Cinsel Sorunların Tedavisi

0
993

Kadın cinsel fonksiyon bozukluklarında tedavinin temelini altta yatan nedenin giderilmesi oluşturmaktadır. Cinsel fonksiyonlarda bozukluk yapabilecek neden ortadan kaldırıldığında hastalık da tedavi edilmiş olacaktır.

Bu gruptaki tedaviler iki temel başlık altında incelenmektedir:

 1. İlaçlarla yapılan tedaviler
 2. İlaç dışı yöntemlerle yapılan tedaviler

İLAÇ TEDAVİLERİ

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları tedavisinde çok farklı ilaçlar değişik gerekçelerle kullanılmaktadır. Bu ilaçların başında şüphesiz hormonlar gelmektedir.

HORMONLAR

Kadında normal cinsel siklusun sürdürülmesinde etkili olan hormonların azlığı, fazlalığı ya da siklusa uygun dönemde beklenen artış veya azalma sağlayamaması hormonal bozukluk olarak klinikte belirtiler vermektedir.

Bu durum için en güzel örnek menopozdur. Menopozla birlikte vücuttaki hormonal denge değişmekte ve bu yeni durumda cinsel organlar da etkilenmektedir.

Bu amaçla östrojen içeren aşağıdaki preparatlar klinikte kullanılmaktadır:

 • Konjuge östrojen
 • Etinil estradiol
 • Piperazin östron sülfat
 • Transdermal estradiol
 • Vajinal konjüge östrojen
 • Vajinal 17-estradiol

Östrojen preparatlarının yanı sıra hastaya göre değişmekle birlikte bazen progesteron hormonu bazen de androjenler ilave edilmektedir. Değişik testo**on ( erkeklik hormonu ) preparatları ile etkili çözüm sağlanmaktadır.

Tüm hormon preparatlarının kullanımı özel ilgi ve doktor kontrolü gerektirmektedir. Hangi ilacın, ne kadar doz ve süre ile kullanılması gerekliliğini doktor tarafından belirlenmelidir. Bu hormonların kullanımı hastadan hastaya göre farklılık göstermektedir.

Zira uygun ve yerinde kullanılmadığı takdirde bu ilaçlar çeşitli yan etkilere sahiptir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü ve önerisi ile kullanılmalıdır.

DAMAR GENİŞLETİCİ İLAÇLAR

Bu grup ilaçlar sıklıkla erkeklerde sertleşmeyi artırmak maksadı ile kullanılmakla birlikte klitoris üzerinden benzer etkiyi sağlaması açısından kadınlarda da kullanılmaktadır. Bu grup ilaçların başında Sild**fil gelmektedir. Ayrıca Vardenafil ya da Tadalafil de kullanılmaktadır.

Bu grup ilaçların kullanımı da mutlaka doktor öneri, kontrol ve gözetiminde olmalıdır. İlaçlara bağlı çeşitli yan etkiler oluşabilmekte ve bu grup ilaçlar özellikle kalp hastalığı ilaçları kullananlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Bu ilaçlara ilaveten aşağıdaki ilaçlar da değişik bozukluklar için kullanılmaktadır:

 • -Arginin
 • Prostaglandin E1
 • Fentolamin
 • Apomorfin
 • Yohimbin

MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNDEN ETKİLİ İLAÇLAR

Bu gurup ilaçlar beyinde etkileşim halinde bulunan çeşitli maddelerin dağılım ve salınımları üzerinden etki göstermektedirler. Nörofizyolojiyi sağlayan bu maddelerin dağılım ve salınımlarındaki farklılıkları cinsel parametreleri de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu aracı maddelerin beyindeki dağılım ve etkinliklerinin düzenlenmesi maksadı ile Flibanserin ya da Bupropion gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

İLAÇ DIŞI TEDAVİLER

İlaç dışı tedaviler çeşitli başlıklar altında incelenmektedir.

VAKUM TERAPİ CİHAZLARI

Bu grup cihazlar FDA onaylı olarak ABD dahil pek çok ülkede kullanılmaktadır. Özellikle orgazm bozuklukları tedavisi olmak farklı cinsel problemlerin iyileştirilmesinde vakum terapi cihazları kullanılmaktadır. Doktor önerisi ve kontrolünde kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

MEKANİK VİBRATÖRLER

Özellikle uyarılma ve orgazm bozuklukları tedavisinde kullanılmaktadır. Bu grup cihazlar ile yapılan bilimsel çalışmalarda mekanik vibratörlerin vajinal, klitoral ve labial kan akımlarını artırdıkları gösterilmiştir.

VAJİNAL GENİŞLETİCİ CİHAZLAR

Vajinal dilatatörler olarak da bilinmektedirler. Vajen genişliği ve esnekliğini artırmaya yönelik geliştirilmiş cihazlardır. Özellikle ameliyat ya da ışın tedavisi (radyoterapi) sonrası esnekliğini yitirip genişleyemeyen vajinaların tedavisinde kullanılmaktadır.

CERRAHİ TEDAVİLER

 • Genital Estetik Cerrahiler: Vajen ya da labiumlara yönelik estetik cerrahi uygulanmaktadır.
 • Deglovasyon ya da Sirkumsizyon cerrahileri: Klitoris duyarlılığını artırmaya yönelik uygulanan cerrahilerdir.
 • Vajinal daraltma ameliyatları: Cinsel birliktelik sırasında yetersiz hissin eşlik ettiği durumlarda uygulanmaktadır.
 • G noktası enjeksiyonları: Tartışmalı bir cerrahi uygulama olmakla birlikte cinsel hazzı artırmaya yönelik uygulamalardır.
 • Sakral kök stimulasyonları: Özellikli seçilmiş hasta gruplarına uygulanan nadir cerrahi yöntemlerdendir.
Önceki İçerikSık İdrara Çıkma
Sonraki İçerikKanlı Boşalma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz