Vazektomi Sonrası Bağlanan Kanallar Yeniden Açılabilir Mi?

0
151

Çocuk sahibi olma sürecinde kontrollü davranmak adına hem teknoloji hem de tıp alanlarında birçok farklı doğum kontrol tekniği geliştirilmiştir.

Erkek sterilizasyonu veya erkek kısırlaştırması olarak da adlandırılan vazektomi cerrahi bir doğum kontrol işlemidir. Skrotumda bulunan ve sperm taşımakla görevli olan tüplerin bağlanması ile gerçekleştirilen bu prosedür sonrasında, boşalma sırasında gelen meni içerisinde sperm bulunmamakta ve bu sayede de gebelik riski tamamen ortadan kalkmaktadır.

Oldukça güvenli olan bu cerrahi girişimin, arzu edildiği takdirde geri dönüşü de mevcuttur. Öyle ki daha önce vazektomi yapılan bir kişide daha sonradan mikrocerrahi yöntemle kanallar birleştirilerek yeniden açılabilmektedir.

vazektomi sonrasi baglanan kanallar yeniden acilabilirmi

Vazektomi operasyonunun ardından bağlanan kanalların yeniden açılması, mevcut işlemden çok daha zor ve maliyetlidir. Üstelik bu geri dönüşün başarı oranı, mikrocerrahi yöntemler kullanılmasına rağmen tamamen yüzde yüz kesin değildir.

Bu da bir kez uygulanan vazektomi işleminin, geri dönüş olsa dahi gebelik şansı oranlarını düşürdüğünü göstermektedir. Bu nedenle özellikle daha önce çocuk sahibi olmayan veya bekar olan kişilerin operasyondan önce çok iyi düşünmeleri önerilmektedir.

Bununla birlikte vazektomi sonrasında yapılan mikrocerrahi yöntem ile kanalların yeniden birleştirilmesi sonrası sperm elde etme oranlarının oldukça yüksek olduğu söylenebilir.

Vazektomi Nedir?

Genellikle lokal anestezi altında yapılan ve tamamlanması yaklaşık 15-30 dakika süren vazektomi, çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler için uygulanan en etkili doğum kontrol yöntemidir.

Yaygın olarak tercih edilen Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan sonra ülkemizde de son zamanlarda insanlar tarafından araştırılmaya başlayan bu yöntemde amaç, spermin üretraya hareketini engellemek ve böylelikle gebelik ihtimalinin %100 önüne geçmektir.

Bu prosedürde sperm kanalları kesilerek, bağlanarak veya mühürleme adı verilen bir yöntem ile devre dışı bırakılmaktadır.

Bu sayede erkek boşalsa dahi gelen meni içerisinde sperm bulunmayacaktır. Bununla birlikte vücutta sperm üretimi devam edecek; ancak meninin yaklaşık %3-5’ini oluşturan spermler, vazektomi sonrasında salgılanan meniye karışmayacaktır.

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Oldukça hızlı bir biçimde sonuç alınan vazektomi işleminde öncelikle skrotum adı verilen testis torbası üzerinden deri altında yer alan sperm kanalı bulunmaktadır. Bu süreçte 2 farklı vazektomi çeşidinden söz etmek mümkündür:

  • Konvansiyonel vazektomi: Bu vazektomi çeşidinde bulunan sperm kanalı, uygun bir alet yardımı ile sabitlenir ve üstteki cilt dokusundan yaklaşık 3-5 mm boylarında küçük bir kesi yapılır. Açılan deriden sperm kanalının bir kısmı dışarı çıkarılarak kesilir ve uç kısımlar birbirine bağlanır. Bu sayede spermin meni ile birlikte çıkışı engellenmektedir. Operasyon sonrasında yapılan kesi, kendiliğinden eriyen veya düşen dikişlerle kapatılmakta ve bu sayede de dikiş alınmasına gerek kalmamaktadır.
  • Neştersiz (bistürisiz) vazektomi: Bu vazektomi çeşidinde ise skrotum kesilmemekte ve yalnızca cerrahi bir aletle tutulmaktadır. Daha sonra bölgede küçük bir delik açılmakta ve buradan giriş yapılarak, tutulan kanallar kesilmekte veya bağlanmaktadır. İşlem sonunda herhangi bir dikişe gerek kalmaksızın yara yeri hızla iyileşebilmektedir.

Vazektomiden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

İşlemin ardından uzman hekim tarafından önerilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Burada önemli olan prosedürün ardından ilk 24 saat süresince testislerin desteklenmesi ve bu bölgeye belirli aralıklarla soğuk kompres yapılmasıdır. Bu sayede şişlik, morluk ve ağrıların önüne geçilebilir.

Vazektomiden sonra kişilerin ilk 1 hafta boyunca ağır işlerden kaçınması, spor yapmaması ve bu bölgeyi zorlayacak aktivitelerde bulunmamaları önerilmektedir. Yine işlemden sonraki 7 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi de önemlidir. Bununla birlikte operasyondan bir gün sonra duş almak mümkün olmaktadır.

vazektomi bosalmayi engellermi

Vazektomi Boşalmayı Engeller mi?

Vazektomi sonrası erkeklerin cinsel yaşamında herhangi bir kısıtlama olmamaktadır. Burada sadece meni içerisinde spermin bulunması engellendiğinden dolayı, ilişki sonrasında boşalma yine gerçekleşmektedir.

Vazektomi Orgazm Olmayı Engeller mi?

Vazektomi sonrası cinsel ilişki sırasında orgazm hissi tamamen eskisi gibi devam eder. Orgazm olabilmeyi hiç bir şekilde olumsuz etkilemez.

Vazektomi Sonrası Meni Gelir mi?

Vazektomi ameliyatı sonrasında cinsel ilişki ile boşalma olur ve boşalma sırasında meni gelir. Ancak gelen sıvının içerisinde sperm bulunmaz. Bu nedenle vazektomili erkeklerin çocuğu olmaz.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Vazektomi, 18 yaşını tamamlayan bekar kişilerin kendi istekleri doğrultusunda uygulanabildiği gibi evli erkekler için de eşlerinin onayı sonrasında gerçekleştirilebilmektedir. Eş onayı olmaksızın vazektomi yapılması, ülkemizde yasal kabul edilmemektedir.

Bununla birlikte işlemde önce tüm ayrıntıların araştırılması çok önemlidir. Öyle ki vazektomi, diğer doğum kontrol yöntemlerine göre kesin sonuç elde edilen bir yöntem olduğu için eşlerin çocuk istememekte kararlı olmaları gerekmektedir. Buna göre;

  • Yeterli sayıda çocuğu olan ve daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişiler,
  • Çocuk sahibi olması sağlık durumu açısından uygun olmayan hastalar ve
  • Kan uyuşmazlıkları veya genetik hastalıklar nedeniyle çocuk sahibi olması önerilmeyenler, vazektomi için ideal adaylardır.

Vazektomiden Sonra Ne Kadar Süre Korunmalı?

Vazektomi işlemi gerçekleştirildikten sonra tam koruma genellikle 12 hafta içerisinde başlamaktadır. Bununla birlikte bazı hekimler, ortalama 20-25 boşalmanın ardından menideki spermin tamamen ortadan kalktığını da söylemektedir.

Operasyonun ardından 7-10 gün süresince ilişkiden uzak durulmasının nedeni hem semende kan görülme olasılığı hem de boşalma esnasında ağrı hissedilme ihtimalidir. Sonrasında ise menide sperm tamamen kalmayana kadar erkeğin ek doğum kontrol yöntemleri kullanması gerekmektedir.

Normal meni testi yapılıp içinde sperm olmadığı kesin olarak kanıtlandıktan sonra doğum kontrol yöntemleri sonlandırılabilir.

Vazektominin Yan Etkileri ve Zararları

Vazektomi komplikasyonları arasında en sık karşılaşılan, genital bölgede kanama görülmesidir. Bu, düzenli pansumanlarla kontrol altına alınabilir. Daha nadir olmakta birlikte bazen de sperm granülomu olarak isimlendirilen kistik bir yapı da oluşabilmektedir.

Bu durum kişide herhangi bir şikayete neden olmamakla birlikte eğer enfeksiyon oluşumu başladıysa antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Genel olarak bakıldığında vazektominin oldukça kolay ve sorunsuz bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Enfeksiyon oluşması, steril olmayan aletlerin kullanımı ve doğru bakımın sağlanamaması sonucu nadiren gerçekleşmektedir.

Bunların yanı sıra sperm üretiminin devam etmesine bağlı olarak bazen bağlanmış olan kanalların dışında sperm birikmesi durumu meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da kişi, bilye büyüklüğünde yumruların varlığını hissedebilir. Bu durumun vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve müdahale ile mevcut yapı ortadan kaldırılabilir.

Vazektomi ile ilgili en önemli konu ise bunun yalnızca bir doğum kontrol yöntemi olduğunu bilmektir. Yani, bu yöntem kişileri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumamaktadır. Bu nedenle cinsel ilişkilerde prezervatif kullanılmaya devam edilmesi, uzman hekimlerce önerilmektedir.

Vazektomi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Vazektomi işlemi sırasında sanıldığı gibi çok büyük bir ağrı veya acı hissedilmemektedir. Sadece sperm kanalını dışarı alınması esnasında hastaların oldukça az bir çekilme hissi yaşadıkları bilinmektedir. Bu his hafif derecede rahatsızlık verir ve devamında daha büyük bir acıya neden olmaz.

Operasyonun tamamlanmasının ardından testislerin bulunduğu bölgede, işleme bağlı ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrıya bazen şişlik ve morarma da eşlik eder. Ancak bu semptomların hepsi birkaç gün içerisinde kendiliğinden yok olacaktır.

Vazektomi Sonrasında Üretilen Spermlere Ne Olur?

Vazektomi işleminin ardından üretilmeye devam eden spermler, bağlanan sperm kanallarından ilerleyemedikleri için testis ve epididim içerisinde kalmaktadır. Bu spermleri daha sonra zamanla vücut kendisi otomatik olarak ortadan kaldırmaktadır.

Bununla birlikte vazektomi, erkeklerin testosteron seviyesinde herhangi bir düşmeye veya cinsel isteksizlik yaşanmasına sebep olmamaktadır.

Vazektomi Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

1980’li yıllarda yapılan bir araştırmanın sonucunda, vazektomi işlemi ile prostat kanseri arasında bir ilişki olduğu ve vazektomi geçiren erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin az da olsa attığına yönelik bir tez ortaya konulmuştur.

Ancak bunun aksine, güncel araştırmalara dayanarak vazektomi olan erkeklerin prostat kanseri olma endişesinin yersiz olduğunu söylemek mümkündür. Kısaca, bu iki durum arasında tutarlı bir ilişki olduğunu kanıtlar nitelikte, net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalara vazektomi günümüz tıbbi bilgileri ışığında önerilmektedir.

Önceki İçerikFournier Gangreni
Sonraki İçerikErkek Kısırlığı Nedenleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz