Detaylı Ultrason Ankara

Detaylı ultrason, anne karnındaki bebeğin (fetüs) gelişiminin değerlendirmesi olarak bilinmektedir. Doğum öncesi gebelere uygulanan bir işlemdir. Doğacak olan bebekte doğumsal oluşan anormalliklerin önceden belirlenmesi ve buna yönelik tedavi stratejilerinin doğum öncesi ve doğum sonrası planlanmasında oldukça önemlidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok hastalığın erken teşhisinde önemli mesafe kaydedilmiştir. Bu hastalıkların teşhisi doğum sonrası canlı bebeklerde yapılabildiği gibi teknolojik gelişmeler ile doğum öncesinde de yapılabilmektedir.

Detaylı ultrasonda, anne karnındaki fetüsün canlı olup olmadığı, kalp atımları saptanabilmektedir. Genetik geçiş gösteren pek çok hastalığın kendine özgü bulguları yine detaylı ultrason sırasında belirlenmektedir.

Detaylı ultrason sırasında anne karnındaki bebeğin tüm anatomik organları fetüsün gelişim haftasına göre tanımlanmış tüm özellikleri ile ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Bu özelliklerde herhangi bir anormal bulguya rastlanıldığında olabilecek hastalıklar gözden geçirilmekte ve doğum öncesi/doğum sonrası bebeği bekleyen sorunlar ve bu sorunlara yönelik yapılabilecekler hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Doğumun yeri, şekli, özel ekipman gerekliliği hatta sağlık personelinin durumu gibi pek çok özellik bu süreçte gözden geçirilmektedir.

Detaylı ultrason, gebelikle ilgili sorun oluştuğu tahmin edilen gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabileceği gibi ideali 18-22. haftalar arasında yapılmasıdır. Ancak belirlenmiş risk durumlarında bu haftalar öncesinde ya da sonrasında yapılabilmekte ya da tekrarlanabilmektedir.

Detaylı ultrason yapılmasında 18-22. haftalar arası dönemin vurgulanmasının amacı fetüsteki bazı bulguların gebeliğin 24.haftasından sonra gerileyip kaybolmasıdır. Bu durum tanı konulması sırasında yanılmalara yol açabilmektedir.

Anne karnındaki bebekte herhangi bir sağlık problemi veya risk tanımlanması durumunda ileri inceleme yöntemleri ve ailenin zamanında bilgilendirilmesi için zaman kaybı oluşmaması açısından bu süre önem arz etmektedir.

Aşağıdaki durumlarda detaylı ultrasonografi öncelikli olarak uygulanması gereklidir: 

  1. 35 yaş üstü gebeliklerde
  2. Ailede doğuştan anatomik bozukluk bulunma öyküsü varlığında
  3. Gebede doğumsal defekte yol açabilecek anormal tarama testleri varlığında
  4. Birinci basamak ultrasonografi bulgularında şüpheli durum saptanması halinde

Detaylı ultrason ile tüm hastalıkların tanısını koymak mümkün değildir. Çünkü fetüs anne karnında her hafta farklı bir gelişim göstermektedir ve çok hızlı büyümektedir. Bazı hastalıklar ilerleyen haftalarda bulgu verebilir. Her organda oluşabilecek hastalığın görülebilme yüzdesi değişkenlik göstermektedir. O yüzden ayrıntılı ultrason sonrası rutin gebelik kontrolleri ve gerekirse ayrıntılı ultrason tekrarı önerilmektedir.

Detaylı ultrason Ankara’da özel muayenehane şartlarında Radyoloji Uzmanı Dr. Gülhiz Karataş tarafından yapılmaktadır. Uzun yıllardan beri detaylı ultrason alanında hasta değerlendirmesi yapan Dr. Karataş, hastalarını kendi özel ofisinde kabul etmektedir.

Detaylı ultrason yanı sıra aşağıdaki güvenilir tetkikler de değerlendirilmektedir:

  • meme ultrasonu
  • tiroid ultrasonu
  • karın ultrasonu
  • damar ultrasonu
  • renkli doppler ultrason

RANDEVU İÇİN TELEFONLAR:

Tel: 0 – 553 -143 16 80

Tel: 0 – 312 – 285 81 18

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz