15 Adımda Penil Protez

4
1107

Sertleşme sorunu tedavisinde ilaçlar, vakum terapi cihazları, ESWT şok dalga tedavisi gibi değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tüm bu tedavilere yanıt alınamayan durumlarda geride sadece cerrahi seçenek kalmaktadır. Bu amaçla geçmişte damar ekleme (bypass) ameliyatları uygulanmış ancak başarı oranlarının çok düşük olması nedeniyle günümüzde bu tip ameliyatlar terkedilmiştir.

Bugün için, diğer tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan hastalara bilimsel veriler ışığında, kanıta dayalı tıp  bağlamında önerilen en etkili tedavi penil protez (mutluluk çubuğu) tedavisidir.

Penil protez kimlere takılmaktadır:

 1. Diğer tedavi yöntemleri denenmiş ancak başarı sağlanamamış hastalara
 2. Diğer tedavi yöntemlerini almak için kontrendikasyonu olan hastalara
 3. Diğer tedavi yöntemlerini almak istemeyen hastalara penil protez cerrahisi önerilmektedir.

penil protez sexual medicine

Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bilgiler JSM dergisinde bir derleme olarak yayınlandı. Tüm merak edilen sorulara bir yanıt niteliğinde olan bu makalede kabaca derleyebildiğim 15 altın öğüdü bu makalede paylaşmak istiyorum.

 1. Penil protez cerrahisi, ilaç tedavilerine yanıtsız olan hasta gruplarında tercih edilmektedir. İlaç kullanmanın kontrendike olduğu hastalarda bir tedavi seçeneğidir. İlaç tedavisi kullanmak istemeyen hastalarda da bir tedavi opsiyonu olarak karşımızda durmaktadır.
 2. Cerrah hastadan ayrıntılı bir hastalık öyküsü almalıdır. Öykü alımında cinsel fonksiyonlar hakkında daha geniş ve detaylı bir bilgi alımı için zaman ayrılmalıdır. Protez cerrahisi öncesinde genel ürolojik muayene ile birlikte penis muayenesi mutlaka yapılmalıdır.
 3. Ameliyat öncesi hastalar mutlaka diğer tedavi alternatifleri konusunda bilgilendirilmelidir. Bu bilgi aydınlatması çerçevesinde ameliyattan sonra, hastada oluşabilecek her türlü durum hakkında ayrıntılı ve geniş bilgi yer almalıdır. Hastalar özellikle ameliyat sonrasında düşük de olsa olma ihtimali olan enfeksiyon, ağrı, memnuniyet durumu, penis uzunluğu ya da kalınlığı konusunda ayrıntılı ve detaylı olarak bilgilendirilmelidir
 4. Ameliyat sonrasında sorun yaşama ihtimali olan risk grubu hastalar önceden belirtilmelidir. Risk grubunda bulunan hastalar;
 • Şeker hastalığı olanlar
 • Daha önceden protez takılmış ve/veya çıkarılmış olanlar
 • Başka ek hastalıkları (ko-morbiditesi) olanlar
 1. Şişirilebilir penil protez takılacak hastalarda, hidrofilik kaplı ya da antibiyotik kaplı olanların tercih edilmesi enfeksiyon gelişim riskini önemli derecede azaltmaktadır.
 2. Hasta tek parçalı malleable protezler konusunda bilgilendirilmelidir. Özellikle el becerisi yetersiz olan hastalarda tercih edilebileceği gibi ameliyat sırasında farklı durumlara bağlı olarak şişirilebilir protez takılamayan penislerde tek parçalı protezlerin takılabileceği önceden belirtilmelidir.
 3. Protez cerrahisi öncesinde cerrahi alan temizliğinin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Ameliyat öncesi cerrahi alan temizliği tercihinde alkol bazlı dezenfektanların kullanımı enfeksiyon gelişimini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ameliyat sonrasında enfeksiyon gelişimini azaltmada bir diğer önemli faktör ise şeker hastalığının takibinde kullanılan HBA1C düzeyidir.
 4. Penise kesi uygulamadan önce, ameliyat başlamadan evvel, hem gram negatif mikroorganizmalara etkili bir antibiyotik ve hem de gram pozitiflere  karşı güçlü etkili bir antibiyotik başlanması önerilmektedir.
 5. Penis ve skrotum bölgesindeki tüylerin ameliyattan hemen önce hasta tarafından  alınması cilt üzerinde travmatik etki yapabilme ihtimalinden dolayı genellikle önerilmemektedir. Bu durum daha çok cerrahın tercihine bırakılmıştır.
 6. Penis cildine daha az zarar vermesi bakımından şişirilebilir penil protezler daha fazla tercih sebebi olmaktadır.
 7. Protezi penis içine yerleştirmek için penoskrotal, infrapubik ya da subcoronal kesilerden herhangi biri tercih edilebilir.

penil protez makale

Hangi ameliyat kesisinin yapılacağı;

 • Seçilecek olan protezin tipine
 • Hastanın anatomik yapısının özelliğine
 • Hastanın daha önceden geçirmiş olduğu ameliyatlara
 • Cerrahın deneyim ve birikimi doğrultusunda tercihine göre değişmektedir.
 1. Hasta memnuniyetini artırmak için ameliyat sonrası hastaların yakın takibi önemlidir. Bu sayede olası bir sorun çok önceden yakından saptanabilecek ve takip edilebilecektir. Cihazın doğru kullanımının gösterilmesi ve hastalara öğretilmesi de önemlidir.
 2. Enfeksiyon gelişmesi durumunda uygun antibiyotik tedaviler ve yara bakımı ile protezin kurtarılabilmesi için yakın takip gerekmektedir. Kontrol altına alınamayan durumlar için protezin ne zaman çıkarılması gerektiğine cerrah karar verecektir.
 3. Daha önce takılıp çıkartılan protezden sonra yeniden protez takılmak istendiğinde, penis içinde oluşan fibrozis nedeniyle oluşabilecek yapışıklıkları açmada cerrahın deneyimli olması ve bu işlem için penisi genişletmek amacı ile yeterli cerrahi ekipmana sahip olması gerekmektedir.
 4. Priapizm, peniste uzamış ağrılı ereksiyon olması durumudur. Bu durum kimi zaman saatler hatta günler sürebilir. Uzamış priapizmli hastalarda sertleşme sorunu sıklıkla yaşanmaktadır ve grup hastalarda ereksiyon tamamen kaybolacağından erken dönemde penil protez takılması önerilmektedir.

(ÖNEMLİ NOT: Bu blog yazısının hazırlanmasında yukarıda fotoğrafı bulunan makaleden büyük ölçüde istifade edilmiştir. Daha detaylı bilgi için makalenin orijinal metnine başvurulabilir)

 

Önceki İçerikSertleşme sorunu yaşayan erkekler için doğal çözümler
Sonraki İçerikYapay zeka azospermili hastalarda sperm araştırması yapabilir mi ?

4 YORUMLAR

 1. Hocam saygilar,Ereksiyon sorunum var, 2001 yılında İstanbul’da iken doktorun verdigi penisiçi enjejsiyono 19 yil kullandım ancak şu anda yetersiz kaldı,51 doğumluyum önerilerinizi bekler saygılar sunarım

  • Yeni uygulanabilecek tedavi seçeneklerini belirlemede son durumunuza ait muayene ve klinik veriler önemli. Randevu alarak gelebilirseniz görüşelim.
   Geçmiş olsun dileklerimle.
   Dr. Ömer Faruk

 2. Hocam bende sertleşme ve erken bosalma sorunu var ayrıca iliski sırasında kasık ut tarafında ağrı var ve 2019 yılında 60 mg geciktirici ve 5 mg sertlestirici ilaç tedavisi uygulandı 1 sene boyunca ancak problemime geçici çözüm oldu bununla ilgili başka nasıl bir tedavi yöntemi denenebilir ilaçların dozajini mi artırmali yoksa başka edası yontemlerimi olmalı yardımcı olabilir misiniz

  • Medikal tedavi dışında cinsel terapi başta olmak üzere diğer tedavi seçenekleri denemek uygun olacaktır. Dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz