Blog

Erkeklerde Genital Bölge Temizliği

Herkesin bildiği gerçeklerden biri çoğu erkeğin en önem verdiği organının penisleri olduğudur. Dolayısıyla en çok önem verilen bu organın temiz tutulması gerekliliği de kaçınılmaz olan bir başka gerçektir.

Hem erkeğin kendi sağlığı hem de cinsel partneri için genital temizlik önemlidir. Penisin düzenli olarak yıkanmayıp, temiz tutulmaması kötü kokmaya ve etraftaki insanlar için rahatsız edici bir duruma sebep olur. Tabi aynı zamanda cinsel hayatta da olumsuz etkilenmelerin olması kaçınılmazdır.

Sağlıksız bir penis erkeklerin genel sağlık ve iyilik hallerinde belirleyici etkiye sahiptir. O yüzden erkeklerin penislerine ve genital bölgelerine gerekli özeni göstermeleri ve bakımı yapmaları gereklidir. İyi bakım yapılan penisin iyi fonksiyon göstereceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Ancak toplumda genital bölge ve penisin nasıl temizleneceği ile ilgili konuşmak pek yaygın değildir. Bazıları için bu konularda konuşmak utanma duygusunda artışa ve çekinmeye yol açabilir. Ancak bu tabuların yıkılıp küçük yaştaki tüm erkek çocuklara genital bölge temizliği öğretilmeli ve erişkin yaşta da sürdürülen bir alışkanlık olması sağlanmalıdır.

Erkeklerde genital bölge temizliği olarak genellikle yapılan durum penisin su ile yıkanmasıdır. Banyo sırasında genital bölgenin de yıkanması gerektiği unutulmamalıdır. Sünnetsiz erkeklerde sünnet derisinin geri çekilerek, derinin altında kalan bölge de yıkanmalıdır. Sünnet derisinin altının iyi yıkanmaması sonucunda bu bölgede beyaz renkte madde birikir, buna smegma adı verilir.

Smegma penis başında ve sünnet derisi altında normalde bulunan bir maddedir ama aşırı birikimi durumunda kötü kokulu olabilir ve sünnet derisinin geri çekilmesine engel olabilen bir bariyer oluşturabilir. Bu durum penis başının bakterilerin yerleşmesi için uygun bir bölge olmasına yol açar. Eğer müdahale edilmezse ve uygun temizlik yapılmazsa peniste kızarma ve şişlik görülebilir.

Beraberinde penisten akıntı da olması durumunda balanitis adı verilen penis başı enfeksiyonu olabilir. Günün büyük kısmında kapalı kalan genital bölge terlemeye müsait hale gelip, bu bölgede enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlanmış olur.  Islak kalan genital bölge mantar enfeksiyonları için iyi bir zemin oluşturur.

Önemli: Genital bölge temizliğin düzgün yapılması penisin enfeksiyonlardan korunması ve sağlıklı bir cinsel hayat açısından da büyük önem taşır.

Erkeklerde Genital Bölge Neresidir?

Erkeklerde genital bölge penis ve içinde testislerin bulunduğu torba şeklinde deri kıvrımı olan skrotumdan oluşmaktadır. Penis uzunluğu erişkin bir erkekte farklı uzunluk ve kalınlıkta olabilmektedir.

Penisin etrafındaki genital gölgede yoğun ter bezi, kıl folikülleri yer almaktadır. Ter bezlerin ve kılların varlığı bu bölgenin nemden etkilenmesine, temizlenmemesi durumunda bakteriyel ve mantar enfeksiyonları açısından iyi bir ortam olmasına sebep olur.

Erkeklerde Genital Bölge Neresidir?

Erkeklerde Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalıdır?

 • Penis etrafındaki kıllarda terleme nedeniyle bakterilerin birikme ihtimali fazladır. O yüzden belli aralıklarla penis etrafındaki kıllar tıraş edilmeli ya da küçük bir makas ile boyları kısaltılmalıdır. Genital bölgede tüy dökücü krem kullanımı içerdikleri kimyasala maddelerin genital organlara zarar vermesi ve hassas olan genital bölge derisine zarar verip alerjik etkilere yol açması nedeniyle önerilmemektedir.
 • Genital bölgenin olası enfeksiyonlardan korunması için penis başındaki deri ya da sünnet derisi hafifçe geri çekilip, ılık su ile bu bölge yıkanır. Penis başı derisinin hassas olup, aşırı kimyasal içeren sabunların zararlı olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu yüzden sadece kimyasal içermeyen ya da bitkisel içerikli sabunlar kullanılmalıdır. Penis yumuşak hareketlere yıkanmalıdır, kolayca tahriş olabileceği unutulmamalıdır.
 • Genital bölge temizliğinde önemli diğer bir husus da genital bölgenin kuru tutulmasıdır. Yıkandıktan sonra penis mutlaka temiz bir havlu kağıt ile kurulanmalıdır. Enfeksiyon riskinden korunmak için tek kullanımlık kağıt havlu kullanımı önerilir.
 • Enfeksiyon gelişiminden korunmak için işeme sonrası penis mutlaka su ile yıkanmalıdır. İç çamaşırı idrar bulaşından korumak önem taşır.
 • Günlük temiz, pamuklu iç çamaşırı giyilmesi, aynı iç çamaşırın 1-2 günden fazla giyilmemesi önerilir. Polyester ve kötü kalite, sıkı iç çamaşırı giyinmekten kaçınılmalıdır.
 • Penis etrafındaki derinin hava ile temasının az olması nedeniyle nemlenmesinin sağlanması için kimyasal içermeyen, doğal yağlar ile yağlanması önerilir.

Genital Bölgenin Temiz Tutulması Neden Önemlidir?

 • Genital bölge temizliği kişinin genel hijyenine önem verdiğini gösterir
 • Cinsel ilişkinin kalitesini artırır
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yanı sıra, peniste oluşabilecek bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyonların oluşmasını azaltır.

Kaynaklar:

 • Prevalence and Motivation: Pubic Hair Grooming Among Men in the United States, Thomas W Gaither, Mohannad A Awad, E Charles Osterberg, Tami S Rowen, Alan W Shindel, Benjamin N Breyer, Am J Mens Health, 2017 May;11(3):620-640, doi: 10.1177/1557988316661315
 • Assisting Patients With Personal Hygiene, Alyssa L. Goldenhart, Hassan Nagy,In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan.2021 Oct 1.
 • Clinical features and management of recurrent balanitis; association with atopy and genital washing, H D Birley 1, M M Walker, G A Luzzi, R Bell, D Taylor-Robinson, M Byrne, A M Renton, Genitourin Med,1993 Oct;69(5):400-3.doi: 10.1136/sti.69.5.400.
 • Effects of hygiene among the uncircumcised, H Krueger, L Osborn, J Fam Pract ,1986 Apr;22(4):353-5.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu