Geriye boşalma

2
2433

Boşalma, bir cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında orgazma (doyuma) ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir. Boşalma bozuklukları belli başlı bazı başlıklar altında incelenmektedir. Bu bozukluklar genellikle aşağıdaki şekillerde olmaktadır:

 1. Erken boşalma
 2. Geç boşalma
 3. Geriye boşalma
 4. Ağrılı boşalma
 5. Kanlı boşalma
 6. Kuru boşalma
 7. Boşalamama

Bu makalede daha çok Geriye Boşalma ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

Ejakülasyon nedir?

Boşalmanın tıp dilindeki adıdır. Anlatılmak istenilen ise cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon sonunda orgazma ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir.

Geriye boşalma nedir?

Meninin idrar kanalı içerisine atıldıktan sonra penisten gelmeyip geriye, mesaneye doğru kaçması anlamına gelmektedir. Normalde boşalma sırasında meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine ve oradan da dışarıya doğru atılır. Bazı durumlarda meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine geldikten sonra dışarıya değil de geriye, mesane içerisine doğru kaçar. Bu durum geriye boşalma olarak bilinmektedir.

Retrograde ejakülasyon nedir?

Retrograde ejekülasyon, geriye doğru boşalmanın tıpta yaygın kullanılan adıdır.

Geriye boşalma nedenleri nelerdir?

Geriye boşalmaya (retrograde ejakulasyona) çok sayıda sebep vardır.

 1. İlaçlar:

Bazı ilaçlar mesane boynunu gevşeterek ileri derecede genişlemeye yol açar. Bu ilaçların başında  iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlar gelmektedir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde kullanılan  alfa blokerler geriye boşalma yapan ilaçarın başında gelmektedir. Bu ilaçları alan hastalar ilaç öncesinde görülebilecek retrograde ejekülasyon  yan etkisi açısından bilgilendirilmelidir. İlaca bağlı oluşan geriye boşalma, ilaç kesildikten yirmi dört saat sonra geriye dönmekte olup hastalarda kalıcı bir bozukluğa yol açmamaktadır.

 1. Ameliyatlar

İlaç tedavilerine yanıtsız iyi huylu prostat büyümelerinde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Günümüzde başarısı kanıtlanmış ve halen iyi huylu prostat büyümelerinin cerrahi tedavisinde altın standart yöntem olarak TUR-P (transüretral prostat rezeksiyonu) ameliyatları yapılmaktadır.
Etkinliği ve başarısı uzun yıllardan beri kanıtlanmış bir tedavi olmakla birlikte ameliyat sonrası bazı istenmeyen yan etkiler hastalarda görülmektedir. Yaklaşık %70 gibi yüksek bir oranda bu ameliyatı geçiren hastalarda retrograde ejekulasyon görülmektedir. Bu hastalarda peniste sertleşme normal, boşalma hissi mevcut ve orgazm duygusu yaşanmış olmakla birlikte boşalma ile dışarı meni akışı görülmemektedir. Boşalma sıvısı mesane içine geri kaçmaktadır. Genel anlamda cinsellikten beklenen tatmin duygusunu bu hastalar yaşamaktadır. Ancak ameliyattan sonra çocuk isteminde bulunacak olanlar normal cinsel birliktelik sonrası çocuk sahibi olmada sorun yaşayabilmektedir. Bu hastaların çocuk sahibi olabilmeleri imkansız değildir. Normal cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olunamayan durumlarda yardımcı üreme yöntemleri ile çocukları olabilmektedir. Ameliyata bağlı olarak gelişen bu geriye boşalma çoğunlukla geri dönüşümsüz olarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

 1. Konjenital sebepler:

Bazı doğuştan mesane boynu, mesane ve idrar kanalı olan üretrayı ilgilendiren hastalıklar ve bu hastalıklar için uygulanan ameliyatlar sonrasında geriye boşalma görülebilmektedir.

 1. İdiyopatik:

Tüm inceleme ve araştırmalara rağmen sebep saptanamayan durumlar idiyopatik başlığı altında değerlendirilmektedir.

Geriye boşalma tanısı nasıl konulmaktadır?

Hastada ayrıntılı öykü almak tanı koymanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma ve incelemeler geriye boşalmaya yol açan sebebin belirlenmesine yöneliktir. Meni testi olarak bilinen sperm testi ile tanı doğrulanabilir. Normal sperm testi sırasında hasta meni örneği veremez. Mastürbasyonla boşaldıktan hemen sonra verilen idrar örneğinde sperm hücrelerinin görülmesi ile tanı kesinleştirilir.

Geriye boşalma tedavisi nasıldır?

Geriye boşalma tedavisi tamamen altta yatan sebebin ortadan kaldırılması ile ilişkilidir. Bazen bu durum ilaç kullanımı ile ilişkilidir. O zaman ilacı kestikten sonra sorun kendiliğinden düzelebilir. Bazı ilaç tedavileri, mesane boynunda kasılma meydana getirerek meninin geriye mesaneye doğru kaçmasına engel olarak dışarı atılmasını sağlar. Cerrahiye bağlı kalıcı bozukluk olanlarda çoğunlukla alternatif yöntemler değerlendirilmektedir.

Geriye boşalmanın zararları nelerdir?

Geriye boşalmanın genç hastalarda en büyük zararı normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaya engel olmasıdır. Tüm yaş grubundaki bazı hastalar bu şikayet sonrasında cinsel ilişki sırasında alınan hazda azalma olduğunu bildirmişlerdir. Erkeklerin bir kısmında dışarı doğru sıvı atılamamasının getirdiği psikolojik tedirginlikler görülmektedir.

Geriye boşalan erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilir mi?

Geriye boşalan erkek doğal yol olarak bilinen normal yolla çocuk sahibi olması oldukça güçtür. Az da olsa sperm çıkışı dışarı doğru olabiliyorsa bu ihtimal belki ama bu durum da oldukça nadirdir.

Geriye boşalma durumunda nasıl çocuk sahibi olunur?

Geriye boşalma durumunda nadiren aşılama ama çoğunlukla tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma ihtimali mevcuttur.

Geri çekilme nedir? Geriye boşalmadan farklı mıdır?

Geri çekilme, erkeklerde uygulanan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kişi tam boşalacağı anda kendi iradesi ile penisi vajinanın dışına çıkararak dışarıya boşalır. Geriye boşalmada ise vajinadan çıkılmadan vajina içine boşalma olmasına rağmen sıvı az gelir veya hiç gelmez ve beraberinde sperm bulunmaz. Bu iki durum birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Geriye boşalma erkek cinselliğini etkiler mi?

Yukarıda aktarıldığı gibi bazı erkeklerde cinsel ilişki sırasında alınan hazzı azaltabildiği gibi bazılarında da psikolojik sorunlara yol açarak dolaylı yoldan erkek cinsel fonksiyonları üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Geriye boşalma kadın cinselliğini etkiler mi?

Geriye boşalan erkeklerin eşleri ya da partnerleri çoğunlukla cinsel açıdan normaldirler. Ancak eşlerinde var olan psikolojik olumsuz etkileşim uzun sürede kadında da cinsel istekte azalma şeklinde tezahür edebilir.

Meni geri kaçması için hangi doktora gitmeliyim?

Meni geri kaçması için Üroloji, Androloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Meni geri kaçması tedavisi Ankara’da yapılıyor mu?

Meni geri kaçması tedavisi Ankara’da üroloji kliniklerinde ve Ankara Çukurambar bölgesinde bulunan Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plaza’da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır.

Meni geri kaçması nasıl anlaşılır?

Boşalma sırasında hiç meni gelmiyorsa şüphelenebilirsiniz. Ancak bu da kesin olarak geriye boşalma olduğu anlamına gelmez. Boşalma sonrası yapılan idrar testi mikroskopla incelendiğinde idrarda sperm hücrelerinin varlığı ile geriye kaçak durumu olduğu anlaşılır.

Retrograde ejakülasyon nasıl geçer?

Altta yatan sebebin iyi tespit edilmesi ve  sebebe göre doğru tedavi planlanması ile hastalığın üstesinden gelinebilir.

Sperm gelmiyor tedavisi var mı?

Sperm gelmediği durumda şu 3 sebep akla gelir:

 • Spermler hiç üretilmiyordur
 • Spermler üretiliyor ancak iletecek kanallarda tıkanıklık vardır
 • Spermler kanallardan da geçiyor ancak geriye mesaneye geri kaçıyor, öne doğru akıp dışarı atılamıyordur.

Sperm gelmemesi durumunda bu 3 durumdan hangisinin olduğu başlangıçta belirlenmeli ve ona göre tedavi planlanmalıdır.

Meninin tutmanın zararı var mı? Dışarı çıkmasını engellemek zararlı mı?

Spermin normal atılması gereken şekilde dışarı akmasına engel olmak fizyolojiye zıt işlem yapmaktır. Dolayısı ile uzun sürede alışkanlık haline getirilmesi sakıncalı olabilir.

Sonraki İçerikAğrılı Boşalma

2 YORUMLAR

 1. Ben prastat kanseri ameliyatı oldum serlesme sorunum var nasil yardimci olursanız sevinirim SSK annasmaniz varmi yas 50 emekliyim birde neni geriye bosaniyorum masturmasyon yapinca meni geldiğini issetiyorum ama disari ya cikiyor bana yardimci olurmusunuz

  • Prostat kanseri ameliyatları sonrasında ne yazık ki sertleşme sorunları görülebilmektedir. Bu duruma yol açan en önemli sebep ameliyat sırasında peniste sertleşme yapan sinirlerin olumsuz etkilenmesidir. Ameliyat sonrası penise yönelik tedavilerin erken başlanması tedavinin bundan sonraki seyrini değiştirecek önemli unsurlardandır. Bu nedenle erken dönemde sertleşme bozukluğu için de tedavi başlanması penis rehabilitasyonu açısından önemlidir. Bize başvurmanız durumunda muayene ile birlikte tüm tedavi planlamanızı yaparız. 0533-725 62 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. SGK anlaşmamız bulunmamaktadır. Geçmiş olsun dileklerimle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz