Cinsel Sorunlarda Hasta Değerlendirme

0
1046

Kadın cinsel fonksiyon bozuklukları tanı ve tedavisinde hasta değerlendirmede aşağıdaki basamaklar izlenmektedir:

Ayrıntılı Öykü:

Hastanın şikayetlerinin ne zaman başladığı, ne olduğu, ne kadar sürdüğü vs. gibi detaylı bir tıbbi sorgulamayı takiben ayrıntılı cinsel öykü de sorgulanmaktadır. Sorgulama sırasında tercih edilen çiftlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi şeklindedir. Çoğu zaman kadında var olan bir cinsel sorun erkek partnerini de etkileyeceğinden sorunun anlaşılmasında ve giderilmesinde erkek partner de sorgulanmaktadır.

Cinsel öykünün yanı sıra hastanın daha önceden geçirmiş olduğu ameliyatlar, kronik hastalıklar, kullandığı ilaçlar gibi detaylı bir genel vücut sorgulaması da yapılmaktadır.

Cinsel Sorgulama Formları:

Cinsel sorunların daha net ve objektif kriterler ile tanımlanması ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesinde, uluslar arası kullanılan kadın cinsel sorgulama formları kullanılmaktadır. Bu formların amacı problemi açık bir şekilde tanımlayabilmek, sorunun şiddet derecesini ölçebilmek, tedavi öncesi ve sonrası durumu objektif kriterler ile ortaya koyabilmektir.

Bu amaçla kliniğimizde sıklıkla FSFI (Female Sexual Function Index) sorgulama formu kullanılmaktadır. Türkçe validasyonu yapılmış olan formda19 adet soru bulunmakta ve bu sorular farklı çarpanlar ile değerlendirilerek toplamda 2-36 arası bir puan belirlenmektedir.

Fizik Muayene:

Genel vücut muayenesini takiben genital muayene yapılmaktadır. Çeşitli hormonal bozukluklar, kronik hastalıklar, geçirilen cerrahiler ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak genital organlarda meydana gelen değişiklikler saptanmaktadır.

Laboratuar Yöntemleri:

Kan ve idrar testleri yapılmaktadır. Kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri yanı sıra kan lipit profili ile değerlendirme yapılmaktadır. Rutin bu tetkiklerin yanı sıra cinsellik üzerine etkili hormonlardan folikül stimulan hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), testo**on ( erkeklik hormonu ) , estradiol ve seks hormon bağlayıcı globulin gibi hormonlara kanda bakılmaktadır.

Görüntüleme Yöntemleri:

Görüntüleme yöntemlerinin başında vajinal ve klitoral renkli Doppler ultrasonografi gelmektedir. Klitoral ve vajinal kan akımları ayrıntılı olarak değerlendirilmekte ve patolojiler ortaya konulabilmektedir.

İhtiyaç duyulan çeşitli durumlarda pelvik bölge için manyetik rezonans görüntüleme tetkikinden faydalanılmaktadır.

 Diğer Testler:

Bu grup testler normalde her hasta için gerekli olmayan ancak ihtiyaç durumunda ya da çeşitli özel bilimsel araştırmalarda kullanılan testlerdir.

Vajinal fotopletismografi ile vajinal mukozal kan akımı değerlendirilmektedir. Dolayısı  ile vajinal kan akımı hakkında bilgi edinilmektedir.

Vajinal pH ölçümü ile uyarılma fazına ait kayganlaşmanın dolaylı olarak değerlendirilmesi maksadı ile kullanılmaktadır.

Vajinal komplians ölçümü ile vajen etrafındaki kasların genişleyebilme özellikleri değerlendirilmektedir.

Genital duyarlılık testleri ile biyoteziyometri cihazı kullanılarak vibrasyon ısı ve basınç gibi derin duyu duyarlılıkları ölçülebilmektedir.

Psiko-Sosyal Değerlendirme:

Uluslar arası geçerliliği olan çeşitli testler ile psikososyal durum değerlendirmesi yapılabilmektedir. Problem saptanan vakalarda bu yönde yardım önem arzetmektedir.

Önceki İçerikPriapizm
Sonraki İçerikKuru Boşalma ve Meni Gelmemesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz