Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Blog

Erkeklerde Cinsel Güç ve İsteği Artıran Afrodizyak Yiyecekler

Cinsellik tüm dünyada ve ülkemizde her iki cins arasında en sık ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Aslında tüm insanlık geçmişine baktığımızda her dönemde konu insanların ilgisini çekmiştir. Cinselliği zenginleştirmek, cinsel hazzı artırmak ve var olan cinsel enerjiyi daha güçlü kılmak üzere çok çeşitli araştırmalar, denemeler yapılmış, tecrübeler elde edilmiştir.

Bu maksatla ilgi çeken konuların başında da besinler gelmektedir. Hani hep bilinen klişe bir söz vardır: “İnsan yedikleridir” Gerçekten de öyle. Yeme içme alışkanlıklarımız hem fizyolojimizi hem de ruhsal durumumuzu yakından değiştirmektedir.

“Aç ayı oynamaz”dan başlayan pek çok atasözü, fizyoloji, yeme içme ile davranış biçimlerinin şekillenmesi arasındaki ilişkiyi çok net ortaya deneyimler nesiller arasında aktarılmıştır.

Cinsel isteği artırmak, ereksiyonu güçlendirmek, ereksiyon kalitesini artırmak ve süresini uzatmak çabası farklı kültürlerde farklı davranış biçimleri ile kendini göstermiştir. Bu konuda en iyi bilinen ise gıdalar ve cinsellik arasındaki ilişkidir.

Her ne kadar bu iddiaların bir kısmı efsanelere dayansa da bir kısmının ise bilimsel olarak da cinsellik üzerine pozitif etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Biz bu makalemizde daha çok sizlerden gelen sorular eşliğinde hangi gıdaların cinsel istek ve ereksiyon üzerine pozitif katkıları olduğunu tartışmaya açtık.

Afrodizyak Nedir?

Eski Yunan’da güzellik ve aşk tanrıçası olarak bilinen Afrodit’e vurgu yaparak cinsel isteği artıran her türlü gıdalar, besinler, içecekler, şifalı bitkiler ve kokuların tamamına verilen addır.

Afrodizyak ürün denildiği zaman kastedilen şey cinsel isteği artıran anlamına gelir. Bir başka deyişle aşk iksiri olarak isimlendirilir.  Aslında çoğu zaman libido (cinsel dürtü, şehvet, istek) anlamında kullanılır.

Afrodizyak ürünlerin pek çoğu fizyolojik anahtar hormon olan test**on üzerinden işlem görür. Çünkü hem kadınlarda ve hem de erkeklerde cinsel dürtüyü, libidoyu belirleyen en önemli hormon testos**ndur.

Erkeklerde Bazı Durumlarda Libido Azalması ve Testo**on ( Erkeklik Hormonu ) Eksikliği (Hipogonadizm) Görülebilir:

Tüm bu durumlarda özellikle afrodizyak kullanım ihtiyacı belirgin olarak artmakta ve insanlar sürekli araştırma yapmaktadırlar.

Afrodizyak (Cinsel İsteği Artıran) Besinler

İnsanlar arasından en çok ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Çünkü sağlıklı bir cinsel yaşam için sağlıklı beslenmek esastır. Bu grupta tanımlanmış gıdaların bir kısmı efsane hikayelere dayansa da önemli büyük bir kısmında pozitif etki bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Unutulmaması gereken en önemli konu ise; doz (miktar).

Bilindiği üzere vücudumuzda biyolojik ve kimyasal pek çok süreç işlemektedir. Bu biyokimyasal sürecin sağlık ilerlemesi vücuda giren her bir maddenin biyolojik ve kimyasal durumu ile yakından ilişkilidir. Bir maddenin vücutta faydalı ya da zehirli olup olmadığını belirleyen en önemli etken dozdur (miktardır).

Bir başka deyişler vücudumuza gıdalar yoluyla aldığımız her bir ürün için optimal bir doz aralığı mevcuttur. Bu optimal dozdan daha az almak yetersiz etkiyi oluşturmakta, buna karşın fazla almak ise toksik (zehirleyici) etki yapmaktadır.

Bu nedenle tüketilmesinde sağlık açısından sorun oluşturmayan tüm yiyecek ve içeceklerin optimal dozda (uygun miktarda) alınmış olması esastır.

Kabul etmek gerekir ki tek bir besinin kesin olarak libidoyu artırdığı bilinseydi o besinin soyu tükenebilirdi. Sağlıklı cinsel hayat için sağlıklı beslenmek temel prensiptir. Bilimsel olarak kanıtlanmış libidoyu sürekli artırdığı kesin olarak bilinen bir besin yoktur. Tüketilmesinde sağlık açısından problem olmayan gıdaları kullanmakta ise bir sakınca bulunmamaktadır.

Yüzyıllar boyunca insanlar genital bölgeye benzeyen gıdaları afrodizyak olarak tükettiler.

 • Kuşkonmaz: Vücutta pek çok organ üzerine damarlanma ve kan akımını artırması nedeniyle tercih edilmektedir.
 • Kereviz: Çok farklı şekilde pişirme usulleri ile oldukça faydalı bir besindir.
 • Soğan: Cinsel istek üzerine pozitif etkili olduğu bilinmektedir.
 • Yumurta: Hayvansal proteindir. Diğer proteinler gibi cinsel istek ve ereksiyon kalitesi üzerine etkisi tartışılmazdır.
 • Havyar: Sık bilinmese de düzenli tüketilmesi durumunda cinsellik üzerine olumlu etkisi var.
 • İstiridye: Tartışılmaz etkisi olan bir besin. İstiridye çinko bakımından oldukça zegindir. Çinko ise libido, ereksiyon kalitesi ve çocuk sahibi olmada çok önemlidir.
 • Baharatlar: Zerdeçal, zencefil, kimyon, karabiber gibi baharatlar hormonal faktörleri uyararak libido ve cinsellik üzerine etkilidir.
 • Kırmızı acı biber: Acı biber vücutta tüm metabolik parametrelerin hızlarında artışa yol açmaktadır. Buna bağlı olarak kalp hızı artmakta, terleme oluşmakta ve genel olarak kanlanma artışı yapmaktadır. Bu etkisi nedeniyle hem penis ve testislerin beslenmesine katkıda bulunmakta hem de ereksiyon üzerine etki göstermektedir.
 • Bamya: Magnezyum, demir, folik asit, B vitamini ve çinko yönünden oldukça zengin olması nedeniyle cinsel parametreler üzerine anlamlı etkisi bulunmaktadır.
 • Siyah ahududu: Belirgin afrodizyak etkisi mevcuttur. Libidoyu artırmanın yanı sıra sertleşme kalitesini ve sürdürülmesini de sağlamaktadır.
 • Çam fıstığı: Arjinin adı verilen ve cinsel uyarı sonrasında sertleşme için gerekli olan kan damarlarını genişletici madde içermesi nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Çam fıstığı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar da mevcuttur. Peniste damarlanma artışı yanı sıra libido artırıcı etkisi de bulunmaktadır.
 • Avakado: Genellikle kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı bir üründür. Bu etkisini ise içerdiği faydalı yağlar, B6 vitamini ve folik asit aracılığı ile yapmaktadır. Oldukça güçlü bir enerji kaynağıdır. B6 vitamini erkeklerde libido için şart olan testo**on ( erkeklik hormonu )  hormon üretimine katkıda bulunur.
 • Karpuz: Arjinine dönüşen sitrülin maddesini içerir. Dolaylı olarak sertleşme ve sertleşme kalitesinde artışa yol açar. Karpuz kısaca Viagra etkili kırmızı ve lezzetli bir besindir. Temel etkisini ise kan damarlarını genişleterek göstermektedir.
 • Brokoli: Erkeklerde prostat hastalıklarının tedavisinde sık kullanılmaktadır. İşemeyi kolaylaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu etkisini östrojen seviyesini azlatmak suretiyle erkeklerde afrodizyak etki gösterebilir.
 • Çikolata: İçerdiği kakao, şeker ve yağ nedeniyle adeta bir enerji deposudur. İnsanlık tarihinde üretiminin yapıldığı ilk günden bu yana her zaman cinsel arzu ve tutku ile birlikte anılmıştır. Etkisini feniletilamin ve serotonin salınımı teşvik etmekle gösterdiği bu nedenle depresif duygulanımı azalttığı ve uyarıcı etkili olduğu bilinmektedir.
 • Ginko Biloba: Çok eski yıllardan beri bilinen en eski afrodizyaktır. Ginko ağacının yaprağının özünden elde edilen bu ürün cinsel bozukluklar ve çocuk sahibi olma üzerine oldukça etkilidir.
 • İncir: Lezzetli ve tatlı bir besindir. Özellikle kuru incirin bir enerji deposu olduğu bilinmektedir. Hem cinselliğe hem de infertiliteye etkilidir.
 • Muz: Besin değeri oldukça yüksek ve libido artırıcı meyvedir.
 • Nohut: Cinsel ve üreme paterni üzerine katkılı bir bakliyat ürünüdür.

Afrodizyak (cinsel İsteği Ve Gücü) Artırıcı Besinler İçin Öneriler

Yukarıda ismi geçen tüm besinler dikkate alındığında aslında diyete eklenmesi gereken ve genel olarak yeme içme konusunda yapılması gereken belli başlı bazı püf noktalar dikkatimizi çekmektedir:

 1. Sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet mutlaka beslenme programına eklenmelidir. Bu ürünlerde ürün çeşitliliği olmasına azami gayret göserilmelidir.
 2. Tam tahıllı ürünler ve lifli gıdalarla beslenmek barsak düzeni ve besinlerin tam emilimi açısından oldukça faydalıdır. Bu ürünler de diyette yer almalıdır.
 3. Kalp ve damar sağlığı açısından faydalı zengin yağları tüketmek. Bu yağların başında omega-3 balık yağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi sağlıklı yağlar ile beslenmek cinsel parametreler üzerine de faydalıdır.
 4. İstiridye ve her türlü balık başta olmak üzere farklı çeşitlerde deniz ürünleri tüketmek üreme ve cinsel sağlı açısından gereklidir.
 5. Kuruyemiş tüketimi ereksiyon kalitesini artırmaktadır. Başta fındık, badem ve çam fıstığı olmak üzere tüm kuruyemişler cinsel sağlık açısından faydalıdır. Kabak çekirdeğinin ayrıca prostat sağlığı açısından da iyi geldiği bilinmektedir.
 6. Baklagillerin tüketimi önemlidir. Özellikle nohut bu konunda bilinen en iyi gıdadır.
 7. Kırmızı et: Tartışılmaz bir afrodizyak etkisi vardır. Aşırı tüketmemek şartı ile vazgeçilmez bir üründür.

Kaynaklar:

 • Recent studies on aphrodisiac herbs for the management of male sexual dysfunction–a review. Malviya N, Jain S, Gupta VB, Vyas S.Acta Pol Pharm. 2011 Jan-Feb;68(1):3-8.
 • Oral L-citrulline supplementation improves erection hardness in men with mild erectile dysfunction. Cormio L, De Siati M, Lorusso F, Selvaggio O, Mirabella L, Sanguedolce F, Carrieri G.Urology. 2011 Jan;77(1):119-22.
 • The Potential Role of Arginine Supplements on Erectile Dysfunction: A Systemic Review and Meta-Analysis. Rhim HC, Kim MS, Park YJ, Choi WS, Park HK, Kim HG, Kim A, Paick SH.J Sex Med. 2019 Feb;16(2):223-234.
 • Efficacy and Safety of Common Ingredients in Aphrodisiacs Used for Erectile Dysfunction: A Review. Srivatsav A, Balasubramanian A, Pathak UI, Rivera-Mirabal J, Thirumavalavan N, Hotaling JM, Lipshultz LI, Pastuszak AW.Sex Med Rev. 2020 Jul;8(3):431-442.
 • Herbal Dietary Supplements for Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Borrelli F, Colalto C, Delfino DV, Iriti M, Izzo AA.Drugs. 2018 Apr;78(6):643-673.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu