Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Blog

Cinsel İlişki Sonrası Peniste Yanma ve Ağrı

Cinsel yaşam çiftlerin mutluluğunu önemli oranda etkilemektedir. Kişinin sağlık açısından güçlü olduğunun önemli göstergelerinden olmakla beraber sosyal ve psikolojik olarak tatmin duygusunun yaşanmasında da etkilidir.

Bu nedenle mutlu bir cinsel yaşam aynı zamanda mutlu ve sağlıklı birey anlamına gelmektedir.

Bazı durumlar ise cinsel yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan bu istenmeyen durum sadece cinselliği kötü yönde etkilemekle kalmaz kişinin kendine olan güveninin sarsılmasına, eşi ya da partneri ile olan günlük rutin iletişiminin de bozulmasına neden olur.

Başta erken boşalma ve sertleşme sorunları olmak üzere pek çok durum cinsel erkeklerde cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Sık görülen ve klinik pratiğimizde hastalarımızdan bize en çok başvurulan sorunlardan biri olan cinsel ilişki sonrasında peniste yanma ve ağrı şikayetini bu yazımızda ele alacağız.

Cinsel İlişki Sonrasında Peniste Yanma ve Ağrı  Neden Olur?

Öncelikle iki durumu birbirinden ayırt etmek gerekir:

 1. Cinsel ilişki sırasında peniste yanma ve ağrı olması
 2. Cinsel ilişki sonrasında ya da boşalma sırasında ağrı ve yanma olması

Hasta değerlendirmesi açısından bu iki sorunu birbirinden ayırmak gereklidir. Aslında sebep sonuç ilişkisi açısından her ne kadar birliktelik gösteren hastalıklar olsalar da iki durum birbirinden farklıdır. Farklı bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Biz bu yazımızda daha çok boşalırken ya da boşalma sonrasında yani cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan sebepleri araştıracağız. Bilindiği gibi penis ucunda yanma ve ağrı yapan sebeplerin başında prostat ile ilgili hastalıklar gelmektedir.

Bunun yanı sıra penisin içinde bulunduğu idrar kanalını ilgilendiren darlık, iltihap ve taş durumlarında da benzer bir şikayet bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genitoüriner sistemi etkileyerek boşalma sırasında yanma yapan bir başka olumsuz klinik tablodur.

Tüm bunlarla birlikte penisteki yapısal sorunlara yol açan hastalıkları da bu grup içerisinde ele alabiliriz. Doğuştan penis eğriliklerinde olabileceği gibi sonradan oluşan penis eğriliklerinden Peyronie hastalığında da bu durum görülebilir.

Peyronie hastalığının özellikle erken dönemlerinde ilişki sırasında ya da ilişki sonrasında peniste ağrı ve yanma  görülebilmektedir. İlişki sırasında zorlanma ve travmalara bağlı olarak da oluşabilir.

Aşağıdaki tabloda tüm bu sebepler özet olarak sunulmaktadır:

 

İlişki Sonrası Peniste Yanma ve Ağrı Sebepleri

 

1Prostat hastalıkları
2İdrar yolu enfeksiyonları
3Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
4İdrar kanalı iltihabı (üretrit)
5İdrar kanalında taş
6İdrar kanalı darlıkları
7İlişki esnasında zorlanma ve yaralanma
8Penis travmaları
9Peyronie hastalığı
10Peniste yapısal anomaliler

Peniste Yanma ve Ağrı Farklı Hissedilir mi?

Ağrı daha çok acıma hissi ile birliktedir. Yanma durumunda ise verdiği his ağrıdan ziyade daha çok sızlama ve yangısal his şeklindedir

Prostat Nedir? Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Prostat erkeklerde mesane boynu ile idrar tutmayı sağlayan kas (eksternal sfinkter) arasında yerleşen ve salgı yapan bir organdır. Normalde cinsel ilişki sırasında ve öncesindeki ön sevişme kısmında mezi adı verilen bir sıvı salgılar.

Bu cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve penisin vajene girişi sırasından sürtünmeye bağlı oluşabilecek ağrıyı azaltmak içindir.

Öte yandan boşalma sırasında atılan spermlerin idrar kanalının asit ortamından etkilenmeden sağlıklı geçebilmesi amacı ile bazik yapıda bir sıvı da içerir. Böylece spermler güvenle ve olumsuz etkilenmeden direk olarak vajen içine sağlıklı bir şekilde geçmiş olurlar.

Prostata ait en sık görülen üç hastalık:

Hangi Prostat Hastalıkları Cinsel İlişki Sonrası Yanma ve Ağrı Yapar?

Genellikle akut ya da kronik prostatit sonrasında bu şikayet ortaya çıkmaktadır. Klinik pratiğinde en çok kronik prostatit hastalarına rastlanmaktadır. Bu hastalarda üriner şikayetlerin yanı sıra çoğunlukla cinsel sorunlar da eşlik edebilmektedir.

 • İdrarda yanma
 • Sık idrara çıkma
 • Gece idrara çıkma
 • Ani acil işeme hissi
 • İdrarda kanama
 • İdrarı başlatmada tereddüt hali
 • Kesik işeme
 • Zor ve ıkınarak işeme
 • İdrarı ileri fırlatma hızında azalma
 • Çatallı işeme
 • İdrar sonunda damlama yaparak bitmesi

Bu ve benzeri şikayetlerin genç ve cinsel aktif erkekte görülmesi kronik prostatit yönünden klinisyeni şüphelendirmelidir.

Bu şikayetler ile birlikte cinsel olarak:

Penis Ucu ve Çevresinde Ağrı…

Penisin tamamında değil de sadece ucu ve baş çevresine özel lokalize ağrılar da olabilir. Bu durumlarda da benzer şekilde yukarıdaki hastalıkların ayrıntılı inceleme ve değerlendirmelerinin yapılması zorunludur.

Cinsel İlişki Sonrası Peniste Yanma ve Ağrı Tedavisi

Tedavi tamamı ile yukarıda sayılan sebeplere göre değişmektedir. Şikayeti oluşturan sebebi ortadan kaldırmaya yönelik iyileştirme tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Çoğunlukla antibiyotikler, antiinflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile şifa gerçekleşmektedir.

Kaynaklar:

 • Long-term consequences of sexuallytransmitted infections on men’s sexual function: A systematic review. Henkel R.Arab J Urol. 2021 Jul 7;19(3):411-418. doi: 10.1080/2090598X.2021.1942414. eCollection 2021.PMID: 34552793
 • Effectiveness of psychological interventions for treating chronicprostatitis/chronicpelvic pain syndrome: A protocol for systematic review and meta-analysis. Xu Y, Zhang L, Shen Y, Yao H, Yong S, You Y.Medicine (Baltimore). 2020 Sep 25;99(39):e22151. doi: 10.1097/MD.0000000000022151.PMID: 32991409

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu