Geriye boşalma

95
67164

Boşalma, bir cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında orgazma (doyuma) ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir. Boşalma bozuklukları belli başlı bazı başlıklar altında incelenmektedir.

Bu bozukluklar genellikle aşağıdaki şekillerde olmaktadır:

 1. Erken boşalma
 2. Geç boşalma
 3. Geriye boşalma
 4. Ağrılı boşalma
 5. Kanlı boşalma
 6. Kuru boşalma
 7. Boşalamama

Bu makalede daha çok Geriye Boşalma ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

Geriye boşalma nedir?

Meninin idrar kanalı içerisine atıldıktan sonra penisten gelmeyip geriye, mesaneye doğru kaçması anlamına gelmektedir. Normalde boşalma sırasında meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine ve oradan da dışarıya doğru atılır.

Bazı durumlarda meni sıvısı prostatın bulunduğu bölümdeki idrar kanalı içerisine geldikten sonra dışarıya değil de geriye, mesane içerisine doğru kaçar. Bu durum geriye boşalma olarak bilinmektedir.

Retrograde ejekülasyon, geriye doğru boşalmanın tıpta yaygın kullanılan adıdır.

Geri boşalma nedenleri nelerdir?

Geriye boşalmaya (retrograde ejakulasyona) çok sayıda sebep vardır.

ejakulasyon

 • İlaçlar

Bazı ilaçlar mesane boynunu gevşeterek ileri derecede genişlemeye yol açar. Bu ilaçların başında  iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlar gelmektedir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde kullanılan  alfa blokerler geriye boşalma yapan ilaçarın başında gelmektedir. Bu ilaçları alan hastalar ilaç öncesinde görülebilecek retrograde ejekülasyon  yan etkisi açısından bilgilendirilmelidir. İlaca bağlı oluşan geriye boşalma, ilaç kesildikten yirmi dört saat sonra geriye dönmekte olup hastalarda kalıcı bir bozukluğa yol açmamaktadır.

 • Ameliyatlar

İlaç tedavilerine yanıtsız iyi huylu prostat büyümelerinde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Günümüzde başarısı kanıtlanmış ve halen iyi huylu prostat büyümelerinin cerrahi tedavisinde altın standart yöntem olarak TUR-P (transüretral prostat rezeksiyonu) ameliyatları yapılmaktadır.

Etkinliği ve başarısı uzun yıllardan beri kanıtlanmış bir tedavi olmakla birlikte ameliyat sonrası bazı istenmeyen yan etkiler hastalarda görülmektedir. Yaklaşık %70 gibi yüksek bir oranda bu ameliyatı geçiren hastalarda retrograde ejekulasyon görülmektedir.

Bu hastalarda peniste sertleşme normal, boşalma hissi mevcut ve orgazm duygusu yaşanmış olmakla birlikte boşalma ile dışarı meni akışı görülmemektedir. Boşalma sıvısı mesane içine geri kaçmaktadır. Genel anlamda cinsellikten beklenen tatmin duygusunu bu hastalar yaşamaktadır. Ancak ameliyattan sonra çocuk isteminde bulunacak olanlar normal cinsel birliktelik sonrası çocuk sahibi olmada sorun yaşayabilmektedir.

Bu hastaların çocuk sahibi olabilmeleri imkansız değildir. Normal cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olunamayan durumlarda yardımcı üreme yöntemleri ile çocukları olabilmektedir. Ameliyata bağlı olarak gelişen bu geriye boşalma çoğunlukla geri dönüşümsüz olarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

 • Konjenital sebepler:

Bazı doğuştan mesane boynu, mesane ve idrar kanalı olan üretrayı ilgilendiren hastalıklar ve bu hastalıklar için uygulanan ameliyatlar sonrasında geriye boşalma görülebilmektedir.

 • İdiyopatik:

Tüm inceleme ve araştırmalara rağmen sebep saptanamayan durumlar idiyopatik başlığı altında değerlendirilmektedir.

Geri boşalmada tanı nasıl koyulur?

Hastada ayrıntılı öykü almak tanı koymanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma ve incelemeler geriye boşalmaya yol açan sebebin belirlenmesine yöneliktir. Meni testi olarak bilinen sperm testi ile tanı doğrulanabilir.

Normal sperm testi sırasında hasta meni örneği veremez. Mastürbasyonla boşaldıktan hemen sonra verilen idrar örneğinde sperm hücrelerinin görülmesi ile tanı kesinleştirilir.

Geri boşalma tedavisi nasıldır?

Geriye boşalma tedavisi tamamen altta yatan sebebin ortadan kaldırılması ile ilişkilidir. Bazen bu durum ilaç kullanımı ile ilişkilidir. O zaman ilacı kestikten sonra sorun kendiliğinden düzelebilir.

Bazı ilaç tedavileri, mesane boynunda kasılma meydana getirerek meninin geriye mesaneye doğru kaçmasına engel olarak dışarı atılmasını sağlar. Cerrahiye bağlı kalıcı bozukluk olanlarda çoğunlukla alternatif yöntemler değerlendirilmektedir.

Geriye boşalmanın zararları

Geriye boşalmanın genç hastalarda en büyük zararı normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaya engel olmasıdır. Tüm yaş grubundaki bazı hastalar bu şikayet sonrasında cinsel ilişki sırasında alınan hazda azalma olduğunu bildirmişlerdir.

Erkeklerin bir kısmında dışarı doğru sıvı atılamamasının getirdiği psikolojik tedirginlikler görülmektedir.

Geriye boşalan erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilir mi?

Geriye boşalan erkek doğal yol olarak bilinen normal yolla çocuk sahibi olması oldukça güçtür. Az da olsa sperm çıkışı dışarı doğru olabiliyorsa bu ihtimal belki ama bu durum da oldukça nadirdir.

Geriye boşalma cinselliğini etkiler mi?

Yukarıda aktarıldığı gibi bazı erkeklerde cinsel ilişki sırasında alınan hazzı azaltabildiği gibi bazılarında da psikolojik sorunlara yol açarak dolaylı yoldan erkek cinsel fonksiyonları üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Geriye boşalan erkeklerin eşleri ya da partnerleri çoğunlukla cinsel açıdan normaldirler. Ancak eşlerinde var olan psikolojik olumsuz etkileşim uzun sürede kadında da cinsel istekte azalma şeklinde tezahür edebilir.

Meni geri kaçması için hangi doktora gitmeliyim?

Meni geri kaçması için Üroloji, Androloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Meni geri kaçması tedavisi Ankara’da üroloji kliniklerinde ve Ankara Çukurambar bölgesinde bulunan Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plaza’da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır.

Meni geri kaçması nasıl anlaşılır?

Boşalma sırasında hiç meni gelmiyorsa şüphelenebilirsiniz. Ancak bu da kesin olarak geriye boşalma olduğu anlamına gelmez. Boşalma sonrası yapılan idrar testi mikroskopla incelendiğinde idrarda sperm hücrelerinin varlığı ile geriye kaçak durumu olduğu anlaşılır.

Retrograde ejakülasyon nasıl geçer?

Altta yatan sebebin iyi tespit edilmesi ve  sebebe göre doğru tedavi planlanması ile hastalığın üstesinden gelinebilir.

Sperm gelmiyor tedavisi var mı?

Sperm gelmediği durumda şu 3 sebep akla gelir:

 • Spermler hiç üretilmiyordur
 • Spermler üretiliyor ancak iletecek kanallarda tıkanıklık vardır
 • Spermler kanallardan da geçiyor ancak geriye mesaneye geri kaçıyor, öne doğru akıp dışarı atılamıyordur.

Sperm gelmemesi durumunda bu 3 durumdan hangisinin olduğu başlangıçta belirlenmeli ve ona göre tedavi planlanmalıdır.

Ejakülasyon nedir?

Boşalmanın tıp dilindeki adıdır. Anlatılmak istenilen ise cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon sonunda orgazma ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir.

Kaynaklar:

 • Medical Treatment of Disorders of Ejaculation. Chen T, Mulloy EA, Eisenberg ML.Urol Clin North Am. 2022 May;49(2):219-230. 
 • Retrograde ejaculation, painful ejaculation and hematospermia. Parnham A, Serefoglu EC.Transl Androl Urol. 2016 Aug;5(4):592-601.
 • The management of retrograde ejaculation: a systematic review and update. Jefferys A, Siassakos D, Wardle P.Fertil Steril. 2012 Feb;97(2):306-12. 
 • Anejaculation and retrograde ejaculation. Ohl DA, Quallich SA, Sønksen J, Brackett NL, Lynne CM.Urol Clin North Am. 2008 May;35(2):211-20, viii.
 • Treatment of retrograde ejaculation and anejaculation. Kamischke A, Nieschlag E.Hum Reprod Update. 1999 Sep-Oct;5(5):448-74.
Önceki İçerikKöpüklü İdrar
Sonraki İçerikTestis ağrısı
Prof. Ömer Faruk Karataş
1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

95 YORUMLAR

 1. Ben prastat kanseri ameliyatı oldum serlesme sorunum var nasil yardimci olursanız sevinirim SSK annasmaniz varmi yas 50 emekliyim birde neni geriye bosaniyorum masturmasyon yapinca meni geldiğini issetiyorum ama disari ya cikiyor bana yardimci olurmusunuz

  • Prostat kanseri ameliyatları sonrasında ne yazık ki sertleşme sorunları görülebilmektedir. Bu duruma yol açan en önemli sebep ameliyat sırasında peniste sertleşme yapan sinirlerin olumsuz etkilenmesidir. Ameliyat sonrası penise yönelik tedavilerin erken başlanması tedavinin bundan sonraki seyrini değiştirecek önemli unsurlardandır. Bu nedenle erken dönemde sertleşme bozukluğu için de tedavi başlanması penis rehabilitasyonu açısından önemlidir. Bize başvurmanız durumunda muayene ile birlikte tüm tedavi planlamanızı yaparız. 0533-725 62 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. SGK anlaşmamız bulunmamaktadır. Geçmiş olsun dileklerimle.

 2. Bende omurlik ten bıçaklı kavga sonrası yaralandım iylestikkten sonra benimde bu sikayetim var eskisi gibi olabilicekmiyim icd dogru akıyor lutfn yardm

  • Yaralanmanın seviyesine, yerine ve travmatik yapıların etkilenme derecesine göre sorunun çözümü değişmektedir.
   Uygun vakitte randevu alırsanız görüşelim.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Sayın hocam ben prostat amaliyatı oldum 3 sefer yanlız son oluşumda meni cıkmıyor geri kacıyor boşaldıgımı hissediyorum tehlikesi varmı bilgi verirsenız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

  • Prostat ameliyatlarından sonra meninin geri kaçması durumu sık görülen problemlemlerdendir. Herhangi bir sorun oluşturmaz. Endişe etmenize gerek yok. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Hocam Merhaba ben diyabet hastasıyım kontrolsüz şeker düzeyim varken(hba1c:9,5-10) geriye boşalma sorunu başladı ilerleyen 1-2 yıl içinde sertleşme problemi oluştu.İlerleyen yıllarda şeker düzeyimi sabitledim(hba1c:6.5-7).Sonrasında protez ameliyatı oldum ve herşey istediğim gibi yalnız geriye boşalmanın tedavisinin olmayacağı düşüncesi beni yoğun şekilde düşündürmeye başladı son zamanlarda. Bunun cerrahi tedavisi mi mevcut ilaçlı mı yada hamgi yöntem olursa olsun kesin bi tedavisi var mı?
  Teşekkürler

  • Diabetik hastalarda geriye boşalma beklenebilen problemlerdendir. Başka diğer sebepler muayene ve tetkikler ile ekarte edildikten sonra çoğunlukla medikal tedavi gereksinimi olmaktadır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 5. Sayin hocam trafik kazasi sonrasi mesanede olusan ic kanamayi durdurmak icin operasyon gecirdim iylestikten sonra menini geriye kacmasi durumu oldu bu durum tedavi edilebilirmi not: mesanedeki kanamayi yakarak durduklarini biliyorum

  • Travma sonrası açık cerrahi geçiren hastalarda bu tip problemler görülmektedir. Sorun cerrahi olarak düzeltildiği için geri dönüş imkanı bugün için ilaçlarla sağlanamamaktadır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 6. Merhaba hocam Ben 2006 yılında tümör nedeniyle sağ testisin alındı.Ardindan kemoterapi gördüm .2009 yılında lenfomadi diye ameliyat oldum.ondan sonra meni dışarı çıkmamaya başladı. Beni ameliyat eden prof Dr İsmet. Yavaşça oğlu idrar bağlandığı söyledi 2013 yılında ise kalan sol testisime tese uygulandı.suanda bir çocuğum var.tese görmeden idrardan sperm elde etme imkânı var midir

 7. Hocam 4/5 ay önce prostat kanseri için 38 doz radyoterapi tedavisi aldım 55 yaşındayim tedavi sonrası meni dışarı gelmiyor. 3 ayda bir hormon düşürücü iğne yapılıyor sonuncu iğne yapılmasına 1 ay kaldı . Acaba bu sorunumun çözülmesi için ne yapılabilir. Yardımcı olabilir misiniz

  • Radyoterapi sonrası görülen bu problem için bazı ilaç tedavileri denenmekle birlikte kesin çözüm konusunda net şeyler söylemek bugün için malesef zor. Hastalığınızın kontrol altında tutulması bu açıdan da önemli.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

   • Boşalamıyorumdan kastettiğiniz şey sıvı gelmemesi durumu ise ayrıntılı incelem yapmak gerekir. Bazen doğuştan meni kanalı tıkanıklıkları ya da sonradan çeşitli enfeksiyonlara bağlı tıkanıklıklar oluşabilmektedir. Öte yandan meni üretim azlığı ya da yokluğu, gelen sıvının mesaneye geri kaçması ya da idrar kanalı darlıkları gibi pek çok sebebe bağlı olabilir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Muayene ve tetkikler ile sebep araştırması yapılıp gerçek sorun ortaya konulabilir.
    Geçmiş olsun dileklerimle.
    Dr. Ömer Faruk

 8. İyigünler sayın hocam ultrasyona böbrek taşı çıktı tamprost 4 mg tablet verildi taş düşürülmesi için bir haftadır kullanıyorum yan etkisi meninin geri kaçması oldu bu kalıcılımıdir korkuyorum .ilaç hem taş düşürmek hemde idrar kesik kesik geliyordu sürekli idrara sıkışiyordum.Bu ilacın bir diğer etkisi karın ağrısı oldu muhtemelen ilacı öğlen tok karnına aldigimdandir tomografide taş çıkmadı ilac için ne yapmalıyım iyi günleriniz olsun tskler

 9. Hocam merabalar ben korumasız cinsel ilişki sırasında defalarca boşalmaya yaklaşırken duruyordum. Bu durum mesane bölgemde ağrıya sebebiyet verdi, sanki kendimi zorladım. Bir keresinde çok fazla tuttum. yani artık boşalıyordum. Meni gelmedi. ama ince bir acı hissettim. Sonrasında ise idrarımda eskisi kadar baskı olmadı. İdrarım geliyor ama sıkıştırmıyor beni. Normalde geeleri tuvalete sıkışıp kalkardım artık sıkışmadan kalmkıyorum ve bu beni biraz huylandırdı nedeni hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz, şimdiden teşekkür ederim

  • Normalde erken boşalma için uygulanan kasılma ve gevşeme egzersizleri ile boşalmayı bir miktar uzatmak mümkün. Bununla birlikte uygun yapılmadığı takdirde mesane ve işeme fonksiyonlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Ciddi bir sorun gibi gözükmese bile değerlendirmekte fayda olur. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş

 10. Hocam iyi günler. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır durgun olan 13 yaşındaki kardeşimle konuştum. Malesef meni gelmiyormuş ve sonrasında idrar yoluyla vucuttan çıkıyormuş. Herhangi bir ameliyat , şeker ilac vs yoktur. Yazınızı okuyunca sadece doğuştan seçeneği kalıyor elimde. Tedavi olması şartmı ? Yoksa yaşıyla alakalı olabilir mi. Ilerde düzelebilecek bir durummudur ? Cevaplarsanız çok sevinirim

  • Tek başına belirttiğiniz şikayet o yaş için anlamlı olmayabilir. Beraberinde diğer bulgularla birlikte değerlendirilmeli ve muayene olmalı.Sonuçta ciddi bir problem olmadığının gösterilmesi önemli.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 11. Hocam merhaba ben bir ay önce yüksekten düşmeye bağlı omurilik ameliyat oldum şuan çok az sertleşme oluyor ve menim dışarı gelmiyor üroloji göründüm normal olduğunu söyledi zamanla düzelirmişim bu konu beni çok düşündürüyor pisgoloşim bozuldu ne yapmam gerekiyor lütfen bi cvp verin

  • Omurilik cerrahilerinin bir bölümü özellikle ereksiyon ve işeme kontrol noktalarını ilgilendiren cerrahiler sonrasında benzer problemlerle karşılaşılmaktadır. Zaman içerisinde sinirsel uyarının yeniden dönüşü ve bu süreçte gerekirse ilaç takviyesi ile desteklenmesi beklenmektedir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 12. Merhaba hocam. 51 yasimdayim.Iyi huylu prostat buyumesi nedeni ile Tur kapali ameliyat oldum. Meni geri mesaneye kaciyor. Bunun bir tedavisi varmi..surekli meni geri mi kacar ameliyattan sonra . Biraz psikolijim bozuldu

  • TUR prostat kapalı ameliyatlarından sonra meni geri kaçması yüksek oranda görülen bir sorun olup ameliyat sonrası iyileşmesi güç ve zaman alıcıdır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

 13. Selâmunaleykum hocam…
  İlişki sırasında az boşalıyorum ve boşalırken sanki sperm gelirken yumrukla sıkılmış gibi bir şey hissediyorum…Makat ile testis arası su borusu gibi oluyor…Daha önceleri boşalacağım zaman tutardım ve erken boşalma olurdu şimdi geç oluyor…Cevaplarsanız sevinirim…Hastaneye gidiyorum anca antibiyotik yazıyorlar ve hiç bir işe yaramıyor!

  • Boşalma sırasında az sıvı gelmesi durumu semen üretiminde azalma ya da semenin dışarı atılmasında herhangi bir noktada daralma ya da tıkanıklığa bağlı olabilir. Ayrıntılı bir muayene ve tetkiklerle durumunuzun aydınlatılması uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 14. hocam masturbasyon sırasında boşalmadan sonra 2 gündür peniste ağrılarım var yanma da bazen giriyor işin içine sebebi nedir zarari varmıdır yada nasil kurtulurum.bundan

  • Travmatik uygulamalara bağlı penis hasarı, üriner enfeksiyonlar ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından muayene ve tedavinizin düzenlenmesi uygun olacaktır. Bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 15. Hocam böbreğimde taş olduğu için doktor bana prostat ilacı verdi ve bu ilacın taşı düşürmeye yardımcı olacağını söyledi. Ben bir tane kullandım ve akşama doğru mastürbasyon yaparken boşalma hissinin oluştuğunu ama meninin gelmediğini gördüm. Bunun sebebi kullandığım prostat ilacı mı yoksa başka bir sebebi var mı? İlacı bıraksam kendiliğinden düzelir mi?

  • Kullandığınız prostat ilacının ne yazık ki öyle bir yan etkisi var. İlacı kesince sorun geçiyor endişe etmeyiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 16. Normal sağlıklı bir birleşme yaşıyorum ama boşalmak anında menim gelmiyor. Ereksiyon durumum geçtikten sonra( 2-3 dk sonra) çok az meni gelmeye başlıyor. Tansiyon hapı kullanıyorum (Cozaar) etkisi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  • İlaçtan ziyade sertleşme sorunu yapan diğer sorunların araştırılması uygun olacaktır. Etkili bir tedavi ile sorununuz çözülebilir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 17. Sayın hocam ben prostat ameliyatı oldum sperm gelmiyor geri kacıyormuş bunun tedavisi varmı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  • Prostat cerrahilerinden sonra sık spermlerin gelmemesi sık görülen bir sorundur. Bazı egzersiz ve ilaç tedavileri denenmekle birlikte genellikle olay geri dönüşümsüzdür.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

   • hocam cok teşekkürler..muayene oldum bana sadece xatral xl10 verdi
    birşeyin yok dedi prostat ta yok dedi..gerçekten psikolojimi bozdu bu iş:(bir sebep arıyorum sadece ve çözüm..bunun için herşeyi yaparım
    teşekkürler

  • İyi huylu prostat ameliyatlarından sonra meni gelmemesi sık görülen bir problemdir. Bazı hastalarda zamanla toparlanabildiği gibi bazılarında ise ilaç etkili olabilir. Ancak genellikle ameliyat sonrasında gelişen bu durum geri dönüşsüzdür. Geçmiş olsun dileklerimle.

 18. Masturbasyon sırasında tam bosalcakken kendimi tuttum geriye boşaldim idrara ciktim idrardan meni gelmedi 3 saat sonra tekrar mastirbasyon yaptim meni bembeyaz ve 2.3 damla geldi yarısı gün gene denedim meni idrarla beraber 2.3 damla geldi ilkdefa başıma geliyor bu böyle sürecekmidir gececekmidir

  • Geçici bir durum. Genellikle düzelir. Bir müddet mastürbasyon yapmaya ara vererek o bölgenin iyileşmesini beklemek uygun olabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

  • İdrar kanalında spermlerin çıkışına engel bir durum yok ise bu durum çocuk sahibi olmayı engellemez.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 19. Merhaba hocam ben 15 yaşındayım ve önceden spermin dışa aktarılmasında sorun yoktu ama son 1-2 aydır tam boşalacak gibi oluyorum boşaldığımı hissediyorum ama sperm çıkışı olmuyor yani geri gidiyor ve bu durum beni endişelendiriyor normalmi yoksa bi sıkıntımı var

 20. Yakşamlar hocam mastürbasyon sırasında tam boşalacak iken meninin çıkışını istemsizce engelliyorum ve meni geri kaçıyor bu olayı uzun süre yapdım istemsizce ve meni geri kaçdı ve boşalırken meni 4 5 damla falan geliyor nasıl düzelir?

  • Öncelikle bu işlemi yapmaya son vermelisiniz. Daha sonra ise muayene ve tetkik yaparak bundan sonra neler yapılabileceği belirlenmelidir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 21. Selam Hocam Ben Almanyada Prostat Amaliyati oldum siyirma yontemiyle 17 gr adilar Timor ve kanser yoktu yasim 47 amaliyat ta eksik bilgi nedeyliyle bosalma iceri oluyor bunu duzeltme durumu varmi birde 5 hafta oldu amaliyat halâ cok kanamam oluyor yardimci olursaniz sevinirim simdikten aydinlatacaginiz icin tessekur Ederim. Saygilarimla.

  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Prostat ameliyatlarından sonra boşalma sırasında meninin içeriye kaçma olayı sık görülen şikayetlerdendir. Çoğunlukla ameliyat sonrası beklemek gerekir. Takiplerle karar verilmeli. Ancak kanama yoğun olması durumunda doktorunuz ile görüşmenizi öneririm. Zira o haftalardan sonra yoğun kanama olması beklenmez. Doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır.
   Dr. Ömer Faruk

  • Sempatomimetik etkili ilaçlar mesane boynunda kasılma yaparak meninin mesaneye geri kaçışını engeller. Bu nedenle tedavide kullanılır. Endişelenmeyiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 22. Mastürbasyon yaptıktan 1 gün sonra testislerimin şiştiğini farkettim oval gibi şekli vardı.
  mastürbasyon yaparken oturuyordum ve dik pozisyonda boşaldım, dik pozisyonda olduğu için menin bir kısmı içeri girmiş olup testislerin bu yüzden şişmiş olabilir mi?
  Ne yapmalıyım? Geçer mi?

  • Belirttiğiniz pozisyonda ejekülasyon (boşalma) sonrası dışarı atılacak olan sıvının pozisyonla ilişkili olarak tekrar geri kaçma durumu söz konusu olamaz. Basınç etkisi ile ödeme bağlı olabilir. Şikayetinizin devam etmesi durumunda bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 23. slm. hocam
  ben 50 yasindayim bendeki sorun bosaliyorum ama tam olmuyor. size soyle anlayayim hani hapsirirsiniz ikici hapsirmayi beklersiniz gelmezya iste ben o durumdayim sanki sperm icire girermis gibi oluyor sertlesmede proplem yok hatta bosaldiktan sonra bile sertlesme devam ediyor.
  eyer bu konuda bilgi verirseniz cok menmun olurum.
  saygilarimla.

  • Sertleşme, boşalma ve orgazm birbirinden farklı ama birbirleri ile ilişkili süreçler. Bu süreçlerde rol alan fizyolojik moleküller de farklı. Bu nedenle sertleşme olmasına rağmen boşalma ya da orgazm da sorun varsa ona yönelik testler ile inceleme yapılarak sonuca gitmek gerekir. Bir ürolog ile görüşüp durumunuzu aydınlatabilirsiniz ya da 0533-7256280 arayarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 24. Merhabalar hocam ben askerim 1 hafta önce idrar yapma şikayetlerinden gatada sistoskopi yapıldı mesane boynu uzunluğu teşhisi konuldu bu durum beni psikolojik yönden çok etkiledi sizce ameliyat olmalı mıyım ? Olursamda sizden ameliyat olurum hocam

  • Uygun bir vaktinizde 0533-7256280 arayarak randevu alabilirsiniz. Görüşelim inşaallah.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 25. hocam ben prostat ameliyatı oldum sorunum sertleşme normal şehvet normal fakat meni gelmıyo tedavisi var mi ne yapa bilirim lütfen bana yardımcı olur musunuz

 26. Doktor bey, uzun süredir tip bir diyabetim, sertleşme ile boşalamama sorunu yaşıyorum. Çocuk sahibi olmak istiyoruz. 2 kez aşılama tedavisi yapıldı. İkisinde de çok az örnek verebildim. İlkinde 0.5 ml ikincisinde de 1.5 ml. Spermiyografi sonucum normal çıkıyor. Çocuk sahibi olmak için nasıl bir tedavi yolu izlemeliyiz?

  • Boşalma sırasında gelen sıvı miktarından ziyade sıvı içerisindeki sperm parametreleri önemlidir. Sperm sonucu normal olmasına rağmen hala çocuk sahibi olamadı iseniz muayene ve ayrıntılı değerlendirme gerekir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

   • Hocam merhaba yeniden, 3.kez aşılama yapıldı, 1ml örnek verebildim, yıkama önce değerleri 80 milyon, hareketlilik 56 milyon A% 0, B% 70,C% 4 D% 26
    Yıkama sonrası 0.5 ml 35 milyon hareketlilik 12 milyon A% 0 B% 69 C% 6 D%25 olarak söylendi. Hamilelik için yeterli mi? Bir de ilk çocukta akşam çatlatma iğnesi yapılmıştı ertesi sabah hemen aşılama yapılmıştı. Bu sefer çatlatma iğnesi den bir gün sonra aşılama yapılıyor acaba bu yüzden pozitif bir sonuç alamıyor olabilir miyiz?

  • Merhaba
   İlaca bağlı olarak gelişen kuru boşalmalar ilacı bıraktıktan sonra genellikle 24-48 saat içerisinde düzelir.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 27. Hocam iyi günler.
  2015 yılında fazla idrara çıkma sebebiyle mesane yüksekliğinden ameliyat oldum.
  Ameliyat sonrasında menide geriye kaçma/idrara karışma oldu.

  Bu durumun ilaç veya cerrahi müdehale ile düzelme durumu var mı?

 28. Merhabalar hocam bende kanama oluyor uzun zamandır bosalmadim boşalacak gbi oluyorum sonra geri gidiyor ve şuan idrarımda kan kırmızı kan geliyor sağ kasıklarım ağrıyor daşağımın sağ tarafı ağrıyor ne yapmalıyım üroloji ye gidicem ama sebebi nedir sizce

  • Üriner sistem ya da genital sistemi tutan enfeksiyonlar, taş ve tümörler başta olmak üzere çok sayıda sebep sıralanabiir. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Dr. Ömer Faruk

 29. Merhabalar hocam ben parkta penisim spor aletine vurdum ve o günden beri sperm dışarı çıkmıyor ve geri gidiyor. Bunun tedavisi varmıdır çocuk sahibi olmamda ileride sorun olurmu?

  • Travmatik hadiselerden sonra penis, testis ve sperm üretiminde etkilenmeler olabilir. Ayrıntılı değerlendirme ve çocuk sahibi olabilme potansiyelinizin belirlenebilmesi için bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 30. Hocam idrar yaparken idrar sonrası beyaz sıvı akıntısı başladı. Düzenli ilişkim yok , baya uzun zamandır cinsel ilişkim yok. Masturbasyon sırası boşalma sorun yok yalnız idrar sonrası beyaz sıvı akıntısı kafamda baya psikolojik bozuntu yaratıyır . Sorun ne ola bilir ? Beyaz sıvı akıntısı sorun

  • İdrar kanalı olarak bilinen üretradan gelen akıntılar inceleme gerektirir. Bazen prostat ve idrar kanalı boyunca salgı üreten kanallardan uyarılma sonucu oluşabileceği gibi bazen de ürogenital enfeksiyonlara bağlı olarak oluşabilir. Ayrıntılı değerlendirme muayene ile yapılabilir.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr.Ömer Faruk

 31. Hiç boşalamadım demek istemiştim. Bugüne kadar yapmış olduğum tüm mastürbasyonlarda idrarım geldi. Tedavisi nedir aşamaları nedir detaylı bilgilendirirseniz çok sevinirim

 32. Merhaba hocam 2020 Kasım ayında rektumdan ameliyatla tümör çıkardılar, o zamandan beri sertleşme yok, zar zor ölü haliyle denedim boşalma anı çok kısa sürüyor ve dışarı meni çıkmıyor. Her iki sorunun çözümü var mı?

  • Pelvik bölgeye uygulanan büyük cerrahi girişimler sonrasında gerek sertleşme ve gerekse boşalma ile ilgili sorunlar görülebilmektedir. Bu nedenle ayrıntılı muayene ve değerlendirme gerekir. 0-533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 33. Hocam merhaba, ben tansiyon hastasıyım raporlu ilacım var ve hergün almak zorundayım, benim sorunum hem ilişki esnasında hemde mastürmasyon sırasında tam boşalamıyorum bir miktar çıkıyor gerisi içeride kalıyor bu durum 3 5 saniye boyunca hafif kasılma ve acı veriyor sonra geçiyor. Yaklaşık bir aydır bu sorunu yaşıyorum.

  • Boşalma sırasında meninin gelmemesi ya da az gelmesi çeşitli patolojilere bağlı olarak meydana gelir. Sıklıkla görülen sebep prostat ve idrar yolunu tutan hastalıklardır. Bu nedenle ayırıcı tanı açısından muayene ve tetkiklerle değerlendirilmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 34. Sizin muayene ile değerlendirilmeniz uygun olacaktır. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Geçmiş olsun dileklerimle.
  Dr. Ömer Faruk

 35. Merhaba hocam çocukluğumdan beri diyabet hastasıyım 35 yaşındayım kuru boşalma sorunu yaşıyorum meni dışarı çıkmıyor. Diğer fonksiyonlar normal gibi. Evlilik yapmak istiyorum fakat boşalma sırasında meni gelmemesinden ötürü yıllardır hep erteledim. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim

  • Diyabetik hastalarda kuru boşalma klinik pratikte karşılaşılan durumlardandır. Boşalma sırasında sıvı oluşmaması ya da sıvının geriye mesaneye doğru kaçması durumu birbirinden farklıdır. Bu nedenle muayene olmanız ve sonrasında gerekli tetkikler ile durumunuzun ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir. Dilerseniz bizimle 0533-7 25 6280 arayarak iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 36. Hocam merhaba 16 yaşındayım rüyalanma oluyor ancak mastürbasyon ile boşalamıyorum
  Mastürbasyon yaptıktan sonra ise idrar ile boşaldığımı hissediyorum sizce ne yapmalıyım

  • Bir üroloji uzmanına muayene olup durumunun ayrıntılı değerlendirilmesi uygun olacaktır. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle irtibata geçebiirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 37. Hocam iyi günler ben iki ay önce sigmoid kolondan ameliyat oldum. Ameliyattan sonra sertleşme oluyor, orgazm hissede yaşıyorum ama meni hiç çıkmıyor. Bunun tedavisi varmıdır. Cevap verirseniz sevinirim

  • Pelvik bölge olarak isimlendirilen leğen kemiği içindeki organlara yapılan cerrahilerden sonra boşalma sorunları olabilmektedir. Bu durum daha çok yeni çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için önemli olup daha çok geçirilen cerrahi işlem sırasında sinir etkilenmesi ile oluşmaktadır. Ameliyat sonrası şu an iki aylık dönem henüz erken. Zaman içerisinde takip gerekir. Hadise sinir hasarı ile ilişkili olduğu için kalıcı olması durumunda kesin bir tedavisi şu an ki tıbbi veriler ışığında bulunmamaktadır.

 38. Hocam merhaba 21 yaşındayım bu zamana kadar yaptığım tüm mastürbasyonlarda hep idrarım geldi hiç boşalamadım. Penisim küçük artık bu sorunu çözmek istiyorum sizce tanısı nedir ve neler yapmam lazım

  • Muayene yapmadan bahsettiğiniz sorunla ilgili yorum yapmak oldukça zor. Daha detaylı sorgulanarak gerekirse tetkikler ile durumunuzun aydınlatılması uygun olacaktır.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz