Cinsel ilişki sonrası peniste yanma ve ağrı

27
177236

Cinsel yaşam çiftlerin mutluluğunu önemli oranda etkilemektedir. Kişinin sağlık açısından güçlü olduğunun önemli göstergelerinden olmakla beraber sosyal ve psikolojik olarak tatmin duygusunun yaşanmasında da etkilidir.

Bu nedenle mutlu bir cinsel yaşam aynı zamanda mutlu ve sağlıklı birey anlamına gelmektedir.

Bazı durumlar ise cinsel yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan bu istenmeyen durum sadece cinselliği kötü yönde etkilemekle kalmaz kişinin kendine olan güveninin sarsılmasına, eşi ya da partneri ile olan günlük rutin iletişiminin de bozulmasına neden olur.

Başta erken boşalma ve sertleşme sorunları olmak üzere pek çok durum cinsel erkeklerde cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Sık görülen ve klinik pratiğimizde hastalarımızdan bize en çok başvurulan sorunlardan biri olan cinsel ilişki sonrasında peniste yanma ve ağrı şikayetini bu yazımızda ele alacağız.

Cinsel ilişki sonrasında peniste yanma ve ağrı  neden olur?

Öncelikle iki durumu birbirinden ayırt etmek gerekir:

 1. Cinsel ilişki sırasında peniste yanma ve ağrı olması
 2. Cinsel ilişki sonrasında ya da boşalma sırasında ağrı ve yanma olması

Hasta değerlendirmesi açısından bu iki sorunu birbirinden ayırmak gereklidir. Aslında sebep sonuç ilişkisi açısından her ne kadar birliktelik gösteren hastalıklar olsalar da iki durum birbirinden farklıdır. Farklı bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Biz bu yazımızda daha çok boşalırken ya da boşalma sonrasında yani cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan sebepleri araştıracağız. Bilindiği gibi penis ucunda yanma ve ağrı yapan sebeplerin başında prostat ile ilgili hastalıklar gelmektedir.

Bunun yanı sıra penisin içinde bulunduğu idrar kanalını ilgilendiren darlık, iltihap ve taş durumlarında da benzer bir şikayet bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genitoüriner sistemi etkileyerek boşalma sırasında yanma yapan bir başka olumsuz klinik tablodur.

Tüm bunlarla birlikte penisteki yapısal sorunlara yol açan hastalıkları da bu grup içerisinde ele alabiliriz. Doğuştan penis eğriliklerinde olabileceği gibi sonradan oluşan penis eğriliklerinden Peyronie hastalığında da bu durum görülebilir.

Peyronie hastalığının özellikle erken dönemlerinde ilişki sırasında ya da ilişki sonrasında peniste ağrı ve yanma  görülebilmektedir. İlişki sırasında zorlanma ve travmalara bağlı olarak da oluşabilir.

peniste agri ve yanma sebepleri

Aşağıdaki tabloda tüm bu sebepler özet olarak sunulmaktadır:

 

Cinsel ilişki sonrası peniste yanma ve ağrı sebepleri

 

1 Prostat hastalıkları
2 İdrar yolu enfeksiyonları
3 Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
4 İdrar kanalı iltihabı (üretrit)
5 İdrar kanalında taş
6 İdrar kanalı darlıkları
7 İlişki esnasında zorlanma ve yaralanma
8 Penis travmaları
9 Peyronie hastalığı
10 Peniste yapısal anomaliler

 

Peniste yanma ve ağrı farklı hissedilir mi?

Ağrı daha çok acıma hissi ile birliktedir. Yanma durumunda ise verdiği his ağrıdan ziyade daha çok sızlama ve yangısal his şeklindedir.

Prostat nedir? Prostat hastalıkları nelerdir?

Prostat erkeklerde mesane boynu ile idrar tutmayı sağlayan kas (eksternal sfinkter) arasında yerleşen ve salgı yapan bir organdır. Normalde cinsel ilişki sırasında ve öncesindeki ön sevişme kısmında mezi adı verilen bir sıvı salgılar.

Bu cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve penisin vajene girişi sırasından sürtünmeye bağlı oluşabilecek ağrıyı azaltmak içindir.

Öte yandan boşalma sırasında atılan spermlerin idrar kanalının asit ortamından etkilenmeden sağlıklı geçebilmesi amacı ile bazik yapıda bir sıvı da içerir. Böylece spermler güvenle ve olumsuz etkilenmeden direk olarak vajen içine sağlıklı bir şekilde geçmiş olurlar.

Prostata ait en sık görülen üç hastalık:

 • Akut prostatit
 • Kronik prostatit
 • Prostat kanseri 

Hangi prostat hastalıkları cinsel ilişki sonrası yanma ve ağrı yapar?

Genellikle akut ya da kronik prostatit sonrasında bu şikayet ortaya çıkmaktadır. Klinik pratiğinde en çok kronik prostatit hastalarına rastlanmaktadır. Bu hastalarda üriner şikayetlerin yanı sıra çoğunlukla cinsel sorunlar da eşlik edebilmektedir.

 • İdrarda yanma
 • Sık idrara çıkma
 • Gece idrara çıkma
 • Ani acil işeme hissi
 • İdrarda kanama
 • İdrarı başlatmada tereddüt hali
 • Kesik işeme
 • Zor ve ıkınarak işeme
 • İdrarı ileri fırlatma hızında azalma
 • Çatallı işeme
 • İdrar sonunda damlama yaparak bitmesi

Bu ve benzeri şikayetlerin genç ve cinsel aktif erkekte görülmesi kronik prostatit yönünden klinisyeni şüphelendirmelidir.

Bu şikayetler ile birlikte cinsel olarak:

 • Sertleşme sorunu
 • Erken boşalma
 • Boşalma sırasında yanma
 • Boşalma sonrasında yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı gibi şikayetlerin bulunması da prostatit yönünden şüphelendirmelidir.

Penis ucu ve çevresinde ağrı…

Penisin tamamında değil de sadece ucu ve baş çevresine özel lokalize ağrılar da olabilir. Bu durumlarda da benzer şekilde yukarıdaki hastalıkların ayrıntılı inceleme ve değerlendirmelerinin yapılması zorunludur.

Cinsel ilişki sonrası peniste yanma ve ağrı tedavisi

Tedavi tamamı ile yukarıda sayılan sebeplere göre değişmektedir. Şikayeti oluşturan sebebi ortadan kaldırmaya yönelik iyileştirme tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Çoğunlukla antibiyotikler, antiinflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile şifa gerçekleşmektedir.

Kaynaklar:

 • Long-term consequences of sexuallytransmitted infections on men’s sexual function: A systematic review. Henkel R.Arab J Urol. 2021 Jul 7;19(3):411-418. doi: 10.1080/2090598X.2021.1942414. eCollection 2021.PMID: 34552793
 • Effectiveness of psychological interventions for treating chronicprostatitis/chronicpelvic pain syndrome: A protocol for systematic review and meta-analysis. Xu Y, Zhang L, Shen Y, Yao H, Yong S, You Y.Medicine (Baltimore). 2020 Sep 25;99(39):e22151. doi: 10.1097/MD.0000000000022151.PMID: 32991409
Önceki İçerikEpididim Kisti
Sonraki İçerikİdrar renklerinden hastalık teşhisi
1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

27 YORUMLAR

 1. Merhabalar hocam benim sorunum 6 aydir var normalde sorunsuz geciririm ama gece iliski sonrasi idrar yaparken yanma oluyor sabah a geciyor ve iliskiye girmedigim surece bisey olmuyor gündüz iliskiye girsem de bisey olmuyor çünkü yatmiyorum sonucta yasim 39 tesekkurler hocam doktora gitmeyede cekiniyorum

  • Aktardığınız durum iltihabi olaylar ile ilişkili olabilir. Bir üroloji uzmanı ile en kısa sürede görüşmeniz uygun olacaktır. Çekinmenize gerek yok. Ankara’da iseniz 0533-7256280 arayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Hocam kolay gelsin benim agrim iliskiden sonra oldu içine boşaldın vajinanın ve ondan sonra idrar kanalinda yanmalar hissediyorum elliyincede yaniyor idrar kanali ne yapmam lazim yani ne olabilir bu

    • Hocam merhaba evliyim yaklasik 1 ay önce iliskide bosaldiktan sonra yanma meydana geldi ve her iliskiden sonra ayni ölcekte olmasada yanma oluyo baska bi problemim yok gunluk duzenli bol su icen biriyim enfeksiyon var ise ilacsiz gecmeyen uzun süren enfeksiyon durumlari olabiliryomu hocam

     • İlaç kullanılmadığı için kronikleşen iltihabi durumlar olabiliyor. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
      Geçmiş olsun dileklerimle.
      Dr. Ömer Faruk

 2. Hocam penis ucumun hemen alt kısmında bir sızlama var bir haftadır. 20 dakikada bir idrarım geliyor.İdrar tahlilimde kan çıktı.Röntgen ve ultrason çektirdik ama bir şey çıkmadı.Taş düşürmüşsündür büyük ihtimalle dedi.Yeni bir doktora gidiyim mi acaba cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Aktardığınız şikayet daha çok enfeksiyon ile ilişkili gibi ancak kesin tanı için doktor değerlendirmesi gerekir. Şikayetinizin devam etmesi durumunda bize ya da kendi doktorunuza yeniden başvurmanız uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 3. Merhaba hocam, cinsel ilişki sonrası (kondomsuz) o gün içerisinde penis içindeki kanallarda hafif yanma ve hassasiyet karısımlı hissiyat normal midir?

 4. Hocam merhabalar, kız arkadasımla korunmasız şekilde beraber olurken kendisi regl oldu. Kan oldu çevre biraz. Korunmasız oluyo oluşum benim açımdan herhangi sorun veya hastalık teşkil eder mi? Daha öncesinde korunmasız beraber olduk herhangi bi hastalık yaşamadım.

 5. Hocam merhaba bende 6 yıldır devam eden bir rahatsızlık var sürekli hastaneye gidiyorum ilk önce bir doktor tarafından izole mikroskopik hematüri teşhisi konuldu. İdrar da kan geliyor çok fazla değil ama uzun süre tuvalete çıkmadığım zaman rengi koyulaşıyor. Uzun süredir bu rahatsızlık var. İlişki sırasında penis alt kısmında ve ucunda yanma oluyor , erken boşalma , ilişki isteği olmadan da yanma ve zevk alma duyusu beni aşırı rahatsız ediyor. Kendi kendine oluşuyor. Tuvalet çıkmadan ve çıkarken yanma oluyor . Lütfen yardım edin. Özgüven olarak iyi durumdayım ama bu durum beni çok zorluyor . Saygılar.

  • İdrardan mikroskopik ya da makroskopik kanama yapabilecek çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Tarif ettiğiniz şikayetler açısından ayrıntılı değerlendirme ve özellikle kanamanın devam etmesi durumunda gerekirse endoskopik muayene gerekebilir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuz için birlikte çözüm arayışını sürdürelim.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 6. Merhaba hocam.. Benim testislerimden bir tanesi kasıkta idi evlendim iki de çocuk oldu. Önceleri sorun yoktu sonra bu yukarıdaki testis ağrı yapmaya başladı ve bunu bundan 30 sene önce ameliyat olup aldırdım. Şimdi haftada haftada ikiden fazla boşalırsam alınan tarafta kasıkta ağrı oluşuyor ve birkaç günde geçiyor..Bu normalmidir

  • Boşalma sonrası ağrı oluşması normalde beklenmez. Yaşam kalitenizi ciddi derecede olumsuz etkiliyor ve sizi rahatsız ediyorsa başka oluşabilecek faktörler açısından değerlendirilmeniz uygun olacaktır. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 7. Hocam merhabalar 2019 yılından bu yana sürekli idrarda yanma, idrar sonrası ağrı ve yanma, ani idrara sıkışma, sık idrara çıkma, idrarı tam yapamama hissi, idrar yapma sonrası idrar çıkışı devam etmesi, ilişki sonrası ya da mastürbasyon sonrası peniste özellikle uç kısmında yanma, çok sık idrara çıkma gibi durumlarım mevcut. Doktora gittim ama hiçbir şekilde teşhis konulamadı ilaçlar verildi ama çözüm olmuyor bu konu da sizden yardım istiyorum. Çok zor durumdayım psikolojik olarakta iyi hissetmiyorum.

  • İfade etmiş olduğunuz şikayetler daha çok kronik bir duruma işaret etmektedir. Burada doğru teşhis ve uzun süreli bir tedavi ile rahatlamak mümkün olabilir ancak yeniden nüks etme ihtimali de olabilir. Ayrıntılı değerlendirme ile durumunuzu netleştirip dilerseniz tedavi başlayalım.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

  • Aktardığınız şikayet daha çok iltihabi durumlarla ilişkilidir. Düzenli tedavi almadığınız takdirde kronikleşme ve süregen hal alarak yaşam kalitenizi düşürebilme ihtimali var. Bir üroloji uzmanından yardım almanız uygun olacaktır.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 8. Hocam merhaba,

  Yaklaşık 1 yıldır teşhis ve tedavi anlamında sonuç alamadığım bir problemim var ve artık hangi birime gideceğim konusunda fikrim de kalmadı.
  Penisimin alt tarafında boğum dediğimiz kısımda iğne batması gibi bir hissiyat var. Her ne kadar istemesemde pamuk yada peçete sararak günlük hayatıma devam etmeye çalışıyorum ve bazen basit olmasına rağmen rahatsız edici bir hisle günlük yaşamım alt üst oluyor.

  Farklı üroloji doktorlarına göründüm. Kan idrar ve işeme testlerimde bir anormallik olmadığından bir kaç merhem ve antibiyotik tedavisi ile devam edip fayda alamayınca cildiyeye yönlendirdiler.
  Cildiye de keza çeşitli kısa süre kullanımlı merhemler verip gözle görünür bir bulgu olmadığından kan tahlilinde görünen b12 ve folik eksikliğine istinaden alerjiye sevk etti.
  Alerjide de sadece toza karşı çıkınca tekrar cildiye vs vs.
  Tedavi hakkında bilgi veremeseniz dahi bu tarz bir problemde hangi birimle veya kimle görüşmeliyim. Teşekkürler

 9. Merhaba hocam
  Yaklaşık 2 ay önce korunmasız ilişkiye girdim ve hemen ardından peniste sızlama ağrı ve yanma şeklinde rahatsızlıklar başladı geçen hafta doktora gittim ultrason ve idrar tahlili yapıldı ikisinde de bir problem çıkmadı sadece ne olur ne olmaz diye monodoksilin verdi günde iki kez iç bu antibiyotiği bir haftaya birşey kalmaz dedi fakat bi etkisini göremedim ilacın şuan sadece zaman zaman penis ucu sızlaması oluyor bu durumun sebebi ne olabilir ?
  Kolay gelsin.

  • Mesane, prostat ya da idrar yolunu tutan iltihabi durumlarda aktardığınız şikayetler görülebilir. Beraberinde eşlik eden diğer şikayetlerle birlikte (sık idrara çıkma, acil işeme hissi, kesik işeme, idrar kalma hissi, tazyikte azalma gibi) değerlendirmek gerekir. Dilerseniz 0533-7256280 arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz