Aşılama ile Tüp Bebek arasındaki fark

0
171

Yeni evlenen ve bir yılı aşkın süreden beri düzenli cinsel birlikteliği olan her sekiz çiftten bir tanesi çocuk sahibi olmakta zorluk yaşamaktadır. Öte yandan daha önceden çocukları olup sonradan ikinci ya da üçüncü çocuk sahibi olmak isteyen her altı çiftten biri düzenli cinsel birlikteliği olmasına rağmen çocuk sahibi olamamaktadır.

Bir yılı aşkın sürede çocuk sahibi olamayan çiftler daha sonraki süreçte çoğunlukla doktora başvurmaktadır.

Çocuk sahibi olamayan bir kadın kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmektedir. erkek ise üroloji bölümüne başvurarak durumunu  hakkında bilgi edinir. Erkeklerde değerlendirme aşamasında ilk olarak hem testi istenmekte ve bir bozukluk çıkması halinde tedaviye başlanmaktadır.

Kadın ya da erkek olsun tedavi belli bir süre içerisinde çocuk sahibi olmak için yetersiz kaldığında çiftlere daha çabuk ve hızlı çözüm olması açısından yardımcı üreme teknikleri önerilmektedir. Aşılama ya da tüp bebek sürece bu aşamada devreye girmektedir.

Aşılama ile tüp bebek arasındaki fark çiftler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Biz bu yazımızda en çok sorulan sorular eşliğinde kısa kısa bilgiler vererek hastalarımızı bilgilendirmeyi amaçladık.

Aşılama nedir, kimlere uygulanır?

Mastürbasyon yolu ile erkeklerden elde edilen spermler özel yöntemlerle yıkanarak sağlıklı ve hareketli olanlar seçilir. Döllenmeyi uygun olan spermler daha sonra önceden tedavi ile hazırlanmış ve yumurtlama günü gelmiş olan kadın partnere aktarılır.

Bunun için uygun bir kateter kullanılarak rahim ağzından rahim içine itilir ve yıkanmış hazır hareketli, canlı ve sağlıklı spermler rahim içerisine sıkılır. Bu sürecin tamamı aşılama olarak isimlendirilmektedir.

Tüp bebek nedir, kimlere uygulanır?

Mastürbasyonla  bir boşalma sırasında  dışa aktarılan spermler alınır. Daha önceden ilaç tedavileri ile hazırlanmış olan kadın partnerden yumurtalar da dış ortama alınır. Sperm ve yumurtanın dış ortamda döllenmesi ile oluşan gebelik başlangıç işlemi tüp bebek olarak bilinmektedir.

Normal cinsel birliktelik yolu ile gebelik elde edemeyen ya da aşılama işleminin başarısız olduğu çiftlere tüp bebek uygulaması yapılmaktadır.

IVF nedir?

InVitro Fertilizasyon ya da bir başka deyişle dışarıda laboratuvar ortamında döllenmeye verilen isimdir.

ICSI nedir?

Intra Cytoplasmic Sperm Injection kelimelerinin kısaltılmasından oluşur ve çoğunlukla ICSI olarak bilinmektedir. ICSI’de kastedilen dış ortama aktarılmış olan spermler içerisinde en sağlıklı olan spermin seçilerek bir iğne ucu yardımı ile direk yumurta içine enjekte edilmesi suretiyle gebelik sağlanmasıdır.

Burada spermin yumurtayı kendiliğinden delip döllemesi söz konusu olmaz. Yumurtayı dölleyecek olan spermi Embriyolog seçer ve seçtiği spermi direk yumurtanın içine sıkarak döllenme sürecini başlatır.

Aşılama olmadan tüp bebek olur mu?

Aşılama yapılmadan da tüp bebek yapılabilir. Özellikle sperm sayılarının çok düşük olduğu erkeklerde aşılama yöntemi yerine direk tüp bebek uygulaması tercih edilir.

Aşılama mı tüp bebek mi tercih edelim?

Hangi yöntemin en doğru olduğunu belirleyecek olan çifti muayene eden hekimdir. Kadınla ilgili uygun yöntemi bir kadın doğum uzmanı kararlaştırırken erkek ile ilgili durumu ise bir üroloji ya da androloji uzmanı kesinleştirir. Dolayısıyla en doğru karar hekimin verdiği karar olup çiftler tarafından dikkate alınmalıdır.

asilama mi tup bebekmi

Aşılama ve tüp bebek arasındaki fark?

Aşılamada dış ortamda bulunan spermler yıkanıp hazırlanarak bir kateter yardımı ile kadının rahmi içerisine sıkılır. Daha sonra rahim içinde hareketli spermlerin tüplere doğru yol almaları ve yaklaşık tüplerin orta kısımlarına geldiklerinde ise yumurtayı bulup döllemeleri beklenir.

Tüp bebek işlemi ise aşılamadan tamamen farklıdır. Bu işlemde mastürbasyonla boşalma sonrası dışarı atılan spermler laboratuar ortamına alınır. Daha önceden ilaçlarla hazırlığı yapılmış olan kadından da yumurta dış ortama alınır.

Laboratuvar ortamında seçilen en sağlıklı, hareketli spermler ile yumurtanın döllenmesi sağlanır. Daha sonra bölünme aşamalarını tamamlayan hücreler kadın partnerin rahmine yerleştirilir.

Aşılama yaptıranların tüp bebek yapması zor mu?

Aşılama yapılmış olması, tüp bebek yapılması için bir zorluk oluşturmadığı gibi tüp bebek yapılmış olması da aşılama için  bir zorluk oluşturmaz. Çoğunlukla aşılama yapılması tüp bebek öncesinde tercih edilmektedir.

Aşılama için erkek spermleri önemli mi?

Aşılama işlemi sırasında sperm sayısı oldukça önemlidir. Sperm sayılarının çok düşük olduğu hastalarda çoğunlukla aşılama tercih edilmez. Bu grup hastalarda aşılama tedavisinin başarı oranları oldukça düşüktür. Ayrıca sadece sperm sayılarının çok olması değil aynı zamanda yeterli hareketlilikte olmaları da aşılama başarısını önemli olarak artırmaktadır.

Aşılama sayısı en fazla kaç defa yapılabilir?

Aşılama işlem sayısını doktorunuz belirlemektedir. Özellikle belirlenmiş ve sınırlandırılmış bir sayı yoktur.. Bir ya da birden fazla sayıda aşılama işlemi yapılabilir. Aşılama sayısı çiftlerin durumuna göre takip eden eden hekimler tarafından belirlenir.

asilama sayisi kac olmali

Tüp bebek sayısı en fazla kaç defa yapılabilir?

Tıpkı aşılamada olduğu gibi tüp bebek işlemi için de herhangi bir sınırlandırılmış sayı bulunmaz. Gebelik gerçekleşinceye kadar yapılacak olan tüp bebek işlemi sayısını doktorunuz belirleyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz