Ağrılı Boşalma

34
60168

Boşalma, bir cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında orgazma (doyuma) ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir. Boşalma bozuklukları belli başlı bazı başlıklar altında incelenmektedir.

Bu bozukluklar genellikle aşağıdaki şekillerde olmaktadır:

 1. Erken boşalma
 2. Geç boşalma
 3. Geriye boşalma
 4. Ağrılı boşalma
 5. Kanlı boşalma
 6. Kuru boşalma
 7. Boşalamama

Bu makalede daha çok Ağrılı Boşalma aktarılmaktadır. Ağrılı boşalma bölümünde tıbbi bilgiler bir bütün halinde sunulmaktadır. Hastalardan gelen sorulara yanıt olacak şekilde ve herkesin anlayabileceği bir dil kullanılarak yazılmaya çalışılmıştır.

Ejekülasyon nedir?

Boşalmanın tıp dilindeki adıdır. Anlatılmak istenilen ise cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyon sonunda orgazma ulaşma anından penisten sıvı gelmesidir.

 Ağrılı boşalma nedir?

Sertleşme sonrasında cinsel doyumun son noktası olan orgazm anında penisten sıvı akarken ağrı duyulması ağrılı boşalma olarak bilinmektedir.

Boşalma süresi uzaması ağrılı boşalmaya neden olur mu?

Normal erkeklerde boşalma sırasında ağrı hissedilmez. Boşalma sırasında ağrı varsa araştırılmalı ve incelenmelidir. Ağrı yapabilecek sebep saptanamadığı durumda düşünülebilecek bir durumdur.

Genellikle uzun süre boşalma olmadığı zaman meni kanallarında dolgunluk ve gerginlik ağrı oluşturabilir. Sık aralıklarla ve düzenli boşalma sağlanarak ağrının bu durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılabilir.

agrili bosalma tedavisi

Ağrılı boşalma nedenleri nelerdir?

Boşalma sırasında ağrı görülmesi sık karşılaşılan durumlardandır. Beraberinde çoğunlukla bir ürogenital sistem enfeksiyonu birlikteliği vardır.

Bu enfeksiyonlar içerisinde ise en sık görüleni prostatitlerdir. Prostat bezinin iltihabı anlamına gelen prostatit, işeme ve cinsel sorunların birlikte görüldüğü sık karşılaşılan hastalıklardandır.

Akut dönemde prostatitler genellikle bir bakteriyel enfeksiyon ajanının ürogenital sistemin herhangi bir yerinden başlayarak prostata kadar ilerlemekte ve prostatta iltihaplanma yapmaktadır. Kronik prostatit, bakterilerin eşlik ettiği formda olabileceği gibi bakteriler olmaksızın da görülebilmektedir.

Kronik prostatitli hastalarda boşalma sırasında ağrı sık karşılaşılan tıbbi durumlardandır.  Bunun dışında boşalma sırasında ağrı yapabilecek başlıca durumlar aşağıda sıralanmaktadır:

 • Üriner enfeksiyonlar
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Ürogenital tüberküloz
 • Travmalar
 • Geçirilmiş cerrahiler
 • Pelvik ve genital bölgeye uygulanan radyoterapi sonrası

Ağrılı boşalma tanısı nasıl konulur?

Ağrılı boşalma tanısı koymada en önemli faktör hastadan detaylı bir öykü almak ve ağrı ile ilgili geniş bilgi sahibi olmaktır. Ağrının;

 • Yeri
 • Zamanı
 • Süresi
 • Nasıl geçtiği
 • Sıklığı

Başta olmak üzere ağrı ile ilgili tüm özellikler hakkında hastadan bilgi almak önemlidir. Daha sonra ayrıntılı bir fizik muayene esastır. Muayeneyi takiben oluşabilecek olası tanılara göre gerekli tahlil ve tetkikler istenerek durum aydınlatılmaktadır.

Ağrılı boşalma tedavisi nasıldır?

Boşalma sırasında ağrı yaşayan hastalar için tedavi sebebe bağlıdır. Ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene beraberinde uygun tetkikler ile tanı konularak ilgili sorun çözülmekte ve ağrı rahatlatabilmektedir.

Sorun enfeksiyon ise iltihabi sürecin iyileşebilmesi için uygun süreli tedavi önemlidir. Geçirilmiş cerrahiler ya da radyoterapi sonrası görülen ağrılarda, tedaviye dirençli olgularda Algoloji kliniği konsültasyonu da gerekebilmektedir.

Testis ile makat arası ağrı boşalma sırasında olur mu?

Tarif edilen bölgede anatomik olarak bulunan organ prostattır. Bu bölgede ağrı oluşması durumunda prostatit adı verilen prostat iltihabı varlığı sorgulanmalı ve saptanması durumunda tedavi başlanmalıdır.

Ağrılı boşalma kadınlarda olur mu?

Kadınlarda da orgazm anında ağrı hissedilebilir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere klitoral, vajinal ve pelvik organları ilgilendiren hastalıklar ağrı oluşturabilir. Sebep araştırılmalı ve sebebe göre tedavi planlanmalıdır.

Ağrılı boşalma kronik prostatit ile ilişkili olabilir mi?

Ağrılı boşalma kronik ya da akut prostatit sırasında görülebilir. Prostatit tedavisi ile ağrı ortadan kaldırılabilir.

Ağrılı boşalma sperm testini bozar mı?

Ağrılı boşalma sebebi genital enfeksiyonlar ise genital kanallar ve sperm taşıyan kanalların iltihabına bağlı olarak sperm testi de bozuk çıkabilir. Bu nedenle genital hastalıkların tedavisinden sonra sperm testi tekrarlanmalıdır.

Ağrılı boşalma erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) yapar mı?

Testisler ya da genital kanal enfeksiyonları sperm testi sonuçlarını olumsuz etkiler. Ağrıyı yapan sebep bu yapılardan kaynaklanıyor ise spermler etkilenmiş olabilir. Bunun dışında çoğunlukla erkek infertilitesine eşlik etmez.

Varikosel ağrılı boşalma yapar mı?

Varikosel ağrılı boşalma yapmaz. Varikosel testislere giden kirli kan taşıyan damarlarda genişleme olması durumudur. Varikosele bağlı ağrı çoğunlukla testis bölgesinde hissedilir.

Ağrılı boşalma cinsel isteği azaltır mı?

Ağrılı boşalma uzun süreli olduğunda ve sık aralıklarla tekrarladığında uzun süreç içerisinde giderek cinsel istekte azalma olur. Libido azalması ağrılı boşalmaya eşlik eden bir durumdur.

Kaynaklar:

 • Painful Ejaculation – An Ignored Symptom. Waqar M, Omar K, Moubasher A, Brunckhorst O, Ahmed K.Cureus. 2020 Oct 30;12(10):e11253.
 • Painful ejaculation. Delavierre D, Sibert L, Rigaud J, Labat JJ.Prog Urol. 2014 Jun;24(7):414-20.
 • Painful ejaculation. Ilie CP, Mischianu DL, Pemberton RJ.BJU Int. 2007 Jun;99(6):1335-9.
 • Retrograde ejaculationpainful ejaculation and hematospermia. Parnham A, Serefoglu EC.Transl Androl Urol. 2016 Aug;5(4):592-601.
Sonraki İçerikPenis küçüklüğü Tedavisi ( Mikropenis )
1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

34 YORUMLAR

  • Merhaba. Ağrılı boşalma fiziksel sorunlar yanı sıra iltihabi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Bulunduğunuz yaş döneminde aşırı mastürbasyon ve zorlanmaya bağlı olarak da gelişmiş olabilir. Bazen de bir kaç gün içerisinde geçebilir. Devam etmesi durumunda bir üroloji uzmanı ile görüşmeni öneririm.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 1. Merhaba son bir yıldır son boşalma aşamasındayken inanılmaz bir baş ağrısı yapıyor.ve ağrı saatlerce sürüyor.beyin kanadına sebebiyet verir mi ne yapmam lazım.

  • Cinsel birliktelik sırasında artan uyarılma ile birlikte kalp atış sayısında artma, yüzde kızarıklık, sıcaklık basması hissi ve kan basıncında kısmi bir artış normalde görülebilir. Tüm bunlar artan uyarılmaya karşı hormonal ve biyokimyasal sürece bağlı vücutta oluşan fizyolojik değişikliklerdir. Boşalma sırasında ya da sonrasında oluşabilecek şiddetli ve süregen başağrısı araştırılması gereken bir durumdur. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Anlattığınız şikayetler başta ürogenital enfeksiyonlar olmak üzere pek çok duruma bağlı olarak görülebilir. Şikayetlerinizin devamı durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 2. Hocam merhabalar, son 2 haftadir orgazm olmadan önce sag kasik fitigimda inanilmaz bir yanma oluyo , boşalana kadar bu yanma 2 3 defa tekrarliyo. 8 yil önce sag kasik fitigimdan ameliyat olmustum bir etkisi olabilirmi acaba

  • Kasık bölgesindeki fıtıklar tekrarlama özelliği gösterebilir. Ayrıntılı değerlendirme için muayene olmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr.Ömer Faruk

 3. Hocam merhabalar 29 yaşındayım benim şikayetim 4 aydır genelde 2 haftalık periyotlar halinde yoklayan kasık bölgemde yanma hissi şişlikle beraber ve cinsel ilişki sonrası boşalmadan sonra ve ertesi gün penis kanal kısmında ve ucunda yanma hissi oluyor. İdrar yapmada herhangi bir şikayet yok. Aylardır gitmediğim doktor kalmadı antibiyotikte kullandım testlerde yaptık ultrasonlarda çektik sonuca ulaşamadık herşey temiz çıkıyor görüşünüzü almak isterim teşekkür ederim şimdiden.

  • Sadece aktardıklarınız ile direk bir tanı çağrışımı olmadı. Dilerseniz elinizde daha önce yaptırdığınız tahlil ve tetkikler ile birlikte gelerek bir de biz bakalım.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 4. Hocam orgazm geçirirken yanma oluyor hastaneye gittim bütün cinsel hastalıklara baktılar fakat hepsi negatif çıktı ondan sonra antibiyotik kullandım fakat hala problem devam ediyor yaşım 20

  • Boşalma sırasında ağrı ve yanma yapabilecek pek çok hastalık durumu var. Ayrıntılı muayene ve değerlendirme ile hangi sebebe bağlı olduğunun araştırılması gerekir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Belirttiğiniz bölgede anatomik olarak bulunan yapılardan sadece birisi de prostattır. Diğer anatomik yapılarla birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır. Dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 5. Merhaba hocam ya bende ruyalamak sonucunda çok aşırı derecede ağrı oluyor o derece uykudan uyanıyorum ama normal musturbasyonda ağrı yok bunun sebebi ne olabilir yaşım 32

  • Uyku sırasında ereksiyon normalde genç sağlıklı erkeklerde görülen bir durumdur. Ereksiyon sonrasında boşalma ve rahatlama hissi sonrası ağrı normalde görülmez. Enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok sebebe bağlı olabilir. Ayrıntılı muayene ve tetkikler ile durumunuz aydınlatılabilir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz
   Geçmiş olsun.
   Dr. Ömer Faruk

  • İdrar yapma sırasında böbreklere yansıyan ağrılar daha çok mesanede bulunan idrarın böbreklere geri doğru kaçması durumunda görülmektedir. Boşalma sırasında tek taraflı ağrı görülmesi ise araştırılması gereken bir durumdur. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz ya da bize ulaşmanız (0533-7256280) durumunuzun aydınlatılması açısından uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 6. Mrb
  Hocam
  Şiyaketim boşalma esnasında ıhınarak zorlarak boşalıyorum varikoselim var kısırlık olabilrmi
  ? Prostatit tanısı konunuldu
  Teşekkürler…

  • Prostat iltihapları ve varikosel sonrasında sperm parametrelerinde etkilenme olabilir. Spermiogram testi ile durumunuz ilk etapta değerlendirilebiir.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 7. Hocam merhaba benim sorunum boşalma sırasında ve sonrasında kasık bölgemde ve penisimde yanma hissi ucunda kaşıntı hissi oluşuyor büyün testler yapıldı hepsi temiz sadece sperm kültürü testinde staphylococcus epidermidis üredi ve duyarlılık testinde antibiyotik dirençli çıkıyor. Üroloji bölümü hocaları antibiyotik yazdılar ama faydası olmuyor daha güçlü antibiyotikler gerekli olduğunu söylediler nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Dilerseniz bizimle 0533-7256280 arayarak iletişime geçebilirsiniz. Tedavinizi birlikte planlayalım.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 8. Merhaba

  Bazen cinsel birliktelik olmadan orgazm sırasında makatta ve iç bölgesinde her hangi bir temas olmadığı halde çok şiddetli bir acı ağrı oluyor.Bir kaç dk içinde geçiyor.Ama ağrı dayanılmaz bir şiddette oluyor.Rahim kalınlaşmam olduğu söylenmişti parça alınacaktı ama anestezisiz yaptıramadım.Hala gitmedim anestezi randevusu alamadığımdan işlemi yaptırmaya.Sebebi ne olabilir.Daha önce böyle bir ağrı hiç olmazdı

  • Şikayetinize yol açan sebebin net olarak ortaya konulabilmesi için ayrıntılı değerlendirme ve muayene gerekir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak iletişime geçebilirsiniz. Sadece yazdıklarınızdan yorum yapabilmek oldukça zor.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 9. Hocam merhaba tam boşalma esnasında sol tarafımda midenin altı yani ağrı oluyo boşalmayla beraber geçiyo nedeni nedir hangi tedavi uygulanmalıdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

  • Karın muayenesi yapmak ve gerekirse ultrasonografi ile karın içi organları birlikte değerlendirmek gerekir. Ankara’da iseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Dr. Ömer Faruk

  • Prostat ya da idrar yollarını tutan bir rahatsızlık olabilir. Muayene ve tetkiklerle durumunuzun aydınlatılması uygun olacaktır. Dilerseniz 0-533-7246280 arayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 10. Hocam merhaba 15 gün önce cinsel birliktelikten sonra meni koyu kahverenngi tonda geldi şu anda rengi biraz daha açık gelmeye başladı idrar yaparken ağrı sızı kesinti yanma olmuyor sol testisimde ağrı mevcut ara ara boşalırken kasıklarımda ağrı oluyor 3 ay önce prostat testi yaptırdım sizin deyiminizle psa testi normal çıktı nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim

  • Ağrınız hala devam ediyorsa mutlaka bir üroloji doktoruna görünmeniz gerekir. Zira altta yatan ağrı oluşturacak fiziksel bir sorun olma ihtimali oldukça yüksek. Ya da 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 11. Merhabalar. 17 yaşındayım ve tam boşalırken anlık kısa süreli ağrılar oluşuyor. Bu ağrılar sadece sperm çıkarken gerçekleşiyor. Penisin kökünden ucuna kadar ağrı oluşuyor. Bu ağrılar maks 1 saniye falan sürüyor Ve meni çıkışında gerçekleşen kasılıp gevşeme sırasında ( tıbbi tanımini bilmiyorum) oluyor. Bu ağrılar sadece sperm çıkışı anında oluyor. Her masturbasyon sırasında gerçekleşmiyor. Ve masturbasyonda boşalma anında 1-2 kez falan gerçekleşiyor. Sperm rengi beyaz. Tek şikayetim: sadece masturbasyon sırasında oluşan anlık ağrı. Bu ağrı da her masturbasyon da olmuyor bu arada. Muayne olmalı mıyım yoksa normal bir durum mudur? Tesekkurler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz