliğin ilk trimesterinden sonra, fetüs (cenin) gonadotropin üretimi için kendi hipotalamik-hipofiz eksenini kullanmaya başlar.  Anne karnındaki rahimde hipogonadizme (genital sistem için gerekli hormonların az salgılandığı durum) neden olan herhangi bir anormallik, az gelişmiş bir penise ve dolayısıyla doğuştan veya ‘gerçek’ mikropenise (penis küçüklüğü, küçük penis) neden olabilir.

Mikropenis’e neden olan bazı durumları aşağıda başlıklar halinde sıralayabiliriz:

 • Hipogonadotropik hipogonadizm yapanlar:
 • Kalmann sendromu
 • Prader Willi sendromu
 • Hipergonadotropik hipogonadizm yapanlar:
 • Klinefelter sendromu
 • Gonadal disgenezi
 • Trizomi 21
 • Testo**on ( erkeklik hormonu )eylemindeki kusurlar
 • GH eksikliği
 • Androjen reseptör kusuru
 • 5 alfa redüktaz enzim eksikliği

Kısaca penis anatomisinden bahsedecek olursak;

Penis iki adet erektil dokuyu oluşturan corpus kavernozum ve üretrayı oluşturan corpus spongiozum olmak üzere 3 adet silindirden oluşur. Penisin ana bileşenleri, areolar doku ile kuşatılmış ve çevresel olarak deri ile kaplanmıştır. Penisin her bir tabakası, cinsel aktivite ve işeme sırasında penisin işlev ve dinamiklerinde önemli bir rol oynar.

Penis derisi dışardan gelebilecek mikrotravma ve enfeksiyona karşı bir bariyer görevini üstlenmektedir. İç kısımda bulunan iki adet corpus kavernozum adı verilen yapılar ise cinsel birliktelik esnasında cinsel bir uyaran aracılığıyla kanla dolar ve sertleşme meydana gelir. Boşaltımın fizyolojisinde görev alan üretra ise corpus spongiozum tabakasından oluşur ve işemeyi sağlar.

İdeal penis boyu, erekte halde 10 cm ve üzerinde iken sağlıklı bir cinsel ilişki açıdan yeterlidir. Elbette bu ölçümün doğru bir şekilde olması için genellikle muayenehane şartlarında hekim tarafından yapılmalıdır.

Ölçüm penisin tabanından, kasık simfizinin altından glansın (penis başının) ucuna kadar ölçülen, gerilmiş durumdaki penisin maksimum uzunluğudur. Yapılan birçok araştırmada penis uzunluğundan memnun olan erkeklerin boylarını abarttığını, memnun olmayan erkeklerin ise sürekli olarak hafife aldıklarını göstermiştir.

Kadın Orgazmı İçin İdeal Penis Boyu Referans Değeri Var Mı?

10 cm ve üzeri ereksiyon halinde bir penis boyu ile bilinçli bir cinsel birliktelikte yeterli bir orgazm sağlanabilirken, partnerlerin psikolojik durumları da orgazm için önemli bir faktördür. Bu yüzden penis uzatma ve kalınlaştırma operasyonlarının bir kısım etiyolojisinde bir sosyal endikasyon olarak partner memnuniyeti vardır.

Erkek Orgazmında Penis Uzunluğu Önemli Mi?

Ön sevişmesi yeterli düzeyde olan bilinçli bir cinsel birliktelik erkek bireyler için yeterli orgazm oluşturur. Ancak yazımızın başında bahsettiğimiz üzere penis dismorfofobi gibi kendini yetersiz hisseden bireylerde psikiyatrik rehabilitasyon gerekebilir.

Penis Ölçüleri İçin Coğrafya Bir Kader Midir?

Penis boyu ırklara göre çeşitlilik arz edebilmektedir. Bilhassa afroamerikan ırklarda daha uzun bir penis boyu görülürken Uzakdoğu ırklarında yapılan araştırmalara göre ortalama boy nispeten daha kısadır.  Türk ırkında ortalama penis boyu 12-14 cm civarındadır.

Hastalıkta Ve Sağlıkta Hep Aynı Penis Boyuna Sahip Olabilir Miyiz?

Penis çeşitli fizyolojik ve patolojik süreçler nedeniyle kısalabilir. Anatomik durumunu bozan peyroni gibi hastalıklar başı çekmekle birlikte erektil dokuya bası yapabilen ve anatomik kısıtlanmaya neden olabilecek bazı tümörler de boy kısalığına yol açabilir.

Yaşlılık döneminde diğer hormonlar ve enzimlerde olduğu gibi penisin büyüme ve gelişmesinde anahtar rol görevini üstlenen testo**on ( erkeklik hormonu ) da azaldığı için penis boyunda bir miktar kısalma görülebilir.

Yaşlanma İle Birlikte Penis Boyu Kısalır Mı?

Yaşlanma süreci içerisinde tüm vücut dokularında bir gerileme olur. Benzer bir gerilik penis boyunda da görülmektedir. Bu duruma en çok yol açan faktörün yaşlanma ile birlikte vücuttaki testo**on (erkeklik hormonu) miktarının ya da etkinliğinin azalmış olmasıdır.

Öte yandan iler yaşta görülen sistemik hastalıklar (diyabetes mellitus, hipertansiyon gibi) ya da penisi tutan Peyronie hastalığı veya sertleşme sorunu gibi hastalıklar da penis boyunu kısaltmada önemlidir.

Yaşlanma İle Birlikte Penis Boyu Kısalır Mı?

Penis uzatma, kalınlaştırma ve büyütme ameliyatları

Penisinde kısalık veya anormallik fark eden, estetik kaygıları olan, partner memnuniyeti arayan tüm bireyler öncelikle uzman bir üroloji hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Büyüme ve gelişmeyi engelleyebilecek durumlar tetkik edilmeli sonrasında uygun vakalara cerrahi seçenek planlanmalıdır.

Cerrahi seçenek olarak birden çok kabul görmüş penis büyütme yaklaşım bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Otolog yağ grefti
 • VY ilerleme tekniği
 • Asıcı bağ salımı
 • Suprapubik lipektomi
 • Sürgülü uzama
 • Penil demontaj
 • Flep rekonstrüksiyonu sayılabilir.

Cerrahi dışı seçenekler arasında olan traksiyon tedavileri bazı araştırmalara göre bir miktar fayda sağladığı raporlanmıştır. Bunun dışında ağızdan alınabilecek medikal tedavilerin nihai penis boyunda bir artış gösterdiğiyle alakalı bilimsel veri bulunmamaktadır.

Penis kalınlığının artırılması için uygulanan yağ enjeksiyonu genellikle kişinin alt karın bölgesinden alınan yağ dokunun santrifüj edilerek tüm penis sathına enjekte edilmesi şeklinde uygulanır.

Bu operasyonun etkisi kalıcı olmamakla birlikte 3-5 yıllık dönemde kalınlığı artırdığı, sonrasında vücut tarafından enjekte edilen yağ hücrelerinin emilimi nedeniyle kalınlıkta bir miktar azalma görülebilir.

Uzatma operasyonlarında ise beklenen etki genellikle kalıcı niteliktedir.

Cerrahi tekniklerle operasyona uygun adaylarda hem kalınlaştırma işlemi hem de boy uzatma tek seansta mümkündür.

Hasta operasyon hakkında bilgilendirilip onamı alındıktan sonra eğer varsa sistemik hastalıkları (hipertansiyon, diyabetes mellitus vs.) açısından tetkik edilir, kardiyolojik ve hematolojik nedenlerle kullandığı kan sulandırıcı bir ilacı varsa kesilir.

Ameliyattan bir önceki günün gecesinden itibaren aç ve susuz kalması sağlanır, böylelikle ameliyat esnasında uygulanacak anestezik maddelerin olası yan etkileri minimalize edilir.

Operasyon sonrası penis boyunda beklenen uzaman 2-3 cm civarındadır. Operasyon sonrası dönemde sertleşme kusuru beklenmez bilakis sertleşme sorunu olan bireylerde kısmi veya tam alınabilir.

Penis uzatma ve kalınlaştırma operasyonları erken boşalma açısından bir tedavi seçeneği değildir. Operasyon sonrası dönemde bireylerde boşalma süresinde iyileşme veya kötüleşme beklenmez. İstisna olarak penis kalınlaştırma operasyonlarında kullanılan yağ grefti uyaranların sinir iletimini bir miktar yavaşlatabileceği için boşalma süresinde uzamaya neden olabilir.

Operasyon sonrası hastalar genellikle erken dönem komplikasyon gelişmedikçe aynı gün taburcu edilir. Ortalama 5-7 gün kadar ameliyat sonrası dönemde evde istirahat uygundur.

Ameliyat sonrası 6 aylık süreçte ağır egzersizlerden, ani hareketlerden ve kabızlık gibi karın içi basıncı artıran durumlardan kaçınılmalıdır.

Operasyon sonrası ilk 4-6 haftalık dönemde mastürbasyon veya partnerle cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Penis Uzatma Ve Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası Sorunlar

Tüm ameliyatlar da olabileceği gibi operasyon yerinde ağrı, kızarıklık, iyileşmede gecikme (altta yatan sistemik hastalığa bağlı olarak ) , enfeksiyon ve inflamasyon görülebilir.

Kalınlaştırma operasyonlarında kullanılan yağ hücreleri nekroze olabilir ve lokal bir inflamasyon oluşturabilir.

Tekniğe bağlı olarak  kullanılan sıvı silikon, poliakrilamid, hyaluronik asit ve mineral yağ dahil olmak üzere farklı tipte enjekte edilebilir malzemeler nedeniyle yabancı cisim reaksiyonu, peniste şekil bozukluğu , kızarıklık-ödem oluşturabilir.

Yukarıdaki sorunlar dışında genellikle ciddi bir problem oluşturmadan tedaviden yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kaynaklar:

 • A review of penile elongation surgery Jeffrey Campbell and Joshua Gillis
 • Wiygul J, Palmer LS. ScientificWorldJournal 2011;11:1462-9. 10.1100/tsw.2011.135
 • Veale D, Miles S, Read J, et al. Sexual Functioning and Behavior of Men with Body Dysmorphic Disorder Concerning Penis Size Compared with Men Anxious about Penis Size and with Controls: A Cohort Study.Sex Med 2015;3:147-55. 10.1002/sm2.63
 • Wessells H, Lue TF, McAninch JW. Penile length in the flaccid and erect states: guidelines for penile augmentation.J Urol 1996;156:995-7. 10.1016/S0022-5347(01)65682-9
 • Ghanem H, Glina S, Assalian P, et al. Position paper: Management of men complaining of a small penis despite an actually normal size.J Sex Med 2013;10:294-303. 10.1111/j.1743-6109.2012.02725.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu