Geriye boşalma

52
11306

Boşalma, bir cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında orgazma (doyuma) ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir. Boşalma bozuklukları belli başlı bazı başlıklar altında incelenmektedir. Bu bozukluklar genellikle aşağıdaki şekillerde olmaktadır:

 1. Erken boşalma
 2. Geç boşalma
 3. Geriye boşalma
 4. Ağrılı boşalma
 5. Kanlı boşalma
 6. Kuru boşalma
 7. Boşalamama

Bu makalede daha çok Geriye Boşalma ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

geriye bosalma tedavisi

Ejakülasyon nedir?

Boşalmanın tıp dilindeki adıdır. Anlatılmak istenilen ise cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon sonunda orgazma ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir.

Geriye boşalma nedir?

Meninin idrar kanalı içerisine atıldıktan sonra penisten gelmeyip geriye, mesaneye doğru kaçması anlamına gelmektedir. Normalde boşalma sırasında meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine ve oradan da dışarıya doğru atılır. Bazı durumlarda meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine geldikten sonra dışarıya değil de geriye, mesane içerisine doğru kaçar. Bu durum geriye boşalma olarak bilinmektedir.

Retrograde ejakülasyon nedir?

Retrograde ejekülasyon, geriye doğru boşalmanın tıpta yaygın kullanılan adıdır.

Geriye boşalma nedenleri nelerdir?

Geriye boşalmaya (retrograde ejakulasyona) çok sayıda sebep vardır.

ejakulasyon

 1. İlaçlar:

Bazı ilaçlar mesane boynunu gevşeterek ileri derecede genişlemeye yol açar. Bu ilaçların başında  iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlar gelmektedir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde kullanılan  alfa blokerler geriye boşalma yapan ilaçarın başında gelmektedir. Bu ilaçları alan hastalar ilaç öncesinde görülebilecek retrograde ejekülasyon  yan etkisi açısından bilgilendirilmelidir. İlaca bağlı oluşan geriye boşalma, ilaç kesildikten yirmi dört saat sonra geriye dönmekte olup hastalarda kalıcı bir bozukluğa yol açmamaktadır.

 1. Ameliyatlar

İlaç tedavilerine yanıtsız iyi huylu prostat büyümelerinde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Günümüzde başarısı kanıtlanmış ve halen iyi huylu prostat büyümelerinin cerrahi tedavisinde altın standart yöntem olarak TUR-P (transüretral prostat rezeksiyonu) ameliyatları yapılmaktadır.
Etkinliği ve başarısı uzun yıllardan beri kanıtlanmış bir tedavi olmakla birlikte ameliyat sonrası bazı istenmeyen yan etkiler hastalarda görülmektedir. Yaklaşık %70 gibi yüksek bir oranda bu ameliyatı geçiren hastalarda retrograde ejekulasyon görülmektedir. Bu hastalarda peniste sertleşme normal, boşalma hissi mevcut ve orgazm duygusu yaşanmış olmakla birlikte boşalma ile dışarı meni akışı görülmemektedir. Boşalma sıvısı mesane içine geri kaçmaktadır. Genel anlamda cinsellikten beklenen tatmin duygusunu bu hastalar yaşamaktadır. Ancak ameliyattan sonra çocuk isteminde bulunacak olanlar normal cinsel birliktelik sonrası çocuk sahibi olmada sorun yaşayabilmektedir. Bu hastaların çocuk sahibi olabilmeleri imkansız değildir. Normal cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olunamayan durumlarda yardımcı üreme yöntemleri ile çocukları olabilmektedir. Ameliyata bağlı olarak gelişen bu geriye boşalma çoğunlukla geri dönüşümsüz olarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

 1. Konjenital sebepler:

Bazı doğuştan mesane boynu, mesane ve idrar kanalı olan üretrayı ilgilendiren hastalıklar ve bu hastalıklar için uygulanan ameliyatlar sonrasında geriye boşalma görülebilmektedir.

 1. İdiyopatik:

Tüm inceleme ve araştırmalara rağmen sebep saptanamayan durumlar idiyopatik başlığı altında değerlendirilmektedir.

Geriye boşalma tanısı nasıl konulmaktadır?

Hastada ayrıntılı öykü almak tanı koymanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma ve incelemeler geriye boşalmaya yol açan sebebin belirlenmesine yöneliktir. Meni testi olarak bilinen sperm testi ile tanı doğrulanabilir. Normal sperm testi sırasında hasta meni örneği veremez. Mastürbasyonla boşaldıktan hemen sonra verilen idrar örneğinde sperm hücrelerinin görülmesi ile tanı kesinleştirilir.

Geriye boşalma tedavisi nasıldır?

Geriye boşalma tedavisi tamamen altta yatan sebebin ortadan kaldırılması ile ilişkilidir. Bazen bu durum ilaç kullanımı ile ilişkilidir. O zaman ilacı kestikten sonra sorun kendiliğinden düzelebilir. Bazı ilaç tedavileri, mesane boynunda kasılma meydana getirerek meninin geriye mesaneye doğru kaçmasına engel olarak dışarı atılmasını sağlar. Cerrahiye bağlı kalıcı bozukluk olanlarda çoğunlukla alternatif yöntemler değerlendirilmektedir.

Geriye boşalmanın zararları nelerdir?

Geriye boşalmanın genç hastalarda en büyük zararı normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaya engel olmasıdır. Tüm yaş grubundaki bazı hastalar bu şikayet sonrasında cinsel ilişki sırasında alınan hazda azalma olduğunu bildirmişlerdir. Erkeklerin bir kısmında dışarı doğru sıvı atılamamasının getirdiği psikolojik tedirginlikler görülmektedir.

Geriye boşalan erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilir mi?

Geriye boşalan erkek doğal yol olarak bilinen normal yolla çocuk sahibi olması oldukça güçtür. Az da olsa sperm çıkışı dışarı doğru olabiliyorsa bu ihtimal belki ama bu durum da oldukça nadirdir.

Geriye boşalma durumunda nasıl çocuk sahibi olunur?

Geriye boşalma durumunda nadiren aşılama ama çoğunlukla tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma ihtimali mevcuttur.

Geri çekilme nedir? Geriye boşalmadan farklı mıdır?

Geri çekilme, erkeklerde uygulanan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kişi tam boşalacağı anda kendi iradesi ile penisi vajinanın dışına çıkararak dışarıya boşalır. Geriye boşalmada ise vajinadan çıkılmadan vajina içine boşalma olmasına rağmen sıvı az gelir veya hiç gelmez ve beraberinde sperm bulunmaz. Bu iki durum birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Geriye boşalma erkek cinselliğini etkiler mi?

Yukarıda aktarıldığı gibi bazı erkeklerde cinsel ilişki sırasında alınan hazzı azaltabildiği gibi bazılarında da psikolojik sorunlara yol açarak dolaylı yoldan erkek cinsel fonksiyonları üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Geriye boşalma kadın cinselliğini etkiler mi?

Geriye boşalan erkeklerin eşleri ya da partnerleri çoğunlukla cinsel açıdan normaldirler. Ancak eşlerinde var olan psikolojik olumsuz etkileşim uzun sürede kadında da cinsel istekte azalma şeklinde tezahür edebilir.

Meni geri kaçması için hangi doktora gitmeliyim?

Meni geri kaçması için Üroloji, Androloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Meni geri kaçması tedavisi Ankara’da yapılıyor mu?

Meni geri kaçması tedavisi Ankara’da üroloji kliniklerinde ve Ankara Çukurambar bölgesinde bulunan Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plaza’da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır.

Meni geri kaçması nasıl anlaşılır?

Boşalma sırasında hiç meni gelmiyorsa şüphelenebilirsiniz. Ancak bu da kesin olarak geriye boşalma olduğu anlamına gelmez. Boşalma sonrası yapılan idrar testi mikroskopla incelendiğinde idrarda sperm hücrelerinin varlığı ile geriye kaçak durumu olduğu anlaşılır.

Retrograde ejakülasyon nasıl geçer?

Altta yatan sebebin iyi tespit edilmesi ve  sebebe göre doğru tedavi planlanması ile hastalığın üstesinden gelinebilir.

Sperm gelmiyor tedavisi var mı?

Sperm gelmediği durumda şu 3 sebep akla gelir:

 • Spermler hiç üretilmiyordur
 • Spermler üretiliyor ancak iletecek kanallarda tıkanıklık vardır
 • Spermler kanallardan da geçiyor ancak geriye mesaneye geri kaçıyor, öne doğru akıp dışarı atılamıyordur.

Sperm gelmemesi durumunda bu 3 durumdan hangisinin olduğu başlangıçta belirlenmeli ve ona göre tedavi planlanmalıdır.

Meninin tutmanın zararı var mı? Dışarı çıkmasını engellemek zararlı mı?

Spermin normal atılması gereken şekilde dışarı akmasına engel olmak fizyolojiye zıt işlem yapmaktır. Dolayısı ile uzun sürede alışkanlık haline getirilmesi sakıncalı olabilir.

52 YORUMLAR

 1. Ben prastat kanseri ameliyatı oldum serlesme sorunum var nasil yardimci olursanız sevinirim SSK annasmaniz varmi yas 50 emekliyim birde neni geriye bosaniyorum masturmasyon yapinca meni geldiğini issetiyorum ama disari ya cikiyor bana yardimci olurmusunuz

  • Prostat kanseri ameliyatları sonrasında ne yazık ki sertleşme sorunları görülebilmektedir. Bu duruma yol açan en önemli sebep ameliyat sırasında peniste sertleşme yapan sinirlerin olumsuz etkilenmesidir. Ameliyat sonrası penise yönelik tedavilerin erken başlanması tedavinin bundan sonraki seyrini değiştirecek önemli unsurlardandır. Bu nedenle erken dönemde sertleşme bozukluğu için de tedavi başlanması penis rehabilitasyonu açısından önemlidir. Bize başvurmanız durumunda muayene ile birlikte tüm tedavi planlamanızı yaparız. 0533-725 62 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. SGK anlaşmamız bulunmamaktadır. Geçmiş olsun dileklerimle.

 2. Bende omurlik ten bıçaklı kavga sonrası yaralandım iylestikkten sonra benimde bu sikayetim var eskisi gibi olabilicekmiyim icd dogru akıyor lutfn yardm

  • Yaralanmanın seviyesine, yerine ve travmatik yapıların etkilenme derecesine göre sorunun çözümü değişmektedir.
   Uygun vakitte randevu alırsanız görüşelim.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Sayın hocam ben prostat amaliyatı oldum 3 sefer yanlız son oluşumda meni cıkmıyor geri kacıyor boşaldıgımı hissediyorum tehlikesi varmı bilgi verirsenız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

  • Prostat ameliyatlarından sonra meninin geri kaçması durumu sık görülen problemlemlerdendir. Herhangi bir sorun oluşturmaz. Endişe etmenize gerek yok. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Hocam Merhaba ben diyabet hastasıyım kontrolsüz şeker düzeyim varken(hba1c:9,5-10) geriye boşalma sorunu başladı ilerleyen 1-2 yıl içinde sertleşme problemi oluştu.İlerleyen yıllarda şeker düzeyimi sabitledim(hba1c:6.5-7).Sonrasında protez ameliyatı oldum ve herşey istediğim gibi yalnız geriye boşalmanın tedavisinin olmayacağı düşüncesi beni yoğun şekilde düşündürmeye başladı son zamanlarda. Bunun cerrahi tedavisi mi mevcut ilaçlı mı yada hamgi yöntem olursa olsun kesin bi tedavisi var mı?
  Teşekkürler

  • Diabetik hastalarda geriye boşalma beklenebilen problemlerdendir. Başka diğer sebepler muayene ve tetkikler ile ekarte edildikten sonra çoğunlukla medikal tedavi gereksinimi olmaktadır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 5. Sayin hocam trafik kazasi sonrasi mesanede olusan ic kanamayi durdurmak icin operasyon gecirdim iylestikten sonra menini geriye kacmasi durumu oldu bu durum tedavi edilebilirmi not: mesanedeki kanamayi yakarak durduklarini biliyorum

  • Travma sonrası açık cerrahi geçiren hastalarda bu tip problemler görülmektedir. Sorun cerrahi olarak düzeltildiği için geri dönüş imkanı bugün için ilaçlarla sağlanamamaktadır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 6. Merhaba hocam Ben 2006 yılında tümör nedeniyle sağ testisin alındı.Ardindan kemoterapi gördüm .2009 yılında lenfomadi diye ameliyat oldum.ondan sonra meni dışarı çıkmamaya başladı. Beni ameliyat eden prof Dr İsmet. Yavaşça oğlu idrar bağlandığı söyledi 2013 yılında ise kalan sol testisime tese uygulandı.suanda bir çocuğum var.tese görmeden idrardan sperm elde etme imkânı var midir

 7. Hocam 4/5 ay önce prostat kanseri için 38 doz radyoterapi tedavisi aldım 55 yaşındayim tedavi sonrası meni dışarı gelmiyor. 3 ayda bir hormon düşürücü iğne yapılıyor sonuncu iğne yapılmasına 1 ay kaldı . Acaba bu sorunumun çözülmesi için ne yapılabilir. Yardımcı olabilir misiniz

  • Radyoterapi sonrası görülen bu problem için bazı ilaç tedavileri denenmekle birlikte kesin çözüm konusunda net şeyler söylemek bugün için malesef zor. Hastalığınızın kontrol altında tutulması bu açıdan da önemli.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 8. İyigünler sayın hocam ultrasyona böbrek taşı çıktı tamprost 4 mg tablet verildi taş düşürülmesi için bir haftadır kullanıyorum yan etkisi meninin geri kaçması oldu bu kalıcılımıdir korkuyorum .ilaç hem taş düşürmek hemde idrar kesik kesik geliyordu sürekli idrara sıkışiyordum.Bu ilacın bir diğer etkisi karın ağrısı oldu muhtemelen ilacı öğlen tok karnına aldigimdandir tomografide taş çıkmadı ilac için ne yapmalıyım iyi günleriniz olsun tskler

 9. Hocam merabalar ben korumasız cinsel ilişki sırasında defalarca boşalmaya yaklaşırken duruyordum. Bu durum mesane bölgemde ağrıya sebebiyet verdi, sanki kendimi zorladım. Bir keresinde çok fazla tuttum. yani artık boşalıyordum. Meni gelmedi. ama ince bir acı hissettim. Sonrasında ise idrarımda eskisi kadar baskı olmadı. İdrarım geliyor ama sıkıştırmıyor beni. Normalde geeleri tuvalete sıkışıp kalkardım artık sıkışmadan kalmkıyorum ve bu beni biraz huylandırdı nedeni hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz, şimdiden teşekkür ederim

  • Normalde erken boşalma için uygulanan kasılma ve gevşeme egzersizleri ile boşalmayı bir miktar uzatmak mümkün. Bununla birlikte uygun yapılmadığı takdirde mesane ve işeme fonksiyonlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Ciddi bir sorun gibi gözükmese bile değerlendirmekte fayda olur. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş

 10. Hocam iyi günler. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır durgun olan 13 yaşındaki kardeşimle konuştum. Malesef meni gelmiyormuş ve sonrasında idrar yoluyla vucuttan çıkıyormuş. Herhangi bir ameliyat , şeker ilac vs yoktur. Yazınızı okuyunca sadece doğuştan seçeneği kalıyor elimde. Tedavi olması şartmı ? Yoksa yaşıyla alakalı olabilir mi. Ilerde düzelebilecek bir durummudur ? Cevaplarsanız çok sevinirim

  • Tek başına belirttiğiniz şikayet o yaş için anlamlı olmayabilir. Beraberinde diğer bulgularla birlikte değerlendirilmeli ve muayene olmalı.Sonuçta ciddi bir problem olmadığının gösterilmesi önemli.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 11. Hocam merhaba ben bir ay önce yüksekten düşmeye bağlı omurilik ameliyat oldum şuan çok az sertleşme oluyor ve menim dışarı gelmiyor üroloji göründüm normal olduğunu söyledi zamanla düzelirmişim bu konu beni çok düşündürüyor pisgoloşim bozuldu ne yapmam gerekiyor lütfen bi cvp verin

  • Omurilik cerrahilerinin bir bölümü özellikle ereksiyon ve işeme kontrol noktalarını ilgilendiren cerrahiler sonrasında benzer problemlerle karşılaşılmaktadır. Zaman içerisinde sinirsel uyarının yeniden dönüşü ve bu süreçte gerekirse ilaç takviyesi ile desteklenmesi beklenmektedir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 12. Merhaba hocam. 51 yasimdayim.Iyi huylu prostat buyumesi nedeni ile Tur kapali ameliyat oldum. Meni geri mesaneye kaciyor. Bunun bir tedavisi varmi..surekli meni geri mi kacar ameliyattan sonra . Biraz psikolijim bozuldu

  • TUR prostat kapalı ameliyatlarından sonra meni geri kaçması yüksek oranda görülen bir sorun olup ameliyat sonrası iyileşmesi güç ve zaman alıcıdır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 13. Selâmunaleykum hocam…
  İlişki sırasında az boşalıyorum ve boşalırken sanki sperm gelirken yumrukla sıkılmış gibi bir şey hissediyorum…Makat ile testis arası su borusu gibi oluyor…Daha önceleri boşalacağım zaman tutardım ve erken boşalma olurdu şimdi geç oluyor…Cevaplarsanız sevinirim…Hastaneye gidiyorum anca antibiyotik yazıyorlar ve hiç bir işe yaramıyor!

  • Boşalma sırasında az sıvı gelmesi durumu semen üretiminde azalma ya da semenin dışarı atılmasında herhangi bir noktada daralma ya da tıkanıklığa bağlı olabilir. Ayrıntılı bir muayene ve tetkiklerle durumunuzun aydınlatılması uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 14. hocam masturbasyon sırasında boşalmadan sonra 2 gündür peniste ağrılarım var yanma da bazen giriyor işin içine sebebi nedir zarari varmıdır yada nasil kurtulurum.bundan

  • Travmatik uygulamalara bağlı penis hasarı, üriner enfeksiyonlar ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından muayene ve tedavinizin düzenlenmesi uygun olacaktır. Bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 15. Hocam böbreğimde taş olduğu için doktor bana prostat ilacı verdi ve bu ilacın taşı düşürmeye yardımcı olacağını söyledi. Ben bir tane kullandım ve akşama doğru mastürbasyon yaparken boşalma hissinin oluştuğunu ama meninin gelmediğini gördüm. Bunun sebebi kullandığım prostat ilacı mı yoksa başka bir sebebi var mı? İlacı bıraksam kendiliğinden düzelir mi?

  • Kullandığınız prostat ilacının ne yazık ki öyle bir yan etkisi var. İlacı kesince sorun geçiyor endişe etmeyiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 16. Normal sağlıklı bir birleşme yaşıyorum ama boşalmak anında menim gelmiyor. Ereksiyon durumum geçtikten sonra( 2-3 dk sonra) çok az meni gelmeye başlıyor. Tansiyon hapı kullanıyorum (Cozaar) etkisi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  • İlaçtan ziyade sertleşme sorunu yapan diğer sorunların araştırılması uygun olacaktır. Etkili bir tedavi ile sorununuz çözülebilir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 17. Sayın hocam ben prostat ameliyatı oldum sperm gelmiyor geri kacıyormuş bunun tedavisi varmı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  • Prostat cerrahilerinden sonra sık spermlerin gelmemesi sık görülen bir sorundur. Bazı egzersiz ve ilaç tedavileri denenmekle birlikte genellikle olay geri dönüşümsüzdür.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

   • hocam cok teşekkürler..muayene oldum bana sadece xatral xl10 verdi
    birşeyin yok dedi prostat ta yok dedi..gerçekten psikolojimi bozdu bu iş:(bir sebep arıyorum sadece ve çözüm..bunun için herşeyi yaparım
    teşekkürler

  • İyi huylu prostat ameliyatlarından sonra meni gelmemesi sık görülen bir problemdir. Bazı hastalarda zamanla toparlanabildiği gibi bazılarında ise ilaç etkili olabilir. Ancak genellikle ameliyat sonrasında gelişen bu durum geri dönüşsüzdür. Geçmiş olsun dileklerimle.

 18. Masturbasyon sırasında tam bosalcakken kendimi tuttum geriye boşaldim idrara ciktim idrardan meni gelmedi 3 saat sonra tekrar mastirbasyon yaptim meni bembeyaz ve 2.3 damla geldi yarısı gün gene denedim meni idrarla beraber 2.3 damla geldi ilkdefa başıma geliyor bu böyle sürecekmidir gececekmidir

  • Geçici bir durum. Genellikle düzelir. Bir müddet mastürbasyon yapmaya ara vererek o bölgenin iyileşmesini beklemek uygun olabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

  • İdrar kanalında spermlerin çıkışına engel bir durum yok ise bu durum çocuk sahibi olmayı engellemez.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 19. Merhaba hocam ben 15 yaşındayım ve önceden spermin dışa aktarılmasında sorun yoktu ama son 1-2 aydır tam boşalacak gibi oluyorum boşaldığımı hissediyorum ama sperm çıkışı olmuyor yani geri gidiyor ve bu durum beni endişelendiriyor normalmi yoksa bi sıkıntımı var

 20. Yakşamlar hocam mastürbasyon sırasında tam boşalacak iken meninin çıkışını istemsizce engelliyorum ve meni geri kaçıyor bu olayı uzun süre yapdım istemsizce ve meni geri kaçdı ve boşalırken meni 4 5 damla falan geliyor nasıl düzelir?

  • Öncelikle bu işlemi yapmaya son vermelisiniz. Daha sonra ise muayene ve tetkik yaparak bundan sonra neler yapılabileceği belirlenmelidir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 21. Selam Hocam Ben Almanyada Prostat Amaliyati oldum siyirma yontemiyle 17 gr adilar Timor ve kanser yoktu yasim 47 amaliyat ta eksik bilgi nedeyliyle bosalma iceri oluyor bunu duzeltme durumu varmi birde 5 hafta oldu amaliyat halâ cok kanamam oluyor yardimci olursaniz sevinirim simdikten aydinlatacaginiz icin tessekur Ederim. Saygilarimla.

  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Prostat ameliyatlarından sonra boşalma sırasında meninin içeriye kaçma olayı sık görülen şikayetlerdendir. Çoğunlukla ameliyat sonrası beklemek gerekir. Takiplerle karar verilmeli. Ancak kanama yoğun olması durumunda doktorunuz ile görüşmenizi öneririm. Zira o haftalardan sonra yoğun kanama olması beklenmez. Doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz