Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Blog

Ağrılı Boşalma

Boşalma, bir cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında orgazma (doyuma) ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir. Boşalma bozuklukları belli başlı bazı başlıklar altında incelenmektedir.

Bu bozukluklar genellikle aşağıdaki şekillerde olmaktadır:

 1. Erken boşalma
 2. Geç boşalma
 3. Geriye boşalma
 4. Ağrılı boşalma
 5. Kanlı boşalma
 6. Kuru boşalma
 7. Boşalamama

Bu makalede daha çok Ağrılı Boşalma aktarılmaktadır. Ağrılı boşalma bölümünde tıbbi bilgiler bir bütün halinde sunulmaktadır. Hastalardan gelen sorulara yanıt olacak şekilde ve herkesin anlayabileceği bir dil kullanılarak yazılmaya çalışılmıştır.

Ejekülasyon Nedir?

Boşalmanın tıp dilindeki adıdır. Anlatılmak istenilen ise cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon sonunda orgazma ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir.

 Ağrılı Boşalma Nedir?

Sertleşme sonrasında cinsel doyumun son noktası olan orgazm anında penisten sıvı akarken ağrı duyulması ağrılı boşalma olarak bilinmektedir.

Boşalma Süresi Uzaması Ağrılı Boşalmaya Neden Olur Mu?

Normal erkeklerde boşalma sırasında ağrı hissedilmez. Boşalma sırasında ağrı varsa araştırılmalı ve incelenmelidir. Ağrı yapabilecek sebep saptanamadığı durumda düşünülebilecek bir durumdur.

Genellikle uzun süre boşalma olmadığı zaman meni kanallarında dolgunluk ve gerginlik ağrı oluşturabilir. Sık aralıklarla ve düzenli boşalma sağlanarak ağrının bu durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılabilir.

Boşalma Süresi Uzaması Ağrılı Boşalmaya Neden Olur Mu?

Ağrılı Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Boşalma sırasında ağrı görülmesi sık karşılaşılan durumlardandır. Beraberinde çoğunlukla bir ürogenital sistem enfeksiyonu birlikteliği vardır.

Bu enfeksiyonlar içerisinde ise en sık görüleni prostatitlerdirProstat bezinin iltihabı anlamına gelen prostatit, işeme ve cinsel sorunların birlikte görüldüğü sık karşılaşılan hastalıklardandır.

Akut dönemde prostatitler genellikle bir bakteriyel enfeksiyon ajanının ürogenital sistemin herhangi bir yerinden başlayarak prostata kadar ilerlemekte ve prostatta iltihaplanma yapmaktadır. Kronik prostatit, bakterilerin eşlik ettiği formda olabileceği gibi bakteriler olmaksızın da görülebilmektedir.

Kronik prostatitli hastalarda boşalma sırasında ağrı sık karşılaşılan tıbbi durumlardandır.  Bunun dışında boşalma sırasında ağrı yapabilecek başlıca durumlar aşağıda sıralanmaktadır:

 • Üriner enfeksiyonlar
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Ürogenital tüberküloz
 • Travmalar
 • Geçirilmiş cerrahiler
 • Pelvik ve genital bölgeye uygulanan radyoterapi sonrası

Ağrılı Boşalma Tanısı Nasıl Konulur?

Ağrılı boşalma tanısı koymada en önemli faktör hastadan detaylı bir öykü almak ve ağrı ile ilgili geniş bilgi sahibi olmaktır. Ağrının;

 • Yeri
 • Zamanı
 • Süresi
 • Nasıl geçtiği
 • Sıklığı

Başta olmak üzere ağrı ile ilgili tüm özellikler hakkında hastadan bilgi almak önemlidir. Daha sonra ayrıntılı bir fizik muayene esastır. Muayeneyi takiben oluşabilecek olası tanılara göre gerekli tahlil ve tetkikler istenerek durum aydınlatılmaktadır.

Ağrılı Boşalma Tedavisi Nasıldır?

Boşalma sırasında ağrı yaşayan hastalar için tedavi sebebe bağlıdır. Ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene beraberinde uygun tetkikler ile tanı konularak ilgili sorun çözülmekte ve ağrı rahatlatabilmektedir.

Sorun enfeksiyon ise iltihabi sürecin iyileşebilmesi için uygun süreli tedavi önemlidir. Geçirilmiş cerrahiler ya da radyoterapi sonrası görülen ağrılarda, tedaviye dirençli olgularda Algoloji kliniği konsültasyonu da gerekebilmektedir.

Testis İle Makat Arası Ağrı Boşalma Sırasında Olur Mu?

Tarif edilen bölgede anatomik olarak bulunan organ prostattır. Bu bölgede ağrı oluşması durumunda prostatit adı verilen prostat iltihabı varlığı sorgulanmalı ve saptanması durumunda tedavi başlanmalıdır.

Ağrılı Boşalma Kadınlarda Olur Mu?

Kadınlarda da orgazm anında ağrı hissedilebilir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere klitoral, vajinal ve pelvik organları ilgilendiren hastalıklar ağrı oluşturabilir. Sebep araştırılmalı ve sebebe göre tedavi planlanmalıdır.

Ağrılı Boşalma Kronik Prostatit İle İlişkili Olabilir Mi?

Ağrılı boşalma kronik ya da akut prostatit sırasında görülebilir. Prostatit tedavisi ile ağrı ortadan kaldırılabilir.

Ağrılı Boşalma Sperm Testini Bozar Mı?

Ağrılı boşalma sebebi genital enfeksiyonlar ise genital kanallar ve sperm taşıyan kanalların iltihabına bağlı olarak sperm testi de bozuk çıkabilir. Bu nedenle genital hastalıkların tedavisinden sonra sperm testi tekrarlanmalıdır.

Ağrılı Boşalma Erkek İnfertilitesi (Erkek Kısırlığı) Yapar Mı?

Testisler ya da genital kanal enfeksiyonları sperm testi sonuçlarını olumsuz etkiler. Ağrıyı yapan sebep bu yapılardan kaynaklanıyor ise spermler etkilenmiş olabilir. Bunun dışında çoğunlukla erkek infertilitesine eşlik etmez.

Varikosel Ağrılı Boşalma Yapar Mı?

Varikosel ağrılı boşalma yapmaz. Varikosel testislere giden kirli kan taşıyan damarlarda genişleme olması durumudur. Varikosele bağlı ağrı çoğunlukla testis bölgesinde hissedilir.

Ağrılı Boşalma Cinsel İsteği Azaltır Mı?

Ağrılı boşalma uzun süreli olduğunda ve sık aralıklarla tekrarladığında uzun süreç içerisinde giderek cinsel istekte azalma olur. Libido azalması ağrılı boşalmaya eşlik eden bir durumdur.

Kaynaklar:

 • Painful Ejaculation – An Ignored Symptom. Waqar M, Omar K, Moubasher A, Brunckhorst O, Ahmed K.Cureus. 2020 Oct 30;12(10):e11253.
 • Painful ejaculation. Delavierre D, Sibert L, Rigaud J, Labat JJ.Prog Urol. 2014 Jun;24(7):414-20.
 • Painful ejaculationIlie CP, Mischianu DL, Pemberton RJ.BJU Int. 2007 Jun;99(6):1335-9.
 • Retrograde ejaculationpainful ejaculation and hematospermia. Parnham A, Serefoglu EC.Transl Androl Urol. 2016 Aug;5(4):592-601.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu