Blog

Kuruyemişler ve Cinsel Performans

Kuruyemişlerin içeriğindeki vitamin ve mineraller, birçok sağlık sorununun çözümüne ek katkı sağlamaktadır.

Vücuda enerji verme, kan dolaşımını iyileştirme, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderme gibi özellikleri bulunan kuruyemişlerin, sağlıklı bir cinsel yaşama da katkı sağladığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Cinsel Performans Nedir?

Cinsel performans, genel anlamda cinsel kapasite ve motivasyon tarafından sunulan faaliyetleri ifade etmektedir. Toplumumuzda özellikle erkekler ile bağdaştırılan bu terim, cinsel ilişki süresince kişinin kendisinin ve partnerinin haz ve memnuniyet oranını artırmaya ve cinsel ilişki süresini uzatmaya yönelik olarak uyguladığı adımların bütününü kapsamaktadır.

Günümüzde cinsel performansı artırıcı birçok besin, ek gıda ve ilaçlardan söz edilmektedir. Bununla birlikte ereksiyonu sağlamak ve sürdürmek konusunda endişelenmenin, cinsel performansız olumsuz etkilediği de bilinmektedir.

Öte yandan cinsel ilgi ve performansı yalnızca cinsel birleşme ile sınırlandırmak yanlıştır. Bu terim, el ele tutuşmaktan veya çiftler arasında sağlıklı bir ilişki kurmaktan cinsel ilişkiye kadar, cinsel motivasyona sahip deneyimlerle ilgili tüm eylemleri ve tepkileri içermektedir.

Kişinin Cinsel Performans Sorunu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin cinsel performansını ölçmek için tek bir değişkeni göz önünde bulundurmak yeterli değildir. Öyle ki cinsellik yalnızca fiziksel bir tepkiden çok daha fazlasıdır.

Duyguların doğrudan etkili olduğu bu süreçte, zihniniz cinselliğe odaklanamayacak kadar stresli olması, arzu edilen performansın ortaya çıkmamasında oldukça etkilidir.

Kişinin Cinsel Performans Sorunu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Cinsel performansın beklenenden daha zayıf olması şu durumlarla ilişkili olabilmektedir:

 • Partnerin tatmin edilemeyeceği endişesi,
 • Vücut formu veya kiloya dair takıntılı düşünce yapısı,
 • İlişki ve iletişim sorunları,
 • Erkekler için cinsel organın boyu ve şekline yönelik kaygılar,
 • Erken boşalma veya orgazma yönelik problemlerin yaşanacağı korkusu.

Tüm bu maddeler, vücudun epinefrin ve norepinefrin gibi stres hormonlarını salmasına ve buna bağlı cinsel performansın azalmasına sebep olabilmektedir.

Stres hormonlarının etkilerinden biri de kan damarlarını daraltmaktır. Böyle bir durumda penise daha az kan gider ve bu da erkek için ereksiyon olmayı zorlaştırır.

Olağan cinsel ilişkilerinde böyle bir sorun yaşamayan kişiler dahi kimi zaman performans kaygısına yenik düşmekte ve bu da sertleşme bozukluklarına yol açabilmektedir.

Kadınlarda Cinsel Performans Kaybı Belirtileri

Kadınlar için cinsel performans kaygısının erkekler kadar sık ortaya çıktığı söylenememektedir. Ancak herhangi bir stres veya kaygı bozukluğu durumunda kadın için de uyarılmayı olumsuz etkileyen bir süreçten bahsedilebilir.

Bu durum kadınlarda, vücudun salgılaması gereken sıvılarda yetersiz kalması sonucu vajinal kuruluk, orgazm olamam, geç orgazm olma, ağrılı cinsel ilişki veya cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda Cinsel Performans Azlığı Denildiğinde:

Erkeklerde Cinsel Performans Kaybı Belirtileri

Kuruyemişler Cinsel Performansı Artırabilir Mi?

Kaliteli ve sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürebilmede beslenmenin yeri oldukça önemlidir. Öyle ki yapılan araştırmalar, afrodizyak etkili besinlerin cinsel performansı artıcı etkisi olduğunu göstermektedir.

Eski çağlardan günümüze kadar afrodizyak etkisiyle bilinen ve kullanılan kuruyemişler de bu besinler arasındadır. Başta fındık olmak üzere, çam fıstığı, kaju, ceviz, badem ve keçiboynuzu cinsel performans artırıcı kuruyemişler arasında sayılabilmektedir.

Bu gibi kuruyemişleri yeterli miktarda tüketmenin orgazm işlevinde ve cinsel istekte de önemli bir artışa yol açtığı da düşünülmektedir.

Bunları tüketmenin cinsel arzuyu ve performansı gerçekten etkilediğini gösteren bilimsel kanıtlar eksik olsa da birçoğunun potasyum, çinko ve fitokimyasallar gibi içeriklere sahip olmaları nedeniyle işe yaradığı iddia edilmektedir.

Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak, cinsel arzuyu, uyarılmayı, davranışı, performansı veya zevki artıran herhangi bir madde veya besindir. İnsanların cinsel yaşamlarını iyileştirmek için afrodizyak almak istemelerinin birkaç nedeni vardır.

Bu nedenler düşük libidoyu veya cinsel performansı artırmayı içerebilir. Afrodizyak kelimesi ise Yunan aşk tanrıçası Afrodit’in adından gelmektedir. Afrodizyaklar binlerce yıldır kullanılmış ve genellikle minerallerden, yiyeceklerden ve bitkilerden elde edilmeye çalışılmıştır.

Hangi Kuruyemişler Cinsel Gücü Artırır?

Kuruyemişler, özel besin içeriğine sahip besleyici yoğun gıdalardır ve birkaç sağlıklı beslenme düzeni ve tavsiyesinin önemli bir bileşenidir. Bu özellikleri ile kuruyemişlerin, erektil gücü ve cinsel isteği iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Fındık: İçeriğindeki doymamış yağ asitlerinin etkisi ve güçlü bir E vitamini deposu olma özelliği ile cinsel gücü artıran besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem bedeni hem de sinirleri güçlendiren fındık, aynı zamanda zihni ve bedeni rahatlatıcı bir özelliğe de sahiptir.

Bol miktarda lif barındıran fındık, aynı zamanda protein, karbonhidrat, antioksidanlar, B riboflavin gibi vitaminlerden ve kalsiyum, folat, çinko, potasyum, demir ve manganez gibi minerallerden de zengindir. Kan basıncını dengelemeye yardımcı olan fındığın sertleşme sorunlarına kısmen iyi geldiği de bilinmektedir.

Çam Fıstığı: Cinsel isteği artıran afrodizyak etkiye sahip kuruyemişlerden biri de çam fıstığıdır. İçeriğinde bulunan zengin çinko sayesinde hem enerji verir hem de te****ron üretimini sürdürmeyi sağlar. Liften zengin bu besin ayrıca E, K, B1 ve B3 vitaminleri, bakır, çinko ve potasyum içermekte; bu sayede de vücutta birçok yapıcı ve onarıcı etki göstermektedir.

Cinsel gücü ve cinsel arzuyu artırma etkisi bulunan çam fıstığı, sperm sayısının artmasında da etkilidir. Böylece kısırlık tedavisine de pozitif bir katkı sağlamaktadır.

Kaju: Sağladığı enerjiyle cinsel hayatın canlanmasına katkıda bulunan kaju, aynı zamanda sperm hareketlerini artırıcı bir etkiye de sahiptir. Lezzeti ve besleyiciliğiyle dikkat çeken bu kuruyemişin, kadınların adet dönemi gerginliklerini azalttığı da bilinmektedir.

Fosfor ve potasyum açısından zengin sayılan kaju, aynı zamanda içeriğindeki yoğun çinko ile depresyon ve stres seviyelerini azaltıcı bir etkiye de sahiptir.

Ceviz: Sevilen ve sık tüketilen kuruyemişler arasında yer alan ceviz, afrodizyak etkisiyle de cinsel gücü ve isteği artırmaktadır. Vitamin, mineral, protein ve lif içeriğiyle oldukça faydalı olan bu kuruyemiş, E vitamini ve omega 3 yağları bakımından da zengindir.

Güçlü bir kalbin, düzenli kan akışının ve yeterli enerjinin var olmasına katkı sağlayan ceviz, özellikle erkeklerin cinsel ilişkideki gücünü de artırmaktadır.

Badem: Kadınlar için afrodizyak etkisi yüksek olduğu bilinen badem, özellikle bal ile tüketildiğinde libido üzerinde de son derece etkilidir. Öte yandan bademin, cinsel uyarıcı özelliği bulunduğu ve ayrıca kısırlık ve düşük tedavisi için yardımcı bir besin olduğu da bilinmektedir.

Keçiboynuzu: Sperm artırımında önemli bir rolü bulunan keçiboynuzu, tam anlamıyla bir enerji deposudur. Bu özelliğiyle cinsel isteksizliği de ortadan kaldıran bu besin, kişiyi zinde ve enerjik tutarak cinsel performansı artırır.

Ayrıca keçiboynuzu, içerdiği polifenoller sayesinde serbest radikallerle savaşarak rahim ağzı kanseri ve akciğer kanseri gibi bazı kanser türlerini de önlemeye yardımcı olmaktadır.

Cinsel Gücü Artırmak İçin Kadınlar Ne Yemeli?

Fıstık, ceviz, badem ve antep fıstığı gibi kuruyemişler kadınlarda libidoyu artırmak için idealdir. Nitrik oksit seviyelerini ve cinsel organlara kan akışını arttırdığı kanıtlanmış amino asit L-arginin içeren bu besinler, aynı zamanda vücudu cinsel ilişki için doğal olarak uyarıcı etki de yaratmaktadır.

Bununla birlikte fito östrojenler açısından zengin olan kabak çekirdeği de menopoz semptomlarına iyi gelmektedir. Ayrıca, içeriğindeki yoğun çinko sayesinde *****on seviyesini yükselten badem de özellikle kadınlar için yüksek afrodizyak etkili kuruyemişlerdendir.

Cinsel Gücü Artırmak İçin Erkekler Ne Yemeli?

Kabak çekirdeği, erkeklerin cinsel sağlıklarını ve ruh hallerini iyileştirmenin bir yolu olarak sıklıkla tartışılan popüler te****n hormonu artırıcı yiyeceklerdendir. Bu kuruyemiş ayrıca libidonun artmasını destekleyecek antioksidanları, magnezyumu, demiri ve çinkoyu içerir.

Bunun dışında sperm sağlığına iyi gelen ceviz, badem, çam fıstığı ve keçiboynuzu da doğru aralık ve miktarlarda tüketilebilir. Elbette ki ülkemizdeki en meşhur afrodizyak kaynakların da fındık da erkekler için ideal bir cinsel performans artırıcıdır.

Cinsel Dürtüyü Azaltan Faktörler Nelerdir?

Cinsel dürtüleri azaltan fizyolojik ve psikolojik birçok etkenden söz etmek mümkün olsa da genel olarak performansı kötü etkileyen maddeler şöyledir:

 • Aşırı kilo ve obezite,
 • Kötü beslenme,
 • Hareketsiz yaşam tarzı,
 • Kötü uyku alışkanlıkları,
 • Yetersiz sıvı alımı,
 • Aşırı kafein ve alkol tüketimi,
 • Tütün ürünleri kullanımı ve
 • Sağlıksız duygusal ilişkiler

Kaynaklar:

 • Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study. Santos CA Jr, Reis LO, Destro-Saade R, Luiza-Reis A, Fregonesi A.Actas Urol Esp. 2014 May;38(4):244-8. 
 • Alternative medicine and herbal remedies in the treatment of erectile dysfunction: A systematic review. Leisegang K, Finelli R.Arab J Urol. 2021 Jun 11;19(3):323-339. 
 • Consumption of a Healthy Plant-based Diet is Associated With a Decreased Risk of Erectile Dysfunction: A Cross-sectional Study of the National Health and Nutrition Examination Survey. Carto C, Pagalavan M, Nackeeran S, Blachman-Braun R, Kresch E, Kuchakulla M, Ramasamy R.Urology. 2022 Mar;161:76-82.

Prof. Dr. Ömer Faruk

1996 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında üroloji ihtisasımı tamamladım. İhtisas sonrası FEBU title almaya hak kazandım. İhtisas sonrası laparoskopik cerrahi eğitimi için Leipzig Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde Prof. Stolzenburg ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Doçent oldum. 2017 yılında Ankara Gülhane Üroloji Kliniği Profesörlük kadrosuna atandım detaylı bilgi için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu